|
Бөлім: |
8. Музыка. Қазақтың киелі домбырасы Еңбекші ом |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жумалова Л.Т |
|
Күні: |
01.02.2024 жыл |
|
Сыныбы:7ә |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:- |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Күй – қазақтың жан серігі, сырласы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.3.4.1 - поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау,тақырыбы мен идеясын ашу,талдау; 7.4.4.1 -шығармадағы үзіндінің идеясын анықтау,өз көзқарасын дәлелдеу; |
|
Сабақтың мақсаты: |
поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдайды,тақырыбымен идеясын ашады,талдай алады; шығармадағы үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолданады |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин. |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу |
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады.
|
Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл күйін көтереді және бауырмалдығын оятады.
|
Оқулық, жұмыс дәптерлері
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе |
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. |
"Бағыт-бағдар"әдісі бойынша қабырғадағы сұрақтарға жауап беріледі. Өз ойымен бөліседі. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасайды. Осы тапсырманы орындау арқылы оқушылардың айтылым дағдысы қалыптасады.
|
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Интербелсенді тақта |
|
Сабақтың ортасы 35мин. |
Жаңа сөздер |
Жазылым күй-музыкалық жанр,халқының аспаптық пьесасы-куй құдірет-шексіз күш -қуат-кучли күйші-домбырада, қобызда, сыбызғыда күй орындаушы музыкант-куйчи күңіренген-күйініп зарлану,зар жылау-мунгли,таьсирли оханг ырғақ-ән-күйдің,өлеңнің мәнері,сазы,нақысы-тарона |
|
7-сынып оқулығы, жұмыс дәптері |
|
|
Жұптық жұмыс Оқулықта берілген тапсырмаларды орындатады, бақылайды, мысал көрсетеді. |
Тыңдалым Өткен сабақты байланыстыра отырып,күй тартылады, тыңдалады. Жазылым "Үштік одақ"әдісі.Досымен жұптасып, тапсырманы орындайды.Мәтінге сүйеніп, ақпараттың дұрыстығын тексереді.
|
Дескриптор: 3б -Сұрақтарға жауап береді. -Ақпарат жинайды -Кестені толтырады |
7-сынып оқулығы, жұмыс дәптері |
|
|
Оқулықта берілген айдарындағы тапсырмаларды орындатады, бақылайды, мәтінде не айтылғанын көрсетеді.
4- тапсырма Топтық жұмыс Мәтінмен жұмыс Тапсырма Жеке жұмыс Мұғалім бағыт- бағдар береді Жеке жұмыс |
Айтылым "Қазақ күй өнері туралы не білесіңдер?" Сұрақтарға жауап береді.
«Волейбол» тәсілін
қолданады І.Жансүгіровтің "Күйші" поэмасынан үзінді тыңдайды
Топқа бөлініп, тапсырмаларды орындайды. Жазылым.Айтылым
1-топ
«Ассоциограмма» тәсілі мәтіндегі негізгі ойды тауып, не айтылғанын
топтастырады. 2-топ. Мәтіннің идеясын анықтайды«Дөңгелек үстелді» қолданып, мәтінді игереді.
Жазылым Мәтіндегі күйші сөзін жіктейді,қобыз сөзін тәуелдейді,тапсырманы орындайды Айтылым «Қар кесегі» тәсілі бойынша бүгінгі өтілген тақырыптағы ақпараттарды «Қар кесегі» тәсілі арқылы сұрақтарға жауап бере отыра,сабаққа қорытынды жасалады |
Дескриптор: 1 - Сөйлем құрайды Дескриптор2 -Сұрақтарға жауап береді -Мәтінді оқиды, идеясын ашады Дескриптор3 -ақпарат іздейді -пікірімен бөліседі -талдау жасайды Берілген сөзді жіктейді Дескриптор1 -Пікірін айтады |
7-сынып оқулығы, жұмыс дәптері Слайдтар Ақ парақтар Плакат |
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. 5мин.
|
«Бір ауыз сөз» әдісі. Мұғалім оқушылардың рефлексиясын тыңдайды. Үйге тапсырма |
Жеке жұмыс: Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіреді. І.Жансүгіровтің "Күйші"поэмасын мәнерлеп оқып келу. 7-тапсырма 38-бет |
Мұғалім 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. |
|
«Еңбекші орта мектебі мектепке дейінгі шағын орталығымен» КММ
«Күй – қазақтың жан серігі, сырласы»
/ашық сабақ/
7ә сыныбы қазақ тілі мен әдебиеті пәні
Пән мұғалімі Л.Т.Жұмалова
Жаркент қаласы
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Күй – қазақтың жан серігі, сырласы
Күй – қазақтың жан серігі, сырласы
|
Бөлім: |
8. Музыка. Қазақтың киелі домбырасы Еңбекші ом |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жумалова Л.Т |
|
Күні: |
01.02.2024 жыл |
|
Сыныбы:7ә |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:- |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Күй – қазақтың жан серігі, сырласы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.3.4.1 - поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау,тақырыбы мен идеясын ашу,талдау; 7.4.4.1 -шығармадағы үзіндінің идеясын анықтау,өз көзқарасын дәлелдеу; |
|
Сабақтың мақсаты: |
поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдайды,тақырыбымен идеясын ашады,талдай алады; шығармадағы үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолданады |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин. |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу |
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады.
|
Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл күйін көтереді және бауырмалдығын оятады.
|
Оқулық, жұмыс дәптерлері
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе |
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. |
"Бағыт-бағдар"әдісі бойынша қабырғадағы сұрақтарға жауап беріледі. Өз ойымен бөліседі. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасайды. Осы тапсырманы орындау арқылы оқушылардың айтылым дағдысы қалыптасады.
|
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Интербелсенді тақта |
|
Сабақтың ортасы 35мин. |
Жаңа сөздер |
Жазылым күй-музыкалық жанр,халқының аспаптық пьесасы-куй құдірет-шексіз күш -қуат-кучли күйші-домбырада, қобызда, сыбызғыда күй орындаушы музыкант-куйчи күңіренген-күйініп зарлану,зар жылау-мунгли,таьсирли оханг ырғақ-ән-күйдің,өлеңнің мәнері,сазы,нақысы-тарона |
|
7-сынып оқулығы, жұмыс дәптері |
|
|
Жұптық жұмыс Оқулықта берілген тапсырмаларды орындатады, бақылайды, мысал көрсетеді. |
Тыңдалым Өткен сабақты байланыстыра отырып,күй тартылады, тыңдалады. Жазылым "Үштік одақ"әдісі.Досымен жұптасып, тапсырманы орындайды.Мәтінге сүйеніп, ақпараттың дұрыстығын тексереді.
|
Дескриптор: 3б -Сұрақтарға жауап береді. -Ақпарат жинайды -Кестені толтырады |
7-сынып оқулығы, жұмыс дәптері |
|
|
Оқулықта берілген айдарындағы тапсырмаларды орындатады, бақылайды, мәтінде не айтылғанын көрсетеді.
4- тапсырма Топтық жұмыс Мәтінмен жұмыс Тапсырма Жеке жұмыс Мұғалім бағыт- бағдар береді Жеке жұмыс |
Айтылым "Қазақ күй өнері туралы не білесіңдер?" Сұрақтарға жауап береді.
«Волейбол» тәсілін
қолданады І.Жансүгіровтің "Күйші" поэмасынан үзінді тыңдайды
Топқа бөлініп, тапсырмаларды орындайды. Жазылым.Айтылым
1-топ
«Ассоциограмма» тәсілі мәтіндегі негізгі ойды тауып, не айтылғанын
топтастырады. 2-топ. Мәтіннің идеясын анықтайды«Дөңгелек үстелді» қолданып, мәтінді игереді.
Жазылым Мәтіндегі күйші сөзін жіктейді,қобыз сөзін тәуелдейді,тапсырманы орындайды Айтылым «Қар кесегі» тәсілі бойынша бүгінгі өтілген тақырыптағы ақпараттарды «Қар кесегі» тәсілі арқылы сұрақтарға жауап бере отыра,сабаққа қорытынды жасалады |
Дескриптор: 1 - Сөйлем құрайды Дескриптор2 -Сұрақтарға жауап береді -Мәтінді оқиды, идеясын ашады Дескриптор3 -ақпарат іздейді -пікірімен бөліседі -талдау жасайды Берілген сөзді жіктейді Дескриптор1 -Пікірін айтады |
7-сынып оқулығы, жұмыс дәптері Слайдтар Ақ парақтар Плакат |
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. 5мин.
|
«Бір ауыз сөз» әдісі. Мұғалім оқушылардың рефлексиясын тыңдайды. Үйге тапсырма |
Жеке жұмыс: Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіреді. І.Жансүгіровтің "Күйші"поэмасын мәнерлеп оқып келу. 7-тапсырма 38-бет |
Мұғалім 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. |
|
«Еңбекші орта мектебі мектепке дейінгі шағын орталығымен» КММ
«Күй – қазақтың жан серігі, сырласы»
/ашық сабақ/
7ә сыныбы қазақ тілі мен әдебиеті пәні
Пән мұғалімі Л.Т.Жұмалова
Жаркент қаласы
шағым қалдыра аласыз

















