Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Визуалды өнер |
Батыс Қазақстан облысы әкімдігі білім басқармасы Бәйтерек ауданы білім беру бөлімінің «Қасым Аманжолов атындағы жалпы орта білім беретін мектебі» КММ |
|||||||
Пән: көркем еңбек Сынып: 6 |
Мұғалімнің аты-жөні: Иржанова Г.А |
|||||||
Күні: 07.09.23 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар саны: |
||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Портрет жанры. Портрет түрлері |
|||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
6.1.3.1. Шығармашылық идеяларды іске асыру мақсатында ақпарат көздерін өз бетінше таңдап, қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияны қолдану арқылы) |
|||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар:портрет жанры мен портрет түрлері туралы біледі; Оқушылардың басым бөлігі:портрет жанры мен портрет түрлерін жасауда ақпарат көздерін қолданады; Кейбір оқушылар:портрет түрлерін өз бетінше орындайды; |
|||||||
Сабақ барысы |
||||||||
Сабақ кезеңі |
Педагог іс-әрекет |
Оқушы іс-әрекеті |
бағалау |
Ресурстар |
||||
Сабақтың басы
|
«Қол жесті» әдісі арқылы психологиялық ахуал туғызу; Топқа бөлу «Адасқан әріптер» әдісі 1-топ «Портрет» 2- топ «Жанр» 3- топ «Портрет түрі» 1 тапсырма. «Жасырын суреттер» әдісі арқылы сабақтың тақырыбын ашу.
- суреттерде кімдер бейнеленген? - адамдардың суретін салу қалай аталады? -суреттерде қандай түстер қолданылған? |
Оқушылар шеңберге тұрып, топқа бөлінеді. Портрет жанрының түрлері Парадтық .Камералық .Топтық Миниатюрлік .Тарихи .Серуендік- портрет Отбасылық .Діни портрет. Автопортрет Оқушыларға сұрақ қойю арқылы білімін тексеру. 1. Бейнелеу өнерінің түрлерін атта? 2. Кескіндеме, оның жанырлары туралы айт? 3. Пейзаж деген не? 4. Натюрморт қандай мағынаны білдіреді? 5. Тақырыптық сурет туралы айт? |
ҚБ «Қол сигналы» әдісі
|
оқулық
қима қағаздар суреттер
|
||||
Сабақ ортасы
|
Портрет- бейнелеу өнерінің адамды бейнелейтін жанры. Салтанатты портрет- арнайы сәнді киінген, сымбатты адамды бейнелейді. Камералық портрет – адам қарапайым, табиғи қалыпта бейнеленеді. Топтық портрет – екі немесе бірнеше адам бейнеленеді. Жұптық портрет – ерлі-зайыптылар, туған- туыстар,жолдастар бейнеленеді. Автопортрет – суретшінің өзін бейнелеуі. Ой шақыру. Картиналарды қарастырып, келесі сұрақтарды қою ұсынылады: :
3 Бұл картина арқылы қандай идея және көңіл- күй берілген? Суретші бізге не айтқысы келді 2- тапсырма. Жеке жұмыс: Портретке адамның бет бейнесін салу |
Дескрипторлар: Оқушылар портрет салу ережелерін біледі; Портрет салудағы эстетикалық талаптарды орындайды;
|
|
постер, маркер
Альбом, қағаз, қарындаш
|
||||
Сабақтың соңы |
Кері байланыс: «Бір
сөзбен» стратегиясы |
Оқушылар өздеріне берілген 12 сөздің ішінен,
өздерінің бүгінгі сабақтағы жағдайын сипаттайтындай 3 сөзді таңдап
айтады. |
*Төзімсіздік, *Ашу,
* Қуаныш, * Немқұрайлылық,*Қанағаттану, *Шабыт, |
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 1 Бөлім: Визуалды өнер |
Мектеп: «Айдарлы ОМ МДШО» КММ |
|||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Каримжанова Жумагул Абдикаримовна |
|||||
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақ тақырыбы |
Қазақстандық суретшілердің шығармашылығындағы портрет |
|||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.1.2.1 Әлем және қазақ ұлттық мәдениетіндегі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктері туралы білімі мен түсінігін көрсету. |
|||||
Сабақ мақсаттары |
|
|||||
Сабақ барысы |
||||||
Сабақ кезеңі |
Педагог іс-әрекет |
Оқушы әрекеті |
бағалау |
ресурстар |
||
Сабақтың басы |
Сұрақтарға жауап бер: «Абай» портреті.
Сабақ мақсаты және бағалау критерийлерімен танысу. |
Оқушыларға қазақ ақыны Абай Құнанбаевтың әртүрлі суретшілермен салынған үш портретін қарастырады:
|
Өзін-өзі бағалау |
оқулық |
||
Сабақтың ортасы |
Шоқан салған суреттер оның ғылыми еңбектеріне байланысты этнографиялық сипатқа ие болғандықтан, оларды түгелдей кәсіптік өнерге жатқызбайды. Шоқан салған сурет. Ш.Уәлихан ов. Қазақстанның реалисттік бейнелеу өнері Н.Г.Хлудовтың (1850-1935) есімімен байланысты. Қазақстанға 1877 жылы келген ол географиялық экспедицияға қатысып, бірнеше акварель және кескіндеме полотноларын жасады. Ұлттық колориты мен этнографиялық жағынан үстірттігіне қарамастан Хлудов шығармалары көркемдік құндылыққа ие болды. А.Бортников. «Жайлаудағы Хлудов» Н.Г.Хлудовтың бейнелеген суреттері;
қазақтардың тұрмыс-тіршілігі 1929 жылы Түрксіб құрылысынан Алматыға жас жұмысшы, бұрынғы қойшы Ә. Қастеев оқуға келді. Оның әкелген суреттерінен темірқанат талаптың болашағы зор екендігі көрінді.
«Соңғы хабар» Абай портреті «Томар» колхозы |
Кескіндемелік жұмыстары қазақтың кең даласында болып жатқан өзгерістерді шынайы бейнелеген суретшілер; - Ә. Қастеев, - Н.Крутилников, - Е.Сидоркин, - Ш.Кенжебаев, - С.Мәмбиев, - Қ.Телжанов, - М. Кенбаев, - М. Лизогуб және басқа суретшілер Суретшілер қоршаған ортада және бүкіл әлемде болып жатқан оқиғаларды бақылап әрі талдай отырып, сезім, тебіреніс әсерлерін өз туындылары арқылы көрсетуге тырысады. Ә. Қастеевтің шығармашылығының бір бөлігі қазан революциясынан кейінгі халық өмірін бейнелейтін кескіндеме шығармалары. Олардың қатарына мына картиналар жатады: «Бие сауу», «Құдықтың басындағы бай мен жарлы», «Қалың малға сатылған қыз», «Шөп шабу», «Колхоздың сүт фермасы», «Колхоз тойы», «Колхоз қырманы». Суретші Ә. Қастеев халық батыры, Амангелді Иманов тақырыбына өз шығармасынан ерекше орын берген. Қазақстандық суретші Гульфайрус Исмаилованың «Қазақ вальсі» картинасын қарастырыңыздар.
Портрет сіздерге қандай көңіл-күй сыйлайды Талқылау үшін сұрақтар:
|
Бағалау критерийлері:
Оқушылардың практикалық тапсырмалары альбомда орындалады. |
http://magnolia.kz/articles/3442-vstrecha-zhambyla-i-diny.html https://www.youtube.com/watch?v=w49I4Uwe02A http://nurlankilibayev.blogspot.com/p/blog-page_17.html https://www.youtube.com/watch?v=aqdLtJC31O0 |
||
Сабақтың соңы |
Рефлексия: Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім? - нені толық түсінбедім? - немен жұмысты жалғастыру қажет? |
|
Оқушылардың аяқталған жұмыстарын бір жерге жинаңыз.<
Материал ұнаса әріптестеріңізбен бөлісіңіз
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Материал іздеу Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз Барлығы 663 959 материал жиналған Ұқсас материалдар Дайын ҚМЖ. Барлық пәндерден 2022-2023 оқу жылына, жаңа бұйрыққа сай жасалған Сертификатталған тренер жасаған 01.01.2023 17 863 13 694
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандарты бойынша жасалған. 2022-2023 оқу жылына арналған
Барлық пәндер Барлық материалдар Барлық сыныптар Іс-шаралар кестесі Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары |