|
Көркем еңбек |
Мектеп: № 201 мектеп-лицей |
||||||||
|
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
||||||||
|
Сынып: 9 сабақ 1-2 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||
|
Бөлім: |
Үй мәдениеті |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ландшафт элементтері интерьерде /экстерьерде |
||||||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
9.1.5.1 күрделі
нысандар, пішіндер мен образдардың дизайнын дайындау үшін түрлі
салалар бойынша білімдерді жалпылау; 9.1.3.1 шығармашылық идеяларды (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды) дамыту мен іске асыруда алғашқы және қазіргі ақпарат көздерін толыққанды және нәтижелі қолдану |
||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
||||||||
|
Құндылықты дарыту |
ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК Құзыреттілік: инновациялық ойлау
|
||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
|||||
|
Басталуы |
Ұйымдастыру кезеңі: сәлемдесу, сыныпта жақсы жағдай қалыптастыру. Сабақ басында:
Сабақ барысында керекті құрал жабдықтарын тексеру. Білімді белсендіру мақсатында өткен сабақты қайталау |
Оқушылар амандасып, бір-біріне сәттілік тілейді. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген суреттер |
|||||
|
Ортасы |
Өсімдік сән және интерьер элементі ретінде. Оқу мақсаты мен жетістік критерийлерімен таныстыру. Оқушылар түрлі өсімдіктермен және өсімдіктерсіз интерьер суреттерін салыстырады, эстетикалық әсер мен көрген суреттердің түстік үйлесімділігін сипаттап, бағалайды. Оқушылармен интерьердегі өсімдіктің ықпалын талқылау: түрлі өсімдіктердің қасиеттері, үйлесімді таңдалған бөлме гүлдерінің түрлі стильдердегі интерьер дизайнын ерекшелендіруі. Топтық жұмыс: Жоспарланған интерьерді безендіру үшін оқушылар өсімдіктерді қолданып сәндік элемент құрады. Топтар өзіндік идеяларын құруға арналған әдістер мен тәсілдерді сипаттай отырып, жұмыстарын талқылайды, демонстрациялайды. |
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі
Оқушылар топта дизайнер ролінде 2D форматында таңдаған өсімдіктерден сәнді элемент құра отырып, болжамды интерьер нобайын орындайды. Ал екінші топ 3D форматында өсімдіктерді қолдана отырып (икебана, панно, коллаж және т.б.) интерьер декорациясын ойлап табады. |
Дискриптор АКТ ақпараттарын қолдана алады; Ландшафты безендіруді біледі; Суретшілер, қолөнершілер, дизайнерлердің жұмыстарымен танысады. |
Онлайн ресурстары: Интерьердің стилі мен өсімдіктер http://www.florentina-studio.ru/plants-interior/ Бөлменің эко дизайны http://www.florentina-studio.ru/ecodesign/ Белгілібіринтерьергебайланыстыбөлмеөсімдіктерінқалайтаңдауғаболады? http://mymansion.ru/interer/komnatnyie-rasteniya-v-interere.html Интерьердегүлдердіорналастыруhttp://happyflora.ru/view_cat.php?cat=11 Бөлмегүлдеріарқылыүйдібезендіруhttp://www.remontbp.com/cvety-v-dome/ |
|||||
|
Аяқталуы
|
Жұмыс таныстырылымы: Оқушылар кестеге енгізілген ақпаратты талқылайды, сыныптастарының жұмысына түсініктеме береді. Рефлексия: «Плюс – минус – қызықты» Оқушыларға жазбаша немесе ауызша орындауға ұсыныс жасаңыз (уақытқа байланысты). Жазбаша түрде оқушылар кестенің үш бөлігін толтырады. «П» - «плюс» бөліміне сабақта ұнағанның барлығын жазады, ақпараттар мен жұмыс формалары. «М» - «минус» бөлігіне не ұнамағанын жазады, оқушы көзқарасы бойынша оған қажет емес ақпараттар. «Қ» - «қызықты» бөліміне сабақтағы қызықты жағдайларды, тағы нені білгісі келетінін және мұғалімге сұрағын жазады.
|
Оқушылар сабақты қандай деңгейде түсініп, білгендерін айтады |
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
|||||
|
|
|||||||||
|
Көркем еңбек |
Мектеп: № 201 мектеп-лицей |
|||||
|
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 9 сабақ 3-4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Бөлім: |
Үй мәдениеті |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Шығармашылық идеяны визуалдау. |
|||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
9.1.5.2 әртүрлі графика тәсілдерін қолдану арқылы (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолданып) өз бетінше графикалық және технологиялық құжатты құру; 9.3.4.1 өзінің және өзгелердің жұмыстарындағы мақсаттың өзіндік анық көруін және негізделген бағаны өзіндік білдіру. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||
|
Құндылықты дарыту |
ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК Құзыреттілік: инновациялық ойлау
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басталуы |
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, назар аударту. «Кім көп табады?» дидактикалық ойыны Жұмыс барлық бөлшектерді немесе жұмыс элементтерін, материал түрлерінің саны мен қолданылған түстерді анықтауға бағытталған. Оқушыларға коллаж/панно суреттерінен: - бөлшектер; - материалдар; - түстер (сары түс және т.б.) санын табуды ұсыныңыз. Ойын нәтижесін талқылаңыз, ең аңғарымпазды атап өтіңіз. Сабақ тақырыбы және мақсатымен танысу: Оқушыларды сабақтың мақсаты, тақырыбымен таныстырыңыз, олармен бірге бағалау критерийлерін талқылаңыз. |
Оқушылар бір-біріне сәттілік тілейді. Суреттерді қарастыра отырып, материалдар, түстер санын анықтайды. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген суреттер |
||
|
Ортасы |
Тәжірибелік жұмыс. Сипаттама жасау. Сәулет - құрылыс өнері; жобалау және құрылыс салу өнері. Архитектура, сәулет өнері – құрылысты жобалау, салу, оған көркемдік бейне беру өнері. Архитектура латынша archіtectura, ал грекше аrchіtekton, яғни құрылысшы деген мағынаны білдіреді. Архитектура туындылары адамның күнбе-күнгі тіршілік ортасын қалыптастырады. Олар: әр түрлі қажеттіліктерді атқаруға арналған және адамның эстетикалық талғамына жауап бере алатындай болып салынған тұрғын үйлер, қоғамдық ғимараттар, өнеркәсіптік кешендер. Сәулет өнері – техниканың, ғылымның және өнердің тоғысқан жері. Адамзат баласы көне заманнан бастап құрылыспен айналысқан. Адамдар неолит кезінде үйді ағаштан, қамыстан, талдан және балшықтан салды. Су айдынында, қағылған қазықтың үстіне тұрғызылған үйлер де болған. «Әлемнің жеті кереметі» деп есептелетін
мүсіндер мен құрылыстар, пирамидалардан басқасы құрып біткені мен,
олардың атағы ғасырлар бойы өмір сүреді. әсем әдемілігімен жұрттың
бәрін таңқалдырған, адам баласының қолынан шыққан небір тамаша
туындыларды дүниенің сегізінші кереметі деп мадақтау - ежелден
қалыптасқан ұғым. Әр елде салынған түрлі сәулет ғимаратын немесе т.
б. заттарын сегізінші кереметке
теңейді. Ал біздіңі елде сол сегізінші кереметке
теңейтін бір ғимарат бар, ол Қожа Ахмет Иассауи кесенесі Түркістан
қаласында орналасқан. Оны ұлы ғұлама, екінші Аристотель деп атайтын
– Қожа Ахмет Иассауйге арнап, сол бір заманда Ақсақ Темір салдырған
екен.
Тәжірибелік жұмыс. Жеке бөлшектерді өңдеу. Оқушыларға сұрақтарға жауап беруді ұсыныңыз: - Жұмыста қауіпсіздікті сақтау үшін қандай аспектілерге назар аудару қажет? - Шығармашылық жұмысты орындауға санитарлық-гигиеналық талаптарды бұзу қалай әсер етеді? Мұғалім тәжірибелік жұмысты орындау кезінде жұмыс орнының ұйымдастырылуын, қауіпсіздік техникасының сақталуын, өңдеу тәсілі мен сапасын бақылап, мақсатты тексеру, оқушылармен жеке нұсқаулық жүргізеді. Тапсырма дескрипторы: - таңдалған техникада бұйым элементтері немесе бөлшектері өңделген; - қауіпсіздік техникасы ережелері сақталған. |
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі. Оқушылар жұмыс орнын дайындайды, қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтай отырып, жоспарланған кезеңдерге сәйкес сәндік бұйым элементтерін немесе бөлшектерін дайындайды. Тәжірибелік жұмыс соңында оқушылар жұмыс орнын жинайды. |
Дискриптор Әртүрлі графика тәсілдерін қолдану арқылы (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолданып) өз бетінше графикалық және технологиялық құжатты құрады; Жұмысты жетілдіру бойынша ұсыныс жасайды. |
Жұмыс дәптері және альбом. Шығармашылық жұмыс эскиздері. https://kk.wikipedia.org
https://www.youtube.com/watch?v=TSDx0UuIwwQ Бөлшек/ элементтер дайындау бойынша презентация/суреттер Интерьерге сәндік бұйым дайындауға арналған материалдар мен құралдар. |
||
|
Аяқталуы |
Кері байланыс Оқушылар рефлекциясы : Мен не білдім ? Не үйрендім ? Маған бүгінгі сабақта түсініксіз болды ? |
|
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
||
|
Көркем еңбек |
Мектеп: № 201 мектеп-лицей |
||||||
|
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
||||||
|
Сынып: 9 сабақ 5-6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||
|
Бөлім: |
Үй мәдениеті |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Интерьерді мерекеге орай безендіру |
||||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
9.2.5.4 интерьерді (тұрғын үй, қоғамдық) безендіру, жоспарлау және ұйымдастыру бойынша тәжірибелік жұмысты орындау үшін түрлі салалардағы білімдерін жалпылау; 9.3.3.1 бұйымның сапасын және өнімнің сыртқы көрінісін анықтайтын негізгі факторларды (эстетика, атқаратын қызметі, экономика) талдау және бағалау |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
||||||
|
Құндылықты дарыту |
БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ Құзыреттілік: тиімді коммуникация
|
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Басталуы 0-5 мин |
Психологиялық тренинг «Ауада сан жазу» Сыныпты топқа бөлу: 1ден-2 ге дейін санау арқылы екі топқа бөлу. «Домино» әдісі Біз «Домино» әдісі арқылы қандай жұмыс жасау әрекеттерінің тізбегін құрдық? - Интерьерді (тұрғын үй, қоғамдық) безендіру, жоспарлау және ұйымдастыру бойынша қандай факторлар қолдануға болады? - Олай болса бүгінгі сабағымызда не туралы болмақ? 1. Композиция деген не? 2. Үйлесім деген не? Мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын таныстырады; Ұжымдық талдаудан кейін оқушылар тақырыпты дәптерге жазады, сабақтың мақсаттарымен танысады. |
Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді. Ойлану арқылы оқушылар қайталау сұрақтарына жауап береді |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
|
|||
|
11-20 мин Ортасы
21-35 мин
5 мин |
(Т)«Кинометафора» әдісі. Интерьер — пәтердің белгілі бір ретпен қалыптастырылған әрі сәндеп жабдықталған ішкі кеңістігі. Пәтер интерьерін қалыптастыруда оның сәулеттік шешімі және құрылыс жабдықтары: бөлменін саны мен өзара ыңғайластырыл олардың көлемі мен габариті, терезе мен есіктің, үй жылытатын радиаторлардың, жап-сарластырып салынған шкафтың, санитарлық аспаптардың, асханадағы ыдыс-аяқ жуғыш пен газ не электр плитаның т. б. орналасуы елеулі роль атқарады. Пәтер интерьері тұрмыстық аспаптардан, машиналар мен жарық түсіретін құралдардан және жиһаздан құралады. Интерьерді жабдықтаудың қажетті шарты — қолайлылық пен әсемдік. Интерьердің барлық элементтері өзара әдемі үйлесуі, ал интерьер бүтіндей алғанда бірін-бірі толықтырып, көз тартарлық әсем болуы тиіс. Пәтерді жабдықтарда үйге қандай заттар қажет, оларды қай жерге және қалай орналастыру, әшекейі мен түсі, бөлменің әшекей мен болуын өзгерту-өзгертпеу туралы мәселені алдын ала ойластыру керек. Пәтер интерьерін қалыптастыру мәселесіне арналған кітаптар шығарылады, журналдарға мақалалар басылады, көрмелер ұйымдас-тырылады, ал көрмелерде осы заманғы пәтер интерьерлерінің макет үлгісі және жиһаздың, жабдықтың, әшекейдің, жабдықтауға қажетті басқа да элементтердің ең жақсы өнеркәсіптік үлгілері көрсетіледі. Сарамандық жұмыс Мерекеге безендірілген бөлменің эскизің салу
Жұмысты орындау үшін материалдар мен құрал- жабдықтарды пайдалану кезінде қауіпсіздік ережелерін айту. |
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі Жауабын зерттеу дәптеріне жазып, суретке түсіреді. Оқушылар бұл тапсырманы жұпта бағалайды.
Таңдауларын дәлелді негіздей отырып, мәліметтерді бүкіл сыныпқа әр түрлі тәсілмен ұсынады. |
Дискриптор Интерьерді (тұрғын үй, қоғамдық) безендіру, жоспарлау және ұйымдастыру бойынша тәжірибелік жұмысты орындау үшін түрлі салалардағы білімдерін жалпылау; Бұйымның сапасын және өнімнің сыртқы көрінісін анықтайтын негізгі факторларды (эстетика, атқаратын қызметі, экономика) талдау және бағалау. |
Теориялық мәлімет 88-91бет Оқулықтың электронды нұсқасы http://keleshek-2030.kz/books/ht9dk.php Видео көру |
|||
|
5 мин Аяқталуы |
Бірін-бірі бағалау. Сабақ қорытындысын өткізу. Рефлексия: “Аяқталмаған сөйлемдер” *Бүгін мен……………………………………………………….білдім *Мен үшін……………………………………………қызықты болды *Маған…………………………… тапсырма орындау оңай болды Сөйлемдерді аяқтап, сабақты қорытындылайды. |
Оқушылар ауызша сыныптастарының тапсырманы орындалуын қаншалықты жақсы туралы пікірлерін білдіреді. |
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
|||
|
|
|||||||
|
Көркем еңбек |
Мектеп: № 201 мектеп-лицей |
|||||
|
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 8 сабақ 7-8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Бөлім: |
Үй мәдениеті |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Интерьерді мерекеге орай безендіру |
|||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
9.1.5.2 әртүрлі графика тәсілдерін қолдану арқылы (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолданып) өз бетінше графикалық және технологиялық құжатты құру; 9.1.5.1 күрделі нысандар, пішіндер мен образдардың дизайнын дайындау үшін түрлі салалар бойынша білімдерді жалпылау; 9.2.5.4 интерьерді (тұрғын үй, қоғамдық) безендіру, жоспарлау және ұйымдастыру бойынша тәжірибелік жұмысты орындау үшін түрлі салалардағы білімдерін жалпылау; 9.3.3.1 бұйымның сапасын және өнімнің сыртқы көрінісін анықтайтын негізгі факторларды (эстетика, атқаратын қызметі, экономика) талдау және бағалау. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
||
|
Басталуы |
Ұйымдастыру Сыныппен амандасу, түгелдеу. Сыныпта жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. Оқушыларды сабақ тақырыбымен, мақсатымен және бағалау критерийлермен таныстыру. Сыныпты топқа бөлу 1 топ «Дизайн» 2 топ «Интерьер» |
Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді.
Оқушылар сыныптастарына дақылдар тобын көрсетеді. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген суреттер. Т
|
||
|
Ортасы |
Бейнежазба көрсетіп «Мерекеге дайындаламыз» таныстырлымыарқылы интерьерді мерекеге орай безендірудің бірнеше стильдерін көрсетіп, олардың қажеттілігін, безендіру ерекшеліктерін сипаттап беру арқылы жаңа тақырыпты түсіндіру. (Т)«Веер »әдісі.Веерге сұрақ жауап жазу арқылы топтар веермен алмасып,сұрақтарға жауап алады. -Интерьерде мерекелік көңіл күйді қалай қалыптастырасыз? -Интерьерде мерекеге сай безендіруге қандай сәндік бұйымдар қолданылғанын анықтаңыз.? -Ғимараттар қандай мерекеге сай безендірілген ? -Интерьерді мерекеге орай безендіруге арналған декор түрлерін көрсетіңіз ? -Үйлесім дегеніміз ...... ҚБ. «Бір медаль бір миссия» әдісі Қолдану. Тәжірибелік жұмыс( «Сендер суретшісіңдер» әдісі арқылы, «Туған күн интерьеріне арналған бөлмені безендіру» Сараланған тапсырма. (ТЖ) I «Дизайн» топ: II «Интерьер» топ:
Тапсырма дескрипторларын талқылау. -Интерьер мерекеге орай безендіру орны; -Интерьер сәндеу үшін қолданған заттың қайсысы қалай пайдаланатыны; -Интерьерді мерекеге сай безендірудің композициялық үйлесімін табуы; -жарықтықтың түсуін ескеруі; Оқушылар мерекеге орай жасалатын интерьер, бөлме стилін, оған сәндік бұйымды орналастыру тәсілі мен орнын (қабырғаға ілінген гүлдер, шарлар орналасқан және т.б.) таңдайды. Сәндік бұйым түрін (панно, коллаж, комазиция, сәндік сағат және т.б.) анықтайды. Бұл ақпараттарды эскиздің жоғарғы жағына жазады. Сәндік бұйым эскизін салады. Алдымен еркін масштабта нобай дайындауға, сонан соң бұйымның пішінін, өлшемі мен түстік гаммасын анықтай отырып, болашақ жұмыстың эскизін форматта орындауға болады. Эскиз композиция элементтерінің өзара байланысын көрнекі түрде көрсетеді. Эскизге материалдардың атауы мен олардың болжаулы түсін енгізеді. Сәндік бұйым жасау техникасын жазады. Бағалау. Топтар дискриптор арқылы бір-бірін бағалайды. |
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді. Оқушылар бұл тапсырманы жұпта бағалайды.
Оқушылар топтағы талқылау қорытындыларын постер түрінде көрсете алады. |
Дискриптор АКТны қолдана отырырып, графикалық тәсілдермен технологиялық құжатты құру тәсілін меңгереді. -Интерьерде мерекеге сай безендіруді , декор түрлерін біледі -Графикалық сызбаларды пайдалана отырып, интерьер орындайды. - Интерьерді мерекеге сай безендірудің көркемдік және композициялық жолдарын біледі. |
Өсімдік шаруашылығы салаларының атаулары бар карточкалар Ауыл шаруашылық дақылдарының суреттері бар карточкалар. |
||
|
Аяқталуы |
(Қ) Жұмыс аяқталғаннан кейін оқушылармен бірге нобайлар көрмесінмен орындалған жұмыстарды талқылау
|
|
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
КТЖ
КТЖ
|
Көркем еңбек |
Мектеп: № 201 мектеп-лицей |
||||||||
|
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
||||||||
|
Сынып: 9 сабақ 1-2 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||
|
Бөлім: |
Үй мәдениеті |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ландшафт элементтері интерьерде /экстерьерде |
||||||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
9.1.5.1 күрделі
нысандар, пішіндер мен образдардың дизайнын дайындау үшін түрлі
салалар бойынша білімдерді жалпылау; 9.1.3.1 шығармашылық идеяларды (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды) дамыту мен іске асыруда алғашқы және қазіргі ақпарат көздерін толыққанды және нәтижелі қолдану |
||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
||||||||
|
Құндылықты дарыту |
ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК Құзыреттілік: инновациялық ойлау
|
||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
|||||
|
Басталуы |
Ұйымдастыру кезеңі: сәлемдесу, сыныпта жақсы жағдай қалыптастыру. Сабақ басында:
Сабақ барысында керекті құрал жабдықтарын тексеру. Білімді белсендіру мақсатында өткен сабақты қайталау |
Оқушылар амандасып, бір-біріне сәттілік тілейді. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген суреттер |
|||||
|
Ортасы |
Өсімдік сән және интерьер элементі ретінде. Оқу мақсаты мен жетістік критерийлерімен таныстыру. Оқушылар түрлі өсімдіктермен және өсімдіктерсіз интерьер суреттерін салыстырады, эстетикалық әсер мен көрген суреттердің түстік үйлесімділігін сипаттап, бағалайды. Оқушылармен интерьердегі өсімдіктің ықпалын талқылау: түрлі өсімдіктердің қасиеттері, үйлесімді таңдалған бөлме гүлдерінің түрлі стильдердегі интерьер дизайнын ерекшелендіруі. Топтық жұмыс: Жоспарланған интерьерді безендіру үшін оқушылар өсімдіктерді қолданып сәндік элемент құрады. Топтар өзіндік идеяларын құруға арналған әдістер мен тәсілдерді сипаттай отырып, жұмыстарын талқылайды, демонстрациялайды. |
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі
Оқушылар топта дизайнер ролінде 2D форматында таңдаған өсімдіктерден сәнді элемент құра отырып, болжамды интерьер нобайын орындайды. Ал екінші топ 3D форматында өсімдіктерді қолдана отырып (икебана, панно, коллаж және т.б.) интерьер декорациясын ойлап табады. |
Дискриптор АКТ ақпараттарын қолдана алады; Ландшафты безендіруді біледі; Суретшілер, қолөнершілер, дизайнерлердің жұмыстарымен танысады. |
Онлайн ресурстары: Интерьердің стилі мен өсімдіктер http://www.florentina-studio.ru/plants-interior/ Бөлменің эко дизайны http://www.florentina-studio.ru/ecodesign/ Белгілібіринтерьергебайланыстыбөлмеөсімдіктерінқалайтаңдауғаболады? http://mymansion.ru/interer/komnatnyie-rasteniya-v-interere.html Интерьердегүлдердіорналастыруhttp://happyflora.ru/view_cat.php?cat=11 Бөлмегүлдеріарқылыүйдібезендіруhttp://www.remontbp.com/cvety-v-dome/ |
|||||
|
Аяқталуы
|
Жұмыс таныстырылымы: Оқушылар кестеге енгізілген ақпаратты талқылайды, сыныптастарының жұмысына түсініктеме береді. Рефлексия: «Плюс – минус – қызықты» Оқушыларға жазбаша немесе ауызша орындауға ұсыныс жасаңыз (уақытқа байланысты). Жазбаша түрде оқушылар кестенің үш бөлігін толтырады. «П» - «плюс» бөліміне сабақта ұнағанның барлығын жазады, ақпараттар мен жұмыс формалары. «М» - «минус» бөлігіне не ұнамағанын жазады, оқушы көзқарасы бойынша оған қажет емес ақпараттар. «Қ» - «қызықты» бөліміне сабақтағы қызықты жағдайларды, тағы нені білгісі келетінін және мұғалімге сұрағын жазады.
|
Оқушылар сабақты қандай деңгейде түсініп, білгендерін айтады |
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
|||||
|
|
|||||||||
|
Көркем еңбек |
Мектеп: № 201 мектеп-лицей |
|||||
|
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 9 сабақ 3-4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Бөлім: |
Үй мәдениеті |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Шығармашылық идеяны визуалдау. |
|||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
9.1.5.2 әртүрлі графика тәсілдерін қолдану арқылы (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолданып) өз бетінше графикалық және технологиялық құжатты құру; 9.3.4.1 өзінің және өзгелердің жұмыстарындағы мақсаттың өзіндік анық көруін және негізделген бағаны өзіндік білдіру. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||
|
Құндылықты дарыту |
ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК Құзыреттілік: инновациялық ойлау
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басталуы |
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, назар аударту. «Кім көп табады?» дидактикалық ойыны Жұмыс барлық бөлшектерді немесе жұмыс элементтерін, материал түрлерінің саны мен қолданылған түстерді анықтауға бағытталған. Оқушыларға коллаж/панно суреттерінен: - бөлшектер; - материалдар; - түстер (сары түс және т.б.) санын табуды ұсыныңыз. Ойын нәтижесін талқылаңыз, ең аңғарымпазды атап өтіңіз. Сабақ тақырыбы және мақсатымен танысу: Оқушыларды сабақтың мақсаты, тақырыбымен таныстырыңыз, олармен бірге бағалау критерийлерін талқылаңыз. |
Оқушылар бір-біріне сәттілік тілейді. Суреттерді қарастыра отырып, материалдар, түстер санын анықтайды. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген суреттер |
||
|
Ортасы |
Тәжірибелік жұмыс. Сипаттама жасау. Сәулет - құрылыс өнері; жобалау және құрылыс салу өнері. Архитектура, сәулет өнері – құрылысты жобалау, салу, оған көркемдік бейне беру өнері. Архитектура латынша archіtectura, ал грекше аrchіtekton, яғни құрылысшы деген мағынаны білдіреді. Архитектура туындылары адамның күнбе-күнгі тіршілік ортасын қалыптастырады. Олар: әр түрлі қажеттіліктерді атқаруға арналған және адамның эстетикалық талғамына жауап бере алатындай болып салынған тұрғын үйлер, қоғамдық ғимараттар, өнеркәсіптік кешендер. Сәулет өнері – техниканың, ғылымның және өнердің тоғысқан жері. Адамзат баласы көне заманнан бастап құрылыспен айналысқан. Адамдар неолит кезінде үйді ағаштан, қамыстан, талдан және балшықтан салды. Су айдынында, қағылған қазықтың үстіне тұрғызылған үйлер де болған. «Әлемнің жеті кереметі» деп есептелетін
мүсіндер мен құрылыстар, пирамидалардан басқасы құрып біткені мен,
олардың атағы ғасырлар бойы өмір сүреді. әсем әдемілігімен жұрттың
бәрін таңқалдырған, адам баласының қолынан шыққан небір тамаша
туындыларды дүниенің сегізінші кереметі деп мадақтау - ежелден
қалыптасқан ұғым. Әр елде салынған түрлі сәулет ғимаратын немесе т.
б. заттарын сегізінші кереметке
теңейді. Ал біздіңі елде сол сегізінші кереметке
теңейтін бір ғимарат бар, ол Қожа Ахмет Иассауи кесенесі Түркістан
қаласында орналасқан. Оны ұлы ғұлама, екінші Аристотель деп атайтын
– Қожа Ахмет Иассауйге арнап, сол бір заманда Ақсақ Темір салдырған
екен.
Тәжірибелік жұмыс. Жеке бөлшектерді өңдеу. Оқушыларға сұрақтарға жауап беруді ұсыныңыз: - Жұмыста қауіпсіздікті сақтау үшін қандай аспектілерге назар аудару қажет? - Шығармашылық жұмысты орындауға санитарлық-гигиеналық талаптарды бұзу қалай әсер етеді? Мұғалім тәжірибелік жұмысты орындау кезінде жұмыс орнының ұйымдастырылуын, қауіпсіздік техникасының сақталуын, өңдеу тәсілі мен сапасын бақылап, мақсатты тексеру, оқушылармен жеке нұсқаулық жүргізеді. Тапсырма дескрипторы: - таңдалған техникада бұйым элементтері немесе бөлшектері өңделген; - қауіпсіздік техникасы ережелері сақталған. |
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі. Оқушылар жұмыс орнын дайындайды, қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтай отырып, жоспарланған кезеңдерге сәйкес сәндік бұйым элементтерін немесе бөлшектерін дайындайды. Тәжірибелік жұмыс соңында оқушылар жұмыс орнын жинайды. |
Дискриптор Әртүрлі графика тәсілдерін қолдану арқылы (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолданып) өз бетінше графикалық және технологиялық құжатты құрады; Жұмысты жетілдіру бойынша ұсыныс жасайды. |
Жұмыс дәптері және альбом. Шығармашылық жұмыс эскиздері. https://kk.wikipedia.org
https://www.youtube.com/watch?v=TSDx0UuIwwQ Бөлшек/ элементтер дайындау бойынша презентация/суреттер Интерьерге сәндік бұйым дайындауға арналған материалдар мен құралдар. |
||
|
Аяқталуы |
Кері байланыс Оқушылар рефлекциясы : Мен не білдім ? Не үйрендім ? Маған бүгінгі сабақта түсініксіз болды ? |
|
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
||
|
Көркем еңбек |
Мектеп: № 201 мектеп-лицей |
||||||
|
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
||||||
|
Сынып: 9 сабақ 5-6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||
|
Бөлім: |
Үй мәдениеті |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Интерьерді мерекеге орай безендіру |
||||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
9.2.5.4 интерьерді (тұрғын үй, қоғамдық) безендіру, жоспарлау және ұйымдастыру бойынша тәжірибелік жұмысты орындау үшін түрлі салалардағы білімдерін жалпылау; 9.3.3.1 бұйымның сапасын және өнімнің сыртқы көрінісін анықтайтын негізгі факторларды (эстетика, атқаратын қызметі, экономика) талдау және бағалау |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
||||||
|
Құндылықты дарыту |
БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ Құзыреттілік: тиімді коммуникация
|
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Басталуы 0-5 мин |
Психологиялық тренинг «Ауада сан жазу» Сыныпты топқа бөлу: 1ден-2 ге дейін санау арқылы екі топқа бөлу. «Домино» әдісі Біз «Домино» әдісі арқылы қандай жұмыс жасау әрекеттерінің тізбегін құрдық? - Интерьерді (тұрғын үй, қоғамдық) безендіру, жоспарлау және ұйымдастыру бойынша қандай факторлар қолдануға болады? - Олай болса бүгінгі сабағымызда не туралы болмақ? 1. Композиция деген не? 2. Үйлесім деген не? Мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын таныстырады; Ұжымдық талдаудан кейін оқушылар тақырыпты дәптерге жазады, сабақтың мақсаттарымен танысады. |
Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді. Ойлану арқылы оқушылар қайталау сұрақтарына жауап береді |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
|
|||
|
11-20 мин Ортасы
21-35 мин
5 мин |
(Т)«Кинометафора» әдісі. Интерьер — пәтердің белгілі бір ретпен қалыптастырылған әрі сәндеп жабдықталған ішкі кеңістігі. Пәтер интерьерін қалыптастыруда оның сәулеттік шешімі және құрылыс жабдықтары: бөлменін саны мен өзара ыңғайластырыл олардың көлемі мен габариті, терезе мен есіктің, үй жылытатын радиаторлардың, жап-сарластырып салынған шкафтың, санитарлық аспаптардың, асханадағы ыдыс-аяқ жуғыш пен газ не электр плитаның т. б. орналасуы елеулі роль атқарады. Пәтер интерьері тұрмыстық аспаптардан, машиналар мен жарық түсіретін құралдардан және жиһаздан құралады. Интерьерді жабдықтаудың қажетті шарты — қолайлылық пен әсемдік. Интерьердің барлық элементтері өзара әдемі үйлесуі, ал интерьер бүтіндей алғанда бірін-бірі толықтырып, көз тартарлық әсем болуы тиіс. Пәтерді жабдықтарда үйге қандай заттар қажет, оларды қай жерге және қалай орналастыру, әшекейі мен түсі, бөлменің әшекей мен болуын өзгерту-өзгертпеу туралы мәселені алдын ала ойластыру керек. Пәтер интерьерін қалыптастыру мәселесіне арналған кітаптар шығарылады, журналдарға мақалалар басылады, көрмелер ұйымдас-тырылады, ал көрмелерде осы заманғы пәтер интерьерлерінің макет үлгісі және жиһаздың, жабдықтың, әшекейдің, жабдықтауға қажетті басқа да элементтердің ең жақсы өнеркәсіптік үлгілері көрсетіледі. Сарамандық жұмыс Мерекеге безендірілген бөлменің эскизің салу
Жұмысты орындау үшін материалдар мен құрал- жабдықтарды пайдалану кезінде қауіпсіздік ережелерін айту. |
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі Жауабын зерттеу дәптеріне жазып, суретке түсіреді. Оқушылар бұл тапсырманы жұпта бағалайды.
Таңдауларын дәлелді негіздей отырып, мәліметтерді бүкіл сыныпқа әр түрлі тәсілмен ұсынады. |
Дискриптор Интерьерді (тұрғын үй, қоғамдық) безендіру, жоспарлау және ұйымдастыру бойынша тәжірибелік жұмысты орындау үшін түрлі салалардағы білімдерін жалпылау; Бұйымның сапасын және өнімнің сыртқы көрінісін анықтайтын негізгі факторларды (эстетика, атқаратын қызметі, экономика) талдау және бағалау. |
Теориялық мәлімет 88-91бет Оқулықтың электронды нұсқасы http://keleshek-2030.kz/books/ht9dk.php Видео көру |
|||
|
5 мин Аяқталуы |
Бірін-бірі бағалау. Сабақ қорытындысын өткізу. Рефлексия: “Аяқталмаған сөйлемдер” *Бүгін мен……………………………………………………….білдім *Мен үшін……………………………………………қызықты болды *Маған…………………………… тапсырма орындау оңай болды Сөйлемдерді аяқтап, сабақты қорытындылайды. |
Оқушылар ауызша сыныптастарының тапсырманы орындалуын қаншалықты жақсы туралы пікірлерін білдіреді. |
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
|||
|
|
|||||||
|
Көркем еңбек |
Мектеп: № 201 мектеп-лицей |
|||||
|
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 8 сабақ 7-8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Бөлім: |
Үй мәдениеті |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Интерьерді мерекеге орай безендіру |
|||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
9.1.5.2 әртүрлі графика тәсілдерін қолдану арқылы (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолданып) өз бетінше графикалық және технологиялық құжатты құру; 9.1.5.1 күрделі нысандар, пішіндер мен образдардың дизайнын дайындау үшін түрлі салалар бойынша білімдерді жалпылау; 9.2.5.4 интерьерді (тұрғын үй, қоғамдық) безендіру, жоспарлау және ұйымдастыру бойынша тәжірибелік жұмысты орындау үшін түрлі салалардағы білімдерін жалпылау; 9.3.3.1 бұйымның сапасын және өнімнің сыртқы көрінісін анықтайтын негізгі факторларды (эстетика, атқаратын қызметі, экономика) талдау және бағалау. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
||
|
Басталуы |
Ұйымдастыру Сыныппен амандасу, түгелдеу. Сыныпта жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. Оқушыларды сабақ тақырыбымен, мақсатымен және бағалау критерийлермен таныстыру. Сыныпты топқа бөлу 1 топ «Дизайн» 2 топ «Интерьер» |
Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді.
Оқушылар сыныптастарына дақылдар тобын көрсетеді. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген суреттер. Т
|
||
|
Ортасы |
Бейнежазба көрсетіп «Мерекеге дайындаламыз» таныстырлымыарқылы интерьерді мерекеге орай безендірудің бірнеше стильдерін көрсетіп, олардың қажеттілігін, безендіру ерекшеліктерін сипаттап беру арқылы жаңа тақырыпты түсіндіру. (Т)«Веер »әдісі.Веерге сұрақ жауап жазу арқылы топтар веермен алмасып,сұрақтарға жауап алады. -Интерьерде мерекелік көңіл күйді қалай қалыптастырасыз? -Интерьерде мерекеге сай безендіруге қандай сәндік бұйымдар қолданылғанын анықтаңыз.? -Ғимараттар қандай мерекеге сай безендірілген ? -Интерьерді мерекеге орай безендіруге арналған декор түрлерін көрсетіңіз ? -Үйлесім дегеніміз ...... ҚБ. «Бір медаль бір миссия» әдісі Қолдану. Тәжірибелік жұмыс( «Сендер суретшісіңдер» әдісі арқылы, «Туған күн интерьеріне арналған бөлмені безендіру» Сараланған тапсырма. (ТЖ) I «Дизайн» топ: II «Интерьер» топ:
Тапсырма дескрипторларын талқылау. -Интерьер мерекеге орай безендіру орны; -Интерьер сәндеу үшін қолданған заттың қайсысы қалай пайдаланатыны; -Интерьерді мерекеге сай безендірудің композициялық үйлесімін табуы; -жарықтықтың түсуін ескеруі; Оқушылар мерекеге орай жасалатын интерьер, бөлме стилін, оған сәндік бұйымды орналастыру тәсілі мен орнын (қабырғаға ілінген гүлдер, шарлар орналасқан және т.б.) таңдайды. Сәндік бұйым түрін (панно, коллаж, комазиция, сәндік сағат және т.б.) анықтайды. Бұл ақпараттарды эскиздің жоғарғы жағына жазады. Сәндік бұйым эскизін салады. Алдымен еркін масштабта нобай дайындауға, сонан соң бұйымның пішінін, өлшемі мен түстік гаммасын анықтай отырып, болашақ жұмыстың эскизін форматта орындауға болады. Эскиз композиция элементтерінің өзара байланысын көрнекі түрде көрсетеді. Эскизге материалдардың атауы мен олардың болжаулы түсін енгізеді. Сәндік бұйым жасау техникасын жазады. Бағалау. Топтар дискриптор арқылы бір-бірін бағалайды. |
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді. Оқушылар бұл тапсырманы жұпта бағалайды.
Оқушылар топтағы талқылау қорытындыларын постер түрінде көрсете алады. |
Дискриптор АКТны қолдана отырырып, графикалық тәсілдермен технологиялық құжатты құру тәсілін меңгереді. -Интерьерде мерекеге сай безендіруді , декор түрлерін біледі -Графикалық сызбаларды пайдалана отырып, интерьер орындайды. - Интерьерді мерекеге сай безендірудің көркемдік және композициялық жолдарын біледі. |
Өсімдік шаруашылығы салаларының атаулары бар карточкалар Ауыл шаруашылық дақылдарының суреттері бар карточкалар. |
||
|
Аяқталуы |
(Қ) Жұмыс аяқталғаннан кейін оқушылармен бірге нобайлар көрмесінмен орындалған жұмыстарды талқылау
|
|
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
||
шағым қалдыра аласыз


















