|
Бөлім: |
IV. Ежелгі көшпелілер
мәдениеті |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
|
|
|
күні: |
|
|
|
сынып: 5 |
Қатысқандар саны: 9 |
Қатыспағандар саны: 5 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Көшпелілер туралы түсінік |
|
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаты: |
5.Т2.Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну және нақты ақпаратты анықтау 5.ТБ1.4.Жіктеу, сілтеу, сұрау есімдіктерін жазба, ауызша жұмыстарда орынды қолдану |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: Тақырыпқа қатысты нақты айтылған шағын хабарламаларды қолдану арқылы ежелгі көшпелілер туралы түсінік алады Оқушылардың басым бөлігі: Жаңа тақырып аясында қазақ тілінен түрлі тілдік тапсырмаларды орындайды, граммтикалық тапсырмалармен жұмыс жасай алады Кейбір оқушылар: Білімді сыныптастарына түсіндіріп, оқулықтан тыс ресурстар қоса алады. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ уақыт |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
бағалау |
Ресурсы |
||||||||||
|
Сабақтың басы 3-5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, түгендеу, «Көңіл-күй аралы» стратегиясы. Мұғалім сабақ басында оқушыларға түрлі смайликтерді ұсынады, оқушылар өз көңіл күйлерін чатта смайликтер арқылы көрсетеді.
Тақырыпты ашу: Қызығушылықтарын ояту. «Көшпенділер» фильмнен үзінді көрсету, сұрақтар қою: - Балалар, бұл фильм не туралы? - Бүгін біз не туралы білетін боламыз? |
|
|
сурет Бейне ролик |
||||||||||
|
Ортасы 15 мин. |
Жаңа сөздермен жұмыс. өркениет – цивилизация тарих – история патша – царь қолбасшы – полководец көшпенділер - кочевники Грамматикамен жұмыс. Есімдіктер туралы түсінік беру.
1. Көшпенділер деген кімдер? 2. Олар немен айналысты? 3. Сақтар туралы не білеміз? 2. Сөздерді ретімен қойып, суреттермен сәйкестендіру
1. алтын адам 2.жауангершілік 3.батыр 4. көшпелілер
«Дара диаграмманы» толтыртуға тапсыру
Мәтінмен жұмыс (оқулық 75 бет 3-тапсырма) Сергіту сәті. Көзге арналған жаттығуды орындау «Жасырын хат» әдісі Ерте заманда әлі адамдар әріп танымаған уақытта сурет салу арқылы кескіндеу. «Досыма хат» Бүгінгі тақырып аясында ресми стильдің талаптарын дұрыс қолдана отырып, қосымша ақпараттарды тауып, ойын жинақтап, есімдіктерді ережесіне сай пайдаланып хат жазу |
сөздерді тыңдайды, қайталайды, жазады(сөздік дәптерге) презентация арқылы ұсынылған ережені қабылдайды, талдайды Тыңдалым. Айтылым. Мәтінді тыңдайды, мәтін бойынша тапсырмалар орындайды. Суреттерді сәйкестендіреді Жазылым, оқылым: Тыңдалған мәтін бойынша диаграмманы толтырады. Мәтінді оқиды, аударады, жіктеу есімдіктерін тауып жазады Балалар хат жазады, 1-2 бала оқиды |
ҚБ
Тапсырманың әр кезеңі бағаланып отырады
ҚБ Оқушылардың жауаптары қалыптастырушы бағау тұрғысынан бағаланып отырады:
|
|
||||||||||
|
Соңы 5 минут |
“Т кестесі” әдісі бойынша қорытындылау.
|
Балалар кестені толтырады, жауаптарын дәлелдейді |
Кесте арқылы Бағалау (Сабақтың басында ұсынылған дескрипторлар кестесі)
|
|
||||||||||
|
Қалыптастырушы Бағалау 2 минут |
Дескрипторлар: 1.Тірек сөздерді біледі, мазмұнын түсінеді.1-балл 2.Оқылым бойынша талқылау жасай алады.1-балл 3.Тақырып аясында тапсырмаларды орындайды, ресми стильді сақтап, хат жазады. 2-балл 4.Оқылым негізінде өз ойын жинақы береді.1-балл 5.Есімдіктердің жіктелуін біледі.Сауатты қолданады. 5-жиыны- 10 балл |
|
|
|
|
|
Мұғалімнің мадақтау сөздері (жарайсың,бәрекелді т.б.) Смайликтер, «Бағдаршам», «Бас бармақ» т.б. |
|
Кері байланыс 3 минут |
«Көңіл-күй аралы» стратегиясы Оқушылар смайлдар арқылы көңіл-күйлерінің сабақтың басындағымен салыстырғанда, сабақ соңында қаншалықты өзгергендігін көрсетеді (чат арқылы)
|
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақстан тарихы |
|
Рефлексия |
|
|
Сабақтың мақсаты мен міндеттері орындалды ма? |
Сабақтың мақсаты мен міндеттері орындалды. Оны кері байланыс арқылы көруге болады. |
|
Бүгін оқушылар не үйренді? |
Тақырыпқа сәйкес жаңа сөздердің мағынасын түсінді, сөздерді сурет бойынша сәйкестендірді, сұрақтарға жауап берді. |
|
Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) |
Жоспарда берілген мақсатыма берілген тапсырмалар түрі сәйкес келді. |
|
Уақытты қалай пайдаландым? |
Уақытты тиімді пайдаландым. |
|
Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
Сабақ бойы тілдік дағдыларды дамытуға бағытталған түрлі стратегияларды қолдандым |
|
Қысқаша бағамдау |
Сәтті болды: Сыныптағы барлық оқушы сабаққа белсенді қатысты. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Көшпенділер туралы түсінік
Көшпенділер туралы түсінік
|
Бөлім: |
IV. Ежелгі көшпелілер
мәдениеті |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
|
|
|
күні: |
|
|
|
сынып: 5 |
Қатысқандар саны: 9 |
Қатыспағандар саны: 5 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Көшпелілер туралы түсінік |
|
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаты: |
5.Т2.Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну және нақты ақпаратты анықтау 5.ТБ1.4.Жіктеу, сілтеу, сұрау есімдіктерін жазба, ауызша жұмыстарда орынды қолдану |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: Тақырыпқа қатысты нақты айтылған шағын хабарламаларды қолдану арқылы ежелгі көшпелілер туралы түсінік алады Оқушылардың басым бөлігі: Жаңа тақырып аясында қазақ тілінен түрлі тілдік тапсырмаларды орындайды, граммтикалық тапсырмалармен жұмыс жасай алады Кейбір оқушылар: Білімді сыныптастарына түсіндіріп, оқулықтан тыс ресурстар қоса алады. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ уақыт |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
бағалау |
Ресурсы |
||||||||||
|
Сабақтың басы 3-5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, түгендеу, «Көңіл-күй аралы» стратегиясы. Мұғалім сабақ басында оқушыларға түрлі смайликтерді ұсынады, оқушылар өз көңіл күйлерін чатта смайликтер арқылы көрсетеді.
Тақырыпты ашу: Қызығушылықтарын ояту. «Көшпенділер» фильмнен үзінді көрсету, сұрақтар қою: - Балалар, бұл фильм не туралы? - Бүгін біз не туралы білетін боламыз? |
|
|
сурет Бейне ролик |
||||||||||
|
Ортасы 15 мин. |
Жаңа сөздермен жұмыс. өркениет – цивилизация тарих – история патша – царь қолбасшы – полководец көшпенділер - кочевники Грамматикамен жұмыс. Есімдіктер туралы түсінік беру.
1. Көшпенділер деген кімдер? 2. Олар немен айналысты? 3. Сақтар туралы не білеміз? 2. Сөздерді ретімен қойып, суреттермен сәйкестендіру
1. алтын адам 2.жауангершілік 3.батыр 4. көшпелілер
«Дара диаграмманы» толтыртуға тапсыру
Мәтінмен жұмыс (оқулық 75 бет 3-тапсырма) Сергіту сәті. Көзге арналған жаттығуды орындау «Жасырын хат» әдісі Ерте заманда әлі адамдар әріп танымаған уақытта сурет салу арқылы кескіндеу. «Досыма хат» Бүгінгі тақырып аясында ресми стильдің талаптарын дұрыс қолдана отырып, қосымша ақпараттарды тауып, ойын жинақтап, есімдіктерді ережесіне сай пайдаланып хат жазу |
сөздерді тыңдайды, қайталайды, жазады(сөздік дәптерге) презентация арқылы ұсынылған ережені қабылдайды, талдайды Тыңдалым. Айтылым. Мәтінді тыңдайды, мәтін бойынша тапсырмалар орындайды. Суреттерді сәйкестендіреді Жазылым, оқылым: Тыңдалған мәтін бойынша диаграмманы толтырады. Мәтінді оқиды, аударады, жіктеу есімдіктерін тауып жазады Балалар хат жазады, 1-2 бала оқиды |
ҚБ
Тапсырманың әр кезеңі бағаланып отырады
ҚБ Оқушылардың жауаптары қалыптастырушы бағау тұрғысынан бағаланып отырады:
|
|
||||||||||
|
Соңы 5 минут |
“Т кестесі” әдісі бойынша қорытындылау.
|
Балалар кестені толтырады, жауаптарын дәлелдейді |
Кесте арқылы Бағалау (Сабақтың басында ұсынылған дескрипторлар кестесі)
|
|
||||||||||
|
Қалыптастырушы Бағалау 2 минут |
Дескрипторлар: 1.Тірек сөздерді біледі, мазмұнын түсінеді.1-балл 2.Оқылым бойынша талқылау жасай алады.1-балл 3.Тақырып аясында тапсырмаларды орындайды, ресми стильді сақтап, хат жазады. 2-балл 4.Оқылым негізінде өз ойын жинақы береді.1-балл 5.Есімдіктердің жіктелуін біледі.Сауатты қолданады. 5-жиыны- 10 балл |
|
|
|
|
|
Мұғалімнің мадақтау сөздері (жарайсың,бәрекелді т.б.) Смайликтер, «Бағдаршам», «Бас бармақ» т.б. |
|
Кері байланыс 3 минут |
«Көңіл-күй аралы» стратегиясы Оқушылар смайлдар арқылы көңіл-күйлерінің сабақтың басындағымен салыстырғанда, сабақ соңында қаншалықты өзгергендігін көрсетеді (чат арқылы)
|
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақстан тарихы |
|
Рефлексия |
|
|
Сабақтың мақсаты мен міндеттері орындалды ма? |
Сабақтың мақсаты мен міндеттері орындалды. Оны кері байланыс арқылы көруге болады. |
|
Бүгін оқушылар не үйренді? |
Тақырыпқа сәйкес жаңа сөздердің мағынасын түсінді, сөздерді сурет бойынша сәйкестендірді, сұрақтарға жауап берді. |
|
Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) |
Жоспарда берілген мақсатыма берілген тапсырмалар түрі сәйкес келді. |
|
Уақытты қалай пайдаландым? |
Уақытты тиімді пайдаландым. |
|
Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
Сабақ бойы тілдік дағдыларды дамытуға бағытталған түрлі стратегияларды қолдандым |
|
Қысқаша бағамдау |
Сәтті болды: Сыныптағы барлық оқушы сабаққа белсенді қатысты. |
шағым қалдыра аласыз
















