"Көркем еңбек сабағында ұлттық құндылықтарды оқушылар бойына дарыту" шебер сынып

Тақырып бойынша 11 материал табылды

"Көркем еңбек сабағында ұлттық құндылықтарды оқушылар бойына дарыту" шебер сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Көркем еңбек сабағында ұлттық құндылықтарды оқушылар бойына дарыту – ұлттық мәдениетті өнер арқылы меңгертуді көздейді. Материалды басқаларға ұсынудың мақсаты: ұлттық салт-дәстүрді, қолөнер мен ою-өрнекті таныту, мәдени мұраны насихаттау. Пайдасы: оқушылардың шығармашылық қабілеті дамиды, эстетикалық талғамы артады, ұлттық сана-сезімі мен отансүйгіштігі қалыптасады. Негізгі ойы: өнер арқылы ұлттық құндылықтарды сақтау және ұрпақ бойына сіңіру. Форматы: практикалық жұмыс, сурет салу, бұйым жасау, көрнекі материалдармен жұмыс.
Материалдың қысқаша нұсқасы



«Көркем еңбек сабағында ұлттық құндылықтарды оқушылар бойына дарыту» тақырыбындағы шебер-сыныптың (мастер-класс) жоспары:


Тақырыбы: «Көркем еңбек сабағында ұлттық құндылықтарды оқушылар бойына дарыту»

Мақсаты: Көркем еңбек сабағында заманауи әдіс-тәсілдерді қолдана отырып, оқушылардың бойында ұлттық қолөнерге деген сүйіспеншілікті ояту және эстетикалық талғамын қалыптастыру.

І. Кіріспе бөлім (7-10 минут)

  1. Ұйымдастыру: Қатысушылармен амандасу, жағымды ахуал орнату («Жылы лебіз» тренингі).

  2. Ой қозғау: Ұлттық құндылықтар туралы слайд көрсету.

  3. Мақсат қою: Бүгінгі сабақта жасалатын бұйымның маңызы мен тәрбиелік мәнін түсіндіру.

ІІ. Теориялық бөлім (10 минут)

  1. Дәріс-презентация: Көркем еңбек бағдарламасындағы ұлттық элементтер (ою-өрнек, киіз басу, зергерлік өнер, ағаш өңдеу).

  2. Инновациялық тәсіл: Ұлттық қолөнерді заманауи дизайнмен (этно-стиль) ұштастыру жолдары.

ІІІ. Практикалық бөлім (Шығармашылық жұмыс) (20-25 минут)

Қатысушыларды топқа бөліп, келесі тапсырмалардың бірін ұсыну:

  • 1-топ: «Оюлы өнер». Түрлі-түсті фетрден қоржын-сөмке жасау.

  • 2-топ: «Сәндік бұйым». Моншақтар мен жіптерді қолданып, дәстүрлі қазақ әшекейлерінің (білезік, алқа) үлгісін жасау.

ІV. Көрсетілім және талқылау (5-7 минут)

  1. «Галереяны шарлау»: Дайын болған жұмыстарды көрмеге қою.

  2. Тәжірибе алмасу: Әр топ өз жұмысының жасалу жолы мен оны сабақта қалай тиімді пайдалануға болатынын айтып береді.

V. Рефлексия және қорытынды (5 минут)

  1. Кері байланыс: «Білім ағашы» әдісі арқылы қатысушылардың пікірін білу.

  2. Қорытынды сөз: Оқушы бойына ұлттық кодты сіңірудегі мұғалімнің рөлі туралы түйіндеме.

Shape2

Қажетті құрал-жабдықтар:

  • Интерактивті тақта, слайдтар.

  • Шикізаттар: фетр, жіптер, моншақтар, желім, қайшы, қағаз, ою-өрнек үлгілері.

  • Дайын бұйымдар көрмесі.



































Көркем еңбек

Мектеп: «Балдәурен» РОСО филиалы

Күні: .

Оқытушының аты-жөні: Туктыбаева Акмарал Ермаханбеткызы

Сабақтың тақырыбы:

«Көркем еңбек сабағында ұлттық құндылықтарды оқушылар бойына дарыту»

Сабақтың оқу мақсаттары

Оқушыларды қазақтың бай мәдени мұрасымен таныстыру, дәстүрді сақтауға, эстетикалық талғамын арттыру, рухани байыту, патриоттық сезімін ояту және халық шеберлерінің тәжірибесі арқылы шығармашылық қабілеттерін дамыту арқылы сауатты да жан-жақты тұлға тәрбиелеу.

Сабақтың мақсаты:

Ұлттық дәстүрді, салтсананы, әдет-ғұрыпты бойына сіңіріп, адалдық, еңбекқорлық сияқты қасиеттерді қалыптастыру.

Құндылық тарды дарыту

ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК

  • Қазақ халқының қолөнері,сәулет өнері, киіз үй құрылысы, зергерлік бұйымдар,ою-өрнектерді таныстыру,олардың тарихын,мәнін түсіңдіру.


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Басталуы




Ұйымдастыру кезеңі:

  • мұғалім оқушыларды белсенді оқу іс-әрекетіне және жаңа білім алуға бағыттайды;

  • оқу барысында ынталандыру үшін жағдай жасайды.


  1. Тақырыпты және сабақ мақсатын анықтау

Оқушылар экранға орналастырылған қазақтың ұлттық ою-өрнектерімен көмкерілген әртүрлі бұйымдардың фотосуреттері (мысалы, шопер, аяққап, қоржын,арнайы сөмкелер) қарастырылады және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды. Мұғалім тақтаға, оқушылар – альбомына немесе жұмыс дәптеріне қажетті жазбаны жазады.


Жеке жұмыс.

Кез келген ұлттық ою-өрнектерді сызып, ойып дайындау ұсынылады.

Практикалық бөлім (Шығармашылық жұмыс)

Қатысушыларды топқа бөліп, келесі тапсырмалардың бірін ұсыну:

  • 1-топ: «Оюлы өнер». Түрлі-түсті фетрден қоржын-сөмке жасау.

  • 2-топ: «Сәндік бұйым». Моншақтар мен жіптерді қолданып, дәстүрлі қазақ әшекейлерінің (білезік, алқа) үлгісін жасау.


Амандасып,бір-біріне сәттілік тілейді.









Қатысушылар құндылық туралы өз ойларын айтады.















Кез-келген ою-өрнекті таңдап ойып алады.



Тақия арқылы

топқа бөлінеді.

Фетр матасына сөмкенің сызбасын сызады және тігеді.

Моншақ пен жіпті пайдаланып білезік пен алқа жасайды.

Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс жеткізген, белсене қатысқан оқушыларды мадақтау арқылы ынталандыру











Дескриптор:

Ою-өрнектерді ою-1 балл



Дескриптор: Бұйымның сызбасын дайындайды-1 балл

Берілген бұйымды тігу-1 балл

Бұйымды ою-өрнектермен сәндеу-1 балл

Интербелсенті тақта, қайшы, жіп, фетр матасы



















Фетр матасы, қайшы, ленейка, жіп, бор



Моншақ, қайшы, түрлі-түсті тоқыма жіп


Аяқталуы




Кері байланыс

  • Мен ..... туралы көзқарасымды өзгерттім.

  • Мен ..... туралы көбірек білдім.

  • Мен ..... болатынына таңғалдым.

  • Мен ..... сезіндім.

Мен оған ..... қараймын.

Оқушылар сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады

Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру.
































































Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
29.01.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі