|
Бөлім: |
10.Компьютердің тілін табу – өнер |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Байсакалова А.Ж. |
|
Күні: |
14.03.25ж. |
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Көзіңді қорға! |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.3.1.1мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтау; 5.4.4.1 мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер жасау; 5.5.2.1жазба жұмыстарында хабарлы сөйлемдердің жасалу жолдарын білу,құрастыру. |
|
Сабақтың мақсаты: |
-мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтай алады; -мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер жасай алады; -жазба жұмыстарында хабарлы сөйлемдердің жасалу жолдарын біледі, құрастыра алады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру |
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады.
|
Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері ДК экраны |
|
Жаңа сабаққа кіріспе
|
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Сабақты бастамас бұрын,алдымыздағы суреттерге назар аударайық.Суретте не бейнеленген? -Ол суреттердің қандай байланысы болуы мүмкін? Демек,бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай болуы мүмкін деп ойлайсыздар? Иә,дұрыс айтасыздар, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы:«Көзіңді қорға» деп аталады. -Ал енді сабағымыздың мақсаты қандай болуы мүмкін? Сабақтың соңында қандай мақсатқа жеткілеріңңіз келеді?Не үйренгілеріңіз келеді осы тақырып бойынша? Мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. |
-Суреттен біз теледидарды, компьютерді, ұялы телефонды, кітапты тым жақын жатып оқып жатқан баланы көріп отырмыз. -Бұл суреттегі бейнеленген заттар адамның көзжанарына зиян келтіретін заттар. «Көзді қорғау» деген тақырып болуы мүмкін деп ойлаймыз. -Біз бүгінгі сабақтың соңында компьютермен жұмыс жасау барысында көзді қорғау ережелерін үйренгіміз келеді. |
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Интербелсенді тақта |
|
Сабақтың ортасы . 2 |
Сөздік жұмысы
Тақтаға жаңа сөздерді жазамын,3 рет оқып қайталатамын,бір сөзден өшіріп отырамын,оқушылар өшірілген сөзді қосып айтып отыру керек,соңында барлық сөздер өшіріледі де оқушылар есте сақтап қайталап шығады. |
Мәтіналды жұмыс 1-тапсырма Қорғаушы көзілдірік-защитный очки Көз жанары-зрение Ғаламтор-интернет 3рет қайталайды,өшірілген сөздерді есте сақтап қайталап отырады, соңында барлық сөзді жатқа айтып шығады. |
Дескриптор: -сөздерді дұрыс оқып, қайталайды,есте сақтайды. 1 балл |
5-сынып оқулығы, жұмыс дәптері Сөздік |
|
|
Суретпен жұмыс 1-топқа сұрақ Суретте кімдер,нелер бейнеленген? 2-топқа сұрақ: Көзді қорғау үшін қолданылатын заттар? 3-топқа сұрақ: Көзге зиян келтіретін жағдайлар? |
Айтылым 2-тапсырма 1-топ Суретте көзілдірік таққан адам,экран алдында отырған бала, күннен қорғайтын көзілдірік,көз дәрігерінің тексеруі. 2-топ: Күннен қорғайтын көзілдірік,арнайы көру көзілдірігі, компьютерлік көзілдірік. 3-топ: Ұзақ уақыт телефон немесе компьютер қарау, дұрыс жарықтандырылмаған жерде оқу, кір қолмен көзді ұқалау, дұрыс тамақтанбау. |
Дескриптор: -суреттегі заттарды атайды; -көзді қорғауға арналған заттарды атайды; -көзге зиян жағдайларды табады. 1 балл |
Слайд |
|
|
Мәтінді оқып, танысады, аударады. Сергіту сәті: Топтық жұмыс/Постер дайындау/ «Көзді қорғау ережелері» 1-топ Комикстерді Сөйлету 2-топ Мәтіндегі негізгі ақпараттарды постерге түсіру 3-топ Көзді қорғау ережелерін құрастыру Жеке жұмыс Берілген сөйлемдердің ішінен хабарлы сөйлемдерді тауып жазу. |
Мәтінмен жұмыс: Оқылым Мәтінді жеке оқиды. Белгі қою әдісімен негізгі ақпараттарды анықтайды: Мұғалімнің көмегімен аударады. -˅ маңызды ақпараттар ?-түсініксіз ақпараттар.Мұғалімнің көмегімен аударады. Оқушылар бірге орындарынан тұрып видеодағы қимылдарды қайталай отырып көзді қорғау жаттығуларын жасайды. 3-тапсырма -Әр топ көзді қорғау ережелерін жинақтап , постер дайындайды. -Топтар өз жұмыстарын қорғайды. 4-тапсырма Оқушылар сөйлемдердің ішінен хабарлы сөйлемдерді анықтап,жазып алады. |
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. Дескриптор: -Мазмұны: Тақырыпқа сай, негізгі ережелері қамтылған,ақпарат түсінікті. -Безендіруі:Көрнекті,суреттер мен белгілер қолданылған. -Қорғау: Топ мүшелері сенімді сөйледі, нақты мысалдар келтірді. -Командалық жұмыс: Барлық оқушылар белсенді қатысты. 4 балл Дескриптор: -Хабарлы сөйлемдерді анықтайды; -Қатесіз жазып алады. 2 балл |
Слайд Оқулық А3 парағы Маркерлер карточкалар |
|
Сабақтың соңы Рефлексия 7 мин.
|
Қорытындылау Дұрыс/бұрыс ақпараттарды белгілеубелгілеу
Ауызша кері байланыс |
Балалар күніне 5 сағаттан артық компьюетде отыра алады.Х Көзге жаттығу жасау керек Дұрыс Компьютер алдында тамақ жеуге болады Х Компьютерден жарты метр алыс отыру керекдұрыс Компьютерді ойыншыққа айналдыру керек Х Бүгінгі сабақта қандай тақырыппен таныстық? Сабақтың басында қойған мақсаттарыңызға қол жеткіздіңіздер ме? |
Дескриптор: - бұрыс ақпаратты анықтайды; - дұрыс ақпаратты анықтайды 2-балл Суреттерге стикер жапсыру Өте жақсы түсіндім Жақсы түсіндім Түсінген жоқпын |
Кесте Суреттер, стикер |


жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Көзіңді қорға!"
|
Бөлім: |
10.Компьютердің тілін табу – өнер |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Байсакалова А.Ж. |
|
Күні: |
14.03.25ж. |
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Көзіңді қорға! |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.3.1.1мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтау; 5.4.4.1 мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер жасау; 5.5.2.1жазба жұмыстарында хабарлы сөйлемдердің жасалу жолдарын білу,құрастыру. |
|
Сабақтың мақсаты: |
-мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтай алады; -мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер жасай алады; -жазба жұмыстарында хабарлы сөйлемдердің жасалу жолдарын біледі, құрастыра алады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру |
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады.
|
Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері ДК экраны |
|
Жаңа сабаққа кіріспе
|
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Сабақты бастамас бұрын,алдымыздағы суреттерге назар аударайық.Суретте не бейнеленген? -Ол суреттердің қандай байланысы болуы мүмкін? Демек,бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай болуы мүмкін деп ойлайсыздар? Иә,дұрыс айтасыздар, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы:«Көзіңді қорға» деп аталады. -Ал енді сабағымыздың мақсаты қандай болуы мүмкін? Сабақтың соңында қандай мақсатқа жеткілеріңңіз келеді?Не үйренгілеріңіз келеді осы тақырып бойынша? Мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. |
-Суреттен біз теледидарды, компьютерді, ұялы телефонды, кітапты тым жақын жатып оқып жатқан баланы көріп отырмыз. -Бұл суреттегі бейнеленген заттар адамның көзжанарына зиян келтіретін заттар. «Көзді қорғау» деген тақырып болуы мүмкін деп ойлаймыз. -Біз бүгінгі сабақтың соңында компьютермен жұмыс жасау барысында көзді қорғау ережелерін үйренгіміз келеді. |
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Интербелсенді тақта |
|
Сабақтың ортасы . 2 |
Сөздік жұмысы
Тақтаға жаңа сөздерді жазамын,3 рет оқып қайталатамын,бір сөзден өшіріп отырамын,оқушылар өшірілген сөзді қосып айтып отыру керек,соңында барлық сөздер өшіріледі де оқушылар есте сақтап қайталап шығады. |
Мәтіналды жұмыс 1-тапсырма Қорғаушы көзілдірік-защитный очки Көз жанары-зрение Ғаламтор-интернет 3рет қайталайды,өшірілген сөздерді есте сақтап қайталап отырады, соңында барлық сөзді жатқа айтып шығады. |
Дескриптор: -сөздерді дұрыс оқып, қайталайды,есте сақтайды. 1 балл |
5-сынып оқулығы, жұмыс дәптері Сөздік |
|
|
Суретпен жұмыс 1-топқа сұрақ Суретте кімдер,нелер бейнеленген? 2-топқа сұрақ: Көзді қорғау үшін қолданылатын заттар? 3-топқа сұрақ: Көзге зиян келтіретін жағдайлар? |
Айтылым 2-тапсырма 1-топ Суретте көзілдірік таққан адам,экран алдында отырған бала, күннен қорғайтын көзілдірік,көз дәрігерінің тексеруі. 2-топ: Күннен қорғайтын көзілдірік,арнайы көру көзілдірігі, компьютерлік көзілдірік. 3-топ: Ұзақ уақыт телефон немесе компьютер қарау, дұрыс жарықтандырылмаған жерде оқу, кір қолмен көзді ұқалау, дұрыс тамақтанбау. |
Дескриптор: -суреттегі заттарды атайды; -көзді қорғауға арналған заттарды атайды; -көзге зиян жағдайларды табады. 1 балл |
Слайд |
|
|
Мәтінді оқып, танысады, аударады. Сергіту сәті: Топтық жұмыс/Постер дайындау/ «Көзді қорғау ережелері» 1-топ Комикстерді Сөйлету 2-топ Мәтіндегі негізгі ақпараттарды постерге түсіру 3-топ Көзді қорғау ережелерін құрастыру Жеке жұмыс Берілген сөйлемдердің ішінен хабарлы сөйлемдерді тауып жазу. |
Мәтінмен жұмыс: Оқылым Мәтінді жеке оқиды. Белгі қою әдісімен негізгі ақпараттарды анықтайды: Мұғалімнің көмегімен аударады. -˅ маңызды ақпараттар ?-түсініксіз ақпараттар.Мұғалімнің көмегімен аударады. Оқушылар бірге орындарынан тұрып видеодағы қимылдарды қайталай отырып көзді қорғау жаттығуларын жасайды. 3-тапсырма -Әр топ көзді қорғау ережелерін жинақтап , постер дайындайды. -Топтар өз жұмыстарын қорғайды. 4-тапсырма Оқушылар сөйлемдердің ішінен хабарлы сөйлемдерді анықтап,жазып алады. |
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. Дескриптор: -Мазмұны: Тақырыпқа сай, негізгі ережелері қамтылған,ақпарат түсінікті. -Безендіруі:Көрнекті,суреттер мен белгілер қолданылған. -Қорғау: Топ мүшелері сенімді сөйледі, нақты мысалдар келтірді. -Командалық жұмыс: Барлық оқушылар белсенді қатысты. 4 балл Дескриптор: -Хабарлы сөйлемдерді анықтайды; -Қатесіз жазып алады. 2 балл |
Слайд Оқулық А3 парағы Маркерлер карточкалар |
|
Сабақтың соңы Рефлексия 7 мин.
|
Қорытындылау Дұрыс/бұрыс ақпараттарды белгілеубелгілеу
Ауызша кері байланыс |
Балалар күніне 5 сағаттан артық компьюетде отыра алады.Х Көзге жаттығу жасау керек Дұрыс Компьютер алдында тамақ жеуге болады Х Компьютерден жарты метр алыс отыру керекдұрыс Компьютерді ойыншыққа айналдыру керек Х Бүгінгі сабақта қандай тақырыппен таныстық? Сабақтың басында қойған мақсаттарыңызға қол жеткіздіңіздер ме? |
Дескриптор: - бұрыс ақпаратты анықтайды; - дұрыс ақпаратты анықтайды 2-балл Суреттерге стикер жапсыру Өте жақсы түсіндім Жақсы түсіндім Түсінген жоқпын |
Кесте Суреттер, стикер |


шағым қалдыра аласыз








