Сабақ жоспары
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Крест жорықтары христиандық Еуропа мен мұсылман әлемін неліктен өзгертті?
Крест жорықтары христиандық Еуропа мен мұсылман әлемін неліктен өзгертті?
Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:6.2А бөлімі Мектеп: Крест жорықтары Мерзімі: Мұғалім аты: Сынып: 7(6) сынып Қатысқандар саны: Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Крест жорықтары христиандық Еуропа мен мұсылман әлемін неліктен өзгертті? |
|||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.2.2.1 – тарихи оқиғалардың өзара байланысын орнату арқылы діндерің әлемдік мәдениетке ықпалын анықтау; 6.3.2.6 – картада оқиғаларды даму динамикасында белгілей отырып, 1-4 жорықтар мысалында крест жорықтарының себеп-салдарларын анықтау |
|||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Оқушылардың барлығы: Католиктік шіркеудің шығысқа жорық жасаудың 1-4 крест жорықтарының мақсатын, себеп-салдарын біледі. Оқушылардың көпшілігі:Крест жорықтарының ерекшеліктерін анықтайды. Оқушылардың кейбіреулері:Крест жорықтарының Еуропа мен ислам әлемінің мәдени өміріне ықпалын салыстырады. |
|||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдалары: |
Білу, түсіну, қолдану. |
|||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері: |
Крест жорықтарының себептері мен салдарын көрсетеді. Крест жорықтарының христиан және мұсылман әлеміне тигізген әсерін көрсетеді. |
|||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар: |
Берілген сабақ төменгі тілдік құзыреттіліктерін дамытады: Тақырыпқа тән лексика және терминология: Крест, Папа Урбан II, Христиан, Ислам, Рыцарьлық ордендер. Диалог және жазылым үшін пайдалы сөз тіркестері: - Христиан шіркеуі шығысқа жорықты ұйымдастырушы. Себебі.... - I Крест жорығына кедейлер қатысты. Себебі.... - 1-4 Крест жорықтары өздерін тонаушы басқыншылар екенін көрсетті. Себебі.... - Крест жорықтарының тиімді және тиімсіз жақтары болды. Себебі.... - Крест жорықтары христиандық Еуропа мен мұсылман әлемін өзгертті. Өйткені.... |
|||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту: |
Мәңгілік ел:Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы. Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы – мемлекетіміздің белсенді, теңдестірілген, сындарлы және жауапты ішкі саясатының басты мәні. |
|||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар: |
ГеографияXI-XV ғ.ғ. Еуропаның саяси картасы. |
|||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Христиан дінінің пайда болу тарихын біледі. Ислам мәдениетінің өркендеуін біледі. Крест жорықтарының себептерін сипаттайды. |
|||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңі. |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеті |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 4 минут 8 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал қалыптастыру Топқа біріктіру «Саяхат» әдісі Өткен тақырыпты пысықтау «Бинго»әдісі Қалыптастырушы бағалау: Топтық бағалау. Бағалау критерийі. - Сұрақтардың дұрыс құрастырылуы; - Ашық сұрақтардың көбірек қойылуы. |
Р.Т.Айтбай, Ә.Қ.Қасымова. «Дүние жүзі тарихы» 7 (6) сынып. Алматы: Атамұра – 2017 жыл., А4 қағазы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 12 минут 8 минут |
Мұғалімнің слайдпен таныстырылымы. Б.Т.1. Тапсырма. «Жигсо» әдісі» Мәтінмен жұмыс.«Түртіп алу»әдісі 1топ. Тапсырма. Крест жорықтарының мұсылман әлеміне әсері. Дескриптор:
2 топ. Тапсырма. Крест жорықтарының Еуропаға әсері. Дескриптор: - Крест жорықтарының себептері мен бағыттарын түсінеді; - Крест жорықтарының Еуропаға әсерін анықтайды. 3 топ. Тапсырма. Крест жорықтарының жағымсыз жақтары. Дескриптор: - Крест жорықтарының себептері мен бағыттарын түсінеді; - Крест жорықтарының 3 жағымсыз әсерін анықтайды. 4 топ. Тапсырма. Крест жорықтарының жағымды жақтары. Дескриптор:
Қ.Б. «Бутерброт» Саралау.Диалог және қолдау көрсету Ж.Ж. 2. Тапсырма. «Ойлан, жұптас, тап!»
Дескриптор: - Крест жорықтарының хронологиялық шеңберінатайды; - Крест жорықтарының ұйымдастырушыларынатайды; - Крест жорықтарының себептерін анықтайды; - Крест жорықтарының мақсатын атайды; - Крест жорықтарындағы басты оқиғалардысипаттайды. Қ.Б.. Бірін-бірі бағалау.«Смайликтер» әдісі. Саралау: Дереккөз |
Слайд Р.Т.Айтбай, Ә.Қ.Қасымова. «Дүние жүзі тарихы» 7 (6) сынып. Алматы: Атамұра – 2017 жыл. А4 қағазы
А4 қағазы
Р.Т.Айтбай, Ә.Қ.Қасымова. «Дүние жүзі тарихы» 7 (6) сынып. Алматы: Атамұра – 2017 жыл. А4 қағазы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 6минут
Кері байланыс 2 минут |
Ж. 3. Тапсырма. Дәптермен жұмыс. Крест жорықтары христиандық Еуропа мен мұсылман әлемін қалай өзгерткендігін кестеде толтырыңыз.
Дескриптор: -Крест жорықтарының Еуропа мен ислам әлемінің мәдени өміріне ықпалын салыстырады; -Крест жорықтары христиандық Еуропаны мұсылман әлеміне қарағанда көбірек өзгерткендігіне қорытынды жасайды. Қ.Б. Өзін-өзі бағалау«Өмір ағашы» әдісі. Саралау.Қорытынды. Кері байланыс:"ҚҚҚ" әдісі.
Үй тапсырмасы: Жіктеу: Үлгерімі жоғары оқушы: «Кластер» әдісімен тапсырма орындайды. Крест жорықтарының Еуропа мен мұсылман әлеміне әсері қандай болды деп ойлайсың? Ж Үлгерімі орта оқушы: «ТТ» әдісімен кесте толтырады.
Үлгерімі төмен оқушы: «Иә, жоқ» әдісімен сұрақтарға жауап береді.
Оқыған материалды қайталау және тақырыпқа байланысты қызықты мәліметтер іздену. Тест құрастыру.
|
Дәптерлерде жұмыс жасау.
Стикерлер. |
||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-ны қолдану Құндылықтарменбайланыс (тәрбие элементі)
|
||||||||||||||||||
|
А) Саралау.Диалог және қолдау көрсету В) Саралау: Дереккөз С) Саралау.Қорытынды.
А
В)«ТТ»әдісімен кесте толтырады.
С) «Иә, жоқ» әдісімен сұрақтарға жауап бере алады.
|
Бағалау критерийлері, топтық бағалау «бутерброт» әдісі, бірін-бірі бағалау «смайликтер»әдісі, өзін-өзі бағалау «өмір ағашы» әдісі.. |
Кабинет қаіпсіздік нормаларына сай қамтмасыз етілген, оқушылардың отырысына назар аудару керек. |
||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия. Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары қол жетімді болды ма? Оқушылардың барлығы оқу мақсаттарына жетті ма? Жоқ болса неге? Сабақта дифференциация дұрыс өткізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Жоспардан қандай ауытқулар болды және неге? |
|
|
||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? (сабақ беру мен оқыту жөнінде ойланып көріңіз)? 1: 2: Сабақтың жақсаруына не әсер етуі мүмкін (оқыту мен оқу жөнінде ойланып көріңіз 1: 2: Сыныпта сабақ барысында мен оқушылардың қандай қиындықтарын анықтадым және келешекте сабақтарда неге назар аудару қажет? |
|
|
||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













