Бекітемін:
|
Бөлім: |
9.3А 17 (VII), 16 (VI), 15 (VI), 14 (IV) -топ элементтері және олардың қосылыстары |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
||
|
Күні: |
27.02.2025 |
|
|
Сыныбы: 9А |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кремний оның қосылыстары. №10 көрсетілім: «Алмаз, кремний, кремний диоксиді мен кремний карбидінің кристалдық торының модельдері» БЖБ №8 |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.1.24 – кремнийдің қолданылу аймағын және оның жартылай өткізгіш ретінде қолданылуын түсіндіру; 9.1.4.8 – кремний, оның диоксиді мен карбидіндегі химиялық байланыс түрін және кристалдық тор түрін сипаттау |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
– кремнийдің қолданылу аймағын және оның жартылай өткізгіш ретінде қолданылуын түсінеді; – кремний, оның диоксиді мен карбидіндегі химиялық байланыс түрін және кристалдық тор түрін сипаттайды |
|
|
Құндылықтарға баулу: |
Жасампаздық және жаңашылдық:
|
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 3 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: (Ұ) 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу, жағымды ахуал орнату. Жоспарлау барысында: - оқушылардың өздігінше білім алып, дағдыларын дамытуға жағдай жасау; - оқушылардың денсаулық жағдайын, СЭС және қауіпсіздік техникасын ескеру; |
Амандасады, сабаққа назар аударады. - алған білімдерінің күнделікті өмірде қолданылуын көрсету; - өзін-өзі бағалау, бірін-бірі бағалау және мұғалімнің бағалауы түрінде әр іс-әрекетке сындарлы кері байланыс беру. |
|
9-сынып оқулығы. Жұмыс дәптері.
Презентация |
||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 8 мин. |
Сабақтың басында мұғалімдер: - оқушының назарын сабаққа аудара алады; - тақырыпты түсіндіреді; |
Сабақ тақырыбы анықталады: - оқушылармен бірге сабақтың мақсаттарын анықтайды. Кремний оның қосылыстары. №10 көрсетілім: «Алмаз, кремний, кремний диоксиді мен кремний карбидінің кристалдық торының модельдері» Жалпы сипаттамасы. Кремний (Si, Silicium) латынның шақпақтас деген сөзінен шыққан. Оны 1824 жылы Берцелиус ашқан. Кремний — атомдық нөмірі 14, атомдық массасы 28,086 элемент. Д.И. Менделеев жасаған химиялық элементтердің периодтық жүйесінде 3-периодта IV топтың негізгі топшасында орналасқан. Оның электрондық формуласы 1s²2s²2p⁶3s²3p², −4, +4 тотығу дәрежелерін көрсетеді. Кремний — р-элемент, бейметалл. Табиғатта таралуы. Кремний табиғатта таралуы жағынан оттектен кейінгі екінші элемент ( 27,6% масса бойынша). |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
Презентация Көрсетілім Bilimland |
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 6 мин.
|
«Ассоциация» барлық білетіндеріңізді тапсырма орындауда қолданамыз. Келтірілген фактілерді талқылау. |
Task №1 Match the structural composition of silicon and its compounds, describe the type of crystal lattice, chemical bonding, and practical significance.
|
Descriptors: 1. Matches the structural formula of silicon and its compounds correctly. 2. Describes the correct type of crystal lattice and chemical bonding. 3. Demonstrates the practical applications with specific examples. |
9-сынып оқулығы. Жұмыс дәптері.
Презентация
|
||||||||||||||||
|
20 мин. |
БЖБ №8 9.3А 17 (VII), 16 (VI), 15 (VI), 14 (IV) -топ элементтері және олардың қосылыстары |
БЖБ тапсырмаларын орындайды. |
15 балл |
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 3 мин. |
IV. Сабақты қорытындылау. Оқу мақсатына оралу. «Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
«Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Кремний және оның қосылыстары
Кремний және оның қосылыстары
Бекітемін:
|
Бөлім: |
9.3А 17 (VII), 16 (VI), 15 (VI), 14 (IV) -топ элементтері және олардың қосылыстары |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
||
|
Күні: |
27.02.2025 |
|
|
Сыныбы: 9А |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кремний оның қосылыстары. №10 көрсетілім: «Алмаз, кремний, кремний диоксиді мен кремний карбидінің кристалдық торының модельдері» БЖБ №8 |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.1.24 – кремнийдің қолданылу аймағын және оның жартылай өткізгіш ретінде қолданылуын түсіндіру; 9.1.4.8 – кремний, оның диоксиді мен карбидіндегі химиялық байланыс түрін және кристалдық тор түрін сипаттау |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
– кремнийдің қолданылу аймағын және оның жартылай өткізгіш ретінде қолданылуын түсінеді; – кремний, оның диоксиді мен карбидіндегі химиялық байланыс түрін және кристалдық тор түрін сипаттайды |
|
|
Құндылықтарға баулу: |
Жасампаздық және жаңашылдық:
|
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 3 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: (Ұ) 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу, жағымды ахуал орнату. Жоспарлау барысында: - оқушылардың өздігінше білім алып, дағдыларын дамытуға жағдай жасау; - оқушылардың денсаулық жағдайын, СЭС және қауіпсіздік техникасын ескеру; |
Амандасады, сабаққа назар аударады. - алған білімдерінің күнделікті өмірде қолданылуын көрсету; - өзін-өзі бағалау, бірін-бірі бағалау және мұғалімнің бағалауы түрінде әр іс-әрекетке сындарлы кері байланыс беру. |
|
9-сынып оқулығы. Жұмыс дәптері.
Презентация |
||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 8 мин. |
Сабақтың басында мұғалімдер: - оқушының назарын сабаққа аудара алады; - тақырыпты түсіндіреді; |
Сабақ тақырыбы анықталады: - оқушылармен бірге сабақтың мақсаттарын анықтайды. Кремний оның қосылыстары. №10 көрсетілім: «Алмаз, кремний, кремний диоксиді мен кремний карбидінің кристалдық торының модельдері» Жалпы сипаттамасы. Кремний (Si, Silicium) латынның шақпақтас деген сөзінен шыққан. Оны 1824 жылы Берцелиус ашқан. Кремний — атомдық нөмірі 14, атомдық массасы 28,086 элемент. Д.И. Менделеев жасаған химиялық элементтердің периодтық жүйесінде 3-периодта IV топтың негізгі топшасында орналасқан. Оның электрондық формуласы 1s²2s²2p⁶3s²3p², −4, +4 тотығу дәрежелерін көрсетеді. Кремний — р-элемент, бейметалл. Табиғатта таралуы. Кремний табиғатта таралуы жағынан оттектен кейінгі екінші элемент ( 27,6% масса бойынша). |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
Презентация Көрсетілім Bilimland |
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 6 мин.
|
«Ассоциация» барлық білетіндеріңізді тапсырма орындауда қолданамыз. Келтірілген фактілерді талқылау. |
Task №1 Match the structural composition of silicon and its compounds, describe the type of crystal lattice, chemical bonding, and practical significance.
|
Descriptors: 1. Matches the structural formula of silicon and its compounds correctly. 2. Describes the correct type of crystal lattice and chemical bonding. 3. Demonstrates the practical applications with specific examples. |
9-сынып оқулығы. Жұмыс дәптері.
Презентация
|
||||||||||||||||
|
20 мин. |
БЖБ №8 9.3А 17 (VII), 16 (VI), 15 (VI), 14 (IV) -топ элементтері және олардың қосылыстары |
БЖБ тапсырмаларын орындайды. |
15 балл |
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 3 мин. |
IV. Сабақты қорытындылау. Оқу мақсатына оралу. «Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
«Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
шағым қалдыра аласыз

















