Материалдар / Көркем енбек 5 сынып (ұлдар) КМЖ

Көркем енбек 5 сынып (ұлдар) КМЖ

Материал туралы қысқаша түсінік
Көркем енбек 5 сынып (ұлдар) КМЖ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
17 Маусым 2020
975
9 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақтың тақырыбы:
Бейнелеу өнеріндегі көркем құралдары..
Бейнелеу өнерінің түрлері мен жанрлары

Мұғалімнің аты-жөні:
Күні:

СЫНЫП: 5

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспаған оқушылар саны: 0

Сабақ
негізделген оқу
мақсаттары

5.1.2.1-Əлем жəне қазақ ұлттық мəдениетіндегі өнер, қолөнер мен дизайн
туындыларының ерекшеліктерін анықтау жəне зерделеу
5.1.3.1 -Шығармашылық идеяларды зерттеу мен дамыту үшін ақпарат
көздерімен жұмыс істеу (ақпараттық-коммуникативтік технологияны
қолдану арқылы)

Сабақ
нəтижесі:

Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген
жəне қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды.
Сұраққа жауап береді.
Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады:
Топтық жұмысты брлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды.
Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс
жасайды.
Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады:
Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып
бойынша қосымша мəліметтер мен дəлелдер келтіре алады.

Бағалау
критерийі

Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында
тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.

Ресурстар

Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар жəне əртүрлі
заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер.

Əдіс-тəсілдер

Сұрақ-жауап, əңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия.

Пəнаралық
байланыс

Музыка, қазақ тілі.

Сабақтың жоспары
Жоспарланға Сабақ барысы :
нуақыт

Бағалау
түрлері

Басталуы
5 минут

Бағалау парақшасымен таныстыру
Топтарға бөлу.
Оқушылар
қорапшада
н өздеріне
ұнайтын
түске сай
маркерлер
алады.

Психологиялық ахуал қалыптастыру:
«Аялы алақан»
Мақсаты: жылылық, сенімділік деңгейін, еркіндікті дамыту.
Нұсқаулық: қатысушылар шеңбер болып отырады. «Бүгінгі
сабақтан не алғыңыз, не көргіңіз келеді?» — сұрағын
оқушыларға қойып, сұрақтарға жауап алу. Бастапқы қатысушы
жанындағы көршісінің қолын ұстайды. Тренинг шеңбер
бойымен жалғасады. (Тренинг соңында қатысушылар
дөңгеленіп қолдарын ұстайды)

«Аялы
алақан»
Тренинг.

Жаңа білім
10 минут

Білу жəне түсіну
Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады.

Оқулық,
мəтіндер.

«Көшбасшы жəне тыңдаушылар» əдісі
Берілген жаңа тақырыпты түсіндіру үшін сыныптан өз еркімен
бір оқушы Көшбасшы ретінде өзін ұсынады. Көшбасшының
қалауынша мəтінмен жұмыс жүргізу.
Бейнелеу өнері дегеніміз – айналамыздағы өмір көріністерін
жазықтықта əрі кеңістікте бейнелеу арқылы суреттейтін өнер
түрі.
Бейнелеу өнері сан ғасырлық даму тарихына байланысты
бірнеше түрге бөлінеді. Олар: живопись, графика, мүсін, сəулет
өнері жəне сəндік-қолданбалы өнер.
Живопись – қағаз, тақтай, картон, кенеп бетіне əртүрлі
бояулармен орындалатын шығарма.
Графика – қағаз, картон бетіне қарындаш, қаламұш, көмір, тушь
арқылы орындалатын сурет.
Мүсін — əртүрлі материалдармен (тас, ағаш, металл,
сазбалшық, ермексаз) дөңгелек көлемді кеңістікке сомдалған
көркем шығарма.
Сəулет өнері – үйлер, ғимараттар, көшелерді жобалау жəне оны
жасау өнері.
Сəндік-қолданбалы өнер – халық тұрмысында кеңінен
қолданылатын көп салалы өнер. Əрбір халықтың
шығармашылығымен байланысты өнер. Бұл өнер түріне
қазақтың ұлттық қолөнері жатады.
Осы өнер түрлері ішінде айналамыздағы қоршаған дүниені
шынайы, жанды етіп түрлі-түсті бояулармен суреттейтін өнер –
живопись (кескіндеме) өнері. Живопись жайлы мынадай аңыз
бар: «Бірде грек суретшісі Зевксис жүзім суретін салыпты да,
бояуы кепсін деп терезе алдына қойыпты. Сөйтсе құстар суретті
шын жүзім екен деп шұқи бастапты». Бұл аңыз живопись өнері
бізді қоршаған табиғаттағы нəрселерді сол қалпында айнытпай
жеткізе алатынынан хабар бергендей.
Живопись орындалу ерекшелігіне қарай бірнеше жанрға
бөлінеді: натюрморт, пейзаж, портрет, маринистік жанр,
анималистік жанр, тарихи жанр, батальдық жанр.
Живопись жанрларымен танысу үшін галереяға саяхат жасайық.
Сөзжұмбақ шешу «Галерея».
Галерея – көркем шығармалар қоры жинақталған орын.
Қазақстандық суретшілердің шығармалары, жалпы Қазақстан
бейнелеу өнері туындылары жинақталған орын ең алғаш рет

«Көшбасш
ы жəне
тыңдаушы
лар» əдісі

Ортасы
10 минут

Қолдану
Оқулық,қа
Дəптермен жұмыс.
бырғаға
Талдау
ілінген
«Ыстық орындық» орындық əдісі
ватмандар,
(Бір оқушы алдыңғы жақта, орындықтар оны айнала қоршай түрлі-түсті
орналастырылады.
маркерлер
Жаттығудың сипаттамасы:
«Ыстық
орындық
Бір оқушы алға шығып өз пікірін айтып жəне тақырып бойынша » орындық
сұрақтарға жауап береді. Сұрақты анағұрлым мазмұнды қылу ə д і с і ,
үшін, оқушылар белгілі бір пікір бойынша бірлесіп алға шығып сұрақтар,
сөйлей алады.
орындық.

Сергіту сəті
2 минут

Сергіту сəті "Күміс құмған-ай"

Аяқталуы
Сабақты
бекіту
10 минут

Синтез
"Таңда да таста" əдісі

Бағалау

«Жетістік» баспалдағы.

https://www.akavideos.com/watch?v=RAo-zw5U8gQ
Пейзаж қандай шығарма?
а) жануарлар бейнеленген сурет
ə) табиғат көрінісі бейнеленген сурет
б) адам келбеті бейнеленген шығарма

5 минут

Кері
байланыс
3 минут

Үйге тапсырма: Жұмысты аяқтау.

Оқушылар
би билеп
сергіп
қалады.

"Таңда да
таста"
əдісі

Кері
байланыс
парағы.
«Жетістік
»
баспалдағ
ы.

Саралау – Сіз қосымша
көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Сіз
қабілеті жоғары
оқушыларға тапсырманы
күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
Рефлексия
Сабақ / оқу
мақсаттары
шынайы ма?
Бүгін оқушылар
не білді?
Сыныптағы ахуал
қандай болды?
Мен жоспарлаған
саралау шаралары
тиімді болды ма?
Мен берілген
уақыт ішінде
үлгердім бе? Мен
өз жоспарыма
қандай түзетулер
енгіздім жəне
неліктен?

Бағалау - Оқушылардың
үйренгенін тексеруді
қалай жоспарлайсыз?

Пəнаралық байланыс
Қауіпсіздік жəне еңбекті
қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы
байланыс

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді
жазыңыз.
Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына
сəйкес
келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не білдім?

САБАҚ:

Мектеп:

Классикалық өнердің үздік
туындылары. Қазақстандық
суретшілердің шығармашылығы
Күні:

Мұғалімнің есімі:

СЫНЫП: 5

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар: 0

Сабақ негізделген оқу
мақсаты (мақсаттары)

Сабақ
мақсаттары

5.3.2.1-Пəндік терминологияны қолдана отырып,
өзінің жəне өзгелердің (суретшілер, қолөнершілер,
дизайнерлер) жұмыстарында берілген идеялар мен
тақырыптарды сипаттау
5.3.3.1-Пəндік терминологияны қолдана отырып,
өзінің жəне өзгелердің (суретшілер, қолөнершілер,
дизайнерлер) жұмыстарындағы қолданылған əдістəсілдерді (техникасы) сипаттау

Барлық оқушылар:


Оқулықта берілген тапсырмаларды орындайды. Тақырыпты
меңгереді.

Оқушылардың басым бөлігі:


Тақырыптың маңызы туралы дəлелдеп айтып бере алады.

Кейбір оқушылар:


Білімді сыныптастарына түсіндіріп оқулықтан тыс ресурстар қоса
алады.

Бағалау
критерийі

Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады.
Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.

Ресурстар

Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар жəне əртүрлі
заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер.

Əдіс-тəсілдер

Сұрақ-жауап, əңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия.

Пəнаралық
байланыс

Музыка, қазақ тілі,тарих.

Жоспарланға Жоспарланған жаттығулар (төменде
н
жоспарланған жаттығулармен қатар,
уақыт
ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Басталуы 5
минут

Топқа бөлу 2 минут
Жіпте
жайылған
фотосреттерді
алып, түріне
сай топтарға
бөлінеді.

Психологиялық ахуал қалыптастыру:
«Көрші»
Мақсаты: əрбір қатысушының сол топтың бір мүшесі
екендігін сезінуі, бір-біріне жылылық сыйлау.
Нұсқаулық:
Көршіңді оң жақтан құшақта,
Көршіңді сол жақтан құшақта.
Оң жақтағы көршіңе бір жымиып,
Сол жақтағы көршіңе бір жымиып,
Бүгінгі тренинг барысы,
Біз үлкен отбасы.

(Көршілер
қимыл –
қозғалыстар
арқылы
жаттығуды
жасайды)

Ортасы 20
минут

Білу жəне түсіну 10 минут
Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен
танысады.
Дəптермен жұмыс.
Қазақстан Республикасына танымал Қазақстан халық
суретшілері баршылық.
Əбілхан Қастеев – қазақ бейнелеу өнеріне алғаш жол
салған кəсіби суретші. 1904 жылы 1 қаңтарда
Талдықорған облысы, Жаркент ауданының Шежін
ауылында дүниеге келген. 1929 - 1931 жылдары Н. Г.
Хмудовтың студиясында бейнелеу өнерінің негізін
үйренеді.
1930 жылы Москва қаласындағы мұражайларымен
танысады, 1937 жылы Қазақ ССР - інің халық суретшісі
атағын алды.
Əубəкір Ысмайылов – 1910 жылы Қарағанды облысы,
Тельман ауданында дүниеге келген. 1932 жылы
Москвадағы жоғары техникалық көркемсурет
шеберханасын, 1938 жылы Театр өнері институтын
бітірген. 1933 жылы КСРО суретшілер одағының мүшесі
болды. «Қарағанды шахтасы», «Тың игеру», «Хантəңірі»,
«Абай достарымен бірге», «Исатай Махамбет»т. б. толып
жатқан шығармалары елге танымал.
Молдахмет Кенбаев, Қанапия Тельжанов, Хакімжан
Наурызбаев, Сабыр Мəмбеев, Сахи Романов, т. б.
көптеген Қазақстан суретшілерінің еңбектері тек еліміз
ғана емес шет елдерде де танымал.
Тапсырма: Халық суретшілері жайлы əңгімелеу.
Сабақты қорытындылау: Сұрақ - жауаптар
Қазақстанның ең тұңғыш суретшісі атанған кім?
Тағы қандай суретшілерді білеміз?
Суретшілер шығармалары қандай əсер қалдырды?
Қолдану 8 минут Постер жасату.
Жалпыға арналған тапсырма:
Оқушылар жаңа білімге сай оқулықты қолдана отырып өз
түсінгендерін постерге түсіреді.

«Əлемді
шарлау» əдісі
арқылы
түсіндіріледі.
Постер
жасату.
Оқушылар өз
ойларын
постерге жазып
оқып береді.

Сергіту сəті
2 минут

Сергіту сəті «Қыдырып қайтайық»

Видео
жазбадағы би

Аяқталуы 20
минут

Синтез
«Алтын балыққа арналған аквариум» əдісі
Оқушыларға жасырын суреттер таратылады, кімге балық
түссе, сол алтын балық болады, оқушы алтын балықтың
маскасын киіп, ортаға шығады. Басқа оқушылар оған
сұрақтар қояды. Егер жауап бере алмаса топ мүшелері
көмектесуіне болады.

«Алтын
балыққа
арналған
аквариум»
əдісі

Үйге тапсырма: Жұмысты аяқтау.
Саралау – Сіз
қосымша
көмек көрсетуді
қалай
жоспарлайсыз?
Сіз
қабілеті жоғары
оқушыларға
тапсырманы
күрделендіруді
қалай
жоспарлайсыз?

Бағалау - Оқушылардың
үйренгенін тексеруді
қалай жоспарлайсыз?

Пəнаралық байланыс
Қауіпсіздік жəне еңбекті
қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы
байланыс

Рефлексия
Сабақ / оқу
мақсаттары
шынайы ма?
Бүгін оқушылар
не білді?
Сыныптағы ахуал
қандай болды?
Мен жоспарлаған
саралау шаралары
тиімді болды ма?
Мен берілген
уақыт ішінде
үлгердім бе? Мен
өз жоспарыма
қандай түзетулер
енгіздім жəне
неліктен?

«Бағдаршам» əдісі

Қорытынды бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не білдім?

Сабақтың тақырыбы:
Натюрморт өнері.

Мұғалімнің аты-жөні:
Күні:

СЫНЫП: 5

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспаған оқушылар саны: 0

Сабақ
негізделген оқу
мақсаттары

5.1.5.2-Шығармашылық идеяларды іске асыру үшін нобайлар орындау

Сабақ
нəтижесі:

Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген
жəне қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды.
Сұраққа жауап береді.
Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты
брлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді.
Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды.
Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады:
Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып
бойынша қосымша мəліметтер мен дəлелдер келтіре алады.

Бағалау
критерийі

Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында
тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.

Ресурстар

Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар жəне əртүрлі
заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер.

Əдіс-тəсілдер

Сұрақ-жауап, əңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия.

Пəнаралық
байланыс

Музыка, қазақ тілі.

Сабақтың жоспары
Жоспарланғ
ануақыт

Сабақ барысы :

Басталуы
5 минут

Ұйымдастыру кезеңі 2 минут
Топтарға бөлу.
Киімдер бейнеленген карточкалар ұсыну. Оқушылар таңдаған
киімдерге сай топтарға бөлінеді.

Психологиялық ахуал қалыптастыру: 3 минут
«Балалық шақтан қызықты оқиға»
Мақсаты: эмпатияны дамыту.
Нұсқаулық: «Сіздердің алдыызда қорапша тұр. Сол
қорапшадан билет суыруларыңыз қажет. Ол билеттерде
«Балалық шақ», «Балалық шақтан қызықты оқиға» билеті
түссе, сол мұғалім өзінің балалық шақтан бастан өткізген
қызықты оқиғасын айтып береді.
Талдау:
Өздеріңізді қалай сезінудесіз?

Бағалау
түрлері
1-топ:
Жазушылар
2-топ:
Зерттеушіле
р
3-топ:
Суретшілер

«Балалық
шақтан
қызықты
оқиға»
Тренинг.

Жаңа білім
10 минут

Білу жəне түсіну
Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады.
«Жариялау» əдісі
(Əрбір топ берілген сұрақ бойынша өз позициясын жариялау
керек. Бұл үшін топ ішінен спикер берілген уақыт ішінде (5
мину) басқа қатысушылар алдында сөйлеп, топ ұстанымын
жеткізеді.
Оқулық,
Натюрморт салу кезінде суретшілер қозғалыссыз заттарды
мəтіндер.
бақылап, зерттей алады. Нəтижесінде көркем туындылар
өмірге келеді. Натюрморттарды тамашалау - аса бір əсерлі сəт.
Олардың бірінде суретші заттың пішінін, түсін, материалдың
сұлулығын тамашалауға шақырады. Ал екіншісінде заттардың
өзі кімге тиесілі екенін айтып тұрғандай. Натюрморттың екі
түрі бар. Əдемі, сəнді заттарды бейнелейтін натюрморттар.
Мұнда заттар өз сапасын, ерекшелігін көрсетеді. Екіншісі
заттарды қолданған адамдар жайында сыр шертетін
натюрморттар. Натюрморт салуды суретші оны құрастырудан
бастайды. Ол əр түрлі заттарды таңдап салыстырып, солардың
ішінде түр жəне мазмұны жағынан бір - біріне сəйкес
заттарды іріктеп алады. Содан кейін суретші натюрморттың
композициясын құруға кіріседі. Заттардың орнын қайта қайта ауыстырып, ең ұтымды нұсқасын іздей отырып, суретші
аса тартымды композицияға қол жеткізеді. Натюрморттағы
заттардың орнын неше түрлі құбылтуға болады.
- Біз бүгінгі сабақта натюрморттың 4 түрімен таныса отырып,
композиция құрастыруды орындаймыз.
Натюрморттың түрлері:
1. Жеміс - жидек топтамасы.
2. Ойыншықтар топтамасы.
3. Оқу құралдарының жиынтығы.
4. Музыкалық аспаптар жиынтығы.

Ортасы
10 минут

Қолдану
Дəптермен жұмыс.
Талдау
Жаңа тақырыпты Жигсо əдісі арқылы тақырыпты бөліктерге
бөліп, оқуға тапсырма береді. Топтағы бір нөмірлі балалар бір
мысалды қарастырып, бірге отырып талқылап, өз топтарына

келіп түсіндіреді.

Сыныптағы
белсенді
оқушы
басқаларға
бағыт беріп
отырады.
Топтық
талқыға
салады,ойла
нады.

Сергіту сəті
2 минут

Сергіту сəті "Қара жорға

Аяқталуы
Сабақты
бекіту
10 минут

Синтез «АҚЫЛДЫҢ АЛТЫ ҚАЛПАҒЫ»
«Натюрморт» дегеніміз не? Жансыз заттар топтамасының
ерекшеліктерін ата? Натюрморт түстері қандай болады?

видеожазба

«АҚЫЛДЫ
Ң АЛТЫ
ҚАЛПАҒЫ
» əдісі
арқылы оқу
əрекетін
ұйымдастыр
у.

Бағалау

Бағалау парақшасы Дұрыс жауапқа 5 балл.

5 минут

Оқушының аты-жөні
«Жария
лау» əдісі
«Салыстыру кестесі»
«Ыстық орын
дық» орындық əдісі
«Ойлан – жұптас – бөліс» əдісі Балл

Бағалау
парақшасы

«Белгілер» əдісі

Кері
байланыс
3 минут

«Белгілер»
əдісі.
Рефлексия
парағы.

Қосымша ақпарат
Саралау – Сіз қосымша
көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Сіз
қабілеті жоғары
оқушыларға тапсырманы
күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
Рефлексия
Сабақ / оқу
мақсаттары
шынайы ма?
Бүгін оқушылар
не білді?
Сыныптағы ахуал
қандай болды?
Мен жоспарлаған
саралау шаралары
тиімді болды ма?
Мен берілген
уақыт ішінде
үлгердім бе? Мен
өз жоспарыма
қандай түзетулер
енгіздім жəне
неліктен?

Бағалау - Оқушылардың
үйренгенін тексеруді
қалай жоспарлайсыз?

Пəнаралық байланыс
Қауіпсіздік жəне еңбекті
қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы
байланыс

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді
жазыңыз.
Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына
сəйкес
келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не білдім?
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!