«Көркем еңбек сабағында ұлттық
құндылықтарды оқушылар бойына дарыту» тақырыбындағы шебер-сыныптың
(мастер-класс) жоспары:
Тақырыбы: «Көркем еңбек сабағында ұлттық құндылықтарды оқушылар бойына дарыту»
Мақсаты: Көркем еңбек сабағында заманауи әдіс-тәсілдерді қолдана отырып, оқушылардың бойында ұлттық қолөнерге деген сүйіспеншілікті ояту және эстетикалық талғамын қалыптастыру.
І. Кіріспе бөлім (7-10 минут)
-
Ұйымдастыру: Қатысушылармен амандасу, жағымды ахуал орнату («Жылы лебіз» тренингі).
-
Ой қозғау: Ұлттық құндылықтар туралы слайд көрсету.
-
Мақсат қою: Бүгінгі сабақта жасалатын бұйымның маңызы мен тәрбиелік мәнін түсіндіру.
ІІ. Теориялық бөлім (10 минут)
-
Дәріс-презентация: Көркем еңбек бағдарламасындағы ұлттық элементтер (ою-өрнек, киіз басу, зергерлік өнер, ағаш өңдеу).
-
Инновациялық тәсіл: Ұлттық қолөнерді заманауи дизайнмен (этно-стиль) ұштастыру жолдары.
ІІІ. Практикалық бөлім (Шығармашылық жұмыс) (20-25 минут)
Қатысушыларды топқа бөліп, келесі тапсырмалардың бірін ұсыну:
-
1-топ: «Оюлы өнер». Түрлі-түсті фетрден қоржын-сөмке жасау.
-
2-топ: «Сәндік бұйым». Моншақтар мен жіптерді қолданып, дәстүрлі қазақ әшекейлерінің (білезік, алқа) үлгісін жасау.
ІV. Көрсетілім және талқылау (5-7 минут)
-
«Галереяны шарлау»: Дайын болған жұмыстарды көрмеге қою.
-
Тәжірибе алмасу: Әр топ өз жұмысының жасалу жолы мен оны сабақта қалай тиімді пайдалануға болатынын айтып береді.
V. Рефлексия және қорытынды (5 минут)
-
Кері байланыс: «Білім ағашы» әдісі арқылы қатысушылардың пікірін білу.
-
Қорытынды сөз: Оқушы бойына ұлттық кодты сіңірудегі мұғалімнің рөлі туралы түйіндеме.
![]()
Қажетті құрал-жабдықтар:
-
Интерактивті тақта, слайдтар.
-
Шикізаттар: фетр, жіптер, моншақтар, желім, қайшы, қағаз, ою-өрнек үлгілері.
-
Дайын бұйымдар көрмесі.
|
Көркем еңбек |
Мектеп: «Балдәурен» РОСО филиалы |
|||
|
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: Туктыбаева Акмарал Ермаханбеткызы |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Көркем еңбек сабағында ұлттық құндылықтарды оқушылар бойына дарыту» |
|||
|
Сабақтың оқу мақсаттары |
Оқушыларды қазақтың бай мәдени мұрасымен таныстыру, дәстүрді сақтауға, эстетикалық талғамын арттыру, рухани байыту, патриоттық сезімін ояту және халық шеберлерінің тәжірибесі арқылы шығармашылық қабілеттерін дамыту арқылы сауатты да жан-жақты тұлға тәрбиелеу. |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Ұлттық дәстүрді, салтсананы, әдет-ғұрыпты бойына сіңіріп, адалдық, еңбекқорлық сияқты қасиеттерді қалыптастыру. |
|||
|
Құндылық тарды дарыту |
ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК
|
|||
|
Сабақтың барысы |
||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Басталуы
|
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылар экранға орналастырылған қазақтың ұлттық ою-өрнектерімен көмкерілген әртүрлі бұйымдардың фотосуреттері (мысалы, шопер, аяққап, қоржын,арнайы сөмкелер) қарастырылады және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды. Мұғалім тақтаға, оқушылар – альбомына немесе жұмыс дәптеріне қажетті жазбаны жазады.
Жеке жұмыс. Кез келген ұлттық ою-өрнектерді сызып, ойып дайындау ұсынылады. Практикалық бөлім (Шығармашылық жұмыс) Қатысушыларды топқа бөліп, келесі тапсырмалардың бірін ұсыну:
|
Амандасып,бір-біріне сәттілік тілейді.
Қатысушылар құндылық туралы өз ойларын айтады.
Кез-келген ою-өрнекті таңдап ойып алады.
Тақия арқылы топқа бөлінеді. Фетр матасына сөмкенің сызбасын сызады және тігеді. |
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс жеткізген, белсене қатысқан оқушыларды мадақтау арқылы ынталандыру
Дескриптор: Ою-өрнектерді ою-1 балл
Дескриптор: Бұйымның сызбасын дайындайды-1 балл Берілген бұйымды тігу-1 балл Бұйымды ою-өрнектермен сәндеу-1 балл |
Интербелсенті тақта, қайшы, жіп, фетр матасы
Фетр матасы, қайшы, ленейка, жіп, бор
Моншақ, қайшы, түрлі-түсті тоқыма жіп |
|
Аяқталуы
|
Кері байланыс
Мен оған ..... қараймын. |
Оқушылар сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады |
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Көрк емеңбек"сабағынд ұлттық құндылықтарды оқушылар бойына дарыту
"Көрк емеңбек"сабағынд ұлттық құндылықтарды оқушылар бойына дарыту
«Көркем еңбек сабағында ұлттық
құндылықтарды оқушылар бойына дарыту» тақырыбындағы шебер-сыныптың
(мастер-класс) жоспары:
Тақырыбы: «Көркем еңбек сабағында ұлттық құндылықтарды оқушылар бойына дарыту»
Мақсаты: Көркем еңбек сабағында заманауи әдіс-тәсілдерді қолдана отырып, оқушылардың бойында ұлттық қолөнерге деген сүйіспеншілікті ояту және эстетикалық талғамын қалыптастыру.
І. Кіріспе бөлім (7-10 минут)
-
Ұйымдастыру: Қатысушылармен амандасу, жағымды ахуал орнату («Жылы лебіз» тренингі).
-
Ой қозғау: Ұлттық құндылықтар туралы слайд көрсету.
-
Мақсат қою: Бүгінгі сабақта жасалатын бұйымның маңызы мен тәрбиелік мәнін түсіндіру.
ІІ. Теориялық бөлім (10 минут)
-
Дәріс-презентация: Көркем еңбек бағдарламасындағы ұлттық элементтер (ою-өрнек, киіз басу, зергерлік өнер, ағаш өңдеу).
-
Инновациялық тәсіл: Ұлттық қолөнерді заманауи дизайнмен (этно-стиль) ұштастыру жолдары.
ІІІ. Практикалық бөлім (Шығармашылық жұмыс) (20-25 минут)
Қатысушыларды топқа бөліп, келесі тапсырмалардың бірін ұсыну:
-
1-топ: «Оюлы өнер». Түрлі-түсті фетрден қоржын-сөмке жасау.
-
2-топ: «Сәндік бұйым». Моншақтар мен жіптерді қолданып, дәстүрлі қазақ әшекейлерінің (білезік, алқа) үлгісін жасау.
ІV. Көрсетілім және талқылау (5-7 минут)
-
«Галереяны шарлау»: Дайын болған жұмыстарды көрмеге қою.
-
Тәжірибе алмасу: Әр топ өз жұмысының жасалу жолы мен оны сабақта қалай тиімді пайдалануға болатынын айтып береді.
V. Рефлексия және қорытынды (5 минут)
-
Кері байланыс: «Білім ағашы» әдісі арқылы қатысушылардың пікірін білу.
-
Қорытынды сөз: Оқушы бойына ұлттық кодты сіңірудегі мұғалімнің рөлі туралы түйіндеме.
![]()
Қажетті құрал-жабдықтар:
-
Интерактивті тақта, слайдтар.
-
Шикізаттар: фетр, жіптер, моншақтар, желім, қайшы, қағаз, ою-өрнек үлгілері.
-
Дайын бұйымдар көрмесі.
|
Көркем еңбек |
Мектеп: «Балдәурен» РОСО филиалы |
|||
|
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: Туктыбаева Акмарал Ермаханбеткызы |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Көркем еңбек сабағында ұлттық құндылықтарды оқушылар бойына дарыту» |
|||
|
Сабақтың оқу мақсаттары |
Оқушыларды қазақтың бай мәдени мұрасымен таныстыру, дәстүрді сақтауға, эстетикалық талғамын арттыру, рухани байыту, патриоттық сезімін ояту және халық шеберлерінің тәжірибесі арқылы шығармашылық қабілеттерін дамыту арқылы сауатты да жан-жақты тұлға тәрбиелеу. |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Ұлттық дәстүрді, салтсананы, әдет-ғұрыпты бойына сіңіріп, адалдық, еңбекқорлық сияқты қасиеттерді қалыптастыру. |
|||
|
Құндылық тарды дарыту |
ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК
|
|||
|
Сабақтың барысы |
||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Басталуы
|
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылар экранға орналастырылған қазақтың ұлттық ою-өрнектерімен көмкерілген әртүрлі бұйымдардың фотосуреттері (мысалы, шопер, аяққап, қоржын,арнайы сөмкелер) қарастырылады және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды. Мұғалім тақтаға, оқушылар – альбомына немесе жұмыс дәптеріне қажетті жазбаны жазады.
Жеке жұмыс. Кез келген ұлттық ою-өрнектерді сызып, ойып дайындау ұсынылады. Практикалық бөлім (Шығармашылық жұмыс) Қатысушыларды топқа бөліп, келесі тапсырмалардың бірін ұсыну:
|
Амандасып,бір-біріне сәттілік тілейді.
Қатысушылар құндылық туралы өз ойларын айтады.
Кез-келген ою-өрнекті таңдап ойып алады.
Тақия арқылы топқа бөлінеді. Фетр матасына сөмкенің сызбасын сызады және тігеді. |
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс жеткізген, белсене қатысқан оқушыларды мадақтау арқылы ынталандыру
Дескриптор: Ою-өрнектерді ою-1 балл
Дескриптор: Бұйымның сызбасын дайындайды-1 балл Берілген бұйымды тігу-1 балл Бұйымды ою-өрнектермен сәндеу-1 балл |
Интербелсенті тақта, қайшы, жіп, фетр матасы
Фетр матасы, қайшы, ленейка, жіп, бор
Моншақ, қайшы, түрлі-түсті тоқыма жіп |
|
Аяқталуы
|
Кері байланыс
Мен оған ..... қараймын. |
Оқушылар сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады |
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
шағым қалдыра аласыз













