Көркем кестелеу

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Көркем кестелеу

Материал туралы қысқаша түсінік
ҚМЖ
Материалдың қысқаша нұсқасы



1 бөлім

Сәндік қолданбалы өнер

Мектеп:


Мұғалімнің аты-жөні:


Сынып: 9 Күні:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Қазақстанның дәстүрлі тоқыма өнері. Қазақ кілемдері. Алаша. Кілем тоқу. Гобелен. Қазіргі кілемдер үлгілері.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.1.2.1 өнер туындыларының тарихи және мәдени шығармаларындағы материалдар мен стильдерді жариялауда көпшілік назарының әсерін қарастыра отырып, салыстырмалы талдауды жасау;

9.1.3.1 шығармашылық ойды жүзеге асыру мен дамытуда алғашқы және қазіргі ақпарат көздерін мақсатты түрде және өнімді қолдану (ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану);

9.2.2.2 әртүрлі өнеркәсіпте технологиялық және өдірістік үдерістер туралы білімдері мен түсінігін көрсету

Сабақ мақсаттары

*Қазақстанның тоқыма өнерінің тарихымен, түрлерімен танысады;

*Кілемдер түрлерін меңгереді; Гобелен өнерімен танысады;

*Қазіргі кілемдер үлгілерін зерттейді.

Сабақ барысы

кезеңдері

Педагог іс-әрекеті

Оқушы әрекеті

бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы.

Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу.

Психологиялық ахуал қалыптастыру.

Шаттық шеңбері.

«Сұраққа жетіп ал».

Оқушылардың алдыңғы білімдерін тексеру мақсатында «сұраққа жетіп ал» белсенді әдісі қолданылады. Ол үшін мұғалім кішірек допты сұрақ қоя отырып бір оқушыға лақтырады.Ол оқушы келесі оқушыға сұрақ қоя отырып допты лақтырады.

Алаша –alasha-ковер Кілем- ковер- carpet

Гобелен–tarestry- гобелен

Басқұр – киіз үйді сәндейтін жалпақ жолақ;

Алаша – түксіз кілем. Түкті кілем.

Негізгі (бойлық) және көлденең (арқау) жіптер, раппорт, символ, тоқу мен кілем тоқу.

Сәндік қолданбалы өнер және тоқыма түрлері туралы

презентация көрсетіледі.



Сұрақтар:

*Сәндік қолданбалы өнер дегеніміз не?

*Тоқыма өнерінің түрлерін атаңыз;

*Алаша өнері дегенді қалай түсінесіз?

*Кілем, гобелен тоқу өнері дегеніміз не?




Өзара бағалау


Қазақстанның дәстүрлі тоқыма өнері. Қазақ кілемдері

https://decormaster.kz/st/kazaxskie_kovry.php

Қазақ кілемдері

http://www.bilu.kz/kover.php


Қазақтардың сәндік қолданбалы өнері. Тоқыма өнері және кілем тоқу.

https://www.youtube.com/watch?v=02qOjmk_ESg

Басқұр http://kyzylordatv.kz/ru/news/culture/vozrozhdaetsya-unikalnoe-iskusstvo-tkachestva

Сабақтың ортасы





















Тоқыма өнеріндегі кілем, алаша, гобелен тоқу өнерлері түрлі-түсті қағазға жазылып жеребе таратылады. Әр топ оқушылары берілген тоқыма өнері туралы мәліметтер жинақтайды.

Рисунок 3

Кілем Алаша Гобелен

Зерттеу жұмысы.

Тапсырма: Әр топқа тиісті тапсырма беріледі

1 топ- кілем, алаша, гобелен тоқу өнерлерінің тарихын, тоқылу жолдарын, ерекшеліктерін зерттеңіздер.

2 топ- Қазақстандық және әлемдік тоқыма өнерінен мысалдар келтіріңіздер АКТ арқылы





















Оқушыларды «Қаламсап» әдісі арқылы 2 топқа бөлу.











Дескриптор:

-Тақырыпты толық ашады;

-кілем, гобелен, алаша өнерінің түрлерін анықтайды;

-тоқылу жолдарын, ерекшеліктерін зерттейді;

-қазіргі кілемдер түрлерін анықтайды.

-мәліметті сызба, сурет ретінде ;

зерттеу жұмысына таныстырылым жасайды

.

Қолдау көрсету




Тоқу өнерінің сырлары

https://www.kondor-tour.kz/kaz_tkachestvo

Кілем тоқу

http://classpodelki.ru/publ/azbuka_rukodelija/kovrotkachestvo/35

Қолмен тоқу техникасы

http://classpodelki.ru/publ/materialy_podelok/podelki_iz_nitei_i_prjazhi/urok_kovrotkachestva_3/20-1-0-96

Кілем тоқу станогы, кілем тоқуға арналған материалдар мен құрал-жабдықтар

http://classpodelki.ru/publ/materialy_podelok/podelki_iz_nitei_i_prjazhi/urok_kovrotkachestva_2/20-1-0-72

Сабақтың соңы

Кері байланыс

Оқушының аты-жөні сыныбы


БББ кесте

Білемін

Білмеймін

Білгім келеді







Sketchbook (сурет дәптері), түрлі-түсті қаламдар, өшіргіш алып келу.

Кілемдер топтамасын жинақтап келу


Өзін- өзі бағалау











түрлі мәдениеттегі тоқыма өнері туындыларын салыстыра алады;

тоқудың технологиялық әдіс-тәсілдерін сипаттайды;

терминологияны қолдану арқылы өз зерттеулеріне түсініктеме және өнер туындыларына сипаттама бере алады;

ою-өрнекті композицияның, көркемдік және эстетикалық шешімінің ерекшеліктерін анықтай алады.



(Ұ) (МК) Алдыңғы сыныптарда қазақтың сәндік-қолданбалы өнерінің көркемдік қолөнерлері туралы алған білімдерін және өткен тақырыпты қайталау мақсатында фронталды сауалнама жүргізіңіз.

(Т) Оқушыларға дәстүрлі тоқыма техникаларында орындалған сәндік- қолданбалы өнер туындыларын қарап шығуды ұсыныңыз. Бұйымды дайындау технологиясы мен материалын салыстырыңыз.

Келесі сұрақтарды талқылауды сұраңыз:

тоқыма бұйымдарында қандай ерекше белгілерді атап шығуға болады?

Қазақ халқының мәдениетінде олардың қызметі қандай?

Қазақтың ұлттық өнері заманауи мәдениетке қалай әсер етеді?

Бұл бұйымдар қандай технологиялық әдістермен

(Т) Жұмыс соңында оқушыларға оқу материалын талқылау мен бұйымды қарастыру барысында туындаған сұрақтарды постерге жазуды ұсыныңыз.

(Т) (МК) (Қ) Зерттеу жүргізу

- Қазіргі уақытта тоқыма техникасында сәнді бұйым жасаудың әдістері мен материалдары қаншалықты өзгерді? Мысалы, сәнді тоқыма бұйымдары, алаша, басқұр, гобелен, кілемдер (түкті және түксіз) немесе тағы басқа да сәнді тоқыма бұйымдары;

- Гобелен, басқұрдың, басқұр мен алашаның, алаша мен гобеленнің бір-бірінен қандай айырмашылығы бар?

- Өру тоқымадан немен ерекшеленеді? Өз жауабыңызға дәлел келтіріңіз.

- Бұл бұйымдардың технологиялық процессін салыстыра отырып неліктен тоқыма/кілем тоқуға жататындығын анықтаңыз.

- Тоқыма бұйымдарын дайындаудың технологиялық процессі, материалдары мен құралдары қаншалықты өзгерді?

Бұл жұмыстың алдында мұғалім оқушыларға зерттеу аспектілеріне байланысты критерий құрастырып, өзін-өзі және өзара бағалау жүргізуді ұсынады.

(Ұ) (Ж) (Т) (МК) (Қ) Оқушылар алаша, гобелен, басқұр, кілем тоқу бойынша алған білімдерін және өз шығармашылық көзқарасын көрсету үшін А5 форматында тоқыма және кілем тоқуға арналған станоктың эскизін орындайды..




































































Гобеленнің отаны – Франция. Сонау орта ғасырларда өмір сүрген ағайынды Гобелендер негізін салғандықтан, солардың есімімен аталатын осы бір өнер түрінің қазақ жерінде жылы қабылданып, тез таралуы – бізде негіздің Презентация Бейнебаян

Тапсырма 15 минут барлығынан. Ол қандай негіз? Гобеленге қараңыз да, қазақтың тақыр кілемімен салыстырыңыз. Еш айырмасы жоқ. Айырмасы – тек француздар ертерек қимылдап, оны өздерінің өнерлері, бренд ретінде қалыптастыра алғандығында. Егер оны өзімізге сіңіріп алғымыз келсе, гобеленді «алашаның заманауи түрі» деп санауымыз қажет. Түкті кілемді тоқу барысында тоқу мәнеріндегідей техниканы қолдана отырып, сол түктерді кейбір жерлерде 10-15мм-дей ұзындықта қалдырып, кей жерлерінде тақырлай қысқартып үйлестіріледі. Жалпы гобелен тоқу үлкен сезімталдықты талап етеді. Түкті кілем негізін құру үшін станок болу керек. Станок ағаштан жасалынады. Гобелен өнері оқушыларды әсемдікті, сұлулықты түсінуге, биік адамгершілік қасиеттеріне тәрбиелейді, олардың ой-өрісін, рухани байлығын дамытады. Халқымыздың көне мәдениетін әр сабақ жіпке сыйғызып, бүгінгі заманға жеткізуде гобелен өнерінің де үлесі жыл санап артып келе жатыр. Қазақ гобеленінің негізін қалаған марқұм суретші Құрасбек Тыныбеков десек, қазақ қыздарының ішінен осы салаға тұңғыш сара жол салған – Бәтима Зәуірбекова. «Ана», «Дала мадоннасы», «Сәукеле киген қыз», «Ұзату», «Күту» сынды туындылардың авторы. Гобелен өнерінің дамуына ерекше үлес қосқан Қазақстандық суретшілер қатарына: • Қ.Тыныбеков, • Б.Зәуірбекова, • И.Ярема, • Ә.Бапанов, С.Бапанова, • Қ.Жұбаниязова, • А.Ихонова, • Н.Павленко т.б.атауға болады. Гобелен кілемі – сәндік бұйым. Оны қазіргі кезде тәжірибелі суретшілер қолға алып, жаңа өрнекпен тоқуда. Гобелен кілемінде белгілі бір тақырып бойынша қайталанбас суреттер көрініс береді, оның жай кілемдерден айырмашылығы суреті мен колориттік түстерінде. Гобелен тоқу үшін: 1. Гобеленші-суретші алдымен тоқылмақшы гобеленнің суретін кіші қағазға түсіріп алады. 2. Гобеленші-бояушы суреттегі түрлі-түстерге сәйкес жіптерді алу үшін ақ жіптерді әр түрлі гүлдердің жапырақтарын, тамырларын, ағаш қабықтарын пайдаланып бояйды. 3. Гобеленші-картоньер кіші қағаздағы суретті тоқылмақшы гобелен өлшеміндей картонға бояулы етіп салады. 4. Гобеленші-тоқымашы салған суреті бойынша кіле



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
16.00.2025
63
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі