|
Білім беру ұйымының атауы |
Ғ.Мүсірепов атындағы №86 мектеп-гимназиясы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
5.2. Ежелгі көшпелілер өмірі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жиенбаева М.А. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
12.11.2021ж |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 «Б» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Көшпелі мал шаруашылығының қалыптасуы. Зерттеу сұрағы: Көшпелі мал шаруашылығы неліктен Қазақстанның ежелгі тұрғындары шаруашылығының негізгі түріне айналды? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.4.1.2 көшпелі мал шаруашылығы мен егіншіліктің қалыптасуын түсіндіру; 5.2.2.6 көшпелілердің әлемдік өркениетке қосқан үлесін білу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақстан аумағында көшпелі мал шаруашылығының қалыптасу себебін түсіндіру; Көшпелі өмір салтының отырықшылықтан айырмашылығын анықтау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Сәлемдесу: Топтарға конфеттің түсіне қарай бөлу 1-топ: «Ойсыл қара» 2-топ: «Қамбар ата» 3-топ: «Зеңгі баба» 4-топ: «Шопан ата» «Ой салу» Оқушыларға төмендегідей суреттер топтамасын ұсыныңыз.Олар бұрыңғы білімдеріне сүйене отырып мал шаруашылығы мен егіншілікті "өнімді еңбек" түрлері екендігін анықтап, терімшіліктің егіншілікке, аңшылықтың мал шаруашылығына алып келгендігін түсіндірулері керек.Оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойыңыз.
Оқушылардың болжамдарын тыңдап, сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты және бағалау критерийлерімен таныстырыңыз. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу. |
Мадақтау «Жарайсың!» «Тамаша жетістік!» т.б. |
5 сынып Қазақстан тарихы Көшпелі мал ... - YouTube
презентация 1- бет |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім Сергіту сәті «Қуыр-қуыр қуырмаш» әні билеу |
Сынып оқушыларына мал шаруашылығы мен егін шаруашылығына байланысты мәтін ұсыныңыз. Берілген мәтінге сүйене отырып, мынадай сұрақтарға жауап негіздеуді тапсырыңыз. Әр сұраққа кем дегенде 2 дәлел келтіруді сұраңыз.1-тапсырма.
Оқушыларды жұптастырып сұрақтарға келтірген дәлелдеріне өзара талдау арқылы бір-бірін толықтырады. Келесі қадам төрт оқушы топтасып, дәлелдер бойынша талдау жасап, өзгертулер мен толықтырулар келтіреді. Осыдан кейін берілген сұрақтар негізінде сыныптық талқылау ұйымдастырыңыз. Бұл іс-әрекет оқушыға өз ойын негіздеуге ықпал етеді. Оқушыларға Қазақстан аумағындағы шаруашылық түрлері туралы кестедегі ақпараттар негізінде түсінік беріңіз. Мұндай ақпаратты мәтін түрінде де беруге болады.
Оқушылар Қазақстанның кескін картасын қолданып, темір дәуірінде кең дами бастаған көшпелі мал шаруашылығы мен егіншілік аумақтарды презентация мен бейнежазбада көрсетілген мәліметтер бойынша белгілеуді, тапсырыңыз. 2-тапсырма.
|
Мәтінмен жұмыс Дискрипторлары: Көшпелі мал шаруашылығының қалыптасуына кем дегенде екі дәлел келтіреді; Көшпелі өмір салтының отырықшылықтан айырмашылығына кем дегенде екі дәлел келтіреді; Көшпелі мал шаруашылығының маңыздылығына кем дегенде үш дәлел келтіру арқылы сипаттайды. «Insert» әдісі бойынша дәптерге жазады. Дискрипторлары: көшпелі мал шаруашылығы дамыған аймақтарды арнайы шартты белгілер бойынша көрсетеді; жартылай көшпелі мал шаруашылығы дамыған аймақтарды арнайы шартты белгілер бойынша көрсетеді; отырықшы шаруашылық дамыған аймақтарды арнайы шартты белгілер бойынша көрсетеді; |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады.
«Ең үздік жауап»
«Шапалақ»
«Жұлдызшалар»
|
презентация 2-8 бет
https://youtu.be/CQt2QNrRSBk |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
3-тапсырма. Төрт түлік малдан алынатын заттарды өз иелерімен сәйкестендіріңіздер.
|
Дискрипторлары: Төрт түлік малдан алынатын заттарды сызықша немесе нұсқаулық белгілер бойынша көрсетеді.
|
|
презентация 9- бет
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бекіту
Кері байланыс
Үйге тапсырма
|
Сабақты қорытындылау 1-тапсырма. а)Ежелгі Қазақстан тұрғындарының көшпелі мал шаруашылығы үшін таңдаған мал түрлерін жазыңыздар. 1._____________________ 2._____________________
3._____________________ Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Білім беру
ұйымының атауы
Ғ.Мүсірепов атындағы
№86 мектеп-гимназиясы
Пәні:
Қазақстан
тарихы
Бөлім:
5.2. Ежелгі
көшпелілер өмірі
Педагогтің
аты-жөні:
Жиенбаева
М.А.
Күні:
12.11.2021ж
Сынып: 5
«Б»
Қатысушылар
саны:
Қатыспағандар
саны:
Сабақтың
тақырыбы:
Көшпелі мал
шаруашылығының
қалыптасуы. Зерттеу
сұрағы: Көшпелі мал шаруашылығы
неліктен Қазақстанның ежелгі тұрғындары шаруашылығының негізгі
түріне айналды?
Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаты: 5.4.1.2 көшпелі мал
шаруашылығы мен егіншіліктің қалыптасуын
түсіндіру;
5.2.2.6
көшпелілердің әлемдік өркениетке қосқан үлесін
білу.
Сабақтың
мақсаты Қазақстан аумағында көшпелі
мал шаруашылығының қалыптасу себебін
түсіндіру;
Көшпелі өмір
салтының отырықшылықтан айырмашылығын
анықтау.
Сабақтың
барысы
Сабақтың кезеңі
уақыты
Педагогтің
әрекеті
Оқушының
әрекеті
Бағалау
Ресурстар Ұйымдастыру Өзін-өзі
тексеру Өткен білімді еске
түсіру Сәлемдесу: Топтарға
конфеттің түсіне қарай
бөлу
1-топ: «Ойсыл
қара»
2-топ: «Қамбар
ата»
3-топ: «Зеңгі
баба»
4-топ: «Шопан
ата» «Ой
салу» Оқушыларға төмендегідей
суреттер топтамасын ұсыныңыз.Олар бұрыңғы білімдеріне сүйене
отырып мал шаруашылығы мен егіншілікті "өнімді еңбек" түрлері
екендігін анықтап, терімшіліктің егіншілікке, аңшылықтың мал
шаруашылығына алып келгендігін түсіндірулері
керек.Оқушыларға жетелеуші сұрақтар
қойыңыз. Не көріп
отырсыздар? Қандай шаруашылық түрі
бейнеленген? Мал шаруашылығы қандай
кәсіптен бөлініп шықты? Егін шаруашылығы қандай
кәсіптен бөлініп шықты? Бұл шаруашылық түрлерін өнімді
еңбекке жатқызуға болады ма?
Оқушылардың
болжамдарын тыңдап, сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты және бағалау
критерийлерімен
таныстырыңыз.
Оқушылар өз ойларын
ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа
тақырыпқа көшу. Мадақтау «Жарайсың!»
«Тамаша жетістік!»
т.б.
5 сынып Қазақстан тарихы Көшпелі мал ... -
YouTube
презентация 1-
бет Жаңа
білім Сергіту
сәті «Қуыр-қуыр қуырмаш» әні
билеу Сынып оқушыларына мал
шаруашылығы мен егін шаруашылығына байланысты мәтін
ұсыныңыз. Берілген мәтінге сүйене
отырып, мынадай сұрақтарға жауап негіздеуді тапсырыңыз. Әр сұраққа
кем дегенде 2 дәлел келтіруді
сұраңыз.1-тапсырма. Көшпелі мал шаруашылығының
қалыптасу себебі неде? Көшпелі өмір салтының
отырықшылықтан айырмашылығы
қандай? Көшпелі мал шаруашылығы
қаншалықты маңызды? Оқушыларды жұптастырып
сұрақтарға келтірген дәлелдеріне өзара талдау арқылы бір-бірін
толықтырады. Келесі қадам төрт оқушы топтасып, дәлелдер бойынша
талдау жасап, өзгертулер мен толықтырулар келтіреді. Осыдан кейін
берілген сұрақтар негізінде сыныптық талқылау ұйымдастырыңыз. Бұл
іс-әрекет оқушыға өз ойын негіздеуге ықпал
етеді. Оқушыларға Қазақстан
аумағындағы шаруашылық түрлері туралы кестедегі ақпараттар
негізінде түсінік беріңіз. Мұндай ақпаратты мәтін түрінде де беруге
болады. Оқушылар Қазақстанның кескін
картасын қолданып, темір дәуірінде кең дами бастаған көшпелі мал
шаруашылығы мен егіншілік аумақтарды презентация мен бейнежазбада
көрсетілген мәліметтер бойынша белгілеуді,
тапсырыңыз. 2-тапсырма. Мәтінмен
жұмыс Дискрипторлары: Көшпелі мал шаруашылығының
қалыптасуына кем дегенде екі дәлел
келтіреді; Көшпелі өмір салтының
отырықшылықтан айырмашылығына кем дегенде екі дәлел
келтіреді; Көшпелі мал шаруашылығының
маңыздылығына кем дегенде үш дәлел келтіру арқылы
сипаттайды. «Insert» әдісі бойынша
дәптерге жазады. Дискрипторлары: көшпелі мал шаруашылығы
дамыған аймақтарды арнайы шартты белгілер бойынша
көрсетеді; жартылай көшпелі мал
шаруашылығы дамыған аймақтарды арнайы шартты белгілер бойынша
көрсетеді; отырықшы шаруашылық дамыған
аймақтарды арнайы шартты белгілер бойынша
көрсетеді; ҚБ
Мұғалім оқушылар жауабын
мұқият тыңдап кері байланыс беріп
отырады.
«Ең үздік
жауап»
«Шапалақ»
«Жұлдызшалар»
презентация 2-8
бет
https://youtu.be/CQt2QNrRSBk 3-тапсырма. Төрт түлік
малдан алынатын заттарды өз иелерімен
сәйкестендіріңіздер.
Дискрипторлары:
Төрт түлік малдан
алынатын заттарды сызықша немесе нұсқаулық белгілер бойынша
көрсетеді.
презентация
9-
бет
Бекіту
Кері
байланыс
Үйге
тапсырма
Сабақты
қорытындылау 1-тапсырма.
а)Ежелгі
Қазақстан тұрғындарының көшпелі мал шаруашылығы үшін таңдаған мал
түрлерін жазыңыздар.
1._____________________
2._____________________
3._____________________ | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

















