Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі: Мектеп:
Тарау 6.2A: Крест жорықтары
Мерзімі: Мұғалім аты-жөні,
тегі:
Сынып: Қатысқандар
саны:
Қатыспағандар:
|
|
Сабақ тақырыбы:
|
Крест жорықтары христиан
Еуропа мен мұсылман әлемін неліктен
өзгертті?
|
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
6.2.2.1 – тарихи оқиғалардың
өзара байланысын орнату арқылы діндерің әлемдік мәдениетке ықпалын
анықтау;
6.3.2.6 – картада оқиғаларды даму динамикасында
белгілей отырып, 1-4 жорықтар мысалында крест жорықтарының
себеп-салдарларын анықтау
|
|
Сабақ мақсаты:
|
Кресть жорықтарының негізінде Еуропа мен
Шығыстағы өзгерістерді анықтау
|
|
Сабақ түрі:
|
аралас
|
|
Бағалау критерийлері:
|
Крест жорықтарының 3 (үш)
жағымды (оң) салдарын анықтайды;
Крест жорықтарының 3 (үш)
жағымсыз (теріс) әсерін анықтайды;
орын алған өзгерістер туралы
қорытынды жасайды;
|
|
Тілдік мақсаттар:
|
Берілген сабақ төменгі тілдік құзыреттіліктерін
дамытады:
-
Тыңдалым (аудирование)
– видеоматериал көру негізінде
практикалық тапсырма орындау барысында
-
Оқылым –
практикалық тапсырма орындау кезінде тарихи
деректермен және мәтіндермен жұмыс
барысында
-
Жазылым –
практикалық тапсырма орындау барысында жазбаша
жұмыстарын орындау
-
Айтылым -
сыныпта (жұпта) талқылау барысында және мұғалім
сұрақтарына жауап беру кезінде
|
|
Құндылықтарды
дарыту:
|
Басқа елдердің тарихын құрметтеуді
дарыту
|
|
Пәнаралық байланыстар:
|
география,
экономика
|
|
АКТ қолдану дағдылары:
|
Интерактивті тақтаны қолдану,
презентация
|
|
Диалогқа және жазуға арналған пайдалы
фразалар:
|
Бірінші себебі болды
..........................
Берілген дерек
....................................................туралы
айтады
Маған білу керек
сияқтысы мынау...................................…
|
|
Бастапқы білімдер:
|
Христиан дінінің сендіру
жүйесі ретінде оқыту.
|
|
Сабақ барысы
|
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңі.
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекеті
|
Ресурстар
|
|
Сабақтың басы
2 минут
6 минут
2
минут
|
-
Ұйымдастыру
кезеңі
Сабаққа дайындық. Оқушылардың
сәлемдесуі.
ФБ/Ж. 1 қосымша бойынша үй
тапсырмасын орындауын тексеру. Орындалған тапсырмалар бойынша
мұғалімнің
пікірі. Қалыптастырушы
бағалау.
Дескрипторлар.
Оқушы:
Бастапқы ынтыландырушы
материал БЫМ/К. Мұғалім оқушыларға қолдарын
жууын өтінеді.
Сұрақ:
Адамдар әр кезде осылай жасаған
ба?
Тазалық (гигиена) қай уақытта
еуропа елдерінің күнделікті ісіне
айналды?
|
Дидактика-лық
материал
Қосымша
1
|
|
Сабақтың
ортасы
10 минут
10 минут
5
минут
|
II. Жобалау
- Сіздердің ойыңызша бүгін біз
қандай тақырыпты өтеміз? (оқушылардың
болжамдары)
Тақырыпты анықтап дәптерлерге
жазу. Сабақ мақсаттарымен танысу.
-
Тапсырманы
орындау (жұптық
жұмыс):
Оқушыларға бір-біріне әсер
еткен крест жорықтарының себептері бар карточка ұсыныңыз. Сол
себептерді жағымды және жағымсыз салдарларға және маңыздылығы
бойынша топтастыру қажет. Қалыптастырушы бағалау.
Дескрипторлар:
Оқушы:
-
Крест жорықтарының
нәтижесіндегі өзгерістерді маңыздылығы бойынша
топтастырады.
-
Крест жорықтарының салдарларын
жағымды және жағымсыз етіп бөледі (жұмыс аяқталған соң бір-бірін
бағалау ұйымдастырылады).
-
Мәтінмен
жұмыс. Мәтінді оқып крест
жорықтарының христиандық Еуропаға және мұсылман әлеміне әсері
жайында қорытынды жасаңыз. Жұмыс барысында оқушыларға өздері
келісетін 2 жаққа бөлініп тұруына ұсыныс жасап, олардың шешімдерін
талқыға салыңыз.
Қалыптастырушы бағалау.
Дескрипторлар:
Оқушылар:
-
Крест жорықтарының мұсылман әлеміне әсерін
анықтайды;
-
Крест жорықтарының Еуропаға әсерін
анықтайды;
-
Крест жорықтарының 3 жағымсыз
әсерін анықтайды
-
Крест жорықтарының 3 жағымды
әсерін анықтайды (жұмыс аяқталған соң оқушылар өздері таңдаған
тақтайшаға барады және өзара бағалау
өткізеді).
-
Ж.
Дәптерлерде
жұмыс.
«Не себепті крест жорықтары христиандық
Еуропаны мұсылман әлеміне
қарағанда көбірек өзгертті?»
тақырыбында тарихшы ретінде
қорытынды жасау.
|
Дидактикалық
материал
Қосымша
2
Қосымша
3
Тақтайшалар: «Еуропа көп
өзгерді»,
«Мұсылман әлемі көп
өзгерді»
Дәптерлерде жұмыс жасау.
|
|
Сабақтың соңы
5
минут
|
«Үш
кезең» стратегиясы:
Оқушыларға сабақ барысында 3 жақсы жасалған
әрекетті және әлі де жұмыстарын жақсарту керек екені туралы 1
іс-әрекетті атау керек.
V. Үй
тапсырмасы: теориялық материалды
қайталау.
|
|
|
Дифференциациялап оқыту –
Оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға
қандай міндеттер қоюды
жоспарлайсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың білімін қалай
тексересіз?
|
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік ережелері
АКТ-ны қолдану
Құндылықтармен байланыс
(тәрбие
элементі)
|
|
Жұпта жұмыс істеу: қабілеті жоғары оқушылар
қабілеттері орташа оқушыларға көмектесуде, ал мұғалімнің үлгерімі
төмен оқушыларға көмектесуі.
|
Бағалау критерийлері, қадағалау, оқушылардың
крментарийлері.
|
Кабинет қаіпсіздік нормаларына сай қамтмасыз
етілген, оқушылардың отырысына назар аудару
керек.
|
|