|
Білім беру ұйымының атауы |
Әл-Фараби атындағы №21 мамандандырылған гимназия |
|||||
|
Пәні: |
Көркем еңбек |
|||||
|
Бөлім: |
Сәндік-қолданбалы өнер |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Дуанбекова Г.М |
|||||
|
Күні: |
08.11.2023ж |
|||||
|
Сынып: 5Г |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Тақырыбы: |
Көркем кестелеу. Кесте түрлері. Материалдар және құрал-жабдықтармен танысу |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.1.2.1-Әлем және қазақ ұлттық мәдениетіндегі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктерін анықтау және зерделеу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ұлттық мәдениет туындыларындағы кесте өнерін зерделеу және зерттеу; Қазақстанның сәндік-қолданбалы өнеріндегі кесте өнерінің рөлін анықтау |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Ұлттық мұраға ұқыпты қарау; Адал еңбекті құрметтеу; Білуге, жаңаны тануға құштар болу. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
Оқушылармен сәлемдесу. Құндылықтарды еске түсіру. Алдыңғы тақырыпты қайталау сұрақтары:
Кесте – вышивка – Embroidery, Шым кесте – вышивка гладью – padded satin stitches,Көктеу – сметать – Sweep,Торлау – обметать – Neaten Сәнді кесте – декоративная вышивка – decorative embroidery ,Жіптер – нитки – thread,Кергіш – пяльцы – hoop,Оймақ – наперсток – thimble
|
Оқушылар жауап беріп, бүгінгі сабақтың тақырыбы кестелеу өнеріне қатысты екендігін анықтайды.
|
Өзін-өзі бағалау |
http://ppt4web.ru/tekhnologija/vypolnenie-ruchnykh-stezhkov-i-strochek.html кесте түрлері Бейнеролик «Кесте өнері» |
||
|
Сабақтың ортасы |
Қол тігістері (көктеу, торлау, қайып тігу т.б.) және көркемдік кесте түрлері (баспа, тығыз, айқас кесте, біз/тамбурлы кесте және т.б.), материалдар (мата және жіптер: ирис, мулине, жүн және мақта жіптері) және кестелеуге арналған құралдармен (ине, қайшы, кергіш, оймақ), сонымен қатар, қазақтың ұлттық кесте өнерінің ерекшелігімен және кестемен бұйымдарды безендіру тәсілдерімен таныстыру. Сұрақтарды талқылау
Тапсырма Бұйымды көркемдік кестемен безендіру үшін композиция құрастыру. Нобай. |
Оқушыларға кестеленген бұйымдар ұсынылады. Бұйым бойынша қысқаша мәліметтерді сурет дәптерлеріне жазу. Осы арқылы оқушылар заттарды сипаттау бойынша алғашқы дағдыларын дамытады. Оқушылар қажетті материалдар (мата және жіптер: ирис, мулине, жүн және мақта жіптері) және кестелеуге арналған құралдар (ине, қайшы, кергіш, оймақ) мен түстік шешімді таңдайды. Нобайды композициялық заңдылықтарға сай ритм, симметрия және асимметрияны ескере отырып құрайды. Сызба құралдарын, шаблондар мен суреттерді қолданады. Дифференциация: қарапайым, орташа және күрделі өрнекті композиция орындау ұсынылады.
|
кестелеу қолөнерінің негізгі түрлерін білу; шығармашылық нобай орындауда бірнеше идеялар ұсынады; өз бетінше жұмыс жасай алады; түстерді дұрыс үйлестіре алады; |
Сандық суреттер, плакаттар, көрнекілік заттар: ине, мулине, ирис жіптері, оймақ, кергіш, қайшы, кесте түрлері бейнеленген суреттер. Кестеленген бұйымдар: орамал, қоржын, тақия т.б. http://atlanticrus.ru/content/osnovy-dekorativnoi-kompozitsii?page=show – композиция құру үлгілері Сурет дәптері, қалам, түрлі-түсті қаламдар, өшіргіш т.б. |
||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс: «Жетістік басалдағы» |
Жұмыс орнын тазалау. Бүгінгі сабақта оқушылардың не үйренгендігін орындалған тапсырманы мұғалімге көрсету. |
Өзара бағалау |
стикер |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Көркем кестелеу. Кесте түрлері. Материалдар және құрал-жабдықтармен танысу. 5 сынып
Көркем кестелеу. Кесте түрлері. Материалдар және құрал-жабдықтармен танысу. 5 сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
Әл-Фараби атындағы №21 мамандандырылған гимназия |
|||||
|
Пәні: |
Көркем еңбек |
|||||
|
Бөлім: |
Сәндік-қолданбалы өнер |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Дуанбекова Г.М |
|||||
|
Күні: |
08.11.2023ж |
|||||
|
Сынып: 5Г |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Тақырыбы: |
Көркем кестелеу. Кесте түрлері. Материалдар және құрал-жабдықтармен танысу |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.1.2.1-Әлем және қазақ ұлттық мәдениетіндегі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктерін анықтау және зерделеу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ұлттық мәдениет туындыларындағы кесте өнерін зерделеу және зерттеу; Қазақстанның сәндік-қолданбалы өнеріндегі кесте өнерінің рөлін анықтау |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Ұлттық мұраға ұқыпты қарау; Адал еңбекті құрметтеу; Білуге, жаңаны тануға құштар болу. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
Оқушылармен сәлемдесу. Құндылықтарды еске түсіру. Алдыңғы тақырыпты қайталау сұрақтары:
Кесте – вышивка – Embroidery, Шым кесте – вышивка гладью – padded satin stitches,Көктеу – сметать – Sweep,Торлау – обметать – Neaten Сәнді кесте – декоративная вышивка – decorative embroidery ,Жіптер – нитки – thread,Кергіш – пяльцы – hoop,Оймақ – наперсток – thimble
|
Оқушылар жауап беріп, бүгінгі сабақтың тақырыбы кестелеу өнеріне қатысты екендігін анықтайды.
|
Өзін-өзі бағалау |
http://ppt4web.ru/tekhnologija/vypolnenie-ruchnykh-stezhkov-i-strochek.html кесте түрлері Бейнеролик «Кесте өнері» |
||
|
Сабақтың ортасы |
Қол тігістері (көктеу, торлау, қайып тігу т.б.) және көркемдік кесте түрлері (баспа, тығыз, айқас кесте, біз/тамбурлы кесте және т.б.), материалдар (мата және жіптер: ирис, мулине, жүн және мақта жіптері) және кестелеуге арналған құралдармен (ине, қайшы, кергіш, оймақ), сонымен қатар, қазақтың ұлттық кесте өнерінің ерекшелігімен және кестемен бұйымдарды безендіру тәсілдерімен таныстыру. Сұрақтарды талқылау
Тапсырма Бұйымды көркемдік кестемен безендіру үшін композиция құрастыру. Нобай. |
Оқушыларға кестеленген бұйымдар ұсынылады. Бұйым бойынша қысқаша мәліметтерді сурет дәптерлеріне жазу. Осы арқылы оқушылар заттарды сипаттау бойынша алғашқы дағдыларын дамытады. Оқушылар қажетті материалдар (мата және жіптер: ирис, мулине, жүн және мақта жіптері) және кестелеуге арналған құралдар (ине, қайшы, кергіш, оймақ) мен түстік шешімді таңдайды. Нобайды композициялық заңдылықтарға сай ритм, симметрия және асимметрияны ескере отырып құрайды. Сызба құралдарын, шаблондар мен суреттерді қолданады. Дифференциация: қарапайым, орташа және күрделі өрнекті композиция орындау ұсынылады.
|
кестелеу қолөнерінің негізгі түрлерін білу; шығармашылық нобай орындауда бірнеше идеялар ұсынады; өз бетінше жұмыс жасай алады; түстерді дұрыс үйлестіре алады; |
Сандық суреттер, плакаттар, көрнекілік заттар: ине, мулине, ирис жіптері, оймақ, кергіш, қайшы, кесте түрлері бейнеленген суреттер. Кестеленген бұйымдар: орамал, қоржын, тақия т.б. http://atlanticrus.ru/content/osnovy-dekorativnoi-kompozitsii?page=show – композиция құру үлгілері Сурет дәптері, қалам, түрлі-түсті қаламдар, өшіргіш т.б. |
||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс: «Жетістік басалдағы» |
Жұмыс орнын тазалау. Бүгінгі сабақта оқушылардың не үйренгендігін орындалған тапсырманы мұғалімге көрсету. |
Өзара бағалау |
стикер |
||
шағым қалдыра аласыз













