|
Пән: Физика Мектеп: №126 мамандандырылған лицей. Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Мұғалімнің аты-жөні: Майланова Мейрамгуль 8.4 А Жарық құбылыстары Секеновна. Күні: Қатысушылар саны: Қатыспағандар: Сынып: 8 |
|
|
Сабақ тақырыбы: |
Көз- оптикалық жүйе, көздің көру кемшіліктері және оларды түзету |
|
Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты (оқу жоспарына сілтеме) |
8.5.1.15 – көздің алыстан көргіштігі мен жақыннан көргіштігін түзетуді сипаттау |
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар істей алады:
Көптеген оқушылар істей алады:
Кейбір оқушылар істей алады:
|
|
Бағалау критерийі (жетістік критерийлері, табыс критерийлері, күтілетін нәтиже) |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Оқытудың тілдік мақсаты: 1. Көз-оптикалық жүйе тақырыбын түсіндіреді(айтылым) 2. Оқушылар берілген мәтінді оқиды (оқылым) 3. Әртүрлі мақсаттағы тапсырмаларды орындайды (жазылым) Пәндік лексика және терминология: қарашық, аккомодация, жақыннан көргіштік, алыстан көргіштік, көру бұрышы, көз бұршағы, сау көз. Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Көз қандай негізгі бөліктерден тұрады? Көздің оптикалық жүйесі қалай құрылған? « Менің ойымша, Алыстан көргіштік дегеніміз.........… Жақыннан көргіштік дегеніміз..... » |
|
Алдыңғы оқу |
Линзалар, линзаның оптикалық күшi, жұқа линзаның формуласы. Линзаның көмегімен кескiн алу |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері. |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер. |
Ресурстар. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы. (2 мин) (5 мин) Сабақтың ортасы. (23 мин) |
І. Ұйымдастыру кезеңі: 1.1. Оқушылармен сәлемдесу. 1.2.Түгендеу. 1.3. Сынып оқушыларынан «Бүгінгі көңіл күйіміз қандай?» деп сұрай отырып, «Та-ма-ша» әдісі арқылы қол соғып, жағымды ахуал туғызу. 1.4.(W) Топқа бөлу: 1-топ. Алыстан көргіштік 2-топ. Жақыннан көргіштік Топтағы рөлдерді бөліп алады: 1. Лидер 2. Хатшы 3. Дизайнер 4. Спикер 5. Тайм-кипер 1.5. (W) Үй тапсырмасын тексеру.
«Фишбоун»
әдісі Оқушылар балық қаңқасын сызады. Жоғарғы қабырғаларына өткен тақырып туралы сұрақтарды мұғалім жазады.Оқушылар төменгі қабырғаларына жауаптарын жазады. Сұрақтар: 1.Линзалар дегеніміз не?Ол нешеге бөлінеді? 2. Линзаның оптикалық күші деп нені атайды? 3. d >2F яғни 2F’>f>F’ арасына нәрсені орналастырса, қандай кескін алынады? 4.Линзада кескін алу үшін қандай сәулелерін пайдаланған ыңғайлы? 5.Линза көмегімен экранда балауыз шамның айқын кескіні алынды.Экран мен шамның орындарын ауыстырса, кескін қалай алынады? Әр топты бағалау. (f) Бағалау: (G) «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі. 1.6. (G) «Миға шабуыл» Кіріспе Көз кескін лездігін 25 см ден шексіздікке дейінгі аралықта реттей алмағанда, бұл көруге көз ақауының екі түрінен әсер етілгенін білдіреді. Гиперметропия (алыстан көргіштік)- жақындағы заттардың тұманданып көрінуі, миопия (алыстан көрмеушілік)-алыстағы заттардың тұманданып көрінуі.
Ж Алыстан көргіштік
А Бұл ақаудың себебі, көздің алмасы тым қысқартылған немесе көз бұршағының оптикалық күші өте кіші. Бұл жағдайда, жақындатылған дененің бейнесі көз торламасының артқы бөлігінде пайда болады.
Топтық жұмыс: Мұғалім (I) «Қарқын» стратегиясы бойынша оқушылардың белсенділігін бақылап кей түсініксіз болып жатқан жағдайда туындаған сұрақтарына жауап береді. 1-топ. «Алыстан көргіштік» тобы Тапсырма: Көру ақауын оның себебімен сәйкестендіріп, көз ақауының себебін жазыңыз Жақыннан көргіштік O O Оптикалық күш тым үлкен
O Көз тым кішкентай O Оптикалық күш тым кіші Алыстан көргіштік O O Көз тым тұңғиық Дескриптор: Білім алушы
2-топ. «Жақыннан көргіштік» тобы Тапсырма: Қандай жағдай берілген көздің ақауларына сәйкес келеді. Дұрысын белгілеңіз.
Дескриптор:
көрсетеді; Кері байланыс:(I) «Аяқталмаған ой» стратегиясы. Мені таңқалдырғаны ..................... Менің бүгінгі сабақтан білгім келетіні........... деген сөйлемдерді аяқтап айтады.
(f) Бағалау: « От шашу» әдісі. |
https://bilimland.kz/upload/content/lesson/10914/media/bbb69d2cc3e81e0b6c2922282e219088/resources/5672619421466624.jpg
Бейнематериал https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/optika/lesson/optikalyq-qural-koz
Бейнематериал https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/optika/lesson/optikalyq-qural-koz
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Майланова Мейрамгуль Секеновна Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз
Тақырып бойынша 11 материал табылды
"Көз- оптикалық жүйе, көздің көру кемшіліктері және оларды түзету "Материал туралы қысқаша түсінік
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 8.4 А Жарық құбылыстары
Сабақ тақырыбы: "Көз- оптикалық жүйе, көздің көру кемшіліктері және оларды түзету " 8 сынып
Пиза тапсырмасы кіріктірілген сабақ жоспары
Материалдың қысқаша нұсқасы
Сабақтың барысы
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ақыннан
көргіштік.
лыста тұрған
денені айқын көріп, ал жақындағы денені нақты көрмейтін адамды
алыстан көргіш дейміз.







