Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
«Ш.Уәлиханов атындағы №10 орта мектеп-гимназиясы» КММ
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді жоспар
Көшпелілер туралы түсінік
(Сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім: |
4-бөлім. Ежелгі көшпенділер мәдениеті |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Сулейменова Жанна Ахметказыкызы |
|
|
Күні: |
06.11.2023 жыл |
|
|
Сынып: 5 «Г» |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Көшпелілер туралы түсінік |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
5.1.2.1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну және нақты ақпаратты анықтау. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді және нақты ақпаратты анықтайды. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Зейінді шоғырландыру. Сәлемдесу. Түгендеу. Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: - Көңіл күйлеріңіз қалай? - Керемет ( қолдарын жоғары көтереді) Сабаққа дайындықтарың қалай: - Тамаша (алақандарын шапалақтайды). «Амандасу салтымыз» қимыл жаттығуы. |
Сұрақтарға еркін жауап береді. Жылы қарым-қатынас орнайды. |
«Жарайсың!» «Талпын!» «Тамаша! «Жарайсың!» «Талпын!» «Тамаша!» |
«Қазақ тілі мен әдебиеті» оқулығы 5-сынып |
|
Сабақтың ортасы |
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру. 1.Сөздікпен жұмыс. Сөздерді қайталау. Көшпелілер – кочевники Өркениет – цивилизация Алтын адам – Жауынгер, батыр – Тұмар патшайым – Қой бағу – Аспан – Жұлдыз -
Тыңдалым алды тапсырма. Мәтінде қою қаріппен берілген сөздердің аудармасын оқы. Тыңдалым тапсырмасы. 76-беттегі, 4-тапсырма. Мәтінді тыңда. 5 мин уақыт белгілеу. ЖЖ. «Әліпби» әдісі Мәтіннен детальдарды тапқан соң, деатльдар санын айтады. Қай жұпта көп болса, сол жұп бірге оқиды. Кітаптағы 8-тапсырма. Мәтіннен жіктеу, сұрау, сілтеу есімдеіктерін теріп жаз. Кітаптағы 2-тапсырма. Ассоциограмма. Диаграмманы толтыр. Көшпелілер
Сабақтың мақсатына оралу. |
Сөздерді қайталайды. Қазақ тіліне тән дыбыстарды айтуға дағдыланады. Сөз тіркесі мен сөйлемдер құрастырады. Тыңдайды. Қайталайды. Мысалдар айтады. Мәтінде қою қаріппен берілген сөздердің аудармасын оқиды. Бағалау критерийі: Мәтінді оқып, мәтіннен детальді ақпараттарды табады. Мәтіннен жіктеу, сұрау, сілтеу есімдіктерін теріп жазады. Бағалау критерийі: «Көшпелілер» туралы диаграмманы толтырып жазады. |
Жауап берген оқушыларды ынталандыру. (8б.) Дескриптор: - Мәтінді оқып, детальді ақпараттарды тап. -0-2-2 балл -3-3 балл -4-5-4 балл -6-6 балл -Мәтіннен жіктеу, сұрау, сілтеу есімдіктерін теріп жаз.1 -Қатесіз жаз.1 (2б.) Дескриптор: -«Көшпелілер» туралы диаграмманы толтырып жаз. -Қатесіз жаз. |
Оқулық 74-беті Ереженің сызбасы Оқулық 75-беті |
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс: «Алақан» әдісі. Бүгін мен сабақта қандаймын? Үй тапсырмасы: 78-бет, 10-тапсырма. Суретке қара. Көшрелілердің өмірі мен көрсетілген суреттегі табиғат пен адамдарды сипаттап жаз. Мәтінде синоним сөздер мен есімдіктерді қолдан. «Мадақтау сөз» әдісі. 1-10 баллдық жүйе бойынша бағаланады. |
Оқушылар бүгінгі сабаққа кері байланыс береді. Үй тапсырмасын жазып алады. |
Өзара бағалау: «Өте жақсы», «Жақсы», «Талпын» |
|
|
|
|
|
|
4-тапсырмадағы қою қаріппен берілген сөздер
Көшпелілер өркениеті – кочевая цивилизация
Аймақтарда – в регионах
Далалы – поле
Жартылай шөлейт – полпустыня
Ылғалдың – влага
Жазбалары – записи
Жабайы – дикий
Тағы – дикий
Соғыс өнеріне жетік – овладел военным искусством
Жоюды мақсат етті – предназначенный для уничтожения
2
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Көшпелілер туралы түсінік
Көшпелілер туралы түсінік
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
«Ш.Уәлиханов атындағы №10 орта мектеп-гимназиясы» КММ
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді жоспар
Көшпелілер туралы түсінік
(Сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім: |
4-бөлім. Ежелгі көшпенділер мәдениеті |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Сулейменова Жанна Ахметказыкызы |
|
|
Күні: |
06.11.2023 жыл |
|
|
Сынып: 5 «Г» |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Көшпелілер туралы түсінік |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
5.1.2.1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну және нақты ақпаратты анықтау. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді және нақты ақпаратты анықтайды. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Зейінді шоғырландыру. Сәлемдесу. Түгендеу. Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: - Көңіл күйлеріңіз қалай? - Керемет ( қолдарын жоғары көтереді) Сабаққа дайындықтарың қалай: - Тамаша (алақандарын шапалақтайды). «Амандасу салтымыз» қимыл жаттығуы. |
Сұрақтарға еркін жауап береді. Жылы қарым-қатынас орнайды. |
«Жарайсың!» «Талпын!» «Тамаша! «Жарайсың!» «Талпын!» «Тамаша!» |
«Қазақ тілі мен әдебиеті» оқулығы 5-сынып |
|
Сабақтың ортасы |
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру. 1.Сөздікпен жұмыс. Сөздерді қайталау. Көшпелілер – кочевники Өркениет – цивилизация Алтын адам – Жауынгер, батыр – Тұмар патшайым – Қой бағу – Аспан – Жұлдыз -
Тыңдалым алды тапсырма. Мәтінде қою қаріппен берілген сөздердің аудармасын оқы. Тыңдалым тапсырмасы. 76-беттегі, 4-тапсырма. Мәтінді тыңда. 5 мин уақыт белгілеу. ЖЖ. «Әліпби» әдісі Мәтіннен детальдарды тапқан соң, деатльдар санын айтады. Қай жұпта көп болса, сол жұп бірге оқиды. Кітаптағы 8-тапсырма. Мәтіннен жіктеу, сұрау, сілтеу есімдеіктерін теріп жаз. Кітаптағы 2-тапсырма. Ассоциограмма. Диаграмманы толтыр. Көшпелілер
Сабақтың мақсатына оралу. |
Сөздерді қайталайды. Қазақ тіліне тән дыбыстарды айтуға дағдыланады. Сөз тіркесі мен сөйлемдер құрастырады. Тыңдайды. Қайталайды. Мысалдар айтады. Мәтінде қою қаріппен берілген сөздердің аудармасын оқиды. Бағалау критерийі: Мәтінді оқып, мәтіннен детальді ақпараттарды табады. Мәтіннен жіктеу, сұрау, сілтеу есімдіктерін теріп жазады. Бағалау критерийі: «Көшпелілер» туралы диаграмманы толтырып жазады. |
Жауап берген оқушыларды ынталандыру. (8б.) Дескриптор: - Мәтінді оқып, детальді ақпараттарды тап. -0-2-2 балл -3-3 балл -4-5-4 балл -6-6 балл -Мәтіннен жіктеу, сұрау, сілтеу есімдіктерін теріп жаз.1 -Қатесіз жаз.1 (2б.) Дескриптор: -«Көшпелілер» туралы диаграмманы толтырып жаз. -Қатесіз жаз. |
Оқулық 74-беті Ереженің сызбасы Оқулық 75-беті |
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс: «Алақан» әдісі. Бүгін мен сабақта қандаймын? Үй тапсырмасы: 78-бет, 10-тапсырма. Суретке қара. Көшрелілердің өмірі мен көрсетілген суреттегі табиғат пен адамдарды сипаттап жаз. Мәтінде синоним сөздер мен есімдіктерді қолдан. «Мадақтау сөз» әдісі. 1-10 баллдық жүйе бойынша бағаланады. |
Оқушылар бүгінгі сабаққа кері байланыс береді. Үй тапсырмасын жазып алады. |
Өзара бағалау: «Өте жақсы», «Жақсы», «Талпын» |
|
|
|
|
|
|
4-тапсырмадағы қою қаріппен берілген сөздер
Көшпелілер өркениеті – кочевая цивилизация
Аймақтарда – в регионах
Далалы – поле
Жартылай шөлейт – полпустыня
Ылғалдың – влага
Жазбалары – записи
Жабайы – дикий
Тағы – дикий
Соғыс өнеріне жетік – овладел военным искусством
Жоюды мақсат етті – предназначенный для уничтожения
2
шағым қалдыра аласыз













