Көптаңбалы сандар

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Көптаңбалы сандар

Материал туралы қысқаша түсінік
Көптаңбалы сандар
Материалдың қысқаша нұсқасы

1-тоқсан

Бөлім:

4

Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)


Күні:


Сынып:

Қатысушылар саны: 15

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Көптаңбалы сандар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

4.1.1.1 көптаңбалы сандардың құрылу жолын түсіну, натурал сандар қатарындағы 1 000 000 көлеміндегі санның орнын анықтау;

Сабақтың мақсаты

көптаңбалы сандардың құрылу жолын түсініп, натурал сандар қатарындағы 1 000 000 көлеміндегі санның орнын анықтауды үйренесің;


      Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

7 мин

Ұйымдастыру кезеңі

-Сәлемдесу

-Оқу құралдарын түгендеу

Психологиялық ахуал қалыптастыру.


«Кел танысайық» ойыны
Арнайы педагог алақанын соғады, қатысушылар бір - бірінің қолын қысады.
Арнайы педагог қоңырау соғады, қатысушылар бір - бірінің арқаларын сипайды.
Арнайы педагог сылдырмақты сылдырлатады, қатысушылар мұрындарымен амандасады.

Оқушылар арнайы педагогпен амандасады.

Оқу құралдарын түгендейді.

Оқушылар танысу ойынын ойнайды.

Ауызша мадақтама айту:


Жұмыс дәптері, қалам,

түрлі-түсті қарындаш













Сабақтың ортасы

35 мин

Жаңа сабақ тақырыбын таныстыру: «Көптаңбалы сандар»

Сабақ мақсатын хабарлау:

Бүгінгі сабақта көптаңбалы сандардың құрылу жолын түсініп, натурал сандар қатарындағы 1 000 000 көлеміндегі санның орнын анықтауды үйренетін боласыңдар.


Жаңаны ашу


Көптаңбалы сандарды дұрыс жазып үйрену үшін оларды кластарға бөліп үйренуіміз керек.

Көптаңбалы сандарды үш класқа бөлеміз. Санды оң жағынан бастағанда 1-клас – БІРЛІКТЕР, 2-клас – Мыңдықтар, 3-клас - МИЛЛИОНДАР класы.

Әр клас 3 раязрядқа бөлінеді.

Оны түсіну үшін кестеге назар аудар.



721 246 380 – оқылуы 721миллион, 246 мың, 380.

105 287 – саның дұрыс оқу үшін сандарды оң жағынан 3 цифрдан кластарға бөлеміз. Бірінші клас, екінші клас.

105 мың, кластың атын айтамын, бірліктердің класының атын айтпаймыз жай санның өзін айтамыз - 287. Сонда: 105 мың 287

Есіңе сақта!

Разряд – бұл сандарды жазудағы цифрдың орны.


Арнайы педагог: ендеше жаңа ақпаратты пайдаланып тапсырмаларды орындап көреміз.

Оқушылар сабақтың тақырыбы және мақсатымен танысады. Жаңа тақырып бойынша, қажетті мәліметтерді естеріңе сақтайды.

Жарайсың!























Жаңаны қолдану әдісі

1-тапсырма. Кестеде көп таңбалы сандар жазылған. Сандарды оқы.

Оқушылар

Кестедегі сандарды оқиды.

Тамаша!







2-тапсырма. Сандарды оқы және оларды өсу ретімен орналастыр. Жұп сандардың астын сыз.


Оқушылар сандарды оқиды, өсу ретімен орналастырады. Жұп сандардың астын сызады.

Сенің қолыңнан келеді!



3-тапсырма. Мәтінді оқы.

Шетелдік турист айтылған сандарды жазып алғысы келді. Бірақ естуі бойынша жазғандықтан, көп қате жіберді. Оған бес жүз бесті атады, ал ол 5 005 деп жазды. Бес жүз елудің орнына ол 50 050 деп жазды. Бес мың елудің орнына 500 050 деп жазды. Туриске айтылған сандарды дұрыс жазып көрсет.


Турист жазған сандарды оқы.

Оқушылар сандардың оқиды.


Керемет!


4-тапсырма. Сандарды жаз.

Оқушылар сандарды жазады.

Тамаша!

5-тапсырма. Есептеуді орында.



Бүгінгі сабақта көптаңбалы сандардың құрылу жолын түсініп, натурал сандар қатарындағы 1 000 000 көлеміндегі санның орнын анықтауды үйрендіңдер.

Оқушылар есепті шығарады.



Жарайсың!


Сабақтың соңы

3 мин

Рефлексиялық тақта.

Оқушылар шеңбер бойымен тақтадағы сөздерді оқып, бір-бір сөйлемнен оқып, өз үйренгенін айтады:

1.     Бүгін мен …

2.     Маған …  қызық болды.

3.     Маған … қиын болды.

4.     Мен мынадай тапсырмаларды орындадым…

5.     Мен  … түсіндім.

6.     Мен енді …

7.     Мен … түсіндім

8.     Мен … үйрендім

9.     Мен … жасай алдым

10. Мені … таң қалдырды.

11.  Сабақтан өз өміріме қажетті ... алдым.

Оқушылар сабақтан не білгенің есіңе түсіреді. Сабақтан алған әсерлерімен бөліседі.


Рефлексия тақтасы

Үй тапсырмасы

Тапсырманы орында.

Әртүрлі 6 цифр ойла. Олардан алты таңбалы 3 сан құрастырып жаз. Өсу ретімен қайта жаз.

Оқушылар үй тапсырмасын орындайды.







Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
10.12.2024
174
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі