|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.5 |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні:
|
||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Көз-оптикалық жүйе, көздің көру кемшіліктері және оларды түзету әдістері |
||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.5.1.15-көздің алыстан көргіштігі мен жақыннан көргіштігін түзетуді сипаттау |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушылар: Көз-оптикалық жүйе, көздің көру кемшіліктері және оларды түзету әдістері туралы мағлұмат алу Көптеген оқушылар: Жақыннан және алыстан көргіштікті жасанды түзету жолдарын сипаттау Кейбір оқушылар: Көз-оптикалық жүйе жайында күнделікті өмірде қолдану және кескінін сызуды үйрену |
||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1.Көз-оптикалық жүйе, көздің көру кемшіліктері және оларды түзету әдістері туралы мағлұмат алады 2.Жақыннан және алыстан көргіштікті жасанды түзету жолдарын сипаттайды 3.Көз-оптикалық жүйе жайында күнделікті өмірде қолдану және кескінін сызуды үйренеді |
||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Арнайы пәндік лексикалық терминология: оптикалық жүйе, линза, көзілдірік,
|
||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Мәңгілік ел: «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына сәйкес оқушыларды еңбексүйгіштікке, білімге, ізденімпаздыққа, мақсат қойып соған жетуге баулу. |
||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Биология, геометрия |
||||||||||||||||||||||
|
А лдыңғы білім
|
Біледі: жұқа линзаның формуласын есепте шығаруда пайдалана алады Білуі керек: линзаның сызықтық ұлғаю формуласын сандық және графиктік есептер шығару үшін үшін қолдануды Қосымша: теорияны практикамен байланыстырады |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған қызмет (іс-әрекет)
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10мин
Сабақтың ортасы 25 мин
Кері байланыс
|
Ұйымдастыру кезеңі: Ынтымақтастыру атмосферасын қалыптастыру. Оқушалармен сәлемдесіп, түгелдеп, сыныптың тазалығына, оқушылардың формасына мән беру. 1,2,3 сандары арқылы топтарға біріктіру Тақырыпқа байланысты тірек сөздер: 1-топ Ойыс линза 2-топ Дөңес линза 3-топ Оптика
Сабақта қарастырылатын мәселелер: І. Үй тапсырмасын тексеру. «Қар кесегі» (жеке жұмыс) әдісін пайдаланып түрлі сауалдар беру арқылы үй тапсырмасын тексеремін.
Дескриптор
Қалыптастырушы бағалау
Жаңа тақырып. «Ой қозғау» әдісін пайдаланып, топтарға тақырыпқа байланысты сұрақтар қойып, сабақтың мақсатын талқылау сұрақтары арқылы бүгінгі сабақтың не жайында айтылатынын оқушылардың өздері ұғынуға үйретемін. 1-топ Ойыс линза Көз жайында не білесің? 2-топ Дөңес линза Бір көзбен көрудің екі көзбен көруден айрмашылықтары білесің бе? 3-топ Оптика Жақыннан және алыстан көргіштікті қалай түсінесіңдер? Білемін Білгім келеді Білдім
«Кинометафора» әдісі – бұл әдісті қолданудағы мақсатым тақырыпқа байланысты бейнефильм көрсетемін. Көз - оптикалық жүйе жайлы түсінік бере отырып, оқушы бойында тыңдалым, айтылым дағдысын қалыптыстырамын. |
АКТ Плакат Стикер Маркер Суреттер Флипчарт
|
|||||||||||||||||||||
|
|
«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі. (оқулықпен, мәтінмен жұмыс) Әр топқа жаңа тақырыпты бөліп беремін және тақырыпшаға сай суреттер беріледі. І топ: Көздің құрылысы. ІІ топ: Көру анализаторының қызметі.
Берілген тапсырма бойынша әрбір оқушы жеке жұмыс жасау арқылы өз ойын қорытып, жұп болып пікірлерімен бөліседі. Бұл бүкіл топтық талқылауға ұласады. Әр топ берілген тапсырманы постер бетіне түсіріп, үлкен топқа қорғайды. Бұл тақырыпты жеңіл түсінуге көмектеседі. Оқушылар ақпаратты меңгереді, шығармашылық ойлау дағдысы қалыптасады. 1 Критерий: Көз-оптикалық жүйе, көздің көру кемшіліктері және оларды түзету әдістері туралы мағлұмат алады Дескриптор:
2 Критерий: Жақыннан және алыстан көргіштікті жасанды түзету жолдарын сипаттайды Дескриптор:
Б
Жаңа тақырыпқа байланысты «Айналмалы бекет» әдісімен деңгейлік тапсырмалар орындайды:
А
В-деңгей:
С
3 критерий Көз-оптикалық жүйе жайында күнделікті өмірде қолдану және кескінін сызуды үйренеді Дескриптор
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин
|
«Қызық екен» әдісі бойынша оқушыларға қызықты мәліметтер айту арқылы сабақты қорытындылаймын.
Дескриптор:
. Оқушылар өздерін «Ауа райы» тәсілі арқылы бағалайды
Үйге :тақырыпты оқу |
|
|||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысындағы қолданған тапсырмалар оқушылардың жас ерекшеліктерін ескеріп, сараланған. «Ой қозғау» әдісін пайдаланып, топтарға тақырыпқа байланысты сұрақтар қойып, сабақтың мақсатын талқылау сұрақтары арқылы бүгінгі сабақтың не жайында айтылатынын оқушылардың өздері ұғыну арқылы жаңа сабақтың мазмұнын ашады. «Кинометафора» әдісімен жаңа тақырыпқа байланысты бейнефильм көрсетемін. Көз - оптикалық жүйе жайлы түсінік бере отырып, оқушы бойында тыңдалым, айтылым дағдысын қалыптыстырамын. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісін пайдаланып оқушылар жаңа тақырыпты жұптасып, топпен талқылау арқылы оларда тыңдалым, айтылым дағдылары қалыптасады. Оқушылар көздің құрылысын, көру анализаторының қызметін, көрудің бұзылуын түсінеді. «Айналмалы бекет» әдісін қолданып, деңгейлік тапсырмалар беру арқылы оқушылардың жаңа тақырыпты қай дәрежеде меңгергенін анықтаймын. |
Сабақтың мақсатын басшылыққа алып бағалау критерийін құрып, критерийге сәйкес тапсырмалар дайындаймын. Тапсырмаларға негізделген дескриптор құрып, ұсынамын. Тапсырмаларды орындау кезінде оқушылар дес-крипторларға қарап өз білімінің деңгейін бағамдай алады. Са-бақтың өне бойында ауызша, бес бармақ, смайлктер және смайлктермен кері байланыс ұсынына отырып, қалыптастырушы бағалау жүгіземін, оқушылардың оқуына қолдау көрсетемін. |
Физика кабинетіндегі қауіпсіздік техникасы ережелерін еске түсіру және сақтау
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|
||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:Оқушылардың белсенділігі жоғары
2:Жылдам жұмыс атқарады
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Уақытты тиімді бөлу
2:Тапсырмалардың түрін көбейту
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?Оқушылар туралы ,олардың қабілеттілік деңгейі туралы бақылау жасадым.Келесі абақта оқушылардың жауапкешілігіне көңіл бөлемін,яғни үй тапсырмасының орындалуын қадағалаймын.
|
|||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Көз-оптикалық жүйе, көздің көру кемшіліктері және оларды түзету әдістері
Көз-оптикалық жүйе, көздің көру кемшіліктері және оларды түзету әдістері
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.5 |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні:
|
||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Көз-оптикалық жүйе, көздің көру кемшіліктері және оларды түзету әдістері |
||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.5.1.15-көздің алыстан көргіштігі мен жақыннан көргіштігін түзетуді сипаттау |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушылар: Көз-оптикалық жүйе, көздің көру кемшіліктері және оларды түзету әдістері туралы мағлұмат алу Көптеген оқушылар: Жақыннан және алыстан көргіштікті жасанды түзету жолдарын сипаттау Кейбір оқушылар: Көз-оптикалық жүйе жайында күнделікті өмірде қолдану және кескінін сызуды үйрену |
||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1.Көз-оптикалық жүйе, көздің көру кемшіліктері және оларды түзету әдістері туралы мағлұмат алады 2.Жақыннан және алыстан көргіштікті жасанды түзету жолдарын сипаттайды 3.Көз-оптикалық жүйе жайында күнделікті өмірде қолдану және кескінін сызуды үйренеді |
||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Арнайы пәндік лексикалық терминология: оптикалық жүйе, линза, көзілдірік,
|
||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Мәңгілік ел: «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына сәйкес оқушыларды еңбексүйгіштікке, білімге, ізденімпаздыққа, мақсат қойып соған жетуге баулу. |
||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Биология, геометрия |
||||||||||||||||||||||
|
А лдыңғы білім
|
Біледі: жұқа линзаның формуласын есепте шығаруда пайдалана алады Білуі керек: линзаның сызықтық ұлғаю формуласын сандық және графиктік есептер шығару үшін үшін қолдануды Қосымша: теорияны практикамен байланыстырады |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған қызмет (іс-әрекет)
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10мин
Сабақтың ортасы 25 мин
Кері байланыс
|
Ұйымдастыру кезеңі: Ынтымақтастыру атмосферасын қалыптастыру. Оқушалармен сәлемдесіп, түгелдеп, сыныптың тазалығына, оқушылардың формасына мән беру. 1,2,3 сандары арқылы топтарға біріктіру Тақырыпқа байланысты тірек сөздер: 1-топ Ойыс линза 2-топ Дөңес линза 3-топ Оптика
Сабақта қарастырылатын мәселелер: І. Үй тапсырмасын тексеру. «Қар кесегі» (жеке жұмыс) әдісін пайдаланып түрлі сауалдар беру арқылы үй тапсырмасын тексеремін.
Дескриптор
Қалыптастырушы бағалау
Жаңа тақырып. «Ой қозғау» әдісін пайдаланып, топтарға тақырыпқа байланысты сұрақтар қойып, сабақтың мақсатын талқылау сұрақтары арқылы бүгінгі сабақтың не жайында айтылатынын оқушылардың өздері ұғынуға үйретемін. 1-топ Ойыс линза Көз жайында не білесің? 2-топ Дөңес линза Бір көзбен көрудің екі көзбен көруден айрмашылықтары білесің бе? 3-топ Оптика Жақыннан және алыстан көргіштікті қалай түсінесіңдер? Білемін Білгім келеді Білдім
«Кинометафора» әдісі – бұл әдісті қолданудағы мақсатым тақырыпқа байланысты бейнефильм көрсетемін. Көз - оптикалық жүйе жайлы түсінік бере отырып, оқушы бойында тыңдалым, айтылым дағдысын қалыптыстырамын. |
АКТ Плакат Стикер Маркер Суреттер Флипчарт
|
|||||||||||||||||||||
|
|
«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі. (оқулықпен, мәтінмен жұмыс) Әр топқа жаңа тақырыпты бөліп беремін және тақырыпшаға сай суреттер беріледі. І топ: Көздің құрылысы. ІІ топ: Көру анализаторының қызметі.
Берілген тапсырма бойынша әрбір оқушы жеке жұмыс жасау арқылы өз ойын қорытып, жұп болып пікірлерімен бөліседі. Бұл бүкіл топтық талқылауға ұласады. Әр топ берілген тапсырманы постер бетіне түсіріп, үлкен топқа қорғайды. Бұл тақырыпты жеңіл түсінуге көмектеседі. Оқушылар ақпаратты меңгереді, шығармашылық ойлау дағдысы қалыптасады. 1 Критерий: Көз-оптикалық жүйе, көздің көру кемшіліктері және оларды түзету әдістері туралы мағлұмат алады Дескриптор:
2 Критерий: Жақыннан және алыстан көргіштікті жасанды түзету жолдарын сипаттайды Дескриптор:
Б
Жаңа тақырыпқа байланысты «Айналмалы бекет» әдісімен деңгейлік тапсырмалар орындайды:
А
В-деңгей:
С
3 критерий Көз-оптикалық жүйе жайында күнделікті өмірде қолдану және кескінін сызуды үйренеді Дескриптор
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин
|
«Қызық екен» әдісі бойынша оқушыларға қызықты мәліметтер айту арқылы сабақты қорытындылаймын.
Дескриптор:
. Оқушылар өздерін «Ауа райы» тәсілі арқылы бағалайды
Үйге :тақырыпты оқу |
|
|||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысындағы қолданған тапсырмалар оқушылардың жас ерекшеліктерін ескеріп, сараланған. «Ой қозғау» әдісін пайдаланып, топтарға тақырыпқа байланысты сұрақтар қойып, сабақтың мақсатын талқылау сұрақтары арқылы бүгінгі сабақтың не жайында айтылатынын оқушылардың өздері ұғыну арқылы жаңа сабақтың мазмұнын ашады. «Кинометафора» әдісімен жаңа тақырыпқа байланысты бейнефильм көрсетемін. Көз - оптикалық жүйе жайлы түсінік бере отырып, оқушы бойында тыңдалым, айтылым дағдысын қалыптыстырамын. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісін пайдаланып оқушылар жаңа тақырыпты жұптасып, топпен талқылау арқылы оларда тыңдалым, айтылым дағдылары қалыптасады. Оқушылар көздің құрылысын, көру анализаторының қызметін, көрудің бұзылуын түсінеді. «Айналмалы бекет» әдісін қолданып, деңгейлік тапсырмалар беру арқылы оқушылардың жаңа тақырыпты қай дәрежеде меңгергенін анықтаймын. |
Сабақтың мақсатын басшылыққа алып бағалау критерийін құрып, критерийге сәйкес тапсырмалар дайындаймын. Тапсырмаларға негізделген дескриптор құрып, ұсынамын. Тапсырмаларды орындау кезінде оқушылар дес-крипторларға қарап өз білімінің деңгейін бағамдай алады. Са-бақтың өне бойында ауызша, бес бармақ, смайлктер және смайлктермен кері байланыс ұсынына отырып, қалыптастырушы бағалау жүгіземін, оқушылардың оқуына қолдау көрсетемін. |
Физика кабинетіндегі қауіпсіздік техникасы ережелерін еске түсіру және сақтау
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|
||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:Оқушылардың белсенділігі жоғары
2:Жылдам жұмыс атқарады
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Уақытты тиімді бөлу
2:Тапсырмалардың түрін көбейту
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?Оқушылар туралы ,олардың қабілеттілік деңгейі туралы бақылау жасадым.Келесі абақта оқушылардың жауапкешілігіне көңіл бөлемін,яғни үй тапсырмасының орындалуын қадағалаймын.
|
|||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз




















