«Алматы облысы білім басқармасының Қарасай ауданы бойынша білім бөлімі» мемлекеттік мекемесінің
«С.Керімбеков атындағы орта мектеп»
коммуналдық мемлекеттік мекемесі
X ғасыр - XIII ғасырдың басындағы Қазақстан аумағындағы саяси процестер.
Зерттеу сұрағы: X ғасыр - XIII ғасырдың басында саяси карта қаншалықты өзгерді?
|
Бөлім: |
Крест жорықтары |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Асқар Серік Ишанқұлұлы |
||||
|
Күні: |
13.11.2024 |
||||
|
Сынып: |
6 |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Крест жорықтары христиандық Еуропа мен мұсылман әлемін қалай өзгертті? |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.3.2.6 картада оқиғаларды даму динамикасында белгілей отырып, 1-4 жорықтар мысалында крест жорықтарының себеп-салдарын анықтау; 6.2.2.1 тарихи оқиғалардың өзара байланысын орнату арқылы діндердің әлемдік мәдениетке ықпалын анықтау |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Картада оқиғаларды даму динамикасында белгілей отырып, 1-4 жорықтар мысалында крест жорықтарының себеп-салдарын анықтау; Тарихи оқиғалардың өзара байланысын орнату арқылы діндердің әлемдік мәдениетке ықпалын анықтау |
||||
|
|
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ /уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдастыру 5 минут
|
Мұғалім оқушыларға тарихи деректі ұсынып, келесі сұрақ қояды: дерек қандай ақпарат береді? Жұмыс дәптеріне сабақ тақырыбын жазып, зерттеу жұмысының қадамдарымен, сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерімен, тарихи концептімен танысу. Оқушылармен бірлесіп, зерттеу сұрақтары анықталады:
|
Болжам жасау арқылы төмендегі сұрақтарға жауап береді:
|
Болжам жасау арқылы төмендегі сұрақтарға жауап береді 2 б Мұғалім мен оқушы арасында кері байланыс жүреді. |
Презентация №1 бет Презентация №2 бет Оқулық |
|
|
Жаңа сабақ 15 минут |
Мұғалім крест жорықтарының саладарлары карточкалаларын таратып, төменде берілген тапсырмаларды орындауды сұрайды:
Мұғалім оқушыларды карточкалаларды талдау барысында бағыттап отырады. . М/БСіздіңойыңызша, қандайсалдарлареңмаңызды? Жалпысыныптық талқылау. Мұғалім сыныпта екі тұжырым жазылған тақтайшаларды көрсетеді: «Еуропа көбірек өзгерді», «Мұсылман әлемі көбірек өзгерді». ЖМұғалім оқушыларға «Крест жорықтары мұсылман әлеміне қарағанда христиандық Еуропаны көбірек өзгертті?»тақырып бойынша ПТМС әдісі бойынша эссе жазуға тапсырма береді. П – Позиция (Менің ойымша, …) Т – Тұжырым (себебі, …) М – Мысал (мысалы, …) С – Салдары(қорытындылай келе, …). Б/ЖКейбір оқушылар жазбаларын сынып алдында қорғайды, қалған оқушылар дескрипторларға сүйене отырып, өзара бағалауды жүргізеді. |
Оқушылар кері байланыс беріп отырады. Жаңа тақырыппен танысады, өз ойларын ортаға салады. Термин сөздермен танысады. |
Дескрипторлар Крест жорықтарының маңызды және қосалқы салдарын анықтайды. Крест жорықтарының саяси, экономикалық, әлеуметтік, мәдени салдарын анықтайды. Крест жорықтарының оң және теріс салдарын анықтайды. Оқушылар екі тұжырымның біреуін тағдайды, өз таңдауды дәлелдейді. Дескрипторлар Таңдаған тұжырым бойынша көзқарасын дәлелдейді. Дескрипторларкөзқарасын дәлелдейді; кем дегенде 2 дәлел келтіреді; қорытынды шығарады; ПТМС құрылымын сақтайды |
оқулық презентация |
|
|
5 минут |
Сабақты қорытындылау Мұғалім крест жорықтарының оқиғаларын хронологиялық реттілікте орналастыруды сұрайды. Мұғалім дұрыс жауаптарды ұсынады, өзін-өзі тексеру. Үйге тапсырма Крест жорықтары |
Оқушылар берілген мәліметтерге сүйене отырып, берілген сұрақтарға жауап береді. Оқушылар берілген мәліметтерге сүйене отырып, көшпелі және отырықшы өмір салты туралы деректерді жіктейді. |
Оқушылар берілген мәліметтерге сүйене отырып, берілген сұрақтарға жауап береді. |
оқулық дәптер презентация |
|
|
Сабақты бекіту Қорытынды 10 минут |
X ғасыр - XIII ғасырларда Қазақстанның оңтүстік және оңтүстік- шығыс аймақтарында қалалық мәдениет дамып,суармалы жер шаруашылығы өркендеді.Бұл кезеңде аттары әлемге әйгілі болған Әбу Наср әл- Фараби,Қожа Ахмет Йасауи,Махмуд Қашғари,Жүсіп Баласағұни сияқты жарық жұлдыздар дүниеге келді. Үйге тапсырма: X ғасыр - XIII ғасырдың басындағы Қазақстан аумағындағы саяси процестер |
Оқушылар тақырыпқа байланысты сұрақтарға жауап береді |
Мұғалім мен оқушы арасында үнемі кері байланыс жүреді. 1-10 баллдық шкала бойынша бағалайды. |
оқулық дәптер презентация |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Крест жорықтары христиандық Еуропа мен мұсылман әлемін қалай өзгертті.docx
Крест жорықтары христиандық Еуропа мен мұсылман әлемін қалай өзгертті.docx
«Алматы облысы білім басқармасының Қарасай ауданы бойынша білім бөлімі» мемлекеттік мекемесінің
«С.Керімбеков атындағы орта мектеп»
коммуналдық мемлекеттік мекемесі
X ғасыр - XIII ғасырдың басындағы Қазақстан аумағындағы саяси процестер.
Зерттеу сұрағы: X ғасыр - XIII ғасырдың басында саяси карта қаншалықты өзгерді?
|
Бөлім: |
Крест жорықтары |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Асқар Серік Ишанқұлұлы |
||||
|
Күні: |
13.11.2024 |
||||
|
Сынып: |
6 |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Крест жорықтары христиандық Еуропа мен мұсылман әлемін қалай өзгертті? |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.3.2.6 картада оқиғаларды даму динамикасында белгілей отырып, 1-4 жорықтар мысалында крест жорықтарының себеп-салдарын анықтау; 6.2.2.1 тарихи оқиғалардың өзара байланысын орнату арқылы діндердің әлемдік мәдениетке ықпалын анықтау |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Картада оқиғаларды даму динамикасында белгілей отырып, 1-4 жорықтар мысалында крест жорықтарының себеп-салдарын анықтау; Тарихи оқиғалардың өзара байланысын орнату арқылы діндердің әлемдік мәдениетке ықпалын анықтау |
||||
|
|
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ /уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдастыру 5 минут
|
Мұғалім оқушыларға тарихи деректі ұсынып, келесі сұрақ қояды: дерек қандай ақпарат береді? Жұмыс дәптеріне сабақ тақырыбын жазып, зерттеу жұмысының қадамдарымен, сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерімен, тарихи концептімен танысу. Оқушылармен бірлесіп, зерттеу сұрақтары анықталады:
|
Болжам жасау арқылы төмендегі сұрақтарға жауап береді:
|
Болжам жасау арқылы төмендегі сұрақтарға жауап береді 2 б Мұғалім мен оқушы арасында кері байланыс жүреді. |
Презентация №1 бет Презентация №2 бет Оқулық |
|
|
Жаңа сабақ 15 минут |
Мұғалім крест жорықтарының саладарлары карточкалаларын таратып, төменде берілген тапсырмаларды орындауды сұрайды:
Мұғалім оқушыларды карточкалаларды талдау барысында бағыттап отырады. . М/БСіздіңойыңызша, қандайсалдарлареңмаңызды? Жалпысыныптық талқылау. Мұғалім сыныпта екі тұжырым жазылған тақтайшаларды көрсетеді: «Еуропа көбірек өзгерді», «Мұсылман әлемі көбірек өзгерді». ЖМұғалім оқушыларға «Крест жорықтары мұсылман әлеміне қарағанда христиандық Еуропаны көбірек өзгертті?»тақырып бойынша ПТМС әдісі бойынша эссе жазуға тапсырма береді. П – Позиция (Менің ойымша, …) Т – Тұжырым (себебі, …) М – Мысал (мысалы, …) С – Салдары(қорытындылай келе, …). Б/ЖКейбір оқушылар жазбаларын сынып алдында қорғайды, қалған оқушылар дескрипторларға сүйене отырып, өзара бағалауды жүргізеді. |
Оқушылар кері байланыс беріп отырады. Жаңа тақырыппен танысады, өз ойларын ортаға салады. Термин сөздермен танысады. |
Дескрипторлар Крест жорықтарының маңызды және қосалқы салдарын анықтайды. Крест жорықтарының саяси, экономикалық, әлеуметтік, мәдени салдарын анықтайды. Крест жорықтарының оң және теріс салдарын анықтайды. Оқушылар екі тұжырымның біреуін тағдайды, өз таңдауды дәлелдейді. Дескрипторлар Таңдаған тұжырым бойынша көзқарасын дәлелдейді. Дескрипторларкөзқарасын дәлелдейді; кем дегенде 2 дәлел келтіреді; қорытынды шығарады; ПТМС құрылымын сақтайды |
оқулық презентация |
|
|
5 минут |
Сабақты қорытындылау Мұғалім крест жорықтарының оқиғаларын хронологиялық реттілікте орналастыруды сұрайды. Мұғалім дұрыс жауаптарды ұсынады, өзін-өзі тексеру. Үйге тапсырма Крест жорықтары |
Оқушылар берілген мәліметтерге сүйене отырып, берілген сұрақтарға жауап береді. Оқушылар берілген мәліметтерге сүйене отырып, көшпелі және отырықшы өмір салты туралы деректерді жіктейді. |
Оқушылар берілген мәліметтерге сүйене отырып, берілген сұрақтарға жауап береді. |
оқулық дәптер презентация |
|
|
Сабақты бекіту Қорытынды 10 минут |
X ғасыр - XIII ғасырларда Қазақстанның оңтүстік және оңтүстік- шығыс аймақтарында қалалық мәдениет дамып,суармалы жер шаруашылығы өркендеді.Бұл кезеңде аттары әлемге әйгілі болған Әбу Наср әл- Фараби,Қожа Ахмет Йасауи,Махмуд Қашғари,Жүсіп Баласағұни сияқты жарық жұлдыздар дүниеге келді. Үйге тапсырма: X ғасыр - XIII ғасырдың басындағы Қазақстан аумағындағы саяси процестер |
Оқушылар тақырыпқа байланысты сұрақтарға жауап береді |
Мұғалім мен оқушы арасында үнемі кері байланыс жүреді. 1-10 баллдық шкала бойынша бағалайды. |
оқулық дәптер презентация |
|
шағым қалдыра аласыз













