Көркем еңбек

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Көркем еңбек

Материал туралы қысқаша түсінік
Кмж
Материалдың қысқаша нұсқасы


Көркем еңбек

Мектеп:

Күні: .

Оқытушының аты-жөні:

Сынып: 6 сабақ № 1-2

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Тамақтану мәдениеті.

Сабақтың тақырыбы:

Қазақ халқы мен түрлі халықтардың және де қоғамдық тамақтану орындарындағы дастарқан басында өзін-өзі дұрыс ұстау ережелері

Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары

6.2.4.1-Қоғамдық тамақтану орындарында, қазақ халқы мен әлем халықтарының мәдениетіндегі дастарқан басында өзін-өзі ұстау ережелерін салыстыру және сипаттау

6.2.4.2- Әртүрлі іс-шараға арналған дастарханды безендірудегі білімдері мен тәжірбиелік дағдыларын

Көрсету.

Сабақтың мақсаты:

  • Дастарқан басында отырудың жалпыға белгілі ережелерін білу;

  • Қоғамдық тамақтану орындарында, қазақ халқы мен әлем халықтарының мәдениетіндегі дастарқан басында өзін-өзі ұстау ережелерін салыстыра алады;

  • Мерекелік дастарқанды жабдықтаудың ерекшеліктері.

Құндылықты дарыту

ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК Құзыреттілік: инновациялық ойлау

  • өзінің және басқалардың еңбегінің нәтижелерін бағалау;

  • түрлі мамандықтар мен олардың қызмет ерекшеліктерін зерттеуге қызығушылық таныту;

  • өз уақытын тиімді жоспарлай білу және кез келген қызметтің нәтижелеріне қол жеткізу үшін күш салу;

  • еңбек қоғамдық және табысты болудың негізі екенін түсіну;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Басталуы


5 мин


Сабақты ұйымдастыру кезеңі.

Музыкалық шығарма.

  • мұғалім оқушыларды сабақты оқуға ынталандырады.

Өткен сабақты қайталау.

Бұл тапсырма сайыс сияқты өткізу қажет. Мұғалім оқушыларға үстел үстінде отырудың әдептері бейнеленген карточкалар көрсетеді.

1 топ- жасыл карточка;

2 топ - сары карточка;

3 топ - қызыл карточка.

Оқушылар амандасып, бір-біріне сәттілік тілейді.

Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау.

Оқулықтағы суреттер

Ортасы









20-25 мин


















.















10 мин

Сабақ тақырыбы мен мақсатын бірлесе анықтау.

Сынып тақтасында кілт сөздер мен сабақтың тақырыбына сай суреттер ілулі. Оқушылармен бірлесе әңгімелесу барысында сабақ мақсаты анықталады.

Мұғалім оқушыларды бұл сабақ олардың білетін білімдерін қолдануға негізделгеніне тоқталады.

Жабдықтау (Fr. Servir - сервис) - ас үстеліне, түскі асқа, түскі асқа, мерекелік салтанатқа, банкетке арналған швед үстеліне, банкетке арналған коктейльге, шай рәсіміне дайындық. Асхана тағамдарын (тамақ өнімдерін) ұйымдастыру үшін барлық қажетті кестелер: кестелер, ыдыс-аяқ, аспаптар, шыны, майлықтар және т.б.

Қызмет көрсету мақсаты - қонақтарға тамақтану барысында жақсы көңіл-күй қалыптастыруға, олардың назарын аударуға және ізгі ниеттерін білдіруге ыңғайлы болу.

Үстелді жабдықтау дегеніміз үстелді тамақтануға дайындау дегенді білдіреді. Қажетті барлық заттармен қамтамасыз етіледі. Үстелге ненің қажет екендігін кроссвордты анықтау барысында білесіңдер.

Тапсырма

Төменде келтірілген ақпаратты дұрыстығы бойынша орналастыру қажет.

Сервировка дұрыс ұсына бастады.

Сервировканың әрбір заты

Сервироканың қажетті бөлшегі майлық. Ол

даралануы тиіс. Және оны тарелканың үстіне қояды.

ыңғайлы, ұқыпты, симметриялық

Сервировка дастарханнан басталады:

Гүлдер қояды, специйлер үшін наборларды қояды.

барлық заттардың орналасуы.

Ыдыстардың жиынтығы пішіні бойынша біркелкі болуы тиіс,

біркелкі жиілік бойынша,

сурет пен түс.

Ыдысты үстел үстіне қояды

өзінің орны болуы тиіс.

ол таза, үтіктелуі тиіс.



Үстелді жабдықтауға арналған заттармен танысу.

"Дастархан заттары" презентациясы

Тапсырма.

1 кезең.

Әрбір топ карточка таңдайды. Карточкаларда үстелді жабдықтаудың түрлері көрсетілген. Түскі ас үстелі, салтанатты үстел. Фуршет үстел және қажетті заттар мен дастарқан таңдайды. Әрбір топқа қажетті ақпарат беріледі. Алдымен ақпаратты оқып алу қажет. Ол үшін топта ақпаратты кім оқып беретіндігін таңдау қажет. Одан кейін үстелді жабдықтауға арналған заттарды таңдап, этикет ережесіне сай оларды орналастырыңыз. Топтық жұмысты кім таныстыратындығын анықтау қажет. Жұмысты таныстырушыға сұрақтарға жауап беру керек.

  • Қандай асханалық заттарды таңдадыңыздар? Неліктен?

  • Үстелді қалай әсемдедіңіздер?

  • Ұсынылған тағамды қалай жеу қажет?

Үстелді жабдықтау туралы ақпараты бар журналдарды қолданаалады.

2 кезең

Майлықтарды бүктеудің әдістерін зерттеңіздер. Үстелді жабдықтауды майлықтармен толықтырыңыздар.

3 кезең

Топтардың оқу іс-әрекетін қалай орындағандықтары жөнінде ақпарат беретін критерийлерді бірге құрастыру. Мысалы:

  • Жұмыс орнын ұйымдастыру.

  • Өзін – өзі реттеу, бір-бірін қадағалау дағдылары.

  • Әртүрлі ақпарат көздерімен жұмыс істей алу.

  • Ұжымдажұмысістейалу.

  • Жұмысқа шығармашылықпен қарау.

  • Жабдықталғанүстелдітаныстыру.

4 кезең.

Эксперттерді таңдау. Әрбір топтан эксперт таңдалады. Ол үстелдің дұрыс жабдықталуын қадағалайды. Эксперттер мұғаліммен ұсынылған критерийлерге сай жұмыстарын бағалайды.

Топтардың таныстырылым.

  • Қандай үстел заттарын таңдадыңыздар? Неліктен?

  • Үстелді қалай әсемдедіңіздер?

  • Ұсынылған тағамды қалай жеу қажет?

Қосымша тапсырма.

  • Үстелдіжабдықтаудегеніміз не?

  • Үстелді не үшін жабдықтау не үшін керек?

  • Үстел үстіне қойылатын негізгі заттар туралы айтыңыздар? (тарелкелер, қасық, шанышқылар, пышақтар, специйлерге арналған наборлар және т.б.)

  • Үстелге қандай дастарқанды қояды?

Майлықтарды қайда қояды?

Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі.

Оқушылар картиналар көшірмесіне ізденіс жасап, талдап, төмендегі сұрақтарға жауап береді.


Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді.


Презентация:

Оқушылар өздерінің зерттеу жұмысын таныстырады


Тақырып бойынша оқушылардың алдыңғы білімін жетілдіру

Дескриптор

Дастарқан басында отырудың жалпыға ортақ белгілі ережелерін біледі;

Қоғамдық тамақтану орындарында, қазақ халқы мен әлем халықтарының мәдениетіндегі дастарқан басында өзін-өзі ұстау ережелерін салыстыра алады;

мерекелік дастарқанды жабдықтаудың ерекшеліктері.


Тарату материалдары,

Құрал- жабдықтар мен материалдар:



Құрал- жабдықтар және материалдар:картон, түрлі түсті қағаз, желім, қайшы, сызу үшін материалдар (карындашсызғыш, өшіргіш және т.б)

https://ust.kz/qmg?doc_id=159692&type=1#panel_download_d


Сабақтың соңы


5 мин


Таныстырылым:

  • әрбір топ өз постерлерін таныстырады;

  • әрбір топқа 2 минут беріледі;

  • әрбір топ бір сұрақтан дайындайды.

Кері байланыс:

  • Мен өз пікірімді өзгерттім...

  • Мен білдім....

  • Мені таңқалдырғаны....

Мен сезіндім....

Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады

Рефлексия жасайды.

Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру.

ҚБ қойылады


























Көркем еңбек

Мектеп:

Күні: .

Оқытушының аты-жөні:

Сынып: 6 сабақ № 3-4

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Тамақтану мәдениеті.

Сабақтың тақырыбы:

Жартылай дайын өнімдерден тағамдар әзірлеу технологиясы

Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары

6.2.4.3-Жылдам орындалатын тағамдар мен десерт дайындау технологияларын білу және қолдану

6.2.4.4-Әр түрлі тағамдарды дайындау үшін азық-түліктер, құрал-саймандар мен керек-жарақтарын анықтау және таңдау.

Сабақтың мақсаты:

  • Жартылай дайын өнім туралы түсінік қалыптастыру.

  • Олардың адам ағзасына жағымды және жағымсыз жақтарын өзара салыстыру.

  • Жартылай орындалатын тағамдардың жасалу жолдары мен технологияларымен таныстыру.

  • Керекті құралдарды анықтап, суреттеу.

  • Аз мәзірінің жасалу жолдарын суреттеу.

Құндылықты дарыту

ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК Құзыреттілік: инновациялық ойлау

  • өзінің және басқалардың еңбегінің нәтижелерін бағалау;

  • түрлі мамандықтар мен олардың қызмет ерекшеліктерін зерттеуге қызығушылық таныту;

  • өз уақытын тиімді жоспарлай білу және кез келген қызметтің нәтижелеріне қол жеткізу үшін күш салу;

  • еңбек қоғамдық және табысты болудың негізі екенін түсіну;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Басталуы


5 мин


Сабақ басында:

  • Оқушылар мен амандасу /тексерісжүргізу/ оқушылардыңзейініншоғырландыру.

  • Сабақ барысында керекті құрал-жабдықтарын тексеру.

Оқушылардың назарына сабақ тақырыбы мен оқу мақсатына көз жүргізу.

Жартылай дайын өнімдерден тағамдар әзірлеу технологиясы.

6.2.4.3 Жылдам орындалатын тағамдар мен десерт дайындау технологияларын білу және қолдану

Сұрақ;

  • Біз бүгін неге қол жеткізуіміз керек?

  • Бүгін біз неге үйренеміз керек?

  • Біз не біліп кетуіміз керек?

  • Дүкен тоңазытқыштарына лық толған осы тамақтардың бәрі бірдей жарамды ма?

Оқушылар бүгінгі тақырыпты талқылап, сабақ барысындағы білу және түсіну дағдыларымен қатар, жасау дағдысына керекті құрал-саймандарын анықтайды.

Мұғалім: Технология қарыштап дамыған сайын адамзат баласының өмір сүруіне ыңғайлы жағдайлар көбейе түсуде. Солардың бірі – жартылай дайын фабрикат тағамдары. Бұлар: котлет, құймақ, тұшпара, манты, самса, фаршталған бұрыш, көкөністер, жемістер және тағы басқалар.

Көптеген тағамның сыртқы түрлерінен сапасын білуге болады. Ол үшін орамына мұқият қарап, алдымен әзірлеген мерзімін көріңіз. Содан соң тағамның сапасын зерттеңіз. Мысалы, тұшпара, вареник, самса, мантыларды тасымалдағанда, дүкендерде электр қуаты болмай қалған жағдайда сырты жарылып кетеді. Ал көкөністер мен жемістер пішінін жоғалтады, яғни, тағам пайдалануға жарамсыз болғандықтан, ондайларды алмаңыз. Егер котлет, фрикаделька сияқты жартылай фабрикат тағамдар тым арзан болса, онда олар еттен емес, соядан жасалған деген сөз. Әрине бұған тыйым салынбайды, алайда өндіруші орамның сыртында соядан жасалғаны туралы ақпаратты көрсетуге міндетті.
Оқушылар назарына төмендегі бейнероликті ұсыну.

Балмұздақтың жасалу жолдары

https://www.youtube.com/watch?v=87a2_VTU1x8

Оқушылар өзара сұрақ қойып, білу және түсіну дағдыларын тексере алады.

Қалыптастырушы бағалау:

Әр топ зерттеме жұмыстарын өзара топта бағалау жүргізеді.

Бағалау критерийлері

Жетті

Талпынады

Жартылай тағамдардың әлсіз және мықты тұстарын өзара салыстырады.



Тағамның өзара ерекшеліктерін саралап түсіндіре алады.



Берілген уақытты ұтымды пайдаланады.



Қорытынды жасайды.




Оқушылар амандасып , бір-біріне сәттілік тілейді.

Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау.

Тексеріс журнал

Интерактивті тақта

Презентация 1 бет

Презентация

2 бет


Презентация

3 бет


https://www.youtube.com/watch?v=87a2_VTU1x8

Как Это Сделано - Мороженое

Презентация

4 бет

Кесте парақшалары

Кестемен жұмыс

Презентация

5 бет

Бағалау парақтары


Ортасы









20-25 мин


















.








10 мин

Оқушылардың келесі сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты таныстыру.


6.2.4.4 Әр түрлі тағамдарды дайындау үшін азық-түліктер, құрал-саймандар мен керек-жарақтарын анықтау және таңдау.

Практикалық жұмыс

Балмұздақ/жасау жолдарын /нарисованный рецепт/ суреттеу.

Балмұздақ жасау үшін керекті құралдарды анықтап, олардың жасалу жолдарын А4 қағаз бетіне суреттеу.

  • Композициялық шешімін анықтау;

  • Түстік шешімін таңдау;

  • Жұмысқа керекті түстерді анықтау.


Оқушылар жұмыстарын жақсарту мақсатында өзара сынып ішінде ақыл-кеңеске жүгіну.

  • Мен жұмысымды жақсарту үшін не істеуім керек?

  • Қандай түстерді қолдансам, жұмысым жақсара түседі?

Сынып ішінде талқылау жасап, көркейту жұмыстарын орындайды.

Қалыптастырушы бағалау:

Оқушылар өзін-өзі немесе өзара бағалау жұмысын жүргізу.

Бағалау критерийлері

Жетті

Талпынады

Тамаққа керекті құрал-жабдықтарды ыдыс-аяқтарды суреттейді.



Композиция заңдылықтарын сақтайды.



Берілген уақытты ұтымды пайдаланады.



Өз ойымен/идясын жүзеге асырады.



Түстік шешімін анықтап суреттей алады.




Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі.

Оқушылар картиналар көшірмесіне ізденіс жасап, талдап, төмендегі сұрақтарға жауап береді.


Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді.


Презентация:

Оқушылар өздерінің зерттеу жұмысын таныстырады


Тақырып бойынша оқушылардың алдыңғы білімін жетілдіру

Дескриптор

Жартылай дайын өнімдердің жасау жолдарын түсіндіре алады.

Олардың жағымды және жағымсыз жақтарын өзара салыстырады.

Білу және түсіну дағыдыларын көрсетеді.

Практика кезінде құрал-саймандар мен керек-жарақтарын қолданады.

Аз мәзірінің жасалу жолдарын суреттейді.

Практика кезінде өзінің жасау/тәжірбиелік дағдыларын көрсетеді.


Презентация 6 бе

Презентация 7-8 беттер

Суреттер үлгісі



Қарындаштар, түрлі түсті фломастерлер, қағаз, өшіргіш.



Бағалау парақшасы



Презентация

9 бет


Сабақтың соңы


5 мин

Рефлексия:

Оқушылардың назарына келесі сурет көрсетіліп, сабақ барысында түсінбеген мағұлматтары болса, сұрақтарын қойып талқылай алады.

Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады

Рефлексия жасайды.

Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру.

ҚБ қойылады





























Көркем еңбек

Мектеп:

Күні: .

Оқытушының аты-жөні:

Сынып: 6 сабақ № 5-6-7

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Тамақтану мәдениеті.

Сабақтың тақырыбы:

Тағамдарды жылдам әзірлеудің технологиясы

Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары

6.2.4.3-Жылдам орындалатын тағамдар мен десерт дайындау технологияларын білу және қолдану

6.2.4.4-Әр түрлі тағамдарды дайындау үшін азық-түліктер, құрал-саймандар мен керек-жарақтарын анықтау және таңдау.

Сабақтың мақсаты:

  • Жартылай дайын өнім туралы түсінік қалыптастыру.

  • Олардың адам ағзасына жағымды және жағымсыз жақтарын өзара салыстыру.

  • Жартылай орындалатын тағамдардың жасалу жолдары мен технологияларымен таныстыру.

  • Керекті құралдарды анықтап, суреттеу.

  • Аз мәзірінің жасалу жолдарын суреттеу.

Құндылықты дарыту

ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК Құзыреттілік: инновациялық ойлау

  • өзінің және басқалардың еңбегінің нәтижелерін бағалау;

  • түрлі мамандықтар мен олардың қызмет ерекшеліктерін зерттеуге қызығушылық таныту;

  • өз уақытын тиімді жоспарлай білу және кез келген қызметтің нәтижелеріне қол жеткізу үшін күш салу;

  • еңбек қоғамдық және табысты болудың негізі екенін түсіну;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Басталуы


5 мин


Сабақ басында:

  • Оқушыларменамандасу/тексерісжүргізу/ оқушылардыңзейініншоғырландыру.

  • Сабақ барысында керекті құрал-жабдықтарын тексеру.

Оқушылардың назарына сабақ тақырыбы мен оқу мақсатына көз жүргізу.

Жартылай дайын өнімдерден тағамдар әзірлеу технологиясы.

6.2.4.3 Жылдам орындалатын тағамдар мен десерт дайындау технологияларын білу және қолдану
Оқушылар назарына төмендегі бейнероликті ұсыну.


Тұшпараның жасалу жолдары

https://www.youtube.com/watch?v=JkLz-Ny_CFo

Мұғалім:"Жартылай фабрикат" сөзіне балама ретінде қазақ тілі сөздігінде "дүмбілзат", "дүмбілдәм" деген сөздер ұсынылып жүр. Осы терминнің нағыз қазақша баламасы сіздердің ойыңызша қандай болуы керек?
Мұғалім мен оқушы арасында диалогты оқуту іске асуы қажет.

Тапсырма 1

Оқушыларды топтартырып, назарына төмендегі кесте үлгісін ұсыну.

Кестені толтыра отырып, жартылай дайын өнімнің жағымды және жағымсыз жақтарын анықтау қажет.

Жартылай дайын өнім жағымды жақтары

Жартылай дайын өнім жағымсыз жақтары




Оқушылар өзара топтаса шешкен ойларымен/жаңалықтарымен сынып ішінде бөліседі.

Оқушылар өзара сұрақ қойып, білу және түсіну дағдыларын тексере алады.


Оқушылар амандасып , бір-біріне сәттілік тілейді.

Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау.

Тексеріс журнал

Интерактивті тақта

Презентация 1 бет

Презентация

2 бет


Презентация

3 бет


https://www.youtube.com/watch?v=87a2_VTU1x8


Ортасы









20-25 мин


















.








10 мин

Оқушылардың келесі сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты таныстыру.


6.2.4.4 Әр түрлі тағамдарды дайындау үшін азық-түліктер, құрал-саймандар мен керек-жарақтарын анықтау және таңдау.

Практикалық жұмыс

Тұшпараның/котлет, /жасау жолдарын /нарисованный рецепт/ суреттеу.

Тұшпара жасау үшін керекті құралдарды анықтап, олардың жасалу жолдарын А4 қағаз бетіне суреттеу.

  • Композициялық шешімін анықтау;

  • Түстік шешімін таңдау;

  • Жұмысқа керекті түстерді анықтау.


Оқушылар жұмыстарын жақсарту мақсатында өзара сынып ішінде ақыл-кеңеске жүгіну.

  • Мен жұмысымды жақсарту үшін не істеуім керек?

  • Қандай түстерді қолдансам, жұмысым жақсара түседі?

Сынып ішінде талқылау жасап, көркейту жұмыстарын орындайды.

Қалыптастырушы бағалау:

Оқушылар өзін-өзі немесе өзара бағалау жұмысын жүргізу.

Бағалау критерийлері

Жетті

Талпынады

Тамаққа керекті құрал-жабдықтарды ыдыс-аяқтарды суреттейді.



Композиция заңдылықтарын сақтайды.



Берілген уақытты ұтымды пайдаланады.



Өз ойымен/идясын жүзеге асырады.



Түстік шешімін анықтап суреттей алады.




Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі.

Оқушылар картиналар көшірмесіне ізденіс жасап, талдап, төмендегі сұрақтарға жауап береді.


Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді.


Презентация:

Оқушылар өздерінің зерттеу жұмысын таныстырады


Тақырып бойынша оқушылардың алдыңғы білімін жетілдіру

Дескриптор

Жартылай дайын өнімдердің жасау жолдарын түсіндіре алады.

Олардың жағымды және жағымсыз жақтарын өзара салыстырады.

Білу және түсіну дағыдыларын көрсетеді.

Практика кезінде құрал-саймандар мен керек-жарақтарын қолданады.

Аз мәзірінің жасалу жолдарын суреттейді.

Практика кезінде өзінің жасау/тәжірбиелік дағдыларын көрсетеді.


Презентация 6 бе

Презентация 7-8 беттер

Суреттер үлгісі



Қарындаштар, түрлі түсті фломастерлер, қағаз, өшіргіш.



Бағалау парақшасы



Презентация

9 бет


Сабақтың соңы


5 мин

Рефлексия:

Оқушылардың назарына келесі сурет көрсетіліп, сабақ барысында түсінбеген мағұлматтары болса, сұрақтарын қойып талқылай алады.

Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады

Рефлексия жасайды.

Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру.

ҚБ қойылады






































Көркем еңбек

Мектеп:

Күні: .

Оқытушының аты-жөні:

Сынып: 6 сабақ № 8-9-10-11

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Тамақтану мәдениеті.

Сабақтың тақырыбы:

Десерт әзірлеу технологиясы

Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары

6.2.4.3-Жылдам орындалатын тағамдар мен десерт дайындау технологияларын білу және қолдану.

6.2.4.4

Әр түрлі тағамдарды дайындау үшін азық-түліктер, құрал-саймандар мен керек-жарақтарын анықтау және таңдау

6.3.1.1-Мектеп аудиториясы алдында өзінің дайын жұмыстарын таныстыру (көрме)

Сабақтың мақсаты:

  • Жылдам орындалатын тағамдар мен десерт түрлерін білу.

  • Жылдам орындалатын тағамдар мен десерт дайындау технологиясының орындау жолдары тұрмыста қолдану.


Құндылықты дарыту

ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК Құзыреттілік: инновациялық ойлау

  • өзінің және басқалардың еңбегінің нәтижелерін бағалау;

  • түрлі мамандықтар мен олардың қызмет ерекшеліктерін зерттеуге қызығушылық таныту;

  • өз уақытын тиімді жоспарлай білу және кез келген қызметтің нәтижелеріне қол жеткізу үшін күш салу;

  • еңбек қоғамдық және табысты болудың негізі екенін түсіну;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Басталуы


5 мин

  • Сәлеметсіздер ме, балалар!

  • Көл күйлеріңіз қалай?

  • Жақсы, балалар, тақтаға назар аударып, бірге жұмыстанайық.

  • Егер сіз мектепке көтеріңкі көңіл күймен келсеңіз, оң қолыңызды үш рет сілкіңіз.

  • Егер сіз мектепті білім ошағы деп қастерлесеңіз, сол қолыңызды үш рет сілкіңіз.

  • Егер сіз халықты ұлтына қарай бөлмей әр ұлттың тарихы құнды десеңіз, екі қолыңызды алға созыңыз.

  • Өзге елдің тарихын оқып білемін, құрметтеймін, бірақ өз елімнің тарихын мақтан тұтамын десеңіз, екі қолыңызды жоғары көтеріңіз.

  • Егер еліміздің ертеңгі болашағы біздің қолымызда десеңіз қол ұстасыңыз.

  • Жақсы, оқушылар, керемет! Сабақ бойы өзіміз айтқан сөздерімізді естен шығармай жұмыстанамыз деп ойлаймын.

Топтарға бөлу.

Гүл суреттері  бойынша бөліну.

Оқушылар амандасып , бір-біріне сәттілік тілейді.

Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау.

Тексеріс журнал

Интерактивті тақта

Презентация 1 бет

Презентация

2 бет


Презентация

3 бет

https://www.youtube.com/watch?v=87a2_VTU1x8

Ортасы









20-25 мин


















.








10 мин

  • Жақсы, берілген суреттермен танысайық, 1.Тапсырма.

Жеке жұмыс: «Кір қыстырғыш» әдісі арқылы жүзеге асады.

(Ж) суреттер арқылы жылдам орындалатын тағамдар мен десерт түрлерін ажырату


  1. Топ. Десерт тағамдарын

  2. Топ. Жылдам дайындалатын тағамдар

Дескриптор: Білім алушы

1.Суретпен танысады.

2.Жылдам дайындалатын және десерт түрлерін ажырата алады.

3.Суретті кір қыстырғышқа іледі.

Қалыптастырушы бағалау: «Мадақтау»

Суретті көп ілген оқушыларды мадақтаймын.

Саралау тәсілі қорытынды: Оқушылардың барлығына бірдей тапсырма беріледі, оқушылырдың деңгейі әр түрлі болғандықтан әр түрлі жауап береді.


2.Тапсырма.

Топтық жұмыс: «Пікір талас алаңы» әдісі арқылы жүзеге асады. (Оқушылар мәтінмен жұмыстанады)

1 топ пайдасын айтады, 2 топ зияны туралы ақпараттар беру арқылы ойларын жеткізеді. Бұл тапсырмада білім алушы видеороликтер немесе суреттерді пайдана алады дәлел ретінде жұмыстарын көрсеуге болады.

Дескриптор: Білім алушы

1. Оқушылар мәтін мен танысады.

2. Жартылай дайын тағамдарын мен десерт тағамдарының зияны мен пайдасын ажырата алады.

3. Мәтінге сүйене отырып оқушылар өз пікірлерін дәлелдейді.

Қалыптастырушы бағалау

Топаралық бағалау

Б асбармақ



Саралау тәсілі

(Диалог және қолдау көрсету). Берілген тапсырма оқушыларға бірдей болғандықтан тапсырманы орындау барысында кейбір оқушыларға көмек, қолдау көрсетемін.


3.Тапсырма.

Т оптық жұмыс: сыни ойлауына негізделді «Болжау әдісі»

І –қатар- І топ

ІІ –қатар- ІІ топ

Жылдам дайындалатын және десерт тағамдарын таңдай отырып, жасау технологиясын постер арқылы қорғайды.

Дескриптор:

1.Әр топ берілген тапсырманы талқылайды,

2. Дайындау процесін постерға түсіреді.

3. Тақта алдында постер қорғайды.

Қалыптастырушы бағалау

Топаралық бағалау

Екі жұлдыз бір тілек

Саралау тәсілі қорытынды: Оқушылардың барлығына бірдей тапсырма беріледі, оқушылырды деңгейі әр түрлі болғандықтан әр түрлі жауап береді.

Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі.

Оқушылар картиналар көшірмесіне ізденіс жасап, талдап, төмендегі сұрақтарға жауап береді.


Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді.


Презентация:

Оқушылар өздерінің зерттеу жұмысын таныстырады


Тақырып бойынша оқушылардың алдыңғы білімін жетілдіру

Дескриптор

Жылдам орындалатын тағамдар және десерт түрлерімен таныса отырып, ажырата алады.

Жылдам орындалатын тағамдар мен десерт дайындау технологиясының орындау жолдары тұрмыста қолдана алады.



Презентация 6 бе

Презентация 7-8 беттер

Суреттер үлгісі



Қарындаштар, түрлі түсті фломастерлер, қағаз, өшіргіш.



Бағалау парақшасы



Презентация

9 бет


Сабақтың соңы


5 мин

«Кім не білді?» әдісі арқылы жүзеге асады.

  • Тез дайындалатын тағат түріне бәліш жатама?

  • Десерт адам ағзасына әсер етеме?

  • Жартылай дайын өнімдер мен десерт тағамдардың артықшылықтары мен кемшіліктері?

  • Дескриптор: Білім алушы

1.Оқушылар тақырып бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді.

2.Жаңа сөздерді айта алады.

3.Жаңа сөздерді тақтаға, дәптерге жазады.

Қалыптастырушы бағалау: кім қанша сұраққа жауап берді «Басбармақ» әдісі арқылы бағалау

Кері байланыс:

«Жетістік баспалдағы»

Объект 2

Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады

Рефлексия жасайды.

Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру.

ҚБ қойылады

































Көркем еңбек

Мектеп:

Күні: .

Оқытушының аты-жөні:

Сынып: 6 сабақ № 12-13

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Үй мәдениеті.

Сабақтың тақырыбы:

Гигиена ережелері. Бөлмені ылғалды және құрғақ тазалау жұмысы

Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары

6.2.5.3-Тазалау құралдары, тұрғын үйге қойылатын гигениалық талаптарды зерделеу және сипаттау

6.2.5.4-Шектеулі қолдауда тазалау құралдары мен тәсілдерін таңдау және қолдану

Сабақтың мақсаты:

  • Гигиена ережелері жайлы мәліметтердібіледі.Жеке бас гигиенасын сақтауды біледі.

  • Гигиеналық талаппен бөлмені құрғақ және ылғалды тазалауды ажыратады.

  • Гигиеналық ережелерді сақтай отырып, заманауи құрылғылармен жұмыс жүргізуді біледі.

Құндылықты дарыту

ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК Құзыреттілік: инновациялық ойлау

  • өзінің және басқалардың еңбегінің нәтижелерін бағалау;

  • түрлі мамандықтар мен олардың қызмет ерекшеліктерін зерттеуге қызығушылық таныту;

  • өз уақытын тиімді жоспарлай білу және кез келген қызметтің нәтижелеріне қол жеткізу үшін күш салу;

  • еңбек қоғамдық және табысты болудың негізі екенін түсіну;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Басталуы


5 мин

  • Сәлеметсіздер ме, балалар!

  • Көл күйлеріңіз қалай?

  • Жақсы, балалар, тақтаға назар аударып, бірге жұмыстанайық.

  • Егер сіз мектепке көтеріңкі көңіл күймен келсеңіз, оң қолыңызды үш рет сілкіңіз.

  • Егер сіз мектепті білім ошағы деп қастерлесеңіз, сол қолыңызды үш рет сілкіңіз.

  • Егер сіз халықты ұлтына қарай бөлмей әр ұлттың тарихы құнды десеңіз, екі қолыңызды алға созыңыз.

  • Өзге елдің тарихын оқып білемін, құрметтеймін, бірақ өз елімнің тарихын мақтан тұтамын десеңіз, екі қолыңызды жоғары көтеріңіз.

  • Егер еліміздің ертеңгі болашағы біздің қолымызда десеңіз қол ұстасыңыз.

  • Жақсы, оқушылар, керемет! Сабақ бойы өзіміз айтқан сөздерімізді естен шығармай жұмыстанамыз деп ойлаймын.

Топтарға бөлу.

Гүл суреттері  бойынша бөліну.

Оқушылар амандасып , бір-біріне сәттілік тілейді.

Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау.

Тексеріс журнал

Интерактивті тақта

Презентация 1 бет

Презентация

2 бет


Презентация

3 бет

https://www.youtube.com/watch?v=87a2_VTU1x8

Ортасы









20-25 мин


















.








10 мин

  • Жақсы, берілген суреттермен танысайық, 1.Тапсырма.

Жеке жұмыс: «Кір қыстырғыш» әдісі арқылы жүзеге асады.

(Ж) суреттер арқылы жылдам орындалатын тағамдар мен десерт түрлерін ажырату


  1. Топ. Десерт тағамдарын

  2. Топ. Жылдам дайындалатын тағамдар

Дескриптор: Білім алушы

1.Суретпен танысады.

2.Жылдам дайындалатын және десерт түрлерін ажырата алады.

3.Суретті кір қыстырғышқа іледі.

Қалыптастырушы бағалау: «Мадақтау»

Суретті көп ілген оқушыларды мадақтаймын.

Саралау тәсілі қорытынды: Оқушылардың барлығына бірдей тапсырма беріледі, оқушылырдың деңгейі әр түрлі болғандықтан әр түрлі жауап береді.


2.Тапсырма.

Топтық жұмыс: «Пікір талас алаңы» әдісі арқылы жүзеге асады. (Оқушылар мәтінмен жұмыстанады)

1 топ пайдасын айтады, 2 топ зияны туралы ақпараттар беру арқылы ойларын жеткізеді. Бұл тапсырмада білім алушы видеороликтер немесе суреттерді пайдана алады дәлел ретінде жұмыстарын көрсеуге болады.

Дескриптор: Білім алушы

1. Оқушылар мәтін мен танысады.

2. Жартылай дайын тағамдарын мен десерт тағамдарының зияны мен пайдасын ажырата алады.

3. Мәтінге сүйене отырып оқушылар өз пікірлерін дәлелдейді.

Қалыптастырушы бағалау

Топаралық бағалау

Б асбармақ



Саралау тәсілі

(Диалог және қолдау көрсету). Берілген тапсырма оқушыларға бірдей болғандықтан тапсырманы орындау барысында кейбір оқушыларға көмек, қолдау көрсетемін.


3.Тапсырма.

Т оптық жұмыс: сыни ойлауына негізделді «Болжау әдісі»

І –қатар- І топ

ІІ –қатар- ІІ топ

Жылдам дайындалатын және десерт тағамдарын таңдай отырып, жасау технологиясын постер арқылы қорғайды.

Дескриптор:

1.Әр топ берілген тапсырманы талқылайды,

2. Дайындау процесін постерға түсіреді.

3. Тақта алдында постер қорғайды.

Қалыптастырушы бағалау

Топаралық бағалау

Екі жұлдыз бір тілек

Саралау тәсілі қорытынды: Оқушылардың барлығына бірдей тапсырма беріледі, оқушылырды деңгейі әр түрлі болғандықтан әр түрлі жауап береді.

Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі.

Оқушылар картиналар көшірмесіне ізденіс жасап, талдап, төмендегі сұрақтарға жауап береді.


Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді.


Презентация:

Оқушылар өздерінің зерттеу жұмысын таныстырады


Тақырып бойынша оқушылардың алдыңғы білімін жетілдіру

Дескриптор

Гигиена ережелері жайлы мәліметтердібіледі.Жеке бас гигиенасын сақтауды біледі.

Гигиеналық талаппен бөлмені құрғақ және ылғалды тазалауды ажыратады.

Гигиеналық ережелерді сақтай отырып, заманауи құрылғылармен жұмыс жүргізуді біледі.


Презентация 6 бе

Презентация 7-8 беттер

Суреттер үлгісі



Қарындаштар, түрлі түсті фломастерлер, қағаз, өшіргіш.



Бағалау парақшасы



Презентация

9 бет


Сабақтың соңы


5 мин

Рефлексия:

Оқушылардың назарына келесі сурет көрсетіліп, сабақ барысында түсінбеген мағұлматтары болса, сұрақтарын қойып талқылай алады.

Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады

Рефлексия жасайды.

Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру.

ҚБ қойылады








































Көркем еңбек

Мектеп:

Күні: .

Оқытушының аты-жөні:

Сынып: 6 сабақ № 14-15

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Үй мәдениеті.

Сабақтың тақырыбы:

Гигиена ережелері. Бөлмені ылғалды және құрғақ тазалау жұмысы

Сабақта меңгерілетін оқу ма

қсаттары

6.2.5.5-Шектеулі қолдауда мезгілдік киім мен аяқ-киімдерді күту мен ұзаққа сақтау ережелерін білу және ұстану

Құндылықты дарыту

БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ Құзыреттілік: тиімді коммуникация

  • қоғамдағы әлеуметтік нормаларды, ережелерді білу және түсіну;

  • сенімді қарым-қатынас орнату және сыныпта жағымды ахуалды сақтай білу;

  • тек өзі үшін ғана емес, жалпы ұжым үшін де жауапты болуға дайын болу;

  • бірлескен іс-әрекет пен өзара іс-әрекет кезінде басқалардың пікірлері мен сезімдерін құрметтей білу;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Басталуы


5 мин

Топтарға бөлу.

Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Жүректен-жүрекке» оқушылар шеңберге тұрып, сағат тілі бойынша жүректі ұсыну арқылы жылы лебіздерін білдіреді.

Топқа біріктіру

Гигиеналық құралдар мен гигиеналық материалдар қимафотосуреттері мен топқа біріктіру

Оқушылар амандасып , бір-біріне сәттілік тілейді.

Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау.

Тексеріс журнал

Интерактивті тақта

Презентация 1 бет

Презентация

2 бет

Ортасы









20-25 мин


















.








10 мин

Жаңа сабақ.

Гигиена ережелері. Бөлмені ылғалды және құрғақ тазалау жұмысы

Тұрмыс гигиенасының негізі — пәтерді күтіп, таза ұстау. Бөлмеге жиһазды толтырып жинай беруге болмайды. Себебі ол шаңның көп жиналуына жол беріп, үйді таза ұстауды қиындатады. Тазалық сақтау үшін күн сайын шаңды сүртіп, еденді дымқыл щеткамен сыпыру, аптасына кемінде 1 рет жуып отыру керек. Терезені кірлетпей уақтылы сүрткен абзал. Жұмсақ жиһаз бен кілемдерді шаңсорғыш пен тазалаған жөн. Бөлменің ауасы таза болуы үшін терезе желдеткішін күніне 3 мәрте: таңертең дене шынықтырған кезде, бөлмені жинастырғанда және ұйықтар алдында (пешпен жылытылатын үйлердерде пеш жағылатын уақытқа туралаған жөн) 30 минуттай ашып, желдетіп алу қажет. Жазда терезелерді ашып қойған дұрыс. Егер отбасыда балалар, жасы ұлғайған немесе аурушаң адамдар болса, оларға жел қарысып қалмас үшін бөлмені сақтықпен желдеткен жөн. Бөлменің ауасын тазарту үшін механикалық желдеткіштер де пайдаланылады. Ас үйдеваннададәретханада желдетуге арналған ауа тартқыштар болады. Пәтерді жинастырған кезде торды жиналған шаңнан тазалаған жөн. Қабырға арқылы да аздап ауа алмасады, сондықтан тұрғын үй қабырғасын майлы бояумен сырлауға болмайды. Мүмкіндігінше, бөлме температурасы жылдың жылы мезгілінде 22˚С-тан 25˚С-қа дейін, қыста 20˚С-тан 22˚С-қа дейін (алайда 18˚С-тан төмен емес) бірқалыпты болғаны абзал. Есіктер мен терезе рамаларындағы саңылауларды тығындап бөлмені жылы ұстауға болады. Температураны жоғарылату үшін электр каминдерді т. б. жылыту аспаптарын пайдалану керек. Пеш жаққан кезде иіс тиіп қалуынан сақталған жөн. Пешке от жағуды кешкі 20 сағаттан кейін тоқтатқан дұрыс. Отын толық жанып болғаннан кейін ғана пештің жаппасын жабады.

Бөлмені салқындату үшін терезеге орнатылған кондиционерлерді пайдалануға болады. Кондиционер тұрақты температураны сақтай отырып, ауаны бір мезгілде шаң мен ылғалдан тазартады. Үйді күтіп ұстамаған жағдайларда (іргесі сыз тартқанда, төлені су басқанда, үйдің төбесінде, жабындысында ақау болғандағыдан басқа): пешті жүйелі түрде жақпағанда, бөлме үнемі желдетілмегенде, үй ішіне кір жуып, кептіргенде бөлмеде сыз пайда болып, ауа ылғал тартады. Сыз адамды науқасқа шалдықтырады, үй қабырғасы мен жиһаздарының бүлінуіне әкеп соқтырады. Сондықтан кірді ваннада жуып, балконда немесе аулада (оған арнайы бөлінген жерлерде) кептірген жөн. Адам көбірек бас қосатын бөлмелердің таза болуына ерекше мән берген дұрыс. Әсіресе, ас үйді таза ұстау қажет. Бөлмелерде шыбын, тарақан, кеміргіштер пайда болмау үшін тамақты ашық, ыдыс-аяқты жуылмаған күйінде қалдырмай, тағам қалдықтарын жабылатын шелекке салып, уақытында шығарып отырған жөн. Ваннаны пайдаланған сайын жуып, су ағатын тесікті, унитаздарды күн сайын арнайы щеткамен тазалау керек. Ванналарды, унитаздарды, қоқысқа арналған шелекті жуу және дезинфекциялау үшін сауда орындарында «Санита», «Сосенка», «Дезипон» т. б. арнайы препараттар сатылады.

Жоғары сапалы ылғалды тазалау - бұл жай ғана дымқыл мата жиһазбен сүртіп емес жатыр. Осы зерттеулердің бір бөлігі, люстралар және үйдің барлық беттерін шаңды кетіру еден жууға, жұмсақ жиһаз тазалау үшін қажет радиаторлар тазалау үшін тесіктерді сүртіңіз. егін әсер нақты тапсырмалар жөніндегі жұмыстың барлық саласын бөлуге, жақсы болды. Сондықтан оларға әлдеқайда оңай және жылдам болады кездеседі. Дәрігерлер дымқыл тазалау істеу айтуға және үй-жайларды желдету Ұйықтар алдында әрбір таң әр кеш қажет және. бөлме ауру бар болса, сіз белгілі дезинфекциялау құралдарын пайдалану керек.

Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі.

Оқушылар картиналар көшірмесіне ізденіс жасап, талдап, төмендегі сұрақтарға жауап береді.


Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді.


Презентация:

Оқушылар өздерінің зерттеу жұмысын таныстырады


Тақырып бойынша оқушылардың алдыңғы білімін жетілдіру

Дескриптор

Гигиена ережелері жайлы мәліметтердібіледі.Жеке бас гигиенасын сақтауды біледі.

Гигиеналық талаппен бөлмені құрғақ және ылғалды тазалауды ажыратады.

Гигиеналық ережелерді сақтай отырып, заманауи құрылғылармен жұмыс жүргізуді біледі.


Презентация 6 бе

Презентация 7-8 беттер

Суреттер үлгісі



Қарындаштар, түрлі түсті фломастерлер, қағаз, өшіргіш.



Бағалау парақшасы



Презентация

9 бет


Сабақтың соңы


5 мин

Рефлексия:

Оқушылардың назарына келесі сурет көрсетіліп, сабақ барысында түсінбеген мағұлматтары болса, сұрақтарын қойып талқылай алады.

Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады

Рефлексия жасайды.

Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру.

ҚБ қойылады


























































Көркем еңбек

Мектеп:

Күні: .

Оқытушының аты-жөні:

Сынып: 6 сабақ № 16-17

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Үй мәдениеті.

Сабақтың тақырыбы:

Сәндік гүлдер түрлері. Гүл өсіру шаруашылығындағы көктемгі жұмыстар

Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары

6.2.5.1-Сәндік гүлдер түрлерін өсіру технологиясын зерттеу және сипаттау

6.2.5.2-Сәндік бақ өсіру мен гүл өсіру шаруашылығында көктемгі жұмыстар (топырақты өңдеу, зиянкес жәндіктерден қорғау, егу мен отырғызу) жүргізу

6.2.6.1-Қауіпсіздік техникасын қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану

Сабақтың мақсаты:

  • сәндік гүлдер түрлерінөсіру технологиясын сипаттайды.

  • сәндік гүлдер түрлерін өсіру технологиясын зерттейді.

  • заманауи сәндік гүлдер түрлерін өсіру технологиясының зерттейді, салыстырады.

Құндылықты дарыту

БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ Құзыреттілік: тиімді коммуникация

  • қоғамдағы әлеуметтік нормаларды, ережелерді білу және түсіну;

  • сенімді қарым-қатынас орнату және сыныпта жағымды ахуалды сақтай білу;

  • тек өзі үшін ғана емес, жалпы ұжым үшін де жауапты болуға дайын болу;

  • бірлескен іс-әрекет пен өзара іс-әрекет кезінде басқалардың пікірлері мен сезімдерін құрметтей білу;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Басталуы


5 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу/ түгендеу/ оқушылардың зейінін шоғырландыру.

«Шашу» әдісі арқылы жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру, топқа біріктіру. Шеңбер құрып, 3 түрлі конфеттер шашылады. Бір-бір конфеттен алып қарама-қарсы тұрған әріптесіне тілек арқылы сыйлайды. Конфеттердің түріне байланысты топқа бөлінеді..

I-топ Жылдықтар
II-топ Екі жылдықтар
III-топ Көпжылдықтар

Үй тапсырмасын тексеру«Ашық микрофон» әдісі арқылы тиімді сұрақтар қою.

  • Киімдеріңді, аяқкиімдеріңді күтіп ұстау үшін нені пайдаланасындар?

  • Киімдеріңді, аяқкиімдеріңді қалай сақтайсындар?

Оқушылар амандасып , бір-біріне сәттілік тілейді.

Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау.

Тексеріс журнал

Интерактивті тақта


Ортасы









20-25 мин


















.








10 мин

Бейнематериал тамашалау. Ортақ талқылауға арналған сұрақтар:

  • Гүлдердің қандай түрлерін білесіздер?

  • Гүлдер қандай пайда әкеледі?

  • Гүлдер қалай өседі?

Сабақ мақсаттары мен бағалау критерийлерімен анықтау.

Мұғалім:

- Бейнені көріңіз. Сабақтың тақырыбын анықтаңыз?

(№ 1 слайд)

- Сабақтың мақсаттарын жазыңыз. (№ 2 слайд)

Гүл-сәндік өсімдіктер шөпті және кейбір ағаш өсімдіктерінің тобы болып табылады, олардың жоғары сәндік қасиеттері арқасында елді мекендер мен интерьерлерді жасылдандыру, гүлдік композициялар жасау және шламды алу үшін қолданылады.

Тапсырма №1.«Күн саулесі»әдісі бойынша орындау.

Берілген мәтінненгүл түрлері және олардың өсіру технологияларымен танысыңыз.Гүлдердіңқай топқа («Көпжылдықтар», «Екі жылдық», «Жылдықтар») жататынын анықтап, сипаттама беріңіз.

Оқушылар әрекеті:Әр топ мәтін ішінен өздерінің плакаттарына тобының атауына сай (І топ - «Жылдықтар»,ІІ топ - «Екі жылдық»,ІІІ топ - «Көпжылдықтар»)сәндік гүлдер атауларын, өсіру технологиясын тауып күн саулесіне жазады, сипаттайды.

«Көпжылдықтар» тобы: шалша, нарцисс, пион, астильба.

«Жылдықтар»тобы: мариголд, цинья, космея, петуния.

«Екі жылдықтар»тобы: фиалка, түрк қырмызы гүлі (гвоздика турецкая), ирис, «анютины глазки».

Дескрипторлар:

  1. Мәтінмен мұқият оқып танысады.

  2. Сәндік гүл түрлерін қай топқа жататынын анықтайды.

  3. Сәндік гүлдер түрлерін өсіру технологиясын сипаттайды.

ҚБ:топтардың өзара бағалау.

Тапсырма №2.

«Гүлдер әлемі» әдісі бойынша орындау.

Бірінші топ.Бөлмедегі сәндік гүлдер түрлерін өсіру технологиясын(егу, өсіру жолдарын) зерттеп, бүкіл сыныпқа таныстырыңыздар. Зерттеу нәтижесін дәптерге жазыңыздар.

Екінші топ. Аулада өсетін сәндік гүлдер түрлерін өсіру технологиясын(егу, өсіружолдарын) зерттеп, бүкіл сыныпқа таныстырыңыздар. Зерттеу нәтижесін дәптерге жазыңыздар.

Үшінші топ. Мәдени сәндік гүлдер түрлерін өсіру технологиясын(егу, өсіру жолдарын) зерттеп, бүкіл сыныпқа таныстырыңыздар. Зерттеу нәтижесін дәптерге жазыңыздар.

Дискриптор:

1.Сәндік гүлдер түрлерін өсіру технологиясын зерттейді, таныстырады.

2. Нәтижесін дәптерге жазады.

ҚБ: топтардың өзара бағалау «Екі жұлдыз бір тілек» әдісі арқылы.

3 тапсырма:«Венн диаграммасы» әдісі арқылы орындау.

АҚТ – ны пайдаланып ашық жер және жабық жер учаскелерінде өсірілетін заманауи сәндік гүлдер түрлерін өсіру технологиясын зерттеңіз.Ашық жер және жабық жер учаскелерінде өсірілетін заманауи сәндік гүлдердің өсіру технологиясын салыстырыңыз (айырмашылығы мен ұқсастығы).

Дискриптор:

1.АҚТ – ны пайдаланып ашық жер және жабық жер учаскелерінде өсірілетін заманауисәндік гүлдер түрлерін өсіру тәхнологиясын зерттейді.

2.Ашық жер және жабық жер учаскелерінде өсірілетін заманауисәндік гүлдердің өсіру технологиясын салыстырады.

ҚБ: мұғалімнің бағалауы.

Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі.

Оқушылар картиналар көшірмесіне ізденіс жасап, талдап, төмендегі сұрақтарға жауап береді.


Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді.


Презентация:

Оқушылар өздерінің зерттеу жұмысын таныстырады


Тақырып бойынша оқушылардың алдыңғы білімін жетілдіру

Дескриптор

Сәндік гүлдер түрлерінөсіру технологиясын сипаттайды.

сәндік гүлдер түрлерін өсіру технологиясын зерттейді.

З аманауи сәндік гүлдер түрлерін өсіру технологиясының зерттейді, салыстырады.

Бейнематериалдар: Гүлдердің түрлері мен аттары

https://youpartnernewsp.com/ru/join?98348

Гүлдер қалай пайда болды?http://smk.edu.kz/Bank/Download/9f97da07-475b-4a02-b8a7-8f1cebad83fa


Презентация

Жылдық

Екіжылдық


Қ осымша таратпа материал («Көпжылдықтар», «Екі жылдық» және «Жылдықтар» гүлдері туралы мәлімет)

Плакаттар, маркерлер

6 сынып «Көркем еңбек»(қыз балаларға арналған нұсқа) оқулығына электронды қосымша.


Н оутбуктер


https://ds04.infourok.ru/uploads/ex/0e00/0003a3f7-01b188c2/img15.jpg


Ноутбуктер

https://kk.plantscientists.com/oleander/


https://kk.plantscientists.com/mirabilis-bakta-otyrgyzu-zhane-k%D2%AFtim-t/


Сабақтың соңы


5 мин

«Аквариум» әдісі Әрбір топ окушылары аквариумдағы балықтарға жасырылған сұрақтарға жауап береді

I-топ 1. Қандай сәндік гүлдерді білесіңдер?

2.Бөлме гүлдерін қалай күтіп баптайды?

II-топ

1.Сәндік гүлдер қандай топтарға бөлінеді?

2.Аула гүлдері мен бөлме гүлінің айырмашылығы неде?

III-топ

1.Ашық жер және жабық жер учаскелерінде өсірілетін сәндік гүлдердің өсіру ерекшеліктері неде?2.Мәдени гүлдердің қандай түрлерін білесін?

«Желпуіш» әдісі кері байланыс (Идеяларды жинақтап, жазбаша кері байланыс беру)

А-4 түрлі түсті параққа желпуіш жасалынып, әрбір бөлігіне кезекпен идеялар жазылады, кейін талқыланады.

Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады

Рефлексия жасайды.

Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру.

ҚБ қойылады






































Көркем еңбек

Мектеп:

Күні: .

Оқытушының аты-жөні:

Сынып: 6 сабақ № 18-19

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Үй мәдениеті.

Сабақтың тақырыбы:

Сәндік гүлдер түрлері. Гүл өсіру шаруашылығындағы көктемгі жұмыстар

Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары

6.2.5.1-Сәндік гүлдер түрлерін өсіру технологиясын зерттеу және сипаттау

6.2.5.2-Сәндік бақ өсіру мен гүл өсіру шаруашылығында көктемгі жұмыстар (топырақты өңдеу, зиянкес жәндіктерден қорғау, егу мен отырғызу) жүргізу

6.2.6.1-Қауіпсіздік техникасын қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану

Сабақтың мақсаты:

  • сәндік гүлдер түрлерінөсіру технологиясын сипаттайды.

  • сәндік гүлдер түрлерін өсіру технологиясын зерттейді.

  • заманауи сәндік гүлдер түрлерін өсіру технологиясының зерттейді, салыстырады.

Құндылықты дарыту

БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ Құзыреттілік: тиімді коммуникация

  • қоғамдағы әлеуметтік нормаларды, ережелерді білу және түсіну;

  • сенімді қарым-қатынас орнату және сыныпта жағымды ахуалды сақтай білу;

  • тек өзі үшін ғана емес, жалпы ұжым үшін де жауапты болуға дайын болу;

  • бірлескен іс-әрекет пен өзара іс-әрекет кезінде басқалардың пікірлері мен сезімдерін құрметтей білу;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Басталуы


5 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу/ түгендеу/ оқушылардың зейінін шоғырландыру.

Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Жүректен-жүрекке» оқушылар шеңберге тұрып, сағат тілі бойынша жүректі ұсыну арқылы жылы лебіздерін білдіреді.

Топқа біріктіру

  • .Гигиеналық құралдар мен гигиеналық материалдар қимафотосуреттері мен топқа біріктіру

Оқушылар амандасып , бір-біріне сәттілік тілейді.

Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау.

Тексеріс журнал

Интерактивті тақта


Ортасы









20-25 мин


















.








10 мин

Негізгі бөлім.

Сәндік гүлдер түрлері. Гүл өсіру шаруашылығындағы көктемгі жұмыстар
Әрбір отбасы өзінің алтын шаңырағы – пәтерін, жеке үйін сәндегенді, көріктендіргенді қалайды. Содан біреулер үй ішіне қылқалам шеберлерінің туындыларын, қолөнер бұйымдарын ілсе, өзгелер бөлмелерді қымбат жиһаздарға толтырады. Басқа отбасылар бөлмелерінде темір тор ішінде тотықұстарды ұстауды немесе аквариумдарда алтын түстес, өзге де түр, тұлғадағы балықтарды өсіріп, көбейткенді ұнатады. Тек, солардың қай - қайсы да үй өсімдіктерін өсіруге, онымен бөлмелерді көркейтуге қарсы емес. Бұл қай халықта да қазір үй өсімдіктерін өсірудің тұрмыстық салт - дәстүрге айналғанының жарқын көрінісі болса керек.
Өсімдіктер тарихынан
Адамзат дамуының алғашқы дәуірінде олардың негізгі қорегі өсімдіктер болғаны мәлім. Тағам үшін ішіп - жейтін өсімдік түрлерінің көбеюіне байланысты адамдар олардың әрқайсының ерекше дәмі, иісі, қасиеті барын да байқаған.
Ертедегі египеттіктер де алоэ, қараған, анис, медуница, зығыр, лотос, көкнар, жалбыз, тал, аршаның шипалық қасиеттерін біліп үй бөлмесінде, үй ауласында өсіре бастаған. Мұнан 4 мың жыл бұрын үндістандықтар 760 дәрілік өсімдіктікті пайдалана біліп, гүлдер отырғызумен де әуестенген. Кейін өсімдіктердің далада, үй ауласында, үй бөлмесінде өсетін түрлері пайда болып, олар сәндік қызмет атқарды. Адамдар үйінде, ауласында өсетін гүлдерді бір - біріне сыйлап, оның жұпар иісінен, әсем түрінен ләззат алады.

ҚЫЗЫЛ КІТАПҚА ЕНГЕН ӨСІМДІКТЕР (суреттері көрсетіледі)
● ДӘРІЛІК ӨСІМДІКТЕРДІҢ ТҮРЛЕРІ
● ДАЛА ӨСІМДІКТЕРІ
● БӨЛМЕ ӨСІМДІКТЕРІ
Бөлме өсімдіктерін күту:
Суару;
Топырағын қопсыту;
Жапырағы мен сабағының шаңын сүрту;
Топырақ қоспаларын сұрыптау;
Қоректендіру.
Өсімдіктерді бөлме температурасындағы сумен суару керек. Жазда күн сайын, қыста сирегірек суарады. Құмырадағы топырақтың құрғап кетпеуін қадағалап тұру керек.
Өсімдіктерді тұнған сумен суарады. Тамырына ауа жетіп тұру үшін топырақты таяқшамен қопсытады. Қопсытқанда таяқша өсімдіктің тамырын зақымдамайтын болсын.
Өсімдіктердің шаңын дымқыл шүберекпен төменнен бастап тазалайды. Олардың жапырағын шаңнан тазартқанда аса ұқыпты болу керек.
Ірі өсімдіктерді аздаған сабын араластырған жылы сумен жуады.
Ұсақ өсімдіктерді қол жуғышқа не шылапшынға қойып, үстінен су құйғышпен шашыратып жуады.
Өсімдіктер тұрған бөлмені үнемі желдетіп отыру керек. Қыста өсімдіктерді неғұрлым жылырақ орынға көшірген жөн.
Суаратын мезгілді қалай білуге болады?
Бұл оп - оңай. Гүл салынған қыш құмыраны сыртынан шерткен кезде, сыңғырлаған ашық үн шықса, онда топырақ құрғақ, суару керек деген сөз. Егер көмескілеу дыбыс шықса, онда топырақ дымқыл, суарудың керегі жоқ.
Сергіту сәті.
Оқулықпен жұмыс: Тақырыпты түсініп оқу.
Интерактивті тақтадан өсімдіктердің мүшелерін көрсету, көріп көз жеткізу.
Сұрақтар мен тапсырмалар
I - қатар: Өсімдіктерді неге тірі ағза дейміз?
II - қатар: Ағаш, бұта, шөптесін өсімдіктерін, бір - бірімен салыстыру.
III - қатар: Мәтін мазмұны бойынша өсімдіктің тұқымынан өсуін баяндау.
Дәптермен жұмыс.
Ойлан, есіңе түсір.
I - қатар: Өсімдік тіршілігіне қажетті заттарды топтастыру.
II - қатар: Семантикалық карта.
III - қатар: Өсімдік топтарын топтастыру.
Өсімдіктерге қажетті заттар.
Сызба арқылы үй тапсырмасын бекіту
Сабақты қорытындылау:
Тест жұмысы.
1. Өсімдіктер неше топқа бөлінеді?
А) 2 В) 3 С) 4 Д) бірнеше
2. Ағаштар тобына жататын өсімдікті белгіле.
А) Емен В) Түймедағы. С) Қарақат. Д) Селеу.
3. Шөптесін өсімдіктерінің бойы қандай болады?
А) Ұзын В) Қысқа С) Аласа Д) Биік
4. Бұта тобына жататын өсімдікті белгіле.
А) Таңқурай В) Қайың С) Бақбақ Д) Бидай
5. Бұталардың ағашқа қарағанда қандай мүшесі жоқ?
А) Гүлі В) Жапырағы С) Тамыры Д) Діңі.

Не білдік? Не үйрендік?
Оқушыларды бағалау: «Күлше нан»

Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі.

Оқушылар картиналар көшірмесіне ізденіс жасап, талдап, төмендегі сұрақтарға жауап береді.


Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді.


Презентация:

Оқушылар өздерінің зерттеу жұмысын таныстырады


Тақырып бойынша оқушылардың алдыңғы білімін жетілдіру

Дескриптор

Сәндік гүлдер түрлерінөсіру технологиясын сипаттайды.

сәндік гүлдер түрлерін өсіру технологиясын зерттейді.

Заманауи сәндік гүлдер түрлерін өсіру технологиясының зерттейді, салыстырады.

Бейнематериалдар: Гүлдердің түрлері мен аттары

https://youpartnernewsp.com/ru/join?98348

Гүлдер қалай пайда болды?http://smk.edu.kz/Bank/Download/9f97da07-475b-4a02-b8a7-8f1cebad83fa


Презентация

Жылдық

Екіжылдық


Қосымша таратпа материал («Көпжылдықтар», «Екі жылдық» және «Жылдықтар» гүлдері туралы мәлімет)

Плакаттар, маркерлер

6 сынып «Көркем еңбек»(қыз балаларға арналған нұсқа) оқулығына электронды қосымша.



https://kk.plantscientists.com/mirabilis-bakta-otyrgyzu-zhane-k%D2%AFtim-t/


Сабақтың соңы


5 мин

Рефлексия.

Кері байланыс:

Мен гүл өсіруді... үйрендім.

Мен ...өсірудің әдісін білдім

Мен бөлмені тазалауда... заманауи құралдармен жұмыс жасауды білгім келеді.

«БББ» кестесі

Білемін

Білгім келеді

Білдім














Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады

Рефлексия жасайды.

Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру.

ҚБ қойылады



















































































Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
03.04.2025
183
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі