Мұғалімнің ТАӘ және жұмыс
орны
|
Маханбетова Гульзат
Амангелдиевна
Алматы олысы, Іле ауданы,
Боралдай кенті «№40 орта мектеп» коммуналдық мемлекеттік
мекемесі
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
« Сөйлеу дағдысын
қалыптастыратын тиімді
«әдіс-тәсілдер»
|
Жалпы
мақсаттар:
|
Оқытудың белсенді
әдіс- тәсілдерін тиімді пайдалану
жолдарын және сыни тұрғыдан ойлау жобасының
стратегияларын көрсету,оларды қолдануды
үйрету
Қатысушыларды сөйлеуге үйрету,
ұжымдық сыйластық, бір біріне сенім арту, бірлесіп жұмыс жасауға
баулу
|
Күтілетін
нәтиже:
|
-коучингте пайдаланылған
белсенді әдістерді өз тәжірибелеріне тиімді енгізе
алады;
-сынып
тәжірибесінде сыни тұрғыдан ойлау
жобасының білім алудағы маңыздылығын
жақсы түсінеді.
-қатысушылар ұжымдық
сыйластық, бір-біріне сенім артып, бірлесіп жұмыс
жасайды.
|
Түйінді
идеялар:
|
Өмір талабына сай білімге
ұмтылу, сөйлеу мәнерін үйрену, шығармашылықпен жұмыс жасауға тарту,
өзін-өзі дамыту
|
Әдіс тәсілдер:
|
топтық жұмыс, сын тұрғысынан
ойлау, /тұжырымдамалық постерлер жасау/
|
Ресурстар:
|
маркерлер, жіп, плакаттар,
тақырып бойынша қажетті суреттер, жеке сөздер, қазақ
әліпбиі, бейнежазба,
слайд,үлестірмелі қағаздар
|
Уақыт
|
кезең
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Тыңдаушылардың
іс-әрекеті
|
5 минут
|
Ұйымдастыру
|
Ойсергек
«Сыныптағы
заттар»
|
Оқушылар сыныптағы қандай да
болмасын бір затты таңдап бір минут ішінде оны өзіне немесе өзініңі
көңіл- күйіне ұқсастығын ойластырып
топ ішінде айтып беруі
керек.Мысалы: «Мына төбедегі шам маған ұқсас екен: менің де көңілім
қазір жарқырап тұр!»
Лиро-эпостық жырлардың
батырларының аты бойынша өз жұптарын тауып үш топқа бөлінеді. (Қыз
Жібек-Төлеген т.с.с)
|
10
минут
|
Қызығушылықты ояту сатысы.
Ой
шақыру
|
«Аттестация» туралы не
білетіндіктеріңіз туралы ойланыңыздар, «Аттестациялау» дегенде
ойларыңызға не келеді? Бәрін қағазға тізіп
жазыңыздар?
|
Бейнекөрсетілімнің негізгі
мәнін айтады
Қатысушылар жеке, жұппен, топпен жұмыс
жасайды
Әр
топ ортақ ойларын білдіреді.
|
15
минут
|
Мағынаны тану сатысы.
|
3 топқа жеке тапсырмалар
беріледі
1–
топ «Түйінді
сөздер» стратегиясы ұсынылады.
Берілген сөздер мен сөз тіркестерінен әңгіме
құрастыру.
2-топ «Әліпби-әңгіме»
стратегиясы .Қазақ тілінің
әліпбиі ұсынылады, тыңдаушылар әр әріптен басталатын сөздерден
әңгіме құрастырады
3-топ
«Тізбектелген
суреттер» стратегиясы.
Берілген суреттерді кір жайғыш жіпке тізіп,
тізбегі бойынша әңгіме құрастыру
|
Топтық қорғау жасайды
Тыңдаушылар берілген сөздер
мен сөз тіркестерінен әңгіме құрастырады.Аңыз әңгімеден алынған
сөздерден топ өзінің әңгімесін ұсынады. Аңыз әңгіменің түпнұсқасы
оқылып, топтың әңгімесімен
салыстырылады.
«Түйінді сөздер» тапсырмасында ұстаздарға сөздер
мен сөз тіркестері ғана беріледі. Тыңдаушылар берілген сөздерден
әңгіме құрастыру шарт, әңгіме идеясы нақты түйінді сөздер алынған
аңыз-әңгіме идеясымен салыстырылады. Тыңдаушылар белсенділік
танытып, стратегияны қызыға орындады.
Әліпбидегі әр әріптен тұратын сөздерден әңгіме
құрастырып, топ атынан әңгіме ұсынады.
«Әліпби-әңгіме» стратегиясын орындау барысында
мұғалімдердің ойлау және сөйлеу мәнерін ұштастырып мазмұнды
әңгімені ұсынады. Бұл тапсырма түрі оқушылар үшін өте қызықты.
Логикалық ойлауы ұшқыр оқушылар әдетте түрлі тақырыптарда әңгімелер
құрастырады.
Қатысушылар берілген суреттер
топтамасымен танысып, жіпке іле отырып, тізбек бойынша әңгіме
құрастырады.
Бұл
тапсырманы оқушылардың логикалық ойлау, сөйлемдегі сөздердің орнын
дұрыс сақтау, сөйлеу мәнері, мен интонация сияқты қаситтерді
дамытуға бағытталған.
|
5
минут
|
Бойсергіту
|
Ғылым таппай
мақтанба,
Орын таппай
баптанба, Құмарланып шаттанба,
Ойнап босқа
күлуге.
Бес нәрседен
қашық бол,
Бес нәрсеге асық
бол
Облако легкою птицей
Дальний свершает полет.
Степь моя, в жалкой столице
Кто твою прелесть поймет?!.
I have a
little apple,
Red and
round.
On a tree it is
found. If you take a
bite You will
see Just how tasty it will
be!
У
меня есть маленькое яблоко,
Красное и круглое.
На дереве оно росло.
Если ты откусишь кусочек,
Ты увидишь,
Какое оно вкусное!
өлеңін үш тілде түрлі әуенге
салып орындау
|
1-топ халық әуені
2-топ опера
3-топ
рэп
(барлықтары қатысады:оркестр,ансамбль
құрады)
|
5 минут
|
Ой
толғаныс сатысы
|
«Ізденген жетер мұратқа
»
видеокөрсетілім
Рефлексия «Соңғы сөзді мен
айтайын... »
1
топ – Вен диаграммасы
2
топ – Таблица
3
топ – Блок-схема әдістері бойынша оқушы ретінде қандай әсер алды
және мұғалім ретінде не алды.
|
Негізгі ойы
туралы айтады
Қатысушылар
өздерін қалай сезінгендерін
және сабақ жөнінде өз ойларын айтады.
- Оқушы
ретінде – ойлау қызметінің қандай
түрлерін пайдаландыңыз, не жаттағанын;
- мұғалім
ретінде - коучингтың
іс-әрекеттері қандай болды, пайдаланылған стратегиялар бойынша,
оларды пайдалануда қандай сұрақтар
туындады
|