|
Білім беру ұйымының атауы |
Әсет бейсеуов атындағы орта мектеп КММ |
|
|
Бөлім: |
Көбейту мен бөлу |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Примбетова У.К |
|
|
Күні: |
18.11.2024ж. |
|
|
Сынып: 4 «А» |
Қатысушылар саны: 26 |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Көптаңбалы сандарды екі таңбалы санға жазбаша бөлу |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.1.2.11** екі таңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу алгоритмдерін қолдану; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
екі таңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу алгоритмдерін қолданады. |
|
|
Оқу технологиясы |
БжС технологиясы |
|
|
«Алгоритм» картасының мақсаты |
Оқушылардың көпшілігің жаңа тақырыпты сапалы меңгеруіне жету. Тақырыпты түсіндірудегі кемшіліктерді анықтау және жою. Пәнді сапалы меңгеру үшін, табысты адамның критерии ретінде қызығушылығын тудырып ынталандыру. |
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, сабаққа зейінін бұру. Жігерлендіру. Мотивация. Картаның ережесімен таныстыру Жаңа тақырып. Алдыңғы тақырып аяқталған деп
есептеледі және рефлексияны қажет етпейді. Карта бойынша жұмыс
жүргізу реті түсіндіріледі. Оқушылардың мотивациясы сынып бір топ
ретінде болады: күнтізбелік жоспар бойынша тақырыптардың өту
мерзімі көрсетіледі. |
Амандасады «Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы сабақтың тақырыбын ашады. Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге құрастырады. Карта ережесімен танысады. |
. |
Технологиялық картасы Алгоритм ООМ |
|
Сабақтың ортасы 1 цикл «Байқау» «Оқушылардың субъективті тәжірибеле рін өзектенді ру 5 минут 5+30 Ұғынуды ұйымдасты ру ой толғау 2 цикл «Бекіту» «Оқушылардың субъ- ективті тәжірибелерін өзектен діру» 5+30 Ұғынуды ұйымдастыру Рефлексия 3 цикл «Есте сақтау» «Оқушылардың субъ- ективті тәжірибелерін өзектен діру» Қабылдау ды ұйымдастыру 5+30 Ұғынуды ұйымдастыру 5минут |
ОӘЖА сызбасы бойынша түсіндіру "Көбейту кестесін білеміз" ойыны Мұғалім бір санды атайды, оны белгілі бір санға көбейту керек. Оқушылар тек жауапты дауыстап айтады. Қателік болған жағдайда, сынып бірге дұрыс жауабын қайталайды Сабақтың тақырыбы мен мақсатын бірге талқылау Талқылау сұрақтары: Көбейтуге кері амал? Бөлуге кері амал? Көбейтудің компоненттерін ата? Бөлудің компоненттерін ата? Мұғалім сынып ішін аралап жүріп, бірінші түсіндіруден соң сыныптың оқу материалын меңгеру дәрежесін анықтайды. ОӘЖА қай бөлігінде баланың қате жібергенін білу маңызды. 1 цикл. «Байқау» «Оқушылардың субъективті тәжірибелерін өзектендіру» Тапсырма орындау. Оқушылар 1 шапалақ ұрады, «БАЙҚАУ» сөзін дәптеріне жазады, тапсырманы орындайды. I-нұсқа ТКШ: 24х13=312 АКШ: 482х16=7712 ЖКШ: 9680х55=532400 II-нұсқа ТКШ: 35х24=840 АКШ: 576х24=13824 ЖКШ: 7651х68=520268
Қателіктерді жою мақсатында түсіндірме жұмыстар жүргізіледі. 1. Жылдамдық – жәй орындайтын оқушылар сыныптың дағдысын мен біліктілігінің деңгейін көрсетеді. 2. Зейін– зейіні төмен балалар – сыныптың ұйымдасу деңгейін көрсетеді. 3. Есеп– есеп қателері базалық білім деңгейін көрсетеді. 4. Тақырып– қателерді іздеу және өткен тақырып бойынша менгерілмеген білімдерді анықтау Кері байланыс: Тақырыпты сұрау. Көп қателік жіберген жерден бастап ОӘЖА сызбасы бойынша қайта түсіндіру. Екі таңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу алгоритмдерін қолдану Тапсырма орындау. Оқушылар 2 шапалақ ұрады, «БЕКІТУ» сөзін дәптеріне жазады, тапсырманы орындайды. I-нұсқа ТКШ: 15х55=825 АКШ : 674х28=18872 ЖКШ : 7956х59=469404 ІІ нұсқа ТКШ: 52х43=2236 АКШ : 416х32=13312 ЖКШ : 5975х69=412275 Қолда қаламсап – қателік!» бұйрығы беріледі. Тапсырмаларды орындалуын кезеңмен тексеру. 1. Жылдамдық – жәй орындайтын оқушылар сыныптың дағдысын мен біліктілігінің деңгейін көрсетеді. 2. Зейін– зейіні төмен балалар – сыныптың ұйымдасу деңгейін көрсетеді. 3. Есеп– есеп қателері базалық білім деңгейін көрсетеді. 4. Тақырып– қателерді іздеу және өткен тақырып бойынша менгерілмеген білімдерді анықтау. «Қолдағы қалапсап -бұл қателік» командасы беріледі. Жұмыстың аяқталу уақыты В2 белгіленеді. Жұмыс аяқталғаннан кейін бірден жауаптары тақтаға жазуға тыйым салынады. Тапсырмалардың сапалы орындалуын кезеңмен тексеру. Орындау сапасы әрбір деңгейде жеке анықталады, тағыда кестеге берілгені енгізіледі: жылдамдық, есеп, зейін, тақырып және оқушылар сұралады, толық талдау жасалынады.
Тапсырма орындау. Оқушылар 3
шапалақ ұрады, І нұсқа ТКШ: 14х14=196 АКШ: 316х48=15168 ЖКШ: 6871х87=597777 ІІ нұсқа ТКШ: 25х53=1325 АКШ: 567х89=50463 ЖКШ: 6683х96=641568
Қолда қаламсап – қателік!» бұйрығы беріледі. Тапсырмаларды орындалуын кезеңмен тексеру. 1. Жылдамдық – жәй орындайтын оқушылар сыныптың дағдысын мен біліктілігінің деңгейін көрсетеді. 2. Зейін– зейіні төмен балалар – сыныптың ұйымдасу деңгейін көрсетеді. 3. Есеп– есеп қателері базалық білім деңгейін көрсетеді. 4. Тақырып– қателерді іздеу және өткен тақырып бойынша менгерілмеген білімдерді анықтау. «Қолдағы қалапсап -бұл қателік» командасы беріледі. Жұмыстың аяқталу уақыты В2 белгіленеді. Жұмыс аяқталғаннан кейін бірден жауаптары тақтаға жазуға тыйым салынады. Тапсырмалардың сапалы орындалуын кезеңмен тексеру. Орындау сапасы әрбір деңгейде жеке анықталады, тағыда кестеге берілгені енгізіледі: жылдамдық, есеп, зейін, тақырып және оқушылар сұралады, толық талдау жасалынады |
Тақырыпты ұғыну, мұғалімге сұрақ қою. Дәптерге жазу. Мысал бойынша Тапсырмаларды орындау. Оқушылар бірдей бір шапалақ ұрады. «Байқау» сөзін дәптерлеріне жазады, және жұмысқа кіріседі. Жұмыстың аяқталуы 5+30 ТКШ, АКШ, ЖКШ тапсырмаларын орындайды Жұмыс аяқталғаннан соң оқушылар сұрақтарын қойып, анықталған қателіктермен түсіндірме жұмыс жүргізіледі Тапсырманы орындау. Оқушылар дәптерлеріне «Бекіту» сөзін жазады екі бірдей шапалақ ұрады және тапсырманы орындауға кіріседі. Жұмыстың аяқталуы 5+30 ТКШ, АКШ, ЖКШ тапсырмаларын орындайды. Жұмыс аяқталғаннан соң оқушылар сұрақтарын қойып, анықталған қателіктермен түсіндірме жұмыс жүргізіледі Тапсырманы орындау. Оқушылар дәптерлеріне «Есте сақтау» сөзін жазады екі бірдей шапалақ ұрады және тапсырманы орындауға кіріседі. Жұмыстың аяқталуы 5+30 ТКШ, АКШ, ЖКШ тапсырмаларын орындайды. Жұмыс аяқталғаннан соң оқушылар сұрақтарын қойып, анықталған қателіктермен түсіндірме жұмыс жүргізіледі |
Сұрақтарға жауап беру барысында бір-біріне кері байланыс беру Әр
дұрыс орындалған тапсырмаға оқушылар балдар алады: 2 тапсырма – 2 ұпай; 1 тапсырма – 1 ұпай ООМ Әр
дұрыс орындалған тапсырмаға оқушылар балдар алады: 2 тапсырма – 2 ұпай; 1 тапсырма – 1 ұпай ООМ
Әр
дұрыс орындалған тапсырмаға оқушылар балдар алады: 2 тапсырма – 2 ұпай; 1 тапсырма – 1 ұпай ООМ |
Қосымша 1 Тақтада төмендегідей жазу болады «Байқау»: ТКШ =; АКШ =; ЖКШ=. Қосымша 2 Тақтада төмендегідей жазу болады «Бекіту»: ТКШ =; АКШ =; ЖКШ=. Үш тапсырма: «Егер-онда» сызбасы бойынша Қосымша 3 Тақтада төмендегідей жазу болады «Есте сақтау»: ТКШ =; АКШ =; ЖКШ=. Үш тапсырма: «Егер-онда» сызбасы бойынша |
|
Сабақтың соңы Ой толғау 5 минут |
1.Сыныпта байланысты ОӘЖА сызбасы мен материалды меңгеру деңгейі анықталады. 2.Сол тақырып бойынша сабақ нәтижесін ескере отырып жұмыс уақытының болжамы беріледі. 3. Мұғалім 2 кесте негізінде тақырып бойынша ары қарай жұмыс жүргізу стратегиясын анықтайды. Үй тапсырма саны 10 –нан кем болмауы тиіс. Тапсырманы оқулықтан беруге болады. |
Оқушылар өз деңгейіндегі баллдарын алады. |
Күнделіктеріне баллдық жүйемен бағалары қойылады. «Альфа»-9,10 балл «Бетта»-7,8 балл «Гамма»-5,6 Балл
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Көптаңбалы сандарды екі таңбалы санға жазбаша бөлу" БЖС технологиясы , алгоритм картасы
|
Білім беру ұйымының атауы |
Әсет бейсеуов атындағы орта мектеп КММ |
|
|
Бөлім: |
Көбейту мен бөлу |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Примбетова У.К |
|
|
Күні: |
18.11.2024ж. |
|
|
Сынып: 4 «А» |
Қатысушылар саны: 26 |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Көптаңбалы сандарды екі таңбалы санға жазбаша бөлу |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.1.2.11** екі таңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу алгоритмдерін қолдану; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
екі таңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу алгоритмдерін қолданады. |
|
|
Оқу технологиясы |
БжС технологиясы |
|
|
«Алгоритм» картасының мақсаты |
Оқушылардың көпшілігің жаңа тақырыпты сапалы меңгеруіне жету. Тақырыпты түсіндірудегі кемшіліктерді анықтау және жою. Пәнді сапалы меңгеру үшін, табысты адамның критерии ретінде қызығушылығын тудырып ынталандыру. |
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, сабаққа зейінін бұру. Жігерлендіру. Мотивация. Картаның ережесімен таныстыру Жаңа тақырып. Алдыңғы тақырып аяқталған деп
есептеледі және рефлексияны қажет етпейді. Карта бойынша жұмыс
жүргізу реті түсіндіріледі. Оқушылардың мотивациясы сынып бір топ
ретінде болады: күнтізбелік жоспар бойынша тақырыптардың өту
мерзімі көрсетіледі. |
Амандасады «Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы сабақтың тақырыбын ашады. Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге құрастырады. Карта ережесімен танысады. |
. |
Технологиялық картасы Алгоритм ООМ |
|
Сабақтың ортасы 1 цикл «Байқау» «Оқушылардың субъективті тәжірибеле рін өзектенді ру 5 минут 5+30 Ұғынуды ұйымдасты ру ой толғау 2 цикл «Бекіту» «Оқушылардың субъ- ективті тәжірибелерін өзектен діру» 5+30 Ұғынуды ұйымдастыру Рефлексия 3 цикл «Есте сақтау» «Оқушылардың субъ- ективті тәжірибелерін өзектен діру» Қабылдау ды ұйымдастыру 5+30 Ұғынуды ұйымдастыру 5минут |
ОӘЖА сызбасы бойынша түсіндіру "Көбейту кестесін білеміз" ойыны Мұғалім бір санды атайды, оны белгілі бір санға көбейту керек. Оқушылар тек жауапты дауыстап айтады. Қателік болған жағдайда, сынып бірге дұрыс жауабын қайталайды Сабақтың тақырыбы мен мақсатын бірге талқылау Талқылау сұрақтары: Көбейтуге кері амал? Бөлуге кері амал? Көбейтудің компоненттерін ата? Бөлудің компоненттерін ата? Мұғалім сынып ішін аралап жүріп, бірінші түсіндіруден соң сыныптың оқу материалын меңгеру дәрежесін анықтайды. ОӘЖА қай бөлігінде баланың қате жібергенін білу маңызды. 1 цикл. «Байқау» «Оқушылардың субъективті тәжірибелерін өзектендіру» Тапсырма орындау. Оқушылар 1 шапалақ ұрады, «БАЙҚАУ» сөзін дәптеріне жазады, тапсырманы орындайды. I-нұсқа ТКШ: 24х13=312 АКШ: 482х16=7712 ЖКШ: 9680х55=532400 II-нұсқа ТКШ: 35х24=840 АКШ: 576х24=13824 ЖКШ: 7651х68=520268
Қателіктерді жою мақсатында түсіндірме жұмыстар жүргізіледі. 1. Жылдамдық – жәй орындайтын оқушылар сыныптың дағдысын мен біліктілігінің деңгейін көрсетеді. 2. Зейін– зейіні төмен балалар – сыныптың ұйымдасу деңгейін көрсетеді. 3. Есеп– есеп қателері базалық білім деңгейін көрсетеді. 4. Тақырып– қателерді іздеу және өткен тақырып бойынша менгерілмеген білімдерді анықтау Кері байланыс: Тақырыпты сұрау. Көп қателік жіберген жерден бастап ОӘЖА сызбасы бойынша қайта түсіндіру. Екі таңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу алгоритмдерін қолдану Тапсырма орындау. Оқушылар 2 шапалақ ұрады, «БЕКІТУ» сөзін дәптеріне жазады, тапсырманы орындайды. I-нұсқа ТКШ: 15х55=825 АКШ : 674х28=18872 ЖКШ : 7956х59=469404 ІІ нұсқа ТКШ: 52х43=2236 АКШ : 416х32=13312 ЖКШ : 5975х69=412275 Қолда қаламсап – қателік!» бұйрығы беріледі. Тапсырмаларды орындалуын кезеңмен тексеру. 1. Жылдамдық – жәй орындайтын оқушылар сыныптың дағдысын мен біліктілігінің деңгейін көрсетеді. 2. Зейін– зейіні төмен балалар – сыныптың ұйымдасу деңгейін көрсетеді. 3. Есеп– есеп қателері базалық білім деңгейін көрсетеді. 4. Тақырып– қателерді іздеу және өткен тақырып бойынша менгерілмеген білімдерді анықтау. «Қолдағы қалапсап -бұл қателік» командасы беріледі. Жұмыстың аяқталу уақыты В2 белгіленеді. Жұмыс аяқталғаннан кейін бірден жауаптары тақтаға жазуға тыйым салынады. Тапсырмалардың сапалы орындалуын кезеңмен тексеру. Орындау сапасы әрбір деңгейде жеке анықталады, тағыда кестеге берілгені енгізіледі: жылдамдық, есеп, зейін, тақырып және оқушылар сұралады, толық талдау жасалынады.
Тапсырма орындау. Оқушылар 3
шапалақ ұрады, І нұсқа ТКШ: 14х14=196 АКШ: 316х48=15168 ЖКШ: 6871х87=597777 ІІ нұсқа ТКШ: 25х53=1325 АКШ: 567х89=50463 ЖКШ: 6683х96=641568
Қолда қаламсап – қателік!» бұйрығы беріледі. Тапсырмаларды орындалуын кезеңмен тексеру. 1. Жылдамдық – жәй орындайтын оқушылар сыныптың дағдысын мен біліктілігінің деңгейін көрсетеді. 2. Зейін– зейіні төмен балалар – сыныптың ұйымдасу деңгейін көрсетеді. 3. Есеп– есеп қателері базалық білім деңгейін көрсетеді. 4. Тақырып– қателерді іздеу және өткен тақырып бойынша менгерілмеген білімдерді анықтау. «Қолдағы қалапсап -бұл қателік» командасы беріледі. Жұмыстың аяқталу уақыты В2 белгіленеді. Жұмыс аяқталғаннан кейін бірден жауаптары тақтаға жазуға тыйым салынады. Тапсырмалардың сапалы орындалуын кезеңмен тексеру. Орындау сапасы әрбір деңгейде жеке анықталады, тағыда кестеге берілгені енгізіледі: жылдамдық, есеп, зейін, тақырып және оқушылар сұралады, толық талдау жасалынады |
Тақырыпты ұғыну, мұғалімге сұрақ қою. Дәптерге жазу. Мысал бойынша Тапсырмаларды орындау. Оқушылар бірдей бір шапалақ ұрады. «Байқау» сөзін дәптерлеріне жазады, және жұмысқа кіріседі. Жұмыстың аяқталуы 5+30 ТКШ, АКШ, ЖКШ тапсырмаларын орындайды Жұмыс аяқталғаннан соң оқушылар сұрақтарын қойып, анықталған қателіктермен түсіндірме жұмыс жүргізіледі Тапсырманы орындау. Оқушылар дәптерлеріне «Бекіту» сөзін жазады екі бірдей шапалақ ұрады және тапсырманы орындауға кіріседі. Жұмыстың аяқталуы 5+30 ТКШ, АКШ, ЖКШ тапсырмаларын орындайды. Жұмыс аяқталғаннан соң оқушылар сұрақтарын қойып, анықталған қателіктермен түсіндірме жұмыс жүргізіледі Тапсырманы орындау. Оқушылар дәптерлеріне «Есте сақтау» сөзін жазады екі бірдей шапалақ ұрады және тапсырманы орындауға кіріседі. Жұмыстың аяқталуы 5+30 ТКШ, АКШ, ЖКШ тапсырмаларын орындайды. Жұмыс аяқталғаннан соң оқушылар сұрақтарын қойып, анықталған қателіктермен түсіндірме жұмыс жүргізіледі |
Сұрақтарға жауап беру барысында бір-біріне кері байланыс беру Әр
дұрыс орындалған тапсырмаға оқушылар балдар алады: 2 тапсырма – 2 ұпай; 1 тапсырма – 1 ұпай ООМ Әр
дұрыс орындалған тапсырмаға оқушылар балдар алады: 2 тапсырма – 2 ұпай; 1 тапсырма – 1 ұпай ООМ
Әр
дұрыс орындалған тапсырмаға оқушылар балдар алады: 2 тапсырма – 2 ұпай; 1 тапсырма – 1 ұпай ООМ |
Қосымша 1 Тақтада төмендегідей жазу болады «Байқау»: ТКШ =; АКШ =; ЖКШ=. Қосымша 2 Тақтада төмендегідей жазу болады «Бекіту»: ТКШ =; АКШ =; ЖКШ=. Үш тапсырма: «Егер-онда» сызбасы бойынша Қосымша 3 Тақтада төмендегідей жазу болады «Есте сақтау»: ТКШ =; АКШ =; ЖКШ=. Үш тапсырма: «Егер-онда» сызбасы бойынша |
|
Сабақтың соңы Ой толғау 5 минут |
1.Сыныпта байланысты ОӘЖА сызбасы мен материалды меңгеру деңгейі анықталады. 2.Сол тақырып бойынша сабақ нәтижесін ескере отырып жұмыс уақытының болжамы беріледі. 3. Мұғалім 2 кесте негізінде тақырып бойынша ары қарай жұмыс жүргізу стратегиясын анықтайды. Үй тапсырма саны 10 –нан кем болмауы тиіс. Тапсырманы оқулықтан беруге болады. |
Оқушылар өз деңгейіндегі баллдарын алады. |
Күнделіктеріне баллдық жүйемен бағалары қойылады. «Альфа»-9,10 балл «Бетта»-7,8 балл «Гамма»-5,6 Балл
|
|
шағым қалдыра аласыз


