«Бекітемін»......................
|
Бөлім:Ежелгі көшпелілер Сабақ тақырыбы: Көшпелі мал шаруашылығы неліктен шаруашылықтың негізгі түріне айналды |
Мектеп: |
|||||
|
Күні: |
Мұғалімнің есімі: |
|||||
|
Сынып 5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
5.4.1.2 Көшпелі мал шаруашылығы мен егіншіліктің қалыптасуын түсіну. 5.2.2.6 Көшпелілердің әлемдік өркениетке қосқан үлесін білу. |
|||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар:Ерте темір дәуіріндегі көшпелі мал шаруашылығы және егін шаруашылығының болғандығын біледі, түсінеді. |
|||||
|
|
Оқушылардың басым бөлігі: Көшпелі мал шаруашылығының адам өміріндегі рөлін анықтайды. |
|||||
|
Кейбір оқушылар: Көшпелілердің әлемдік өркениетке үлесін сипаттай алады. |
||||||
|
Бағалау критерийлері: |
|
|||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: Ерте темір дәуірінде көшпелі мал шаруашылығымен өмір сүргенің суреттейді, мысалдар келтіреді, ....(істей) алады. |
|||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: ерте темір дәуірі көшпелілер, ,тебіндік жайылым, әлемдік өркениет терминдермен жұмыс жасайды |
||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
||||||
|
Талқылауға арналған тармақтар: Мәдениет дегеніміз не?Көшпелі мал шаруашылығы туралы қандай ой пікірлерді білесіңдер? Отырықшы мал шаруашылығының көшпелі мал шаруашылығынан айырмашылықтары және ұқсастығы неде деп ойлайсың? |
||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар:Ерте темір дәуірінің кезеңдеріне, тебіндік жайылымға сипаттама беріңіз. |
||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Өзгелердің мәдениетіне көзқарастарына құрметпен қарау. |
|||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану 3 сынып «Көшпелі мал шаруашылығы |
|||||
|
Алдыңғы білім |
Көшпелі мал шаруашылығы туралы ұғымы қалыптасқан |
|||||
|
Жоспар |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 7-8 минут |
І Ұйымдастыру кезеңі 1. Ой шақыру . Тарихи кезеңдер нешеге бөлінді? Тас дәуірі, қола дәуірі, темір дәуірі Ерте темір дәуірі (Б.з.б. VІІІғ-б.з VІғ)
Алдыңғы ерте темір дәуірі Кейінгі ерте темір дәуірі (Б.з.б. VІІІғ-ІІІ ғ) (Б.з.б. ІІІғ-б.з VІғ) Бағалау мадақтау, мақтау |
Стикер Қима қағаздар |
||||
|
|
1. «Ерте темір дәуірінде көшпелі мал шаруашылығы» электронды оқулықпен жұмыс. 2. Сурет қиындыларын құрастыра отырып топқа бөліну. 1 топ «Көшпелілер» 2 топ «Отырықшылар» 3 топ «Егіншілер»
|
Электронды оқулық, постер, акт құралы |
||||
|
|
«Тізбектеп айту» әдісі 1.Топтық жұмыс. Үш топқа мәтін бойынша үш түрлі тапсырма беріледі.Оқушылар жеке оқып,жұпта талқылап, тізбектеп айту арқылы топта постер толтыру арқылы жұмыс жасайды. 1-топ тапсырмасы: Темір дәуірінің кезеңдерінің хронологиялық шеңберіне сипаттама беру; 2- топ тапсырмасы: Көшпелі мал шаруашылығының пайда болуы себептерін анықтау; 3- топ тапсырмасы: Төрт түлік малдың күтімінің ерекшеліктері жөнінде баяндау; |
Оқулық, карта |
||||
|
Бағалау «Екі жұлдыз, бір тілек» |
|
|||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
2.тапсырма «Тарихи
диктант» .
Жұптық жұмыс Қалып қойған
сөзді мәтіндегі орнына
жазыңдар.
Дайын жауап үлгісі арқылы өзін –өзі бағалау. |
Суретті тапсырмалар |
||||
|
|
3.тапсырма.Сараланған тапсырма. Жеке жұмыс «Ұқсастығын тап...» әдісі. Түрлі елдердегі жартастағы суреттер. Шығыс Еуропа, Қазақстан,Моңғолия, Оңтүстік Сібір, Байкал маңы. Жоғарыдағсуреттерді салыстырыңдар.Оларда қандай ұқсастықтар бар?
|
Мәтін тексі таратпа материал |
||||
|
Кері байланыс
Сабақтың соңы 7 мин |
«Шолиер» табақшасы арқылы оқушының білім деңгейін анықтау және келешекке тапсырма беруді қарастыру. Үйге: «Көшпелілер» тақырыбында әңгіме құрастыру. |
Кесте |
||||
|
|
|
|
||||
|
Қосымша ақпарат |
|||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|
|
1.тапсырма.«Тізбектеп айту» әдісі.Топтық жұмыс. 2тапсырма.Жұптық жұмыс «Ұқсастығын тап...» әдісі 3тапсырма Тарихи диктант» Жеке жұмыс |
«Екі жұлдыз, бір тілек» Қалыптастырушы бағалау Кері байланыс Дайын жауап үлгісі |
Сергіту жаттығуы қимылмен көрсету:Көшпелілердің негізгі түлігі –жылқы.Жылқының жалы, құлағы, жылқы шабысын көрсетеді. Қауіпсіздік техникасы ережелері |
|
|
Рефлексия Сабақ \оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||
|
|
|||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|||
|
Тапсырма |
Жеке жұмыс «Ұқсастығын тап...» әдісі. Түрлі елдердегі жартастағы суреттер. Шығыс Еуропа, Қазақстан,Моңғолия, Оңтүстік Сібір, Байкал маңы. Жоғарыдағсуреттерді салыстырыңдар.Оларда қандай ұқсастықтар бар?
|
|
|
Бағалау критерийі
|
Дескриптор:
Көшпелілердің әлем мәдениетіне қосқан үлесін анықтайды. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Көшпелі мал шаруашылығы неліктен шаруашылықтың негізгі түріне айналды?
Көшпелі мал шаруашылығы неліктен шаруашылықтың негізгі түріне айналды?
«Бекітемін»......................
|
Бөлім:Ежелгі көшпелілер Сабақ тақырыбы: Көшпелі мал шаруашылығы неліктен шаруашылықтың негізгі түріне айналды |
Мектеп: |
|||||
|
Күні: |
Мұғалімнің есімі: |
|||||
|
Сынып 5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
5.4.1.2 Көшпелі мал шаруашылығы мен егіншіліктің қалыптасуын түсіну. 5.2.2.6 Көшпелілердің әлемдік өркениетке қосқан үлесін білу. |
|||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар:Ерте темір дәуіріндегі көшпелі мал шаруашылығы және егін шаруашылығының болғандығын біледі, түсінеді. |
|||||
|
|
Оқушылардың басым бөлігі: Көшпелі мал шаруашылығының адам өміріндегі рөлін анықтайды. |
|||||
|
Кейбір оқушылар: Көшпелілердің әлемдік өркениетке үлесін сипаттай алады. |
||||||
|
Бағалау критерийлері: |
|
|||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: Ерте темір дәуірінде көшпелі мал шаруашылығымен өмір сүргенің суреттейді, мысалдар келтіреді, ....(істей) алады. |
|||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: ерте темір дәуірі көшпелілер, ,тебіндік жайылым, әлемдік өркениет терминдермен жұмыс жасайды |
||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
||||||
|
Талқылауға арналған тармақтар: Мәдениет дегеніміз не?Көшпелі мал шаруашылығы туралы қандай ой пікірлерді білесіңдер? Отырықшы мал шаруашылығының көшпелі мал шаруашылығынан айырмашылықтары және ұқсастығы неде деп ойлайсың? |
||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар:Ерте темір дәуірінің кезеңдеріне, тебіндік жайылымға сипаттама беріңіз. |
||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Өзгелердің мәдениетіне көзқарастарына құрметпен қарау. |
|||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану 3 сынып «Көшпелі мал шаруашылығы |
|||||
|
Алдыңғы білім |
Көшпелі мал шаруашылығы туралы ұғымы қалыптасқан |
|||||
|
Жоспар |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 7-8 минут |
І Ұйымдастыру кезеңі 1. Ой шақыру . Тарихи кезеңдер нешеге бөлінді? Тас дәуірі, қола дәуірі, темір дәуірі Ерте темір дәуірі (Б.з.б. VІІІғ-б.з VІғ)
Алдыңғы ерте темір дәуірі Кейінгі ерте темір дәуірі (Б.з.б. VІІІғ-ІІІ ғ) (Б.з.б. ІІІғ-б.з VІғ) Бағалау мадақтау, мақтау |
Стикер Қима қағаздар |
||||
|
|
1. «Ерте темір дәуірінде көшпелі мал шаруашылығы» электронды оқулықпен жұмыс. 2. Сурет қиындыларын құрастыра отырып топқа бөліну. 1 топ «Көшпелілер» 2 топ «Отырықшылар» 3 топ «Егіншілер»
|
Электронды оқулық, постер, акт құралы |
||||
|
|
«Тізбектеп айту» әдісі 1.Топтық жұмыс. Үш топқа мәтін бойынша үш түрлі тапсырма беріледі.Оқушылар жеке оқып,жұпта талқылап, тізбектеп айту арқылы топта постер толтыру арқылы жұмыс жасайды. 1-топ тапсырмасы: Темір дәуірінің кезеңдерінің хронологиялық шеңберіне сипаттама беру; 2- топ тапсырмасы: Көшпелі мал шаруашылығының пайда болуы себептерін анықтау; 3- топ тапсырмасы: Төрт түлік малдың күтімінің ерекшеліктері жөнінде баяндау; |
Оқулық, карта |
||||
|
Бағалау «Екі жұлдыз, бір тілек» |
|
|||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
2.тапсырма «Тарихи
диктант» .
Жұптық жұмыс Қалып қойған
сөзді мәтіндегі орнына
жазыңдар.
Дайын жауап үлгісі арқылы өзін –өзі бағалау. |
Суретті тапсырмалар |
||||
|
|
3.тапсырма.Сараланған тапсырма. Жеке жұмыс «Ұқсастығын тап...» әдісі. Түрлі елдердегі жартастағы суреттер. Шығыс Еуропа, Қазақстан,Моңғолия, Оңтүстік Сібір, Байкал маңы. Жоғарыдағсуреттерді салыстырыңдар.Оларда қандай ұқсастықтар бар?
|
Мәтін тексі таратпа материал |
||||
|
Кері байланыс
Сабақтың соңы 7 мин |
«Шолиер» табақшасы арқылы оқушының білім деңгейін анықтау және келешекке тапсырма беруді қарастыру. Үйге: «Көшпелілер» тақырыбында әңгіме құрастыру. |
Кесте |
||||
|
|
|
|
||||
|
Қосымша ақпарат |
|||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|
|
1.тапсырма.«Тізбектеп айту» әдісі.Топтық жұмыс. 2тапсырма.Жұптық жұмыс «Ұқсастығын тап...» әдісі 3тапсырма Тарихи диктант» Жеке жұмыс |
«Екі жұлдыз, бір тілек» Қалыптастырушы бағалау Кері байланыс Дайын жауап үлгісі |
Сергіту жаттығуы қимылмен көрсету:Көшпелілердің негізгі түлігі –жылқы.Жылқының жалы, құлағы, жылқы шабысын көрсетеді. Қауіпсіздік техникасы ережелері |
|
|
Рефлексия Сабақ \оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||
|
|
|||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|||
|
Тапсырма |
Жеке жұмыс «Ұқсастығын тап...» әдісі. Түрлі елдердегі жартастағы суреттер. Шығыс Еуропа, Қазақстан,Моңғолия, Оңтүстік Сібір, Байкал маңы. Жоғарыдағсуреттерді салыстырыңдар.Оларда қандай ұқсастықтар бар?
|
|
|
Бағалау критерийі
|
Дескриптор:
Көшпелілердің әлем мәдениетіне қосқан үлесін анықтайды. |
|
шағым қалдыра аласыз















