|
Көркем еңбек |
Мектеп: № 201 мектеп-лицей |
|||||||||||||||||
|
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
|||||||||||||||||
|
Сынып: 8 сабақ 1-2 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Үй мәдениеті |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Интерьерге арналған сәнді бұйымдар (2D/3D форматта). Бұйымдарға нобайлар дайындау. Құрал-саймандар мен материалдарды дайындау |
|||||||||||||||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
8.1.6.2-Бұйымды дайындау мен безендіру үшін заманауи және дәстүрлі емес материалдардың тиімді қолданылуын түсіне отырып өздігінен таңдау 8.1.6.4 - Шығармашылық жұмыстар жасау үшін әр түрлі технологиялар мен өнер материалдарын өз бетінше анықтау, таңдау және біріктіру. |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||||||||||||||
|
Құндылықты дарыту |
ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК Құзыреттілік: инновациялық ойлау
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Басталуы |
Ұйымдастыру кезеңі: сәлемдесу, сыныпта жақсы жағдай қалыптастыру. Білімді белсендіру мақсатында өткен сабақты қайталау. Оқушылар жұптарға бірігеді, бір-біріне өткен сабақта орындаған эскиздерін, бұйым жасау үшін дайындаған материалын көрсетеді. Бұйым жасау үшін оның жеткіліктілігін, түстерінің үйлесімділігін және өзге материалдармен ауыстыру мүмкіндігін талқылайды. Оқушыларға келесі сұрақтарға жауап беруді ұсыныңыз:
Сабақ тақырыбы және мақсатымен танысу: оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстырыңыз, олармен бірге бағалау критерийлерін талқылаңыз. |
Оқушылар амандасып, бір-біріне сәттілік тілейді. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген суреттер |
||||||||||||||
|
Ортасы |
Интерьердің сәндік бөлігінде қолданылатын материалдардың үлгілерін көрсету. Презентация/суреттерді көрсете отырып, оқушылардан көрсетілген үлгілердегі материалдардың қалай қолданылып, өңделгенін түсіндіруін сұраңыз. Бүгінгі таңдағы шығармашылықтағы жаңа бағыт «Аrt Trash» (арт треш), «Аrt Dump» (арт дамп) туралы әңгімелеңіз.
Тәжірибелік жұмыс: материалдарды жіктеу. Оқушылар сәндік заттардың атауы немесе суреті бар карточкаларды таңдап, топтарға бірігеді. Оқушыларға топта сәндік затқа арналған материалдарды орналастыруды, оларды топтастырылған белгілері бойынша дәлелдеуді, материалдарды жіктеудің сызбасын құруды ұсыныңыз. Сұрақтарға жауап беріңдер: - Тұрғын үй интерьерін сәндеу үшін оларды таңдай отырып, материалдың қандай қасиеттерін ескеру қажет? - Интерьерді сәндеуге материалдың эстетикалық қасиеті қалай тиімді қолданылуы мүмкін? Тәжірибелік жұмыс: материалдар мен құралдарды дайындау. Ағымдық нұсқау. Тәжірибелік жұмысты жеке немесе бұйым жасау үшін таңдалған материал түрі бойынша, немесе сәндік бұйым түрі бойынша бірігіп, топта орындауға болады. Материалды өңдеуді және бөлшектерді дайындауды бастау алдында жұмыс кезеңдерін дайындау, яғни бұйым дайындау реттілігін құру қажеттігін оқушылардың есіне салыңыз. Мысалы, коллаж жасау кезінде келесі кезеңдерді орындайды: - негізін немесе фон дайындау; - коллаж бөлігін немесе бөлшектерді дайындау және өңдеу; - бөлшектерді немесе бөліктерді біріктіру және оларды негізімен біріктіру; - соңғы өңдеу және жұмысты безендіру. Оқушылар сәндік бұйымды жасаудың әрбір кезеңінде құрал-жабдықтардың қолданылу реттілігін анықтай отырып, өңдеу, бөлшектерді біріктірудің, бұйымның негізіне арналған материалдардың қай кезеңде қолданылатынын анықтайды. Кестені толтырады.
Оқушылар бөлшектерді белгілеу, таңдалған материалдан бұйым бөліктерін немесе элементтерін дайындауды орындай отырып, материалдармен тәжірибе жасайды. Мұғалім жұмыс орнының дұрыс ұйымдастырылуын, техника қауіпсіздігінің сақталуын бақылап, оқушыларға қолдау көрсете отырып, мақсатты аралап шығады.
Оқушылар тәжірибелік жұмысты аяқтаған соң жұмыс орнын жинастырады. Тапсырманың дескрипторы: - таңдалған техникада бұйым дайындау кезеңдері анықталған; - бұйымды дайындау кезіндегі материалды қолдану реттілігі көрсетілген; - бұйымды дайындау кезеңдеріне арналған құрал-жабдықтар таңдалған; - бұйым бөлігі/бөлшегі/элементін белгілеу орындалған.
|
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі
Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді. Оқушылар «трансформация» және «трансформация тәсілдері» анықтамасын іздеп, сұрақтарға жауап береді. |
Дискриптор Материалды таңдау факторларын анықтайды; - материалды қолдану нұсқаларын қарастырады; - сәндік бұйымға арналған материал қасиетін сипаттайды; - бұйым жасау үшін құралдарды таңдайды; - таңдалған техникада бұйым жасау кезеңдерін құрастырады. |
Интерьерге сәндік бұйым жасау үшін материалды қолдану үлгілері көрсетілген суреттер немесе презентация. Сәндік заттардың атауы немесе суреті бейнеленген карточкалар.
|
||||||||||||||
|
Аяқталуы
|
Жұмыс таныстырылымы: Оқушылар кестеге енгізілген ақпаратты талқылайды, сыныптастарының жұмысына түсініктеме береді. Рефлексия: «Плюс – минус – қызықты» Оқушыларға жазбаша немесе ауызша орындауға ұсыныс жасаңыз (уақытқа байланысты). Жазбаша түрде оқушылар кестенің үш бөлігін толтырады. «П» - «плюс» бөліміне сабақта ұнағанның барлығын жазады, ақпараттар мен жұмыс формалары. «М» - «минус» бөлігіне не ұнамағанын жазады, оқушы көзқарасы бойынша оған қажет емес ақпараттар. «Қ» - «қызықты» бөліміне сабақтағы қызықты жағдайларды, тағы нені білгісі келетінін және мұғалімге сұрағын жазады.
|
Оқушылар сабақты қандай деңгейде түсініп, білгендерін айтады |
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||
|
Көркем еңбек |
Мектеп: № 201 мектеп-лицей |
||||||||||||||
|
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
||||||||||||||
|
Сынып: 8 сабақ 3-4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||
|
Бөлім: |
Үй мәдениеті |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Интерьерге арналған 2D/3D сәнді бұйымдарды жасау. |
||||||||||||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
8.2.5.3- Өз бетінше материалдар мен техниканы анықтап, таңдай отырып, эстетикалық және техникалық талаптарға сай келетін интерьерге арналған сәндік бұйымдар дайындау 8.3.4.1-Өзінің және өзгелердің жұмыстарын жетілдіру және адаптациялауда қолданылған идеяларды талдауда және бағалауда негізінделген сыни ұсыныстар жасау. 8.2.6.1-Техника қауіпсіздігін қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану. |
||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
||||||||||||||
|
Құндылықты дарыту |
ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК Құзыреттілік: инновациялық ойлау
|
||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Басталуы |
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, назар аударту. «Кім көп табады?» дидактикалық ойыны Жұмыс барлық бөлшектерді немесе жұмыс элементтерін, материал түрлерінің саны мен қолданылған түстерді анықтауға бағытталған. Оқушыларға коллаж/панно суреттерінен: - бөлшектер; - материалдар; - түстер (сары түс және т.б.) санын табуды ұсыныңыз. Ойын нәтижесін талқылаңыз, ең аңғарымпазды атап өтіңіз. Сабақ тақырыбы және мақсатымен танысу: Оқушыларды сабақтың мақсаты, тақырыбымен таныстырыңыз, олармен бірге бағалау критерийлерін талқылаңыз. |
Оқушылар бір-біріне сәттілік тілейді. Оқушылар сәндік коллаж/панно суреттерінің бөліктерге бөлінген фрагменттерін құрастыра отырып, топтарға бірігеді. Суреттерді қарастыра отырып, материалдар, түстер санын анықтайды. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген суреттер |
|||||||||||
|
Ортасы |
Тәжірибелік жұмыс. Сипаттама жасау. Оқушыларға өз жұмыстарының эскиздерін пайдаланып, сипаттама жасауды, яғни, сәндік бұйымның бөлшектері/элементтерінің тізімін кесте түрінде немесе тізім түрінде жасауды ұсыныңыз. Егер бөлшектер мен элементтердің нақты санын анықтау қиындау болса, оны диапазон түрінде көрсетуге болатынын түсіндіріңіз, яғни _____ бастап_____дейін, мысалы, 20-45.
Оқушыларға эскизге жазбалар қосуды, біркелкі бөлшектерде олардың саны мен атауы, материалын көрсетуді ұсынуға болады. Оқушыларға жұптарға бірігуді, бір-бірімен толтырылған кестелерді (бөлшектері нақтыланған эскиз) талқылауды, қажеттілігіне қарай толықтыруды тапсырыңыз. Интерьерге арналған сәндік бұйым бөлшектерін өңдеу үлгілерін көрсету. Таныстырылым мен иллюстрацияларды көрсете отырып, оқушылар назарын сәндік бұйым жасаудың дайындық жұмысына аударыңыз. Өз бұйымының бөлшектерін өңдеудің түрлі нұсқаларын оқушылармен бірге талқылаңыз. Тәжірибелік жұмыс. Жеке бөлшектерді өңдеу. қушыларға сұрақтарға жауап беруді ұсыныңыз: - Жұмыста қауіпсіздікті сақтау үшін қандай аспектілерге назар аудару қажет? - Шығармашылық жұмысты орындауға санитарлық-гигиеналық талаптарды бұзу қалай әсер етеді? Мұғалім тәжірибелік жұмысты орындау кезінде жұмыс орнының ұйымдастырылуын, қауіпсіздік техникасының сақталуын, өңдеу тәсілі мен сапасын бақылап, мақсатты тексеру, оқушылармен жеке нұсқаулық жүргізеді. Тапсырма дескрипторы: - таңдалған техникада бұйым элементтері немесе бөлшектері өңделген; - қауіпсіздік техникасы ережелері сақталған. |
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі. Оқушылар таңдаған елдің ұлттық тағамдарын топта зерттейді Оқушылар жұмыс орнын дайындайды, қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтай отырып, жоспарланған кезеңдерге сәйкес сәндік бұйым элементтерін немесе бөлшектерін дайындайды. Мысалы, коллаж жасау үшін негізін және т.б. дайындайды.
Тәжірибелік жұмыс соңында оқушылар жұмыс орнын жинайды.
|
Дискриптор Бұйым бөлшектерін өңдейді; - өз жұмысын жетілдіруге тәсіл ұсынады; - басқа жұмысты жақсарту бойынша тәсіл ұсынады; - бұйым жасау үшін материалдар мен құралдарды қолданады; - қауіпсіздік техникасын сақтайды. |
Жұмыс дәптері және альбом. Шығармашылық жұмыс эскиздері.
Бөлшек/ элементтер дайындау бойынша презентация/суреттер Интерьерге сәндік бұйым дайындауға арналған материалдар мен құралдар. |
|||||||||||
|
Аяқталуы
|
Кері байланыс Оқушылар рефлекциясы : Мен не білдім ? Не үйрендім ? Маған бүгінгі сабақта түсініксіз болды ? |
|
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||||||
|
Көркем еңбек |
Мектеп: № 201 мектеп-лицей |
||||||||||||||||||||||||
|
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 сабақ 5-6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Үй мәдениеті |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Өсімдік шаруашылығындағы ғылымның рөлі |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
8.1.3.1-Шығармашылық идеяларды дамыту мен іске асыруда өз бетінше таңдаған ақпарат көздерін қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану арқылы) 8.2.5.1-Ауылшаруашылық өндірісінің дамуындағы әдіс-тәсілдерді талқылау және бағалау |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Әртүрлі дереккөздерді қолдана отырып, өсімдік шаруашылығындағы ғылымның рөлін талқылау және бағалау. |
||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықты дарыту |
БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ Құзыреттілік: тиімді коммуникация
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
Басталуы |
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, назар аударту. Сабақ тақырыбы және мақсатымен танысу: оқушыларды сабақ тақырыбы және мақсатымен таныстырыңыз, олармен бірге бағалау критерийлерін талқылаңыз. Тірек білімдерін белсенділендіру. Өсімдік шаруашылығы саласы Оқушылар өсімдік шаруашылығы салаларының атаулары (егін шаруашылығы, көкөніс шаруашылығы, жеміс шаруашылығы, гүл шаруашылығы) бойынша карточкаларды таңдап, жұпқа немесе топтарға бірігеді. Оқушыларға берілген суреттерді қарастыруды, берілген дақылдардың қандай топқа жататынын анықтау және талдауды, «артық» өсімдікті табуды тапсырыңыз. |
Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді.
Оқушылар сыныптастарына дақылдар тобын көрсетеді. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген суреттер. |
|||||||||||||||||||||
|
Ортасы |
Таныстырылымдар арқылы өсімдік шаруашылығындағы инновацияларды талқылау Оқушыларға өсімдік шаруашылығындағы инновациялық 2 бағыт: нақты егін шаруашылығы мен гендік инженерия туралы ақпаратты, инновацияларды өсімдік шаруашылығына еңгізудің нәтижелері туралы талқылауды тапсырыңыз. Оқушы жауабын қорытындылай отырып, нақты егін шаруашылығының - жерсеріктік (спутник) кешендер мен компьютерлік технологияларды қолдануға негізделген тұқым себу өнімділігін басқару жүйесі екендігін түсіндіріңіз. Электронды карта негізінде әр жер теліміне қанша тыңайтқыш, тұқым, су керек екені туралы нұсқаулық жасалады. Қатар (параллель) жүргізу жүйесі спутниктік бақылау сигналын қолдануға негізделген. GPS сигнал арқылы ауыл шаруашылығы техникасы қозғалысы нақты анықталады. GPS мониторинг, спутниктік бақылау жүйесімен егістіктегі трактор немесе комбайнды нақты басқаруға болады. Гендік инженерия – бұл өсімдікті ерекше көрсеткіштермен өсіру, өсімдіктің ДНК бөлігін басқа тұқыммен алмастыру. Пікірсайыс Оқушыларға келесі ақпараттарды талқылауды ұсыныңыз: жақында картоптың қауіпті зиянкестермен (колорада қоңызы) күресе алатын жаңа сорты шығарылды. Картоп молекуласы модификацияланған (мысалы, арнаулы бір заттар қосып, дененің механикалық қасиеттерін өзгерту) және тұқымға енгізілген өзгеріс зиянды қоңыздарға өте қауіпті болған. Мұндай картоптың жапырағымен қоректенген жәндіктер 5 күн ішінде өлген. Генетиктер бұл тәжірибені ауыл шаруашылығына өте пайдалы деп есептейді. Оқушыларға 2 топқа бөлінуге ұсыныс жасаңыз. Әртүрлі ақпарат көздерін (интернет ресурстары, мерзімді баспасөз материалы және т.б.) пайдалана отырып, бір топ гендік модификацияланған өсімдік туралы (ГМӨ) кемшілікті (-), екінші топ жетістікті (+) жазады. Оқушылар жауабын жинақтай отырып, оларды гендік инженерия – болашағы бар жас ғылым деген қорытындыға жетелеңіз. Артықшылықтары – өнімділіктің бірнеше есе артуы, суыққа төзімділігі, ауыл шаруашылық дақылдарының зиянкестерге төзімділігі және т.б. Бір кемшілігі – бұл тәжірибенің адам өміріне және жалпы табиғатқа қандай әсері болатынын ешкім білмейді. Дескриптор Білім алушы − жұпта жұмыс жасайды; − жазба жұмыстарын жүргізеді; − тағамды әзірлеу технологияларын зерттейді; − қауіпсіздік ережесін сақтайды; − таңдаған тағамын әзірлейді. Мұғалімнңің байқауы бойынша тәжірибелік жұмысын жасау. Уақытылы ақаулықтарды жою үшін тез кері байланыс құру. Жұмыстарды ұсыну. Әр топ сынып алдында өз жұмыстарын ұсынады.
|
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді. Оқушылар бұл тапсырманы жұпта бағалайды.
Оқушылар топтағы талқылау қорытындыларын постер түрінде көрсете алады. |
Дискриптор өсімдік шаруашылығы салаларын ажыратады; - нақты егін шаруашылығындағы жерсеріктік және компьютерлік технология мүмкіндіктерін түсінеді; - өсімдік шаруашылығындағы гендік инженерия ерекшелігін талқылайды; - әртүрлі ақпарат көздерін қолданады. |
Өсімдік шаруашылығы салаларының атаулары бар карточкалар Ауыл шаруашылық дақылдарының суреттері бар карточкалар. |
|||||||||||||||||||||
|
Аяқталуы
|
(Қ) Жұмыс аяқталғаннан кейін оқушылармен бірге нобайлар көрмесінмен орындалған жұмыстарды талқылау
|
|
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
|||||||||||||||||||||
|
Көркем еңбек |
Мектеп: № 201 мектеп-лицей |
|||||
|
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 8 сабақ -7-8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Бөлім: |
Үй мәдениеті |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Медицина, фитотерапия және косметологиядағы өсімдіктің рөлі. |
|||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
8.1.3.1-Шығармашылық идеяларды дамыту мен іске асыруда өз бетінше таңдаған ақпарат көздерін қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану арқылы). 8.2.5.2-Фитотерапия мен косметика, медицинадағы өсімдіктер ролін зерделеу, талқылау және бағалау. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||
|
Құндылықты дарыту |
БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ Құзыреттілік: тиімді коммуникация
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басталуы 0-5 мин |
Психологиялық тренинг «Ауада сан жазу» Сыныпты топқа бөлу: 1ден-2 ге дейін санау арқылы екі топқа бөлу. «Домино» әдісі І топ Фитотерапия, косметология және медицинада пайдаланатын өсімдіктерді анықтаңыз ІІ топ. Әр саладағы рөлін зерттеп сыныптастарыңызбен талдаңыз Дескриптор: -Фитотерия, косметология және медицинада пайдаланатын өсімдіктерді анықтайды. -Өсімдіктердің әр саладағы рөлән зерттейді. - Сыныптастарымен зерттеулерін талқылайды Біз «Домино» әдісі арқылы қандай жұмыс жасау әрекеттерінің тізбегін құрдық? -Медицинада қандай дәрілік өсімдіктердің түрлерін қолдануға болады? - Олай болса бүгінгі сабағымызда не туралы болмақ? Мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын таныстырады; Ұжымдық талдаудан кейін оқушылар тақырыпты дәптерге жазады, сабақтың мақсаттарымен танысады. |
Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді. Ойлану арқылы оқушылар қайталау сұрақтарына жауап береді |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
Тұрмыстық аспаптар http://shopomania.kz/techs/128-bytovaya-tehnika-dlya-doma.html |
||
|
11-20 мин Ортасы
21-35 мин
5 мин |
(Т)«Кинометафора» әдісі. Фитотерпияның негізгі бағыты. «Дәрілік өсімдіктер » туралы бейнежазбалар көру. Бейне жазбаны көру барысында, оқушылар дәрілік өсімдіктердің түрін анықтау және олардың емдік қасиеттері туралы мәлімет алады. ТБ) «Екі жұлдыз, бір тілек» Керекті мағлұматтарды дәптерлеріне жазады. Өзгелерді тыңдай отырып, өз білімін толықтырады Талқылауға арналған сұрақтар: Қандай дәрілік өсімдік түрлерін жиі кездестіреміз? Медицинада фитотрепияда және косметологияда түймедақтың рөлі? Алоэ өсімдігін өсіру барысында қажетті шарттардың бірі болмаса (жарық,су....) не болады? Өсімдіктердің дұрыс өсіп-өнуі, жақсы өнім беруі үшін қандай шаралар қолдануға болады? Сыныпқа тапсырма: Климат қолайсыз жағдайда адамның тері күтіміне дәрілік өсімдіктерден жақпа май түрлерін зерттеуді ұсыну. Жұмысты орындау үшін материалдар мен құрал- жабдықтарды пайдалану кезінде қауіпсіздік ережелерін айту. |
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі Жауабын зерттеу дәптеріне жазып, суретке түсіреді. Оқушылар бұл тапсырманы жұпта бағалайды.
Таңдауларын дәлелді негіздей отырып, мәліметтерді бүкіл сыныпқа әр түрлі тәсілмен ұсынады. |
Дискриптор АКТ-ны қолдану арқылы шығармашылық идеяларды дамытады; Фитотерапия мен косметика, медицинадағы өсімдіктер рөлін зерделейді; Таңдаған ақпаратты талқылайды және бағалайды; |
https://www.youtube. com/watch?v=X8cAoGVEbL0
Гүл қалай өседі: https://www.youtube .com/watch?v=x1exzwhlzBA |
||
|
5 мин Аяқталуы |
Бірін-бірі бағалау. Сабақ қорытындысын өткізу. Рефлексия: “Аяқталмаған сөйлемдер” *Бүгін мен……………………………………………………….білдім *Мен үшін……………………………………………қызықты болды *Маған…………………………… тапсырма орындау оңай болды Сөйлемдерді аяқтап, сабақты қорытындылайды. |
Бағалау критерийлері арқылы оқушылар «Карусель» стратегиясын қолданып, бір-бірінің жұмыстарын бағалайды: 5топ 1топты бағалайды, 1топ 2топты бағалайды, және т.б. Оқушылар ауызша сыныптастарының тапсырманы орындалуын қаншалықты жақсы туралы пікірлерін білдіреді. |
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Көркем еңбек. Сабақ жоспары
Көркем еңбек. Сабақ жоспары
|
Көркем еңбек |
Мектеп: № 201 мектеп-лицей |
|||||||||||||||||
|
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
|||||||||||||||||
|
Сынып: 8 сабақ 1-2 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Үй мәдениеті |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Интерьерге арналған сәнді бұйымдар (2D/3D форматта). Бұйымдарға нобайлар дайындау. Құрал-саймандар мен материалдарды дайындау |
|||||||||||||||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
8.1.6.2-Бұйымды дайындау мен безендіру үшін заманауи және дәстүрлі емес материалдардың тиімді қолданылуын түсіне отырып өздігінен таңдау 8.1.6.4 - Шығармашылық жұмыстар жасау үшін әр түрлі технологиялар мен өнер материалдарын өз бетінше анықтау, таңдау және біріктіру. |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||||||||||||||
|
Құндылықты дарыту |
ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК Құзыреттілік: инновациялық ойлау
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Басталуы |
Ұйымдастыру кезеңі: сәлемдесу, сыныпта жақсы жағдай қалыптастыру. Білімді белсендіру мақсатында өткен сабақты қайталау. Оқушылар жұптарға бірігеді, бір-біріне өткен сабақта орындаған эскиздерін, бұйым жасау үшін дайындаған материалын көрсетеді. Бұйым жасау үшін оның жеткіліктілігін, түстерінің үйлесімділігін және өзге материалдармен ауыстыру мүмкіндігін талқылайды. Оқушыларға келесі сұрақтарға жауап беруді ұсыныңыз:
Сабақ тақырыбы және мақсатымен танысу: оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстырыңыз, олармен бірге бағалау критерийлерін талқылаңыз. |
Оқушылар амандасып, бір-біріне сәттілік тілейді. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген суреттер |
||||||||||||||
|
Ортасы |
Интерьердің сәндік бөлігінде қолданылатын материалдардың үлгілерін көрсету. Презентация/суреттерді көрсете отырып, оқушылардан көрсетілген үлгілердегі материалдардың қалай қолданылып, өңделгенін түсіндіруін сұраңыз. Бүгінгі таңдағы шығармашылықтағы жаңа бағыт «Аrt Trash» (арт треш), «Аrt Dump» (арт дамп) туралы әңгімелеңіз.
Тәжірибелік жұмыс: материалдарды жіктеу. Оқушылар сәндік заттардың атауы немесе суреті бар карточкаларды таңдап, топтарға бірігеді. Оқушыларға топта сәндік затқа арналған материалдарды орналастыруды, оларды топтастырылған белгілері бойынша дәлелдеуді, материалдарды жіктеудің сызбасын құруды ұсыныңыз. Сұрақтарға жауап беріңдер: - Тұрғын үй интерьерін сәндеу үшін оларды таңдай отырып, материалдың қандай қасиеттерін ескеру қажет? - Интерьерді сәндеуге материалдың эстетикалық қасиеті қалай тиімді қолданылуы мүмкін? Тәжірибелік жұмыс: материалдар мен құралдарды дайындау. Ағымдық нұсқау. Тәжірибелік жұмысты жеке немесе бұйым жасау үшін таңдалған материал түрі бойынша, немесе сәндік бұйым түрі бойынша бірігіп, топта орындауға болады. Материалды өңдеуді және бөлшектерді дайындауды бастау алдында жұмыс кезеңдерін дайындау, яғни бұйым дайындау реттілігін құру қажеттігін оқушылардың есіне салыңыз. Мысалы, коллаж жасау кезінде келесі кезеңдерді орындайды: - негізін немесе фон дайындау; - коллаж бөлігін немесе бөлшектерді дайындау және өңдеу; - бөлшектерді немесе бөліктерді біріктіру және оларды негізімен біріктіру; - соңғы өңдеу және жұмысты безендіру. Оқушылар сәндік бұйымды жасаудың әрбір кезеңінде құрал-жабдықтардың қолданылу реттілігін анықтай отырып, өңдеу, бөлшектерді біріктірудің, бұйымның негізіне арналған материалдардың қай кезеңде қолданылатынын анықтайды. Кестені толтырады.
Оқушылар бөлшектерді белгілеу, таңдалған материалдан бұйым бөліктерін немесе элементтерін дайындауды орындай отырып, материалдармен тәжірибе жасайды. Мұғалім жұмыс орнының дұрыс ұйымдастырылуын, техника қауіпсіздігінің сақталуын бақылап, оқушыларға қолдау көрсете отырып, мақсатты аралап шығады.
Оқушылар тәжірибелік жұмысты аяқтаған соң жұмыс орнын жинастырады. Тапсырманың дескрипторы: - таңдалған техникада бұйым дайындау кезеңдері анықталған; - бұйымды дайындау кезіндегі материалды қолдану реттілігі көрсетілген; - бұйымды дайындау кезеңдеріне арналған құрал-жабдықтар таңдалған; - бұйым бөлігі/бөлшегі/элементін белгілеу орындалған.
|
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі
Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді. Оқушылар «трансформация» және «трансформация тәсілдері» анықтамасын іздеп, сұрақтарға жауап береді. |
Дискриптор Материалды таңдау факторларын анықтайды; - материалды қолдану нұсқаларын қарастырады; - сәндік бұйымға арналған материал қасиетін сипаттайды; - бұйым жасау үшін құралдарды таңдайды; - таңдалған техникада бұйым жасау кезеңдерін құрастырады. |
Интерьерге сәндік бұйым жасау үшін материалды қолдану үлгілері көрсетілген суреттер немесе презентация. Сәндік заттардың атауы немесе суреті бейнеленген карточкалар.
|
||||||||||||||
|
Аяқталуы
|
Жұмыс таныстырылымы: Оқушылар кестеге енгізілген ақпаратты талқылайды, сыныптастарының жұмысына түсініктеме береді. Рефлексия: «Плюс – минус – қызықты» Оқушыларға жазбаша немесе ауызша орындауға ұсыныс жасаңыз (уақытқа байланысты). Жазбаша түрде оқушылар кестенің үш бөлігін толтырады. «П» - «плюс» бөліміне сабақта ұнағанның барлығын жазады, ақпараттар мен жұмыс формалары. «М» - «минус» бөлігіне не ұнамағанын жазады, оқушы көзқарасы бойынша оған қажет емес ақпараттар. «Қ» - «қызықты» бөліміне сабақтағы қызықты жағдайларды, тағы нені білгісі келетінін және мұғалімге сұрағын жазады.
|
Оқушылар сабақты қандай деңгейде түсініп, білгендерін айтады |
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||
|
Көркем еңбек |
Мектеп: № 201 мектеп-лицей |
||||||||||||||
|
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
||||||||||||||
|
Сынып: 8 сабақ 3-4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||
|
Бөлім: |
Үй мәдениеті |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Интерьерге арналған 2D/3D сәнді бұйымдарды жасау. |
||||||||||||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
8.2.5.3- Өз бетінше материалдар мен техниканы анықтап, таңдай отырып, эстетикалық және техникалық талаптарға сай келетін интерьерге арналған сәндік бұйымдар дайындау 8.3.4.1-Өзінің және өзгелердің жұмыстарын жетілдіру және адаптациялауда қолданылған идеяларды талдауда және бағалауда негізінделген сыни ұсыныстар жасау. 8.2.6.1-Техника қауіпсіздігін қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану. |
||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
||||||||||||||
|
Құндылықты дарыту |
ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК Құзыреттілік: инновациялық ойлау
|
||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Басталуы |
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, назар аударту. «Кім көп табады?» дидактикалық ойыны Жұмыс барлық бөлшектерді немесе жұмыс элементтерін, материал түрлерінің саны мен қолданылған түстерді анықтауға бағытталған. Оқушыларға коллаж/панно суреттерінен: - бөлшектер; - материалдар; - түстер (сары түс және т.б.) санын табуды ұсыныңыз. Ойын нәтижесін талқылаңыз, ең аңғарымпазды атап өтіңіз. Сабақ тақырыбы және мақсатымен танысу: Оқушыларды сабақтың мақсаты, тақырыбымен таныстырыңыз, олармен бірге бағалау критерийлерін талқылаңыз. |
Оқушылар бір-біріне сәттілік тілейді. Оқушылар сәндік коллаж/панно суреттерінің бөліктерге бөлінген фрагменттерін құрастыра отырып, топтарға бірігеді. Суреттерді қарастыра отырып, материалдар, түстер санын анықтайды. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген суреттер |
|||||||||||
|
Ортасы |
Тәжірибелік жұмыс. Сипаттама жасау. Оқушыларға өз жұмыстарының эскиздерін пайдаланып, сипаттама жасауды, яғни, сәндік бұйымның бөлшектері/элементтерінің тізімін кесте түрінде немесе тізім түрінде жасауды ұсыныңыз. Егер бөлшектер мен элементтердің нақты санын анықтау қиындау болса, оны диапазон түрінде көрсетуге болатынын түсіндіріңіз, яғни _____ бастап_____дейін, мысалы, 20-45.
Оқушыларға эскизге жазбалар қосуды, біркелкі бөлшектерде олардың саны мен атауы, материалын көрсетуді ұсынуға болады. Оқушыларға жұптарға бірігуді, бір-бірімен толтырылған кестелерді (бөлшектері нақтыланған эскиз) талқылауды, қажеттілігіне қарай толықтыруды тапсырыңыз. Интерьерге арналған сәндік бұйым бөлшектерін өңдеу үлгілерін көрсету. Таныстырылым мен иллюстрацияларды көрсете отырып, оқушылар назарын сәндік бұйым жасаудың дайындық жұмысына аударыңыз. Өз бұйымының бөлшектерін өңдеудің түрлі нұсқаларын оқушылармен бірге талқылаңыз. Тәжірибелік жұмыс. Жеке бөлшектерді өңдеу. қушыларға сұрақтарға жауап беруді ұсыныңыз: - Жұмыста қауіпсіздікті сақтау үшін қандай аспектілерге назар аудару қажет? - Шығармашылық жұмысты орындауға санитарлық-гигиеналық талаптарды бұзу қалай әсер етеді? Мұғалім тәжірибелік жұмысты орындау кезінде жұмыс орнының ұйымдастырылуын, қауіпсіздік техникасының сақталуын, өңдеу тәсілі мен сапасын бақылап, мақсатты тексеру, оқушылармен жеке нұсқаулық жүргізеді. Тапсырма дескрипторы: - таңдалған техникада бұйым элементтері немесе бөлшектері өңделген; - қауіпсіздік техникасы ережелері сақталған. |
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі. Оқушылар таңдаған елдің ұлттық тағамдарын топта зерттейді Оқушылар жұмыс орнын дайындайды, қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтай отырып, жоспарланған кезеңдерге сәйкес сәндік бұйым элементтерін немесе бөлшектерін дайындайды. Мысалы, коллаж жасау үшін негізін және т.б. дайындайды.
Тәжірибелік жұмыс соңында оқушылар жұмыс орнын жинайды.
|
Дискриптор Бұйым бөлшектерін өңдейді; - өз жұмысын жетілдіруге тәсіл ұсынады; - басқа жұмысты жақсарту бойынша тәсіл ұсынады; - бұйым жасау үшін материалдар мен құралдарды қолданады; - қауіпсіздік техникасын сақтайды. |
Жұмыс дәптері және альбом. Шығармашылық жұмыс эскиздері.
Бөлшек/ элементтер дайындау бойынша презентация/суреттер Интерьерге сәндік бұйым дайындауға арналған материалдар мен құралдар. |
|||||||||||
|
Аяқталуы
|
Кері байланыс Оқушылар рефлекциясы : Мен не білдім ? Не үйрендім ? Маған бүгінгі сабақта түсініксіз болды ? |
|
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||||||
|
Көркем еңбек |
Мектеп: № 201 мектеп-лицей |
||||||||||||||||||||||||
|
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 сабақ 5-6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Үй мәдениеті |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Өсімдік шаруашылығындағы ғылымның рөлі |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
8.1.3.1-Шығармашылық идеяларды дамыту мен іске асыруда өз бетінше таңдаған ақпарат көздерін қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану арқылы) 8.2.5.1-Ауылшаруашылық өндірісінің дамуындағы әдіс-тәсілдерді талқылау және бағалау |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Әртүрлі дереккөздерді қолдана отырып, өсімдік шаруашылығындағы ғылымның рөлін талқылау және бағалау. |
||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықты дарыту |
БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ Құзыреттілік: тиімді коммуникация
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
Басталуы |
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, назар аударту. Сабақ тақырыбы және мақсатымен танысу: оқушыларды сабақ тақырыбы және мақсатымен таныстырыңыз, олармен бірге бағалау критерийлерін талқылаңыз. Тірек білімдерін белсенділендіру. Өсімдік шаруашылығы саласы Оқушылар өсімдік шаруашылығы салаларының атаулары (егін шаруашылығы, көкөніс шаруашылығы, жеміс шаруашылығы, гүл шаруашылығы) бойынша карточкаларды таңдап, жұпқа немесе топтарға бірігеді. Оқушыларға берілген суреттерді қарастыруды, берілген дақылдардың қандай топқа жататынын анықтау және талдауды, «артық» өсімдікті табуды тапсырыңыз. |
Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді.
Оқушылар сыныптастарына дақылдар тобын көрсетеді. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген суреттер. |
|||||||||||||||||||||
|
Ортасы |
Таныстырылымдар арқылы өсімдік шаруашылығындағы инновацияларды талқылау Оқушыларға өсімдік шаруашылығындағы инновациялық 2 бағыт: нақты егін шаруашылығы мен гендік инженерия туралы ақпаратты, инновацияларды өсімдік шаруашылығына еңгізудің нәтижелері туралы талқылауды тапсырыңыз. Оқушы жауабын қорытындылай отырып, нақты егін шаруашылығының - жерсеріктік (спутник) кешендер мен компьютерлік технологияларды қолдануға негізделген тұқым себу өнімділігін басқару жүйесі екендігін түсіндіріңіз. Электронды карта негізінде әр жер теліміне қанша тыңайтқыш, тұқым, су керек екені туралы нұсқаулық жасалады. Қатар (параллель) жүргізу жүйесі спутниктік бақылау сигналын қолдануға негізделген. GPS сигнал арқылы ауыл шаруашылығы техникасы қозғалысы нақты анықталады. GPS мониторинг, спутниктік бақылау жүйесімен егістіктегі трактор немесе комбайнды нақты басқаруға болады. Гендік инженерия – бұл өсімдікті ерекше көрсеткіштермен өсіру, өсімдіктің ДНК бөлігін басқа тұқыммен алмастыру. Пікірсайыс Оқушыларға келесі ақпараттарды талқылауды ұсыныңыз: жақында картоптың қауіпті зиянкестермен (колорада қоңызы) күресе алатын жаңа сорты шығарылды. Картоп молекуласы модификацияланған (мысалы, арнаулы бір заттар қосып, дененің механикалық қасиеттерін өзгерту) және тұқымға енгізілген өзгеріс зиянды қоңыздарға өте қауіпті болған. Мұндай картоптың жапырағымен қоректенген жәндіктер 5 күн ішінде өлген. Генетиктер бұл тәжірибені ауыл шаруашылығына өте пайдалы деп есептейді. Оқушыларға 2 топқа бөлінуге ұсыныс жасаңыз. Әртүрлі ақпарат көздерін (интернет ресурстары, мерзімді баспасөз материалы және т.б.) пайдалана отырып, бір топ гендік модификацияланған өсімдік туралы (ГМӨ) кемшілікті (-), екінші топ жетістікті (+) жазады. Оқушылар жауабын жинақтай отырып, оларды гендік инженерия – болашағы бар жас ғылым деген қорытындыға жетелеңіз. Артықшылықтары – өнімділіктің бірнеше есе артуы, суыққа төзімділігі, ауыл шаруашылық дақылдарының зиянкестерге төзімділігі және т.б. Бір кемшілігі – бұл тәжірибенің адам өміріне және жалпы табиғатқа қандай әсері болатынын ешкім білмейді. Дескриптор Білім алушы − жұпта жұмыс жасайды; − жазба жұмыстарын жүргізеді; − тағамды әзірлеу технологияларын зерттейді; − қауіпсіздік ережесін сақтайды; − таңдаған тағамын әзірлейді. Мұғалімнңің байқауы бойынша тәжірибелік жұмысын жасау. Уақытылы ақаулықтарды жою үшін тез кері байланыс құру. Жұмыстарды ұсыну. Әр топ сынып алдында өз жұмыстарын ұсынады.
|
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді. Оқушылар бұл тапсырманы жұпта бағалайды.
Оқушылар топтағы талқылау қорытындыларын постер түрінде көрсете алады. |
Дискриптор өсімдік шаруашылығы салаларын ажыратады; - нақты егін шаруашылығындағы жерсеріктік және компьютерлік технология мүмкіндіктерін түсінеді; - өсімдік шаруашылығындағы гендік инженерия ерекшелігін талқылайды; - әртүрлі ақпарат көздерін қолданады. |
Өсімдік шаруашылығы салаларының атаулары бар карточкалар Ауыл шаруашылық дақылдарының суреттері бар карточкалар. |
|||||||||||||||||||||
|
Аяқталуы
|
(Қ) Жұмыс аяқталғаннан кейін оқушылармен бірге нобайлар көрмесінмен орындалған жұмыстарды талқылау
|
|
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
|||||||||||||||||||||
|
Көркем еңбек |
Мектеп: № 201 мектеп-лицей |
|||||
|
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 8 сабақ -7-8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Бөлім: |
Үй мәдениеті |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Медицина, фитотерапия және косметологиядағы өсімдіктің рөлі. |
|||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
8.1.3.1-Шығармашылық идеяларды дамыту мен іске асыруда өз бетінше таңдаған ақпарат көздерін қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану арқылы). 8.2.5.2-Фитотерапия мен косметика, медицинадағы өсімдіктер ролін зерделеу, талқылау және бағалау. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||
|
Құндылықты дарыту |
БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ Құзыреттілік: тиімді коммуникация
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басталуы 0-5 мин |
Психологиялық тренинг «Ауада сан жазу» Сыныпты топқа бөлу: 1ден-2 ге дейін санау арқылы екі топқа бөлу. «Домино» әдісі І топ Фитотерапия, косметология және медицинада пайдаланатын өсімдіктерді анықтаңыз ІІ топ. Әр саладағы рөлін зерттеп сыныптастарыңызбен талдаңыз Дескриптор: -Фитотерия, косметология және медицинада пайдаланатын өсімдіктерді анықтайды. -Өсімдіктердің әр саладағы рөлән зерттейді. - Сыныптастарымен зерттеулерін талқылайды Біз «Домино» әдісі арқылы қандай жұмыс жасау әрекеттерінің тізбегін құрдық? -Медицинада қандай дәрілік өсімдіктердің түрлерін қолдануға болады? - Олай болса бүгінгі сабағымызда не туралы болмақ? Мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын таныстырады; Ұжымдық талдаудан кейін оқушылар тақырыпты дәптерге жазады, сабақтың мақсаттарымен танысады. |
Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді. Ойлану арқылы оқушылар қайталау сұрақтарына жауап береді |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
Тұрмыстық аспаптар http://shopomania.kz/techs/128-bytovaya-tehnika-dlya-doma.html |
||
|
11-20 мин Ортасы
21-35 мин
5 мин |
(Т)«Кинометафора» әдісі. Фитотерпияның негізгі бағыты. «Дәрілік өсімдіктер » туралы бейнежазбалар көру. Бейне жазбаны көру барысында, оқушылар дәрілік өсімдіктердің түрін анықтау және олардың емдік қасиеттері туралы мәлімет алады. ТБ) «Екі жұлдыз, бір тілек» Керекті мағлұматтарды дәптерлеріне жазады. Өзгелерді тыңдай отырып, өз білімін толықтырады Талқылауға арналған сұрақтар: Қандай дәрілік өсімдік түрлерін жиі кездестіреміз? Медицинада фитотрепияда және косметологияда түймедақтың рөлі? Алоэ өсімдігін өсіру барысында қажетті шарттардың бірі болмаса (жарық,су....) не болады? Өсімдіктердің дұрыс өсіп-өнуі, жақсы өнім беруі үшін қандай шаралар қолдануға болады? Сыныпқа тапсырма: Климат қолайсыз жағдайда адамның тері күтіміне дәрілік өсімдіктерден жақпа май түрлерін зерттеуді ұсыну. Жұмысты орындау үшін материалдар мен құрал- жабдықтарды пайдалану кезінде қауіпсіздік ережелерін айту. |
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі Жауабын зерттеу дәптеріне жазып, суретке түсіреді. Оқушылар бұл тапсырманы жұпта бағалайды.
Таңдауларын дәлелді негіздей отырып, мәліметтерді бүкіл сыныпқа әр түрлі тәсілмен ұсынады. |
Дискриптор АКТ-ны қолдану арқылы шығармашылық идеяларды дамытады; Фитотерапия мен косметика, медицинадағы өсімдіктер рөлін зерделейді; Таңдаған ақпаратты талқылайды және бағалайды; |
https://www.youtube. com/watch?v=X8cAoGVEbL0
Гүл қалай өседі: https://www.youtube .com/watch?v=x1exzwhlzBA |
||
|
5 мин Аяқталуы |
Бірін-бірі бағалау. Сабақ қорытындысын өткізу. Рефлексия: “Аяқталмаған сөйлемдер” *Бүгін мен……………………………………………………….білдім *Мен үшін……………………………………………қызықты болды *Маған…………………………… тапсырма орындау оңай болды Сөйлемдерді аяқтап, сабақты қорытындылайды. |
Бағалау критерийлері арқылы оқушылар «Карусель» стратегиясын қолданып, бір-бірінің жұмыстарын бағалайды: 5топ 1топты бағалайды, 1топ 2топты бағалайды, және т.б. Оқушылар ауызша сыныптастарының тапсырманы орындалуын қаншалықты жақсы туралы пікірлерін білдіреді. |
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
||
шағым қалдыра аласыз















