Материалдар / Көрсеткіштік функция, оның қасиеттері және графигі
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Көрсеткіштік функция, оның қасиеттері және графигі

Материал туралы қысқаша түсінік
Көрсеткіштік функция, оның қасиеттері және графигі тақырыбында қысқа мерзімді жоспар жазылған.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
26 Ақпан 2024
66
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
450 тг 338 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім:

Көрсеткішті к және логарифмдік функциялар

Білім беру ұйымы

А. Қарсақбаев атындағы орта мектеп

Педагогтің аты-жөні

Математика пәні мұғалімі Исмайлова А.Е.

Күні

26.01.2024ж.

Сыныбы: 11 «А»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Көрсеткіштік функция, оның қасиеттері және графигі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты:

11.4.1.15-көрсеткіштік функцияның қасиеттерін есептер шығаруда қолдану;

Сабақтың мақсаты:

көрсеткіштік функцияның анықтамасын ажырату

көрсеткіштік функцияның графигін салу;

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі / Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


2 минут




5 минут









Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.

Психологиялық ахуал. «Кім жылдам» әдісі. Кім жылдам суретті орнына қойса орын беріледі.

Математикалық сауаттылық тапсырмасы.

2 балл

Үй жұмысын тексеру. «Досыңа қонақ» әдісі арқылы тексеру.

Алдыңғы білім. Сұрақ-жауап. Оқыту түрі: Жеке жұмыс

Формуланы жалғастыр.


Сабақтың тақырыбын таныстыру. Мақсатын, бағалау критерийін оқушыларға болжату.

Дағды: сабаққа мақсат қою дағдысы, бағалау критерийлерін шығару дағдысы қалыптасады.


Мұғаліммен амандасады.

Өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап беріп, білімдерін тексереді.


Сабақ мақсатын өздері болжап айтады, мұғалімнің көмегімен толықтырады, бағалау критерийімен танысады.





Оқушылардың өткен сабақ бойынша оқу мақсатына қол жеткізуіне мониторинг жүргізіп, кері байланыс беріледі.


«Жарайсың» «Керемет», «Жақсы» деген мадақтау сөздерді қосып ынталандыру.







QR code







Сабақтың ортасы

12 минут










Оқыту түрі: Топтық жұмыс. «Жұлдызды топ» әдісі

1 тапсырма.

Оқушылар «GeoGebra» бағдарламасын қолдана отырып ноутбук немесе планшетте y=4x, y= x , y= x , y=0,1x тәрізді бірнеше көрсеткіштік функцияның графиктерін салады.

Графиктер бойынша функцияның қасиеттерін анықтаңыз.

Shape1

Берілген функциялар бір-бірінен несімен ерекшеленетінін айтыңыздар? (олар негіздерінің әр түрлілігімен ерекшеленеді: а =4, а = , а = , а =0,1.)

  • Экранда пайда болған графиктерден нені байқадыңыздар? (y=4x, y= x функциялары өседі, ал қалған екеуі y= x пен y=0,1x кемиді.)

Дағды: Тыңдай білу, ұжымдық шешім қабылдау, бір бірімен байланысқа түсу, талдау, қарым-қатынас, болжай алу, алған ақпаратты жүйелеу дағдысы қалыптасады.

Мақсатқа оралу: көрсеткіштік функция анықтамасын ажыратуТалқылау сұрақтары.

  1. Берілген функциялар бір-бірінен несімен ерекшеленетінін айтыңыздар?

  2. Есепті шығару барысында қандай ережені пайдаландық?

3.Қандай қиындық туындады?




Бағалау критерийі:

көрсеткіштік функция анықтамасын ажыратады

Дескриптор:

- қасиеттерін қолданады;

- нақты көрсеткшті дәрежелік ---ережесін қолданады;


Топтар бірін бірі жұлдыз арқылы бағалау

.




ҚБ









14 минут








Оқыту түрі: №2 тапсырма. /Жұптық жұмыс/ Көрсеткіштік функция негізіне қатысты қандай қасиеттерге ие және графигі қандай?

Мақсатқа оралу: көрсеткіштік функция анықтамасын ажырату

Талқылау сұрақтары.

  1. Берілген функциялар бір-бірінен несімен ерекшеленетінін айтыңыздар?

  2. Есепті шығару барысында қандай ережені пайдаландық?

  3. Қандай қиындық туындады?

Қорытынды жасайық: көрсеткіштік функцияның негізгі қасиеттері оның негізіне тәуелсіз бірдей болады, тек қана монотондылығына байланысты функцияның қасиеті өзгереді.

Бағалау критерийі:

көрсеткіштік функцияның графигін салу Дескриптор:

қасиеттерін қолданады;

- нақты көрсеткшті дәрежелік ---ережесін қолданады;

























Оқыту түрі: №2 тапсырма. /Жеке жұмыс/ Көрсеткіштік функция негізіне қатысты қандай қасиеттерге ие және графигі қандай?


Мақсатқа оралу: көрсеткіштік функция анықтамасын ажырату

Талқылау сұрақтары.

  1. Берілген функциялар бір-бірінен несімен ерекшеленетінін айтыңыздар?

  2. Есепті шығару барысында қандай ережені пайдаландық?

  3. Қандай қиындық туындады?

Қорытынды жасайық: көрсеткіштік функцияның негізгі қасиеттері оның негізіне тәуелсіз бірдей болады, тек қана монотондылығына байланысты функцияның қасиеті өзгереді.

Бағалау критерийі:

көрсеткіштік функцияның графигін салу Дескриптор:

қасиеттерін қолданады;

- нақты көрсеткшті дәрежелік ---ережесін қолданады;

Жалпы балл-10 балл

Түрі- өзін-өзі бағалау



Сабақтың соңы

Рефлексия

4 минут

Үй тапсырмасы:3 минут

Кері байланыс жүргізу. Рефлексия жүргізу.

Бағалау. Үй тапсырмасын беру, нұсқаулық жүргізу.

Рефлексия

Мен.........................................таныстым.

Маған ...................... оңай болған жоқ.

Мен .................................... меңгердім.

Менің ....................... үйренгім келеді.

Мен ............................ есте сақтадым.

Үйге тапсырмасы : 18.7 - есеп

Оқу бойынша қорытынды жүргізіледі. Кері байланыс жасап, нәтиже балдарын талдайды.


Мұғалімнің қорытынды бағалауы жүзеге асырылады



Саралау

Жж2- тапсырма арқылы жеке орындалады

Қолдау көрсетуді аз қажет ететін оқушылар жұмыстарын аяқтаған соң, қолдауды көбірек қажет ететін оқушыларға көмек беруін сұраймын.

Қолдау көрсетуді орташа қажет ететін оқушылар

Мұғалім өзі көмек көрсетеді

Үлгерімі төмен оқушыларға тапсырма

Бағалау критерийі:

комплекс санның квадрат түбірін таба алады

Дескриптор: Білім алушы:

- дескриминантын табады /1/

- шешімдерін есептейді /1/



















338тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!