|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Аетова Г.Е |
|
|
Күні: |
9.09.2025 |
|
|
Сынып: 5А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Тәрбие тақырыбы |
Күйзеліс сезімі – дос па әлде жау ма?» жобасы 1. «Күйзеліс сезімі - дос па әлде жау ма?» |
|
|
Құндылықты дарыту |
оқушылар күйзеліске төзімділікті денсаулығына және айналасындағыларға зиян келтірместен елеулі эмоционалды және ерікті жүктемелерге жол бермейтін сапа ретінде түсінеді. Өзінің және айналасындағылардың денсаулығына зиян келтірмеуге тырысады. |
|
|
Мақсаты |
Өзінің даралығын және өзін-өзі дамыту қажеттілігін түсінуді қалыптас- тыру |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы |
І.Кіріспе Сабақ ережелерімен танысу. • Белсенді болу. • Бір-біріңнің сөзін бөлмей тыңдау. • Тек, өз бетіңізше сөйлеу. • Егер ақпарат нақты біреуге бағытталған болса, онда ол туралы үшінші • тұлғада сөйлесудің орнына тікелей сол адамның өзіне хабарласу. • Сабақтағы тренингіден тыс ақпаратты таратуға немесе талқылауға болмай ды, құпия сақтау қажет. • Жаттығу кезінде сын айтудан аулақ болу, егер бір жағдайды сынау қажет болса, басқалардың талқылауды бастағанын күту. • Кез келген жаттығуды орындағысы келмеген жағдайда, қатысушы себебін түсіндірмей бас тартуға құқылы, бірақ ол өзінің бас тартатынын көпшілік ал дында міндетті түрде мәлімдеуі керек. «Бір-бірімен сәлемдесу» топты біріктіру жаттығуы Сәлемдесу: Екі топ әрқайсысы өз тобының арасында кезек-кезек бұрылып, өзінің артындағы адамымен қол алысып, амандасып болғаннан кейін, бағандар арасында бір-бірлерімен сәлемдесу қажет болады. Ол үшін бәрі «жыланша» ба рып, қол алысып амандасады. Рефлексия: жаттығуды бастаған кезде қандай күйде болдыңыз, мазасыздық, ыңғайсыздық сезіндіңіз бе? Ал қазір қандай күйдесіз? Жаттығудың қандай пай дасы болды? |
Бір-бірімен сәлемдесу» топты біріктіру жаттығуы Бірінші-екінші деп санап, екі топқа бөлінеді. Бірінші топтағылар мұғалімнің ар тынан бір қатарға сапқа тұрады, ал екінші топ мұғалімге қарама-қарсы сол қатарға тұрады. |
|
слайд |
||||
|
Сабақтың ортасы |
ІІ. Негізгі бөлім Тапсырма: Мәтінді оқу - Әр қатысушыға әріптер жиынтығы бар мәтіндер жазылған үлестірме қағазда ры беріледі. Оны мәтінді 30 секундта оқып шығу керек. 1)КҮНОРМАНДАКӨҢІЛДІАЛҒАШҚЫСӘУЛЕЛЕРМЕНОЙНАДЫ 2)әУЕНніңМАңЫЗдЫлЫҒЫМЕНүШіНАйНалаМдағыБаРЛЫҚНәрСЕталғаМПАЗ БолДЫ 3.АДамДАРКӨКасПанМЕНҚҰСтаРДЫңӘнІНЕСТІпҚуаНАдЫ («Егер мен күн болсам» С.Қалиев) Талқылау: Сіз тапсырманы бірден орындадыңыз ба? Оны жылдам орындау үшін сізге қажет болған нәрсе не? Тапсырманы орындау барысында қандай сезімде болдыңыз? Күйзеліс сөзі бұрын техникада қолданылған. Бұл қандай да бір затқа күш түсетінін және ол шиеленісетінін білдірді. Қазір бұл сөз адамның қатты уайымдай тыны туралы айтқан кезде жиі қолданылады. Кейде күйзеліс сыртта бір нәрсені тудырады, мысалы, бақылау, досыңызбен жанжал немесе мектеп таңдау. Кейде күйзеліс -бұл біздің ішімізде болатын нәрсе: реніш, ашуланшақтық, қайғы және т. б. Стресс-бұл бізге қиын болған кезде және Біз үшін маңызды нәрсе үшін көп күш саламыз. Адам күйзеліске ұшыраған кезде, ол әртүрлі жолдармен көрінеді. • Басында: зейін қою қиын, есте сақтау қиын, ойлау қиын. • Сезімдерде: қорқыныш, ашу, қайғы, қуаныш немесе тітіркену пайда болуы мүмкін. • Қарым-қатынаста: біреу көбірек сөйлесе бастайды, ал біреу керісінше еш кіммен сөйлескісі келмейді. Жанжалдар бар. • Денеде: бұлшықеттер тартылуы мүмкін, адам жиі тыныс алуы, бозаруы не месе қызаруы, іштің ауыруы, қысымның жоғарылауы және т. б. Бізге күйзеліс тудыратын нәрсе күйзеліс факторлары деп аталады. Күйзеліспен күресу үшін оның не үшін пайда болғанын түсіну маңызды ІІІ. Жобалық қызмет Тапсырма: 1. Оқушылармен алған білімдерін қолдану мүмкіндігін талқылау. 2.Жаңа жағдайларға қалай бейімделу керектігін көрсететін соңғы «өнімнің» түрін таңдау (таныстырылым, постер, ұсыныстар, қойылым, хаттар және т.б.). 3.Топтар құрылады (бір-бірімен аз қарым-қатынас жасайтын оқушыларды топ тарға таңдаған жөн). Түпкі мақсат: күйзелісті жағдайлардан ауыртпалықсыз шығу жолдарын табу, алдын-алу; проблемалық жағдайға, жеке қасиеттерге деген көзқарасты өзгерту үшін ұсынымдар (ролик, таныстырылым, постер, схема, инфографика, сценарий және т.б.) әзірлеу. 4. Сабағына қатысу үшін бір сыныпты таңдаңыз. 5. Мазасыз жағдайлардың себептерін анықтау үшін бірінші сынып оқушысына қоятын сұрақтарыңызды талқылаңыз және жазыңыз |
Күйзеліс сөзін талқылайды. 30 сеундта мәтінді оқиды.
Жаттығу. Күйзелістің себептерін талдау. Мақсаты: күйзелістің сыртқы және ішкі себептерін түсіну, күйзеліс жағдайын жеңудің жеке тәсілдері. Қатысушыларға қағазға олар жеңгісі келетін бір күйзеліс жағдайын жазу тапсырмасы беріледі. Қағаздар араластырылып, қайтадан таратылады. Әрбір оқушы өзі алған парақта көрсетілген жағдайды оқиды, оның өзі үшін қан шалықты күйзелісті екенін, қандай ассоциациялар тудыратынын бағалайды және онымен қалай күресуге болатыны туралы кеңес береді. Басқа қатысушылар күйзелісті жеңу үшін өз нұсқаларын айтады
|
|
Ақпараттық мәтін Үлестірмелі қағаздар Суреттер Тірек-сызбалар Кесте |
||||
|
Сабақтың соңы |
IV. Үй тапсырмасы: 1. Өзіңізді бақылаңыз: сізді қандай жағдайлар алаңдатады, сіз ма засызданған кезде өзіңізді қалай сезінесіз?. 2. Мазасыздық белгілерін факторлар бойынша жүйелеңіз: үйде, мектепте, қоғамда. 3. Қорқыныш, үрей мазасыздығы жағдайынан кейін, оны қалай жеңетініңізді сипаттаңыз. 4. Бір сыныпқа қатысыңыз,балалардан сұраңыз: қандай жағдай лар оларды алаңдатады, олармен қалай күреседі? V. Қорытындылау. Бет бейнесі бар карточкалар (қайғылы, көңілді, немқұрайлы
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Күйзеліс сезімі - дос па әлде жау ма?»
«Күйзеліс сезімі - дос па әлде жау ма?»
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Аетова Г.Е |
|
|
Күні: |
9.09.2025 |
|
|
Сынып: 5А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Тәрбие тақырыбы |
Күйзеліс сезімі – дос па әлде жау ма?» жобасы 1. «Күйзеліс сезімі - дос па әлде жау ма?» |
|
|
Құндылықты дарыту |
оқушылар күйзеліске төзімділікті денсаулығына және айналасындағыларға зиян келтірместен елеулі эмоционалды және ерікті жүктемелерге жол бермейтін сапа ретінде түсінеді. Өзінің және айналасындағылардың денсаулығына зиян келтірмеуге тырысады. |
|
|
Мақсаты |
Өзінің даралығын және өзін-өзі дамыту қажеттілігін түсінуді қалыптас- тыру |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы |
І.Кіріспе Сабақ ережелерімен танысу. • Белсенді болу. • Бір-біріңнің сөзін бөлмей тыңдау. • Тек, өз бетіңізше сөйлеу. • Егер ақпарат нақты біреуге бағытталған болса, онда ол туралы үшінші • тұлғада сөйлесудің орнына тікелей сол адамның өзіне хабарласу. • Сабақтағы тренингіден тыс ақпаратты таратуға немесе талқылауға болмай ды, құпия сақтау қажет. • Жаттығу кезінде сын айтудан аулақ болу, егер бір жағдайды сынау қажет болса, басқалардың талқылауды бастағанын күту. • Кез келген жаттығуды орындағысы келмеген жағдайда, қатысушы себебін түсіндірмей бас тартуға құқылы, бірақ ол өзінің бас тартатынын көпшілік ал дында міндетті түрде мәлімдеуі керек. «Бір-бірімен сәлемдесу» топты біріктіру жаттығуы Сәлемдесу: Екі топ әрқайсысы өз тобының арасында кезек-кезек бұрылып, өзінің артындағы адамымен қол алысып, амандасып болғаннан кейін, бағандар арасында бір-бірлерімен сәлемдесу қажет болады. Ол үшін бәрі «жыланша» ба рып, қол алысып амандасады. Рефлексия: жаттығуды бастаған кезде қандай күйде болдыңыз, мазасыздық, ыңғайсыздық сезіндіңіз бе? Ал қазір қандай күйдесіз? Жаттығудың қандай пай дасы болды? |
Бір-бірімен сәлемдесу» топты біріктіру жаттығуы Бірінші-екінші деп санап, екі топқа бөлінеді. Бірінші топтағылар мұғалімнің ар тынан бір қатарға сапқа тұрады, ал екінші топ мұғалімге қарама-қарсы сол қатарға тұрады. |
|
слайд |
||||
|
Сабақтың ортасы |
ІІ. Негізгі бөлім Тапсырма: Мәтінді оқу - Әр қатысушыға әріптер жиынтығы бар мәтіндер жазылған үлестірме қағазда ры беріледі. Оны мәтінді 30 секундта оқып шығу керек. 1)КҮНОРМАНДАКӨҢІЛДІАЛҒАШҚЫСӘУЛЕЛЕРМЕНОЙНАДЫ 2)әУЕНніңМАңЫЗдЫлЫҒЫМЕНүШіНАйНалаМдағыБаРЛЫҚНәрСЕталғаМПАЗ БолДЫ 3.АДамДАРКӨКасПанМЕНҚҰСтаРДЫңӘнІНЕСТІпҚуаНАдЫ («Егер мен күн болсам» С.Қалиев) Талқылау: Сіз тапсырманы бірден орындадыңыз ба? Оны жылдам орындау үшін сізге қажет болған нәрсе не? Тапсырманы орындау барысында қандай сезімде болдыңыз? Күйзеліс сөзі бұрын техникада қолданылған. Бұл қандай да бір затқа күш түсетінін және ол шиеленісетінін білдірді. Қазір бұл сөз адамның қатты уайымдай тыны туралы айтқан кезде жиі қолданылады. Кейде күйзеліс сыртта бір нәрсені тудырады, мысалы, бақылау, досыңызбен жанжал немесе мектеп таңдау. Кейде күйзеліс -бұл біздің ішімізде болатын нәрсе: реніш, ашуланшақтық, қайғы және т. б. Стресс-бұл бізге қиын болған кезде және Біз үшін маңызды нәрсе үшін көп күш саламыз. Адам күйзеліске ұшыраған кезде, ол әртүрлі жолдармен көрінеді. • Басында: зейін қою қиын, есте сақтау қиын, ойлау қиын. • Сезімдерде: қорқыныш, ашу, қайғы, қуаныш немесе тітіркену пайда болуы мүмкін. • Қарым-қатынаста: біреу көбірек сөйлесе бастайды, ал біреу керісінше еш кіммен сөйлескісі келмейді. Жанжалдар бар. • Денеде: бұлшықеттер тартылуы мүмкін, адам жиі тыныс алуы, бозаруы не месе қызаруы, іштің ауыруы, қысымның жоғарылауы және т. б. Бізге күйзеліс тудыратын нәрсе күйзеліс факторлары деп аталады. Күйзеліспен күресу үшін оның не үшін пайда болғанын түсіну маңызды ІІІ. Жобалық қызмет Тапсырма: 1. Оқушылармен алған білімдерін қолдану мүмкіндігін талқылау. 2.Жаңа жағдайларға қалай бейімделу керектігін көрсететін соңғы «өнімнің» түрін таңдау (таныстырылым, постер, ұсыныстар, қойылым, хаттар және т.б.). 3.Топтар құрылады (бір-бірімен аз қарым-қатынас жасайтын оқушыларды топ тарға таңдаған жөн). Түпкі мақсат: күйзелісті жағдайлардан ауыртпалықсыз шығу жолдарын табу, алдын-алу; проблемалық жағдайға, жеке қасиеттерге деген көзқарасты өзгерту үшін ұсынымдар (ролик, таныстырылым, постер, схема, инфографика, сценарий және т.б.) әзірлеу. 4. Сабағына қатысу үшін бір сыныпты таңдаңыз. 5. Мазасыз жағдайлардың себептерін анықтау үшін бірінші сынып оқушысына қоятын сұрақтарыңызды талқылаңыз және жазыңыз |
Күйзеліс сөзін талқылайды. 30 сеундта мәтінді оқиды.
Жаттығу. Күйзелістің себептерін талдау. Мақсаты: күйзелістің сыртқы және ішкі себептерін түсіну, күйзеліс жағдайын жеңудің жеке тәсілдері. Қатысушыларға қағазға олар жеңгісі келетін бір күйзеліс жағдайын жазу тапсырмасы беріледі. Қағаздар араластырылып, қайтадан таратылады. Әрбір оқушы өзі алған парақта көрсетілген жағдайды оқиды, оның өзі үшін қан шалықты күйзелісті екенін, қандай ассоциациялар тудыратынын бағалайды және онымен қалай күресуге болатыны туралы кеңес береді. Басқа қатысушылар күйзелісті жеңу үшін өз нұсқаларын айтады
|
|
Ақпараттық мәтін Үлестірмелі қағаздар Суреттер Тірек-сызбалар Кесте |
||||
|
Сабақтың соңы |
IV. Үй тапсырмасы: 1. Өзіңізді бақылаңыз: сізді қандай жағдайлар алаңдатады, сіз ма засызданған кезде өзіңізді қалай сезінесіз?. 2. Мазасыздық белгілерін факторлар бойынша жүйелеңіз: үйде, мектепте, қоғамда. 3. Қорқыныш, үрей мазасыздығы жағдайынан кейін, оны қалай жеңетініңізді сипаттаңыз. 4. Бір сыныпқа қатысыңыз,балалардан сұраңыз: қандай жағдай лар оларды алаңдатады, олармен қалай күреседі? V. Қорытындылау. Бет бейнесі бар карточкалар (қайғылы, көңілді, немқұрайлы
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз













