Бекітемін:
|
Бөлім: |
Химиялық байланыс түрлері |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Оразова О. |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
8а |
|
Қатысушылар саны |
|
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кристалдық тордың түрлері (44-сабақ) |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.4.3 -иондық, молекулалық, макромолекулалық , металдық кристалл торларының қасиеттерін түсінеді |
|
Сабақтың мақсаты: |
-кристалдық тор түрлерімен танысады -иондық, молекулалық, макромолекулалық , металдық кристалл торларының айырмашылықтарын біледі |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. |
Ұйымдастыру. І. Сыныпта ынтымақтастық атмосферасы мен бірлескен оқу ортасын құру 2. Топқа бөлу |
Өткенді сабақты қайталау Берілген заттардағы химиялық байланыс түрін анықтаңыз
Na2O, Mg, CsF, CaCl2, Cu, HCl, Al2O3, Br2, MgI2, PH3, H2O, Fe, I2, SiO2, Ca, F2, LiH, CO2
Оқушыларда Mg, Cu, Fe , Ca байланыс түрін анықтауда қиындық туындауы мүмкін. Сондықтан Mg, Cu, Fe , Ca -бұлар металдар екенін және металдарда болатын химиялық байланыс - металдық байланыс деп аталатынын түсіндіріңіз. |
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. Дискриптор: 1. Химиялық байланыс түрлерін ажыратады – 2 балл |
Мульдимедиялық тақта |
|
Жаңа сабаққа кіріспе |
Сабақ тақырыбы мен мақсатын қою (өткен тақырыптармен байланыстырып, жаңа тақырыпты түсіндіру) |
Мұғалімнің түсіндірмесі: Кристалл тор түрлеріне жеке тоқтала отырып түсіндіреді. Кристалдық тор–кристалл заттардағы атомдардың,иондардың,молекулалардыңбелгілі бір ретпен орналасуы. Кристалдық тор бір-біріне тығыз орналасқан параллелепипедтерден немесе кубтардан тұрады.Атомдар,иондар немесе молекулалар орналасқан параллелепипедтің төбелері (бұрыштары) кристалдық тордың түйіндері, ал олар арқылы өтетін түзу сызықтары қатарлары деп аталады. Бір қатарда жатпайтын үш түйін арқылы өтетін жазықтықты жазық торапдейді. Элементар ұяшықтың үш бағыттағы сызықтық өлшемдері мен оның жақтарының аралық бұрыштары кристалдық тордың параметрлері болып табылады. |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
|
Топтық жұмыс 6 мин |
ТЖ. Практикалық жұмыс «Кристалдық тор» модельін құрастыру |
Топтық жұмыс:
|
Дискриптор: 1. Берілген қосылыстардың кристалдық торының модельін құрастырады – 3 балл |
Кристалдық тор модельдері, |
|
Жұптық жұмыс 5 мин |
ЖЖ. «Сәйкестендіру» Берілген қосылыстардың формулалары мен кристалл торлары арасындағы байланысты табу |
Жұптық жұмыс:
|
Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі. Дискриптор: Қосылыстың формуласының кристалдық торын дұрыс табады – 3 балл |
Түрлі түсті карандаш, үлестірме қағаздар |
|
Жеке жұмыс 5 мин |
Bamboozle.com қосымшасы арқылы сұраққа жауап беру
|
Оқушылар топ бойынша bamboozle платформасы арқылы ұяшық таңдап, сұрақтарға жауап берді.
|
Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі. Дискриптор Сұраққа дұрыс жауап береді - 2 балл |
https://www.baamboozle.com/game/2965928 |
|
ЕБҚО
|
Кристалдық тордың сызбасын бейнелеу |
|
Түрлі түсті карандаш |
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
«Ақылды химиктер» әдісі
Үйге тапсырма №5 тапсырма 134 бет |
Оқушылар бүгінгі сабаққа ауызша кері байланыс береді. Алдарында тұрған колбалар арқылы сабаққа рефлексия жасайды. |
Мұғалім дескриптор бойынша оқушыларды бағалайды. Бағалау парағын жинап алады. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Кристалдық тордың түрлері
Кристалдық тордың түрлері
Бекітемін:
|
Бөлім: |
Химиялық байланыс түрлері |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Оразова О. |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
8а |
|
Қатысушылар саны |
|
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кристалдық тордың түрлері (44-сабақ) |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.4.3 -иондық, молекулалық, макромолекулалық , металдық кристалл торларының қасиеттерін түсінеді |
|
Сабақтың мақсаты: |
-кристалдық тор түрлерімен танысады -иондық, молекулалық, макромолекулалық , металдық кристалл торларының айырмашылықтарын біледі |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. |
Ұйымдастыру. І. Сыныпта ынтымақтастық атмосферасы мен бірлескен оқу ортасын құру 2. Топқа бөлу |
Өткенді сабақты қайталау Берілген заттардағы химиялық байланыс түрін анықтаңыз
Na2O, Mg, CsF, CaCl2, Cu, HCl, Al2O3, Br2, MgI2, PH3, H2O, Fe, I2, SiO2, Ca, F2, LiH, CO2
Оқушыларда Mg, Cu, Fe , Ca байланыс түрін анықтауда қиындық туындауы мүмкін. Сондықтан Mg, Cu, Fe , Ca -бұлар металдар екенін және металдарда болатын химиялық байланыс - металдық байланыс деп аталатынын түсіндіріңіз. |
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. Дискриптор: 1. Химиялық байланыс түрлерін ажыратады – 2 балл |
Мульдимедиялық тақта |
|
Жаңа сабаққа кіріспе |
Сабақ тақырыбы мен мақсатын қою (өткен тақырыптармен байланыстырып, жаңа тақырыпты түсіндіру) |
Мұғалімнің түсіндірмесі: Кристалл тор түрлеріне жеке тоқтала отырып түсіндіреді. Кристалдық тор–кристалл заттардағы атомдардың,иондардың,молекулалардыңбелгілі бір ретпен орналасуы. Кристалдық тор бір-біріне тығыз орналасқан параллелепипедтерден немесе кубтардан тұрады.Атомдар,иондар немесе молекулалар орналасқан параллелепипедтің төбелері (бұрыштары) кристалдық тордың түйіндері, ал олар арқылы өтетін түзу сызықтары қатарлары деп аталады. Бір қатарда жатпайтын үш түйін арқылы өтетін жазықтықты жазық торапдейді. Элементар ұяшықтың үш бағыттағы сызықтық өлшемдері мен оның жақтарының аралық бұрыштары кристалдық тордың параметрлері болып табылады. |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
|
Топтық жұмыс 6 мин |
ТЖ. Практикалық жұмыс «Кристалдық тор» модельін құрастыру |
Топтық жұмыс:
|
Дискриптор: 1. Берілген қосылыстардың кристалдық торының модельін құрастырады – 3 балл |
Кристалдық тор модельдері, |
|
Жұптық жұмыс 5 мин |
ЖЖ. «Сәйкестендіру» Берілген қосылыстардың формулалары мен кристалл торлары арасындағы байланысты табу |
Жұптық жұмыс:
|
Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі. Дискриптор: Қосылыстың формуласының кристалдық торын дұрыс табады – 3 балл |
Түрлі түсті карандаш, үлестірме қағаздар |
|
Жеке жұмыс 5 мин |
Bamboozle.com қосымшасы арқылы сұраққа жауап беру
|
Оқушылар топ бойынша bamboozle платформасы арқылы ұяшық таңдап, сұрақтарға жауап берді.
|
Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі. Дискриптор Сұраққа дұрыс жауап береді - 2 балл |
https://www.baamboozle.com/game/2965928 |
|
ЕБҚО
|
Кристалдық тордың сызбасын бейнелеу |
|
Түрлі түсті карандаш |
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
«Ақылды химиктер» әдісі
Үйге тапсырма №5 тапсырма 134 бет |
Оқушылар бүгінгі сабаққа ауызша кері байланыс береді. Алдарында тұрған колбалар арқылы сабаққа рефлексия жасайды. |
Мұғалім дескриптор бойынша оқушыларды бағалайды. Бағалау парағын жинап алады. |
|
шағым қалдыра аласыз

















