|
Сабақ: |
Мектеп: |
|||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||
|
Сынып: |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||
|
Тақырыбы:Көшпелілердегі қоғамдық қатынастар. |
||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты |
Көшпелілердегі қоғамдық қатынастар, әлеуметтік жіктелу, басқару жүйесін түсіну. Көшпелілердің қоғамдық қатынасының ерекшелігін анықтау. Көшпелі қоғам мен бүгінгі өмірдің байланысын талдау |
|||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар:Көшпелілердегі қоғамдық қатынастар, әлеуметтік жіктелу, басқару жүйесін түсінеді. |
|||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Көшпелілердің қоғамдық қатынасының ерекшелігін анықтайды |
||||
|
Кейбір оқушылар: Көшпелі қоғам мен бүгінгі өмірдің байланысын талдайды |
||||
|
Оқушылар: Көшпелілердегі қоғамдық қатынастар, әлеуметтік жіктелу, басқару жүйесін түсіну |
||||
|
Тілдік мақсат |
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
|||
|
|
Рулық эгзогамия, потестарлық билік жүйесі |
|||
|
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
|||
|
|
Талдауға арналған тармақтар: |
|||
|
|
ой қозғау, төрт сөйлем |
|||
|
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
|||
|
|
Кластерлер, айналмалы тәрелке |
|||
|
Алдыңғы оқу |
Ой қозғау. Фильмнен үзінді |
|||
|
Жоспар |
||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
||
|
Басталуы (10 минут) 1 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: - Сәлемдесу; - Түгендеу; -оқушылардың құрал-жабдықтарын түгендеу |
Интербелсенді тақта |
||
|
Топқа бөлу. (3 минут) |
Топқа бөлу. Ойын картасын тарату арқылы топқа бөлу. Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Қар көшкіні» Оқушылар шеңбер құрайды. Әр қатысушы өз есімін атап, оған бастапқы әріптен басталатын бір сын есімін (эпитет) қосады. Мысалы, алғыр Асан, думанды Дулат т.б |
Ойын картасы, топтың аты. «Ынтымақ», «Туыстар», «Бірлік» |
||
|
2 минут |
Сабақ критерийлері: - Көшпелілердегі қоғамдық қатынастар, әлеуметтік жіктелу, басқару жүйесі туралы түсінемін. - Көшпелілердің қоғамдық қатынасының ерекшелігін анықтаймын. - Көшпелі қоғам мен бүгінгі өмірдің байланысын талдаймын |
Плакат, маркер |
||
|
Білу кезеңі.«Айналмалытәрелке»(3 минут) |
Оқушыларға жеке тәрелкелер үлестіріліп беріледі. Оған аты-жөнін және тақырып бойынша сұрақтар жазады. Тәрелкелерауыстырылып оқушылар сол сұрақтарға жауап беруі тиіс. |
Айналмалы тәрелке |
||
|
1 минут өб |
Екі жұлдыз = жұмыс істеген кезде оларға ерекше ұнаған 2 зат Бір тілек = бұл жақсартуға болатын нәрсе. |
Екі жұлдыз, бір тілек |
||
|
Ортасы (21 минут) Алдыңғы оқу ( 5 минут) |
Ой қозғау. «Алмас қылыш» фильмнен үзінді. Сұрақ: көшпелілердің қоғамдық қатынастары қандай болған? Бұл кеңеске кімдер жиналған? Әлеуметтік теңсіздік бар ма? |
Интербелсенді тақта |
||
|
Түсіну 2 минут |
Жоспары: 1. Туыстық қатынастар. Тайпа, ру. 2. Әлеуметтік жіктелу. 3. Басқару жүйесі. 4. Қоғамдағы түрлі топтар қызметі. |
Деректер |
||
|
Жаңа сөздер. 1 минут |
Рулық эгзогамия-жақын туыстар арасында қыз алыспау тәртібі. Потестарлық билік жүйесі-таптық қоғамға дейінгі және таптық қоғамның бастапқы сатысында сақталатын дәстүрлі билік жүйесі |
Интербелсенді тақта |
||
|
Қолдану «Кластерлер» Дайындық (3 минут) Қорғау (9 минут) |
І. Оқулықпен жұмыс. Мәтінді оқу. 1- топқа: туыстық қатынастар 2 - топқа: басқару жүйесі. 3-топ әлеуметтік жіктелу, түрлі топтар қызметі. Оқушылар тапсырманы жеке, жұппен содан кейін топпен орындайды. |
Сызба, оқулық, постер, маркер |
||
|
1 Минут |
Екі жұлдыз = жұмыс істеген кезде оларға ерекше ұнаған 2 зат Бір тілек = бұл жақсартуға болатын нәрсе. |
Екі жұлдыз, бір тілек |
||
|
Аяқталуы (9 минут) Талдау «Төрт сөйлем» тәсілі (4 минут) |
Көшпелі қоғам мен бүгінгі өмірдің байланысы қандай? 1. Пікір 2. Дәлел 3. Мысал 4. Қорытынды |
Слайд |
||
|
ӨБ 1 минут |
Екі жұлдыз = жұмыс істеген кезде оларға ерекше ұнаған 2 зат Бір тілек = бұл жақсартуға болатын нәрсе. |
Екі жұлдыз, бір тілек |
||
|
Жинақтау (синтез)1 минут |
Сабаққа қойылған табыс критерийін талдау |
Маркер, плакат |
||
|
1 минут |
Жалпы сабақ барысын бағалау: жеке,топтық |
|
||
|
1 минут |
Үйге тапсырма беру |
|
||
|
Рефлексия1 минут |
Не көрдім? Не талдадым? Не ойладым? Не естідім? |
Стикер |
||
|
Қосымша ақпарат |
||||
|
Саралау – сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
||
|
Көшпелілердегі қоғамдық қатынастар, әлеуметтік жіктелу, басқару жүйесі туралы түсіне білуіне көмектесемін. - Көшпелі қоғам мен бүгінгі өмірдің байланысын талдай білуіне ықпал етемін |
Сабақ критерийлеріне сәйкес оқушылар өздерін бағалайды, сабақ барысындағы жұмысы бойынша сыныппен кеңесе отырып бағалаймын, бағаға түсініктеме беріп, жетілу жолдарын айтамын. Сол арқылы жекелеген оқушыларға көмек беруді жоспарлаймын |
Қазақстан тар 6 сынып. (тақ.көшпелілердің қоғамдық қатынасы.) · 1.Қарындашты, қаламды ауызға салмау, көзге жақын ұстамау. · Электр тогының қаіупсіздігін сақтау. 2.Қарындашты, қаламды достарына ұсынғанда, доғал жағымен беру. Оқушылардың топтық, жұптық, жеке жұмыстары арқылы өзара әлеуметтік әрекеттестік орнайды |
||
|
Рефлексия Сабақ/ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгерді ме? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында мен, сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіругекөмектесетін не білдім? |
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Көшпелілердегі қоғамдық қатынастар ҚМЖ
Көшпелілердегі қоғамдық қатынастар ҚМЖ
|
Сабақ: |
Мектеп: |
|||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||
|
Сынып: |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||
|
Тақырыбы:Көшпелілердегі қоғамдық қатынастар. |
||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты |
Көшпелілердегі қоғамдық қатынастар, әлеуметтік жіктелу, басқару жүйесін түсіну. Көшпелілердің қоғамдық қатынасының ерекшелігін анықтау. Көшпелі қоғам мен бүгінгі өмірдің байланысын талдау |
|||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар:Көшпелілердегі қоғамдық қатынастар, әлеуметтік жіктелу, басқару жүйесін түсінеді. |
|||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Көшпелілердің қоғамдық қатынасының ерекшелігін анықтайды |
||||
|
Кейбір оқушылар: Көшпелі қоғам мен бүгінгі өмірдің байланысын талдайды |
||||
|
Оқушылар: Көшпелілердегі қоғамдық қатынастар, әлеуметтік жіктелу, басқару жүйесін түсіну |
||||
|
Тілдік мақсат |
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
|||
|
|
Рулық эгзогамия, потестарлық билік жүйесі |
|||
|
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
|||
|
|
Талдауға арналған тармақтар: |
|||
|
|
ой қозғау, төрт сөйлем |
|||
|
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
|||
|
|
Кластерлер, айналмалы тәрелке |
|||
|
Алдыңғы оқу |
Ой қозғау. Фильмнен үзінді |
|||
|
Жоспар |
||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
||
|
Басталуы (10 минут) 1 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: - Сәлемдесу; - Түгендеу; -оқушылардың құрал-жабдықтарын түгендеу |
Интербелсенді тақта |
||
|
Топқа бөлу. (3 минут) |
Топқа бөлу. Ойын картасын тарату арқылы топқа бөлу. Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Қар көшкіні» Оқушылар шеңбер құрайды. Әр қатысушы өз есімін атап, оған бастапқы әріптен басталатын бір сын есімін (эпитет) қосады. Мысалы, алғыр Асан, думанды Дулат т.б |
Ойын картасы, топтың аты. «Ынтымақ», «Туыстар», «Бірлік» |
||
|
2 минут |
Сабақ критерийлері: - Көшпелілердегі қоғамдық қатынастар, әлеуметтік жіктелу, басқару жүйесі туралы түсінемін. - Көшпелілердің қоғамдық қатынасының ерекшелігін анықтаймын. - Көшпелі қоғам мен бүгінгі өмірдің байланысын талдаймын |
Плакат, маркер |
||
|
Білу кезеңі.«Айналмалытәрелке»(3 минут) |
Оқушыларға жеке тәрелкелер үлестіріліп беріледі. Оған аты-жөнін және тақырып бойынша сұрақтар жазады. Тәрелкелерауыстырылып оқушылар сол сұрақтарға жауап беруі тиіс. |
Айналмалы тәрелке |
||
|
1 минут өб |
Екі жұлдыз = жұмыс істеген кезде оларға ерекше ұнаған 2 зат Бір тілек = бұл жақсартуға болатын нәрсе. |
Екі жұлдыз, бір тілек |
||
|
Ортасы (21 минут) Алдыңғы оқу ( 5 минут) |
Ой қозғау. «Алмас қылыш» фильмнен үзінді. Сұрақ: көшпелілердің қоғамдық қатынастары қандай болған? Бұл кеңеске кімдер жиналған? Әлеуметтік теңсіздік бар ма? |
Интербелсенді тақта |
||
|
Түсіну 2 минут |
Жоспары: 1. Туыстық қатынастар. Тайпа, ру. 2. Әлеуметтік жіктелу. 3. Басқару жүйесі. 4. Қоғамдағы түрлі топтар қызметі. |
Деректер |
||
|
Жаңа сөздер. 1 минут |
Рулық эгзогамия-жақын туыстар арасында қыз алыспау тәртібі. Потестарлық билік жүйесі-таптық қоғамға дейінгі және таптық қоғамның бастапқы сатысында сақталатын дәстүрлі билік жүйесі |
Интербелсенді тақта |
||
|
Қолдану «Кластерлер» Дайындық (3 минут) Қорғау (9 минут) |
І. Оқулықпен жұмыс. Мәтінді оқу. 1- топқа: туыстық қатынастар 2 - топқа: басқару жүйесі. 3-топ әлеуметтік жіктелу, түрлі топтар қызметі. Оқушылар тапсырманы жеке, жұппен содан кейін топпен орындайды. |
Сызба, оқулық, постер, маркер |
||
|
1 Минут |
Екі жұлдыз = жұмыс істеген кезде оларға ерекше ұнаған 2 зат Бір тілек = бұл жақсартуға болатын нәрсе. |
Екі жұлдыз, бір тілек |
||
|
Аяқталуы (9 минут) Талдау «Төрт сөйлем» тәсілі (4 минут) |
Көшпелі қоғам мен бүгінгі өмірдің байланысы қандай? 1. Пікір 2. Дәлел 3. Мысал 4. Қорытынды |
Слайд |
||
|
ӨБ 1 минут |
Екі жұлдыз = жұмыс істеген кезде оларға ерекше ұнаған 2 зат Бір тілек = бұл жақсартуға болатын нәрсе. |
Екі жұлдыз, бір тілек |
||
|
Жинақтау (синтез)1 минут |
Сабаққа қойылған табыс критерийін талдау |
Маркер, плакат |
||
|
1 минут |
Жалпы сабақ барысын бағалау: жеке,топтық |
|
||
|
1 минут |
Үйге тапсырма беру |
|
||
|
Рефлексия1 минут |
Не көрдім? Не талдадым? Не ойладым? Не естідім? |
Стикер |
||
|
Қосымша ақпарат |
||||
|
Саралау – сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
||
|
Көшпелілердегі қоғамдық қатынастар, әлеуметтік жіктелу, басқару жүйесі туралы түсіне білуіне көмектесемін. - Көшпелі қоғам мен бүгінгі өмірдің байланысын талдай білуіне ықпал етемін |
Сабақ критерийлеріне сәйкес оқушылар өздерін бағалайды, сабақ барысындағы жұмысы бойынша сыныппен кеңесе отырып бағалаймын, бағаға түсініктеме беріп, жетілу жолдарын айтамын. Сол арқылы жекелеген оқушыларға көмек беруді жоспарлаймын |
Қазақстан тар 6 сынып. (тақ.көшпелілердің қоғамдық қатынасы.) · 1.Қарындашты, қаламды ауызға салмау, көзге жақын ұстамау. · Электр тогының қаіупсіздігін сақтау. 2.Қарындашты, қаламды достарына ұсынғанда, доғал жағымен беру. Оқушылардың топтық, жұптық, жеке жұмыстары арқылы өзара әлеуметтік әрекеттестік орнайды |
||
|
Рефлексия Сабақ/ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгерді ме? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында мен, сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіругекөмектесетін не білдім? |
||||
шағым қалдыра аласыз













