|
Бөлім: 2 АСәндік- қолданбалы өнер |
Мектеп: «№2 жалпы білім беретін мектеп» КММ |
|||||
|
сабақ № 4 |
Педагогтің аты-жөні: Турганова Майрамгул Айтжановна |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып:5 «Г» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Көркемдік кестемен бұйымды безендіру |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.1.1-Өз идеялары мен сезімдерін беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем тәсілдерін қолдану 5.2.3.3- Шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар дайындау үдерісінде қазақтың ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану 5.2.6.1-Материалдар мен құралдарды техника қауіпсіздігін сақтап, қолданудың маңыздылығын сезіне отырып демонстрациялау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
- Көркем кесте түрлері мен тәсілдерін қолдану; - ұлттық нақыштағы кестеленген бұйым дайындау; - техника қауіпсіздігін ұстану. - ұқыптылық пен зерделілікті дамыту. |
|||||
|
Құндылыққа баулу |
Еңбекқорлық, ұқыптылық, шығармашылық ойлау дағдыларын дамыту |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы 5 мин |
|
|
Жарайсың! Керемет! |
Презентация ЖИ видеосы
https://learningapps.org/view33042272
|
||
|
Ортасы 5 мин 25 мин |
1. Жаңа сабақ: Көркемдік кесте туралы қысқаша түсінік беру. Кестенің түрлері мен әдістерін таныстыру
2. Қауіпсіздік ережелері: 1. Ине мен қайшыны дұрыс пайдалану Ине мен қайшыны тек жұмыс істеу үшін пайдаланыңыз, оларды басқа мақсатқа қолданбаңыз.Қолданылып болған инені арнайы инеқапқа салып қойыңыз, үстел үстінде немесе жерде қалдырмаңыз.Қайшыны ұсынғанда, сабын қаратып беріңіз және кесу кезінде абай болыңыз. 2. Жұмыс орнын ұйымдастыру. Жұмыс орнын жарықтандырып, ыңғайлы отырыңыз.Матаны кестелеу барысында қолғап қолдануға болады, егер ине қолды жаралап кетуі мүмкін болса.Арнайы жастықша немесе кестеге арналған раманы пайдалану ыңғайлы және қауіпсіз жұмыс істеуге көмектеседі. 3. Көзді қорғау. Кесте тігу кезінде көзді шаршатпау үшін әр 20-30 минут сайын үзіліс жасаңыз.Жақсы жарық қажет болғандықтан, кешкі уақытта немесе күңгірт бөлмеде қосымша шам қолданыңыз. 4. Жіппен жұмыс істеу. Жіпті тым ұзын қылып алудан сақтаныңыз, себебі ол оңай шатасып, қолыңызға оралып қалуы мүмкін.Жіпті ауызға салмаңыз, тек қолмен немесе арнайы кескішпен кесіңіз. 5. Жұмыс орнын таза ұстау. Жұмыс соңында барлық құралдарды жинап, қауіпсіз жерге орналастырыңыз.Инелер мен түйреуіштерді арнайы қорапшада сақтаңыз, балалардың қолы жетпейтін жерде болғаны абзал. Осы ережелерді сақтау арқылы кесте тігуді қауіпсіз әрі ыңғайлы жасауға болады. Практикалық жұмыс (20-25 мин) 1. Дайындық: Оқушыларға кесте салуға арналған маталар, жіптер мен инелерді тарату. 2. Тапсырма: Әр оқушыға қарапайым өрнекті таңдап, оны Шым кесте және «Инені алға» әдісі арқылы кестелеу. 3. Қадағалау және көмек көрсету: Мұғалім оқушыларға әр кезеңде бағыт-бағдар беріп, қателерін түзетуге көмектеседі. Сергіту сәті Кел, балалар, тұрайық, Алақанды созайық. Бір отырып, бір тұрып, Біз тынығып алайық. Бас аяқпен топ-топ, Шапалақпен хоп-хоп. Бір оңға, бір солға, Өзімді-өзім айнала. Сабақты бекіту сұрақтары:
|
Жаңа тақырыпты түсінеді Қауіпсіздік ережелерімен танысады Оқушылар тігіс әдістерін қолданып, тігіп үйренеді Дескриптор: 1.Өрнекті және кесте әдісін таңдайды 2.Өрнекті кестелейді Оқушылар сергіту сәтін жасайды Оқушылар бекіту сұрақтарына жауап береді |
Жарайсың! Керемет! Жарайсың! Керемет! |
|
||
|
Соңы 5 мин |
Кері байланыс: Кестемен жұмыс істеу тәсілдері ұнады Кесте тігіп үйренгеніме қуаныштымын Кесте тігуге қызығушылығым артты Кесте тарихы мен үшін қызықты болды Келесі сабақта бұдан да әдемі кесте тігемін Оқушылардың жұмыстарын бағалау Үй тапсырмасы: Кестелеуді жалғастырып бітіріп келу |
Оқушылар сабақтан алған әсерімен бөлісіп, жұмыстарын көрсетеді Бағаланады Үй тапсырмасын жазып алады |
|
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Көркемдік кестемен бұйымды безендіру.
Көркемдік кестемен бұйымды безендіру.
|
Бөлім: 2 АСәндік- қолданбалы өнер |
Мектеп: «№2 жалпы білім беретін мектеп» КММ |
|||||
|
сабақ № 4 |
Педагогтің аты-жөні: Турганова Майрамгул Айтжановна |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып:5 «Г» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Көркемдік кестемен бұйымды безендіру |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.1.1-Өз идеялары мен сезімдерін беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем тәсілдерін қолдану 5.2.3.3- Шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар дайындау үдерісінде қазақтың ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану 5.2.6.1-Материалдар мен құралдарды техника қауіпсіздігін сақтап, қолданудың маңыздылығын сезіне отырып демонстрациялау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
- Көркем кесте түрлері мен тәсілдерін қолдану; - ұлттық нақыштағы кестеленген бұйым дайындау; - техника қауіпсіздігін ұстану. - ұқыптылық пен зерделілікті дамыту. |
|||||
|
Құндылыққа баулу |
Еңбекқорлық, ұқыптылық, шығармашылық ойлау дағдыларын дамыту |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы 5 мин |
|
|
Жарайсың! Керемет! |
Презентация ЖИ видеосы
https://learningapps.org/view33042272
|
||
|
Ортасы 5 мин 25 мин |
1. Жаңа сабақ: Көркемдік кесте туралы қысқаша түсінік беру. Кестенің түрлері мен әдістерін таныстыру
2. Қауіпсіздік ережелері: 1. Ине мен қайшыны дұрыс пайдалану Ине мен қайшыны тек жұмыс істеу үшін пайдаланыңыз, оларды басқа мақсатқа қолданбаңыз.Қолданылып болған инені арнайы инеқапқа салып қойыңыз, үстел үстінде немесе жерде қалдырмаңыз.Қайшыны ұсынғанда, сабын қаратып беріңіз және кесу кезінде абай болыңыз. 2. Жұмыс орнын ұйымдастыру. Жұмыс орнын жарықтандырып, ыңғайлы отырыңыз.Матаны кестелеу барысында қолғап қолдануға болады, егер ине қолды жаралап кетуі мүмкін болса.Арнайы жастықша немесе кестеге арналған раманы пайдалану ыңғайлы және қауіпсіз жұмыс істеуге көмектеседі. 3. Көзді қорғау. Кесте тігу кезінде көзді шаршатпау үшін әр 20-30 минут сайын үзіліс жасаңыз.Жақсы жарық қажет болғандықтан, кешкі уақытта немесе күңгірт бөлмеде қосымша шам қолданыңыз. 4. Жіппен жұмыс істеу. Жіпті тым ұзын қылып алудан сақтаныңыз, себебі ол оңай шатасып, қолыңызға оралып қалуы мүмкін.Жіпті ауызға салмаңыз, тек қолмен немесе арнайы кескішпен кесіңіз. 5. Жұмыс орнын таза ұстау. Жұмыс соңында барлық құралдарды жинап, қауіпсіз жерге орналастырыңыз.Инелер мен түйреуіштерді арнайы қорапшада сақтаңыз, балалардың қолы жетпейтін жерде болғаны абзал. Осы ережелерді сақтау арқылы кесте тігуді қауіпсіз әрі ыңғайлы жасауға болады. Практикалық жұмыс (20-25 мин) 1. Дайындық: Оқушыларға кесте салуға арналған маталар, жіптер мен инелерді тарату. 2. Тапсырма: Әр оқушыға қарапайым өрнекті таңдап, оны Шым кесте және «Инені алға» әдісі арқылы кестелеу. 3. Қадағалау және көмек көрсету: Мұғалім оқушыларға әр кезеңде бағыт-бағдар беріп, қателерін түзетуге көмектеседі. Сергіту сәті Кел, балалар, тұрайық, Алақанды созайық. Бір отырып, бір тұрып, Біз тынығып алайық. Бас аяқпен топ-топ, Шапалақпен хоп-хоп. Бір оңға, бір солға, Өзімді-өзім айнала. Сабақты бекіту сұрақтары:
|
Жаңа тақырыпты түсінеді Қауіпсіздік ережелерімен танысады Оқушылар тігіс әдістерін қолданып, тігіп үйренеді Дескриптор: 1.Өрнекті және кесте әдісін таңдайды 2.Өрнекті кестелейді Оқушылар сергіту сәтін жасайды Оқушылар бекіту сұрақтарына жауап береді |
Жарайсың! Керемет! Жарайсың! Керемет! |
|
||
|
Соңы 5 мин |
Кері байланыс: Кестемен жұмыс істеу тәсілдері ұнады Кесте тігіп үйренгеніме қуаныштымын Кесте тігуге қызығушылығым артты Кесте тарихы мен үшін қызықты болды Келесі сабақта бұдан да әдемі кесте тігемін Оқушылардың жұмыстарын бағалау Үй тапсырмасы: Кестелеуді жалғастырып бітіріп келу |
Оқушылар сабақтан алған әсерімен бөлісіп, жұмыстарын көрсетеді Бағаланады Үй тапсырмасын жазып алады |
|
|
||
шағым қалдыра аласыз




















