Ұйымдастыру
кезеңі (3 мин)
|
Ұйымдастыру
кезеңі
Оқушылармен
сәлемдесу.
- Сәлемдесу, оқушыларды
түгендеу.
- Психологиялық ахуал
қалыптастыру.
- Сабақтың мақсаты мен күтілетін нәтижелерді
түсіндіру.
|
- Мұғаліммен
амандасады.
- Сабаққа
дайындалады.
- Тыңдайды, сұрақтарға жауап
береді.
|
Компьютер
|
Сабақ басы
(10 мин)
|
ҚАУІПСІЗДІК
САБАҒЫ
№ 4 САБАҚ. «КӨШЕДЕ ҚАҢҒЫБАС ИТТІ
КЕЗДЕСТІРУ»
Ұйымдастыру
кезеңі
Сәлемдесу.
Жағымды мотивациялық көңіл күй орнату (1-2 мин). Мақсат қою.
Тақырыпты
анықтау.
-Жұмбақты
шешіп сабақта не туралы айтылатынын анықтайды. Білімді жаңғырту.
Өткенді қайталау
https://www.youtube.com/watch?v=GggchmwkYFs
Ит – адамның
жақын досы. Олар иесіне өте адал қызмет
етеді.
Балаларды
жақсы көреді. Шаруашылыққа көмектеседі – малды, үйді күзетеді.
Өздеріңіз видеодан көргендей, олардың жақсы қасиеттері көп. Алайда,
өкінішке қарай, адам өміріне қауіп төндіретін кездері де
болады.
Балалар,
суретке қараңыздаршы, бұл иттердің біз әңгімелеген иттерден қандай
айырмашылығы
бар?
Балалардың
жауабы. (Көше
иттері)
Сабақтың
негізгі бөлімі
- Иттер
асыранды және тастанды болады. Адамдар итті асырап алады, күтіп
баптайды, тамақтандырады, ойнатады. Күндердің бір күнінде одан
жалығып, оны бостандыққа, орманға апарып тастайды. Ал ит болса,
өздігінен қорек таба алмай, ашығып, ызаланады. Содан өзі сияқты
иттерге қосылып, үйірленіп жүреді. Олар аш, әрі ызалы болады. Көше
иттері аса
қауіпті.
- Есте
сақта! Тіпті ең момын жақсы иттің өзі
қауіпті.
Ал енді
ойлаңыздаршы, көшедегі итті үйдің асыранды итінен қалай ажыратуға
болады? (Балалардың
жауабы)
Асыранды
иттің күтімі бар, тамағы тоқ
болады.
Соңғы кезде
көше иттер көбейіп кетті. Оған кім кінәлі деп
ойлайсыздар?
(Балалардың
жауаптары)
Топтық
жұмыс. «Пікірлер
себеті»
- «Ит шабуыл
жасағанда не істеу керек? Ит тістеп алса не істеу керек?» деген
сұрақтарға жауап бер. «ЕСТЕ
САҚТА!»
Ит (тістеп)
алса не істеу
керек?
1. Қауып
алған (тістеген) жерді сабындап
жуу.
2. Қанап
жатса, бинт не таза сүлгімен матап
тастау.
3. Ең дұрысы
жедел жәрдем шақырту, емханаға
бару.
4. Құтыруға
қарсы иттің екпе алған-алмағаны туралы білу үшін иттің иесін тауып
алу. Егер иесі табылмаған жағдайда құтыруға қарсы екпе курсын
алу.
|
ЕСТЕ
САҚТА!
Ызалы иттен қашуға болмайды. Қатты айқайлауға
болмайды.
Ызаланған итке арқаңды беруге болмайды. Шұғыл,
тез қимылдауға
болмайды.
Көшедегі итті тамақтандыруға болмайды.Көшедегі
итті үйге әкелуге
болмайды.
Көшедегі итке асырап алатын адамды іздеуге
болмайды, себебі ол бостандыққа үйреніп
кеткен.
Көше итті қолмен ұстауға
болмайды.
|
Пайдалы
сілтеме:
https://www.youtube.com/watch?v=GggchmwkYFs
|
Ортасы
(30 мин)
|
Алғыс айту дегеніміз
не?"
"Кімге алғыс айтуға
болады?"
"Сіз соңғы рет кімге алғыс
айттыңыз?"
1 наурыз – Алғыс айту күні 2016 жылдан бері
Қазақстанда ресми түрде атап өтіледі. Бұл күн – елімізде
бейбітшілік пен ынтымақтың, бір-біріне құрмет пен ризашылық
білдірудің символы. Алғыс айту күні адамдар жақындарына, достарына,
ұстаздарына, ата-аналарына және туған жеріне шынайы алғыс айтып,
ризашылығын
білдіреді.
Бұл мереке қазақ халқының қонақжайлығы мен
мейірімділігін көрсететін ерекше күн. Ол адамдар арасындағы
достықты нығайтып, алғыс айтудың маңызын
түсіндіреді.
Алғыс – біреудің жасаған жақсылығына ризашылық
білдіру.
Алғыс айтқанда адамдар қуанады, шабыттанады,
мейірімді болады. Алғыс ата-анаға, мұғалімдерге, достарға, Отанға,
табиғатқа, күнге, суға айтылуы
мүмкін.
-
1 наурыз – Алғыс айту күні – ел бірлігін,
достықты нығайтатын
мереке.
-
Ізгілік – адамдарға ризашылық
білдіру.
-
Құрмет – жақсылық жасаған адамдарға алғыс
айту.
-
Патриотизм – туған жерге, Отанға,
ата-бабаларға құрмет
көрсету.
1-тапсырма
Алғыс білдіретін 3 сөз ойлап жазу (мысалы:
"Рақмет!", "Мың алғыс!", "Шексіз
ризамын!").
"Менің алғысым" тақырыбында 3-4 сөйлем
жазу.
2-тапсырма
"Кімге алғыс айтамын?" шағын әңгіме жазу (5-6
сөйлем).
3-тапсырма
Оқушылар алғыс туралы мақал-мәтелдер тауып,
олардың мағынасын
түсіндіреді.
|
Оқушылар
тыңдайды
Шығармашылық тапсырманы
орындау
|
|