|
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Сәндік-қолданбалы шығармашылық |
Мектеп: |
||||||||||
|
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||
|
|
Сынып: 5 сынып Күні |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||
|
|
Сабақ тақырыбы |
Көркемдік кестемен бұйымды безендіру. |
||||||||||
|
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.2.1.1 – Қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем тәсілдерін шығармашылық жұмыс барысында қолдану. 5.2.3.3 – Шығармашылық жұмыстарда қазақтың ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану. 5.2.6.1 – Материалдар мен құралдарды қауіпсіздік техникасын сақтап қолдану. |
|||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
• Кестелеудің негізгі тігіс түрлерін таниды. • ЖИ көмегімен кесте үлгісіне арналған эскиз алады. • Өзіндік бұйымды көркемдік кестемен әшекейлейді. • Қауіпсіздік ережелерін сақтап жұмыс жасайды. |
|||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Педагог іс-әрекет |
Оқушы әрекеті |
Дескриптор |
Бағалау, |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы |
– Оқушылармен амандасу. Түгендеу – Топқа бөлуді ұйымдастыру. – Сабақ тақырыбын QR-код арқылы ашу (QR ішінде сурет немесе сөзжұмбақ). |
Оқушылар сәлемдеседі, QR арқылы топтарға бөлінеді. |
QR-кодты дұрыс пайдалана алады |
Мадақтау |
QR-кодтар |
|||||||
|
Сабақ ортасы
Жаңа сабақ
|
«Қарлы кесек – сұрақ беру» әдісі – Көркемдік кестенің қандай тігіс түрлерін білесің? – Кесте салғанда қандай құралдар қолданылады? – Матаны тартпаға неге кереміз? – Кесте тігу барысында қандай қауіпсіз ережелерді сақтаймыз? Процесті бақылайды, бағыт береді.
Көркемдік кесте тігістерін орындау Бейне жазба
Көркемдік кесте – бұл матаға әртүрлі түсті жіптер арқылы сурет немесе өрнек жасау өнері. Ол көркемдік ойды жүзеге асыру, әдемі бұйымдар жасау мақсатында қолданылады. Кесте қолөнердің ежелгі түрлерінің бірі болып саналады. Кесте түрлері Айқас тігіс (кросс) Жіпті матадан X түрінде өткізу Суреттер, өрнектер, балалар киімі Ирек тігіс (бекіту тігісі) Жіпті диагональ бойынша тігу Шекаралар, контурлар Жәй тігіс (түзу тігіс) Жіпті тігін сызығымен тігу Қарапайым өрнектер, текст Бекітуші тігіс Тігісті бекіту үшін қолданады Барлық кесте түрлерінде қолданылады Қажетті құралдар мен материалдар • Маталар: мақта, зығыр, джинс, канва • Ине: кесте ине, ұшы сәл тік • Жіп: мақта, акрил, муліне • Қосымша: тартпа (бейді), қайшы, ине сөмкесі, сызғыш, маркер Тігісі орындау техникасы 1. Жіпті дайындау: ұзындығы 40–50 см, түйінсіз бекіту 2. Матаны тарту: тартпаға мықтап керу 3. Тігісті жасау: үлгіге сәйкес тігу 4. Қайталау: әр тігісті біркелкі жасау 5. Аяқтау: жіпті артқа өткізіп бекіту Ине және жіппен жұмыс кезінде 1.Инені тек матамен жұмыс істегенде қолдану. 2.Инені сақтықпен ұстап, басқа затқа тигізбеу. 3.Қолданған инені, қалдық жіпті арнайы ыдысқа немесе ине сөмкесіне қою. 4.Жіпті өте ұзын қоспау – түйіндер мен сынулардан сақтайды. 5.Егер ине немесе жіп жерге түссе, оны аяғымен немесе қолмен көтермей, мұғалімге хабарлау. 3. Қайшымен жұмыс 1.Қайшаны әрдайым ұқыпты ұстау, оларға бағытты сыныптан аулақ қою. 2.Қайшаны матаны кесу үшін ғана қолдану. 3.Пайдаланған соң қайшаны жабық қалпында қою. Топтпрға сұрақ қойылады «Сұрақ –жауап « әдісі 1.Қандай тігіс түрлерімен таныстыңдар? 2. Қандай құралдар мен материалдар қажет 3. Жұмыс кезіндегі қауіпсіздік ережелерді ата? |
Оқушы әрекеті: Сұрақ жазады + жауап береді. Оқушылар бейне жазбаны көреді,көркемдік тігіс түрлерін орындау реттілігімен танысады Дәпетрмен жұмыс жасайды Оқушылар кесте түрлерімен танысады Қажетті қуралдар мен материалдарды орынды пайдаланумен танысады Қойылған сұрақтарға жауап береді |
Сұрақ дұрыс құрастырды, жауап мағыналы және қысқа берілді тігіс атауларын дұрыс жазды
Бейне жазбаға қатысты , түсініктерін айтады
Жаңа сабақты түсінді Қажетті құралдар мен материалдар білді Тігісі орындау техникасы мен танысты
Қауіпсіздік ережемен танысты |
«Қысқа,тиімді» әдісі – толық келісемін –жартылай – әлі де нақтылау қажет
Мадақтау
Смайликтер арқылы алған білімін бағалау |
Үлестірмелі қағаз
https://youtu.be/hVw1WVacVZo?si=sssM74JY1a-FSh4n Иллюстрациялық материалдары: көркем кестемен сәнделген бұйымдар т.б. СҚӨ заттары.
|
|||||||
|
Тәжірибелік жұмыс |
Тәжірибелік жұмыс «Демонстрациялық әдіс» Жеке жұмыс 1.Тапсырма: Берілген үлгі бойынша 4–6 см шағын элементті кестелеу Мұғалім қадам-қадам бойынша көрсетеді, оқушы қайталайды. |
Жеке жұмыс барысында ,қауіпсіздік ережесін сақтай отырып , тапсырманы қадам бойынша орындайды. Тігіс түрлерін дұрыс тігеді |
Инені дұрыс ұстайды, қауіпсіздік ережесін сақтайды Тігіс түрін нұсқаулыққа сәйкес қолданады Жіпті матадан дұрыс әрі тең өткізе алады Өрнек сызығынан шықпай орындайды Жұмысын ұқыпты, таза орындайды |
«Кілт сөздер» арқылы бағалау: |
|
|||||||
|
Кері байланыс
Фяқталуы |
Топтық жұмыс 4. Топтық жұмыс (мини-композиция жасау) Тапсырма: 3–4 оқушы бірлесіп шағын панно немесе композиция кестелейді.
Оқушылар сарамандық жұмыс барысында алған тәжірибесін бағалайды, жетілдіргісі келетін дағдысын анықтайды.
|
Топ мүшелері Композиция құрайды |
Топ мүшелері Үлгі бойынша ортақ композиция жасайды Әр оқушы өз бөлігін уақтылы аяқтайды Топтық бөліктер бір композицияға үйлеседі Жұмыс нәтижесі эстетикалық және ұқыпты орындалған |
«Бағдаршам әдісі» бағалау Бірін бірі бағалау |
Иллюстрациялар Ине,жіп,кергіш |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Көркемдік кестемен бұйымды безендіру
Көркемдік кестемен бұйымды безендіру
|
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Сәндік-қолданбалы шығармашылық |
Мектеп: |
||||||||||
|
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||
|
|
Сынып: 5 сынып Күні |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||
|
|
Сабақ тақырыбы |
Көркемдік кестемен бұйымды безендіру. |
||||||||||
|
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.2.1.1 – Қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем тәсілдерін шығармашылық жұмыс барысында қолдану. 5.2.3.3 – Шығармашылық жұмыстарда қазақтың ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану. 5.2.6.1 – Материалдар мен құралдарды қауіпсіздік техникасын сақтап қолдану. |
|||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
• Кестелеудің негізгі тігіс түрлерін таниды. • ЖИ көмегімен кесте үлгісіне арналған эскиз алады. • Өзіндік бұйымды көркемдік кестемен әшекейлейді. • Қауіпсіздік ережелерін сақтап жұмыс жасайды. |
|||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Педагог іс-әрекет |
Оқушы әрекеті |
Дескриптор |
Бағалау, |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы |
– Оқушылармен амандасу. Түгендеу – Топқа бөлуді ұйымдастыру. – Сабақ тақырыбын QR-код арқылы ашу (QR ішінде сурет немесе сөзжұмбақ). |
Оқушылар сәлемдеседі, QR арқылы топтарға бөлінеді. |
QR-кодты дұрыс пайдалана алады |
Мадақтау |
QR-кодтар |
|||||||
|
Сабақ ортасы
Жаңа сабақ
|
«Қарлы кесек – сұрақ беру» әдісі – Көркемдік кестенің қандай тігіс түрлерін білесің? – Кесте салғанда қандай құралдар қолданылады? – Матаны тартпаға неге кереміз? – Кесте тігу барысында қандай қауіпсіз ережелерді сақтаймыз? Процесті бақылайды, бағыт береді.
Көркемдік кесте тігістерін орындау Бейне жазба
Көркемдік кесте – бұл матаға әртүрлі түсті жіптер арқылы сурет немесе өрнек жасау өнері. Ол көркемдік ойды жүзеге асыру, әдемі бұйымдар жасау мақсатында қолданылады. Кесте қолөнердің ежелгі түрлерінің бірі болып саналады. Кесте түрлері Айқас тігіс (кросс) Жіпті матадан X түрінде өткізу Суреттер, өрнектер, балалар киімі Ирек тігіс (бекіту тігісі) Жіпті диагональ бойынша тігу Шекаралар, контурлар Жәй тігіс (түзу тігіс) Жіпті тігін сызығымен тігу Қарапайым өрнектер, текст Бекітуші тігіс Тігісті бекіту үшін қолданады Барлық кесте түрлерінде қолданылады Қажетті құралдар мен материалдар • Маталар: мақта, зығыр, джинс, канва • Ине: кесте ине, ұшы сәл тік • Жіп: мақта, акрил, муліне • Қосымша: тартпа (бейді), қайшы, ине сөмкесі, сызғыш, маркер Тігісі орындау техникасы 1. Жіпті дайындау: ұзындығы 40–50 см, түйінсіз бекіту 2. Матаны тарту: тартпаға мықтап керу 3. Тігісті жасау: үлгіге сәйкес тігу 4. Қайталау: әр тігісті біркелкі жасау 5. Аяқтау: жіпті артқа өткізіп бекіту Ине және жіппен жұмыс кезінде 1.Инені тек матамен жұмыс істегенде қолдану. 2.Инені сақтықпен ұстап, басқа затқа тигізбеу. 3.Қолданған инені, қалдық жіпті арнайы ыдысқа немесе ине сөмкесіне қою. 4.Жіпті өте ұзын қоспау – түйіндер мен сынулардан сақтайды. 5.Егер ине немесе жіп жерге түссе, оны аяғымен немесе қолмен көтермей, мұғалімге хабарлау. 3. Қайшымен жұмыс 1.Қайшаны әрдайым ұқыпты ұстау, оларға бағытты сыныптан аулақ қою. 2.Қайшаны матаны кесу үшін ғана қолдану. 3.Пайдаланған соң қайшаны жабық қалпында қою. Топтпрға сұрақ қойылады «Сұрақ –жауап « әдісі 1.Қандай тігіс түрлерімен таныстыңдар? 2. Қандай құралдар мен материалдар қажет 3. Жұмыс кезіндегі қауіпсіздік ережелерді ата? |
Оқушы әрекеті: Сұрақ жазады + жауап береді. Оқушылар бейне жазбаны көреді,көркемдік тігіс түрлерін орындау реттілігімен танысады Дәпетрмен жұмыс жасайды Оқушылар кесте түрлерімен танысады Қажетті қуралдар мен материалдарды орынды пайдаланумен танысады Қойылған сұрақтарға жауап береді |
Сұрақ дұрыс құрастырды, жауап мағыналы және қысқа берілді тігіс атауларын дұрыс жазды
Бейне жазбаға қатысты , түсініктерін айтады
Жаңа сабақты түсінді Қажетті құралдар мен материалдар білді Тігісі орындау техникасы мен танысты
Қауіпсіздік ережемен танысты |
«Қысқа,тиімді» әдісі – толық келісемін –жартылай – әлі де нақтылау қажет
Мадақтау
Смайликтер арқылы алған білімін бағалау |
Үлестірмелі қағаз
https://youtu.be/hVw1WVacVZo?si=sssM74JY1a-FSh4n Иллюстрациялық материалдары: көркем кестемен сәнделген бұйымдар т.б. СҚӨ заттары.
|
|||||||
|
Тәжірибелік жұмыс |
Тәжірибелік жұмыс «Демонстрациялық әдіс» Жеке жұмыс 1.Тапсырма: Берілген үлгі бойынша 4–6 см шағын элементті кестелеу Мұғалім қадам-қадам бойынша көрсетеді, оқушы қайталайды. |
Жеке жұмыс барысында ,қауіпсіздік ережесін сақтай отырып , тапсырманы қадам бойынша орындайды. Тігіс түрлерін дұрыс тігеді |
Инені дұрыс ұстайды, қауіпсіздік ережесін сақтайды Тігіс түрін нұсқаулыққа сәйкес қолданады Жіпті матадан дұрыс әрі тең өткізе алады Өрнек сызығынан шықпай орындайды Жұмысын ұқыпты, таза орындайды |
«Кілт сөздер» арқылы бағалау: |
|
|||||||
|
Кері байланыс
Фяқталуы |
Топтық жұмыс 4. Топтық жұмыс (мини-композиция жасау) Тапсырма: 3–4 оқушы бірлесіп шағын панно немесе композиция кестелейді.
Оқушылар сарамандық жұмыс барысында алған тәжірибесін бағалайды, жетілдіргісі келетін дағдысын анықтайды.
|
Топ мүшелері Композиция құрайды |
Топ мүшелері Үлгі бойынша ортақ композиция жасайды Әр оқушы өз бөлігін уақтылы аяқтайды Топтық бөліктер бір композицияға үйлеседі Жұмыс нәтижесі эстетикалық және ұқыпты орындалған |
«Бағдаршам әдісі» бағалау Бірін бірі бағалау |
Иллюстрациялар Ине,жіп,кергіш |
|||||||
шағым қалдыра аласыз
















