Коррозиямен күресу себептері мен шаралары

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Коррозиямен күресу себептері мен шаралары

Материал туралы қысқаша түсінік
Коррозияның түрлерін, оның пайда болу себептерін қарастыру және оның металл конструкцияларының қызмет ету мерзіміне кері әсері көрсетілген.
Материалдың қысқаша нұсқасы

     




Оқу сабағының жоспары


Модуль /пән атауы

Химия


 Педагог

Касымбекова А.А.


Жалпы мәліметтер


Бөлім\бөлімше

Айналадағы химия\

Металдар мен олардың қорытпаларының жалпы сипаттамасы


Сабақтың тақырыбы

Коррозиямен күресу себептері мен шаралары


Сабақтың түрі

Теориялық


Мақсаты

(Оқыту нәтижелері)

Коррозияның түрлерін, оның пайда болу себептерін қарастыру және оның металл конструкцияларының қызмет ету мерзіміне кері әсерін түсіндіру.


Міндеттері

(Бағалау критерийлері)

1) Коррозияның түрлерін және оның пайда болу себептерін атайды

2) Металл конструкцияларының қызмет ету мерзіміне оның кері әсерін түсіндіреді;

3) Коррозиядан қорғау жолдарын ұсынады.


Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу және түсіну.






Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңдері/Уақыты

Педагогтың іс - әрекеттері

мен тапсырмалары

Студенттің іс - әрекеттері

Бағалау

Ресурс

Сабақтың басы

5 мин.


Ұйымдастыру кезеңі:

1. Студенттермен сәлемдесу;

2. Студенттерді сабаққа қатысуын Quizzes қосымшасы немесе парақ арқылы тексеру;

3. Күз мезгіліне сәйкес сары, жасыл, қоңыр түсті теректің бір жапырағын сыйлау арқылы жағымды орта пайда ету;

4. Өткен тақырыпты еске түсіру, металдар тақырбына сұрақ-жауап:

1. Қандай металдарды білеміз?

2. Металдық байланысқа бір мысал?

3. Электрохимиялық кернеу қатарын қалай

түсінеміз? (3 мин).


  1. Кроссенс» (фото «металдар коррозиясы») әдісімен «Металдар қандай құбылысқа ұшыраған?», жаңа тақырыпты анықтайды. (2 мин).

6. Сабақтың тақырыбын түйіндей отырып, студенттермен бірге мақсатын айқындайды.


Кері байланысы, қойылған сұрақтарға ауызша жауап береді.













Фотоларды сипаттайды және металдардың жемірілуі жөнінде өз пікірлерін айтады, кері байланыс.


Оқытушы студенттерді ынталандырады







Quizzes қосымшасы:

https://clck.ru/35rkvR











Фото:

clck.ru/35smfc,


Тат басқан металл бұйымдар (шеге, құлып пен кілт, автокөлік бөлшегі).


Сабақтың ортасы

34 мин.


Жаңа тақырып: «Коррозиямен күресу себептері мен шаралары».

Жұптық жұмыс. Тақырып бойынша дайындалған конспект мәтінімен жұмыс. «Инсерт» әдісімен мәтінмен танысуды, мазмұнын түсінуді ескертеді. Кестені толтырыңыз. Егер студенттердің кестедегі «Білгім келеді» торына сұрақ жазылған жағдайда, оқытушы мәтінді толтықтырып жауап береді. (14 мин).


Топтық жұмыс. «Ойын жинақтау...» әдісі. Студенттерді қолдарындағы терек жапырағының түсіне қарай, 3 топқа топтастырады. Әрбір топқа жеке тапсырмалар береді. Тапсырмалар түсті қағаздармен үстелдерде берілген. (10 мин).







«Орманда адаспаймыз» әдісі. Логикалық ойлауға негізделген әрбір топқа жеке жапырақ пішінді парақшада үш тапсырмадан береді. (10 мин).



Дәптерлеріне тақырыптың атауын жазады.

«Инсерт» әдісі арқылы конспект мәтінін оқи отырып, жаңа терминдермен танысады. Пікір алмасады. Кестені толтырып, тезистерін оқиды немесе ауызша айтады, жұптық жұмыс. Мәтінді толық оқиды, түсінеді, меңгереді, жаңа терминдерді еске сақтайды.


Нұсқаулыққа сәйкес тапсырмаларды орындайды.

Қалыптастырушы бағалау тапсырмаларын орындайды.









1-топ. Сары түсті парақшадағы тапсырманы орындайды.

2-топ. Жасыл түсті парақшадағы тапсырманы орындайды.

3-топ. Қоңыр түсті парақшадағы тапсырманы орындайды.

Мәтін бойынша сұрақ-жауап. Кері байланыс. Кестедегі «Білгім келеді» торындағы сұраққа жауап берген студент марапатталады (ынталандыру сыйлығы).



Оқытушы студенттерді дескриптор негізінде кері байланыс береді, топтар бірін-бірі бағалайды. Өз –ара жұмыстарына баға береді.

Дескриптор:

Ертіндіге ауысатын металдарды анықтау-10балл.

Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары соңындағы балл қою кестесі бойынша бағаланады.

Дескриптор:

Қай металл коррозияға -ұшырайды? -30балл.

Металдар коррозиясы теңдеулерін аяқтау-30балл.

Коррозиядан қорғау әдістері сызбамен көрсету-30балл.


Слайдтар, тірек конспект

«Инсерт» әдісінің кестесі








  1. қосымша. Жаратылыстану - ғылыми сауаттылық тапсырмалары.








2- қосымша. Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары

Сабақтың соңы

6 мин.


Қорытынды, бағалау.

«Өз біліміңді тексер!» - Студенттердің алған білімдерін пайдаланып, қалыптастырушы бағалау тапсырмаларын ұсынады. (3 мин).






Рефлексия. «Көңіл – күй аралдары», түрлі пішіндегі стикер арқылы бағалауды сұрайды. Студентердің сабақтан алған әсері, эмоциональдық жағдайы және меңгерген білім деңгейі анықталады.

- Сабақтың мақсатын ашып бердік пе?

- Жаңа тақырыптан алған білімдеріңізді өмірде қайда қолданасыздар? деген сұрақтарына жауап береді. (2 мин).


Үй тапсырмасы. «Коррозиямен күресу себептері мен шаралары» тақырыбы бойынша презентация жасауды тапсырады. (1 мин).

Қалыптастырушы бағалау тапсырмаларын орындайды. Quizzes қосымшасы арқылы (немесе қағаз түрінде)

тест сұрақтарына жауап береді.






Студент өз ойын жеке немесе топпен білдіреді Түрлі пішіндегі түрлі түсті қағаз қиындыларын таңдап, тақтаға жабыстырады.







Дәптерлеріне жазады. Шығармашылық тапсырманы орындайды.

Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары соңындағы балл қою кестесі бойынша бағаланады.

Дескриптор:Коррозияның түрлері, металдардың рітіндіге ауысуы-30балл.



2- қосымша. Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары.







Түрлі пішіндегі қағаз қиындылары.







1-қосымша. Жаратылыстану ғылыми - сауаттылық тапсырмалары.


Тапсырма №1

Коррозия


Металдар сыртқы ортаның әсерінен бүлінеді. Дүниежүзінде өндірілетін темірдің төрттен бір бөлігі бүлініп істен шығады. Бұдан шаруашылыққа шығын келеді. Әсіресе жаңбыр, топырақ ылғалды ауа әсерінен қоршаған ортадағы металдар бүлінеді. Бұл кезде металдан жасалған бұйымның қасиеті мүлдем өзгереді. Металдар мен құймалардан жасалған өнеркәсіптік қондырғылар, ауылшаруашылық техникасы, энергетика қондырғылары да жемірілуге ұшырайды. Жаңбыр, топырақ ылғалды ауа әсерінен қоршаған ортадағы металдар бүлінеді.

Қоршаған орта факторларының әсерінен болатын металдың желіну құбылысы жемірілу  коррозия (жемірілу) деп аталады. 

60 жыл бойы ауыл тұрғындарына байланыс беретін темірден жасалған қондырғы көп жылдан қызмет көрсетеді. Кейінгі жылдары қондырғының бір жаққа қарай майысқаны және кейбір жерлерінің тат басқаны байқалады.

Қалай ойлайсыздар, темірден жасалған темір қондырғысына не болды?


  1. Бұл қандай құбылыс?

  2. Темір қондырғыны қалай қалпына келтіреміз?

  3. Үй жағдайында құбырдағы татты қалай кетіруге болады?














  1. Мырышпен қапталған темір құрылыс науасы мен қалайымен қапталған темір науасы темірге дейін ойып сызылып қалды. Екі жағдайда да темірді тот басады ма?


  1. Қабырғаға темір ілгішті бекіту қажет болып отыр. Темірдің коррозиясын баяулату үшін мыс немесе мырыш тойтармаларын (шеге) пайдалану дұрыс па?


  1. Трактор көлігінде темірден жасалған болтқа мыс гайка бұрандалған. Бұл бөліктердің қайсысы ылғалды ауада коррозияға ұшырайды?



2-қосымша. Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары.


Бөлім\бөлімше

Айналадағы химия\

Металдар мен олардың қорытпаларының жалпы сипаттамасы


Сабақтың тақырыбы

Коррозиямен күресу себептері мен шаралары


Мақсаты

(Оқыту нәтижелері)

Коррозияның түрлерін, оның пайда болу себептерін қарастыру және оның металл конструкцияларының қызмет ету мерзіміне кері әсерін түсіндіру.


Міндеттері

(Бағалау критерийлері)

1) Коррозияның түрлерін және оның пайда болу себептерін атайды

2) Металл конструкцияларының қызмет ету мерзіміне оның кері әсерін түсіндіреді;

3) Коррозиядан қорғау жолдарын ұсынады.


Ойлау дағдыларының деңгейі


Білу және түсіну.


Тапсырма №2.


2-1.Төмендегі жұптардағы қай металл коррозияға ұшырайды?

1. топ: Al-Fe, Zn- Fe, Fe –Cu.

2. топ: Sn-Fe, Pb- Fe, Fe –Au.

3. топ: Pb -Fe, Mg- Fe, Pt Au.


2-2. Мына металдар коррозиясы теңдеулердегі бастапқы молекулаларды жазыңыз.

1. топ: … + 2O= Fe3O4

2. топ: 2Fe + … = 2FeCl3

2. топ: … + 2HCl = ZnCl2


2-3. Коррозиядан қорғау әдістері қандай және сызбамен сызып көрсет.



Тапсырма №3.


Тест тапсырмалары

1. Темірдің валенттілігі қандай?

А) ауыспалы

Ә) тұрақты

б) нөл


2. Темір периодтық кестеде қай топта орналасқан?

А) VІІІ топ, негізгі топша

Ә) VІІІ топ, қосымша топша

Б) VІІ топ, негізгі топша


3. Металдың бүлінуі құбылысы қалай аталады?

А) ингибитор

Ә) жемірілуі   (коррозия)

Б) катализатор


4.Металдардың жемірілуі нешеге бөлінеді?

А) 1

Ә) 2

Б) 3


5.Темір қандай тотығу дәрежелерін көрсетеді?

А) +2,+3

Ә) +4,+5

Б) +1,+2




Бағалау парағы

Бағалау критерийлері

Тапсырма номері

Дескриптор

Балл

Металл конструкцияларының қызмет ету мерзіміне оның кері әсерін түсіндіреді

Тапсырма №1


Ертіндіге ауысатын металдарды анықтау

10

Коррозияның түрлерін және оның пайда болу себептерін атайды

Тапсырма №2


Қай металл коррозияға ұшырайды?

30

Металл конструкцияларының қызмет ету мерзіміне оның кері әсерін түсіндіреді

Металдар коррозиясы теңдеулерін аяқтау

30

Коррозиядан қорғау жолдарын ұсынады

Коррозиядан қорғау әдістері сызбамен көрсету

20

Коррозияның түрлерін және оның пайда болу себептерін атайды

Тапсырма 3.

Тест тапсырмалары


Коррозияның түрлері, металдардың ерітіндіге ауысуы.

10

Барлығы

100



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
12.12.2024
266
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі