Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
|
Тәрбие сағаты |
Күнделікті өмірдегі адалдық |
|
|
Күні |
|
|
|
Сынып жетекші: |
|
|
|
Класс: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: Эпиграфтар (тақырып мазмұнын ашатын) |
Күнделікті өмірдегі адалдық |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
оқушыларға адалдық пен әділдік туралы түсінік беру; олардың құндылық ретіндегі мәнін ұғындыру |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Ұлттық мүдде |
|
|
Ресімдеу |
Слайд,презентация |
|
|
Музыкалық және бейне көркемдеу |
интерактивті тақта, слайд |
|
|
Үлестірмелі материалдар |
Таратпа қағаздар |
|
|
Тақырыптық көрмелер мен ақпараттық стендтер |
Презентация, таратпа қағаздар, нақыл сөздер. |
|
|
Дайындыққа арналған әдебиет |
Интернет материалдары |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар
|
|
Ұйымдастыру кезеңі (10 мин) |
Қ.Нақысбековтың өлеңін мәнерлеп оқу. Білім мен өнерді сүй, сусуында, Деп айтсын ел: Осындай ер тусында!» Арың-адал, әділ болсаң әрқашан Дүниенің бар бақыты уысыңда... Түспегені абзал ғой арға дақтың, Күйін кешпе түнде ұшар жарғанаттың. Адал адам әрқашан-еңсесі тік, Әділдікті ту еткін, қолғанатым. АДАЛДЫҚ - адам бойындағы таза ниет, бағалы қасиет, адамның сана-сезімі мен ар-ұжданына қайшы келмейтін әрекеттер. “Алдау қоспай, адал еңбегін сатқан, қолы өнерлі -қазақтың әулиесі сол”. Абай. Әділдік-шыншылдық;турашылдық, адалдық, дұрыстық. Әділдік — ізгіліктің ірге тасы. “Кімде-кімнің әділдігі жоқ болса, оның ұяты да жоқ”. Абай. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді.
Оқушылар шеңберге тұрып, бір-біріне жүрекжарды тілектерін айтады.
|
Таратпа қағаздар
|
|
Сабақ басы (20 мин)
|
Әңгімелесу “Ойланайық,пікірлесейік”атты айдарынан берілгенсұрақтарға әңгіме жүргізу. 1.Адал дос дегенді қалай түсінесіңдер? 2.Адал болу кез келген адамның қолынан келе ме?Неліктен? 3.Әділ болу оңай ма?
|
Оқушылар пікірлерін айтады.
|
|
|
Мәтінмен жұмыс. ( Корей ертегісі ) «Адал бала» “Адал бала” атты мәтінді интонациялық кідірістерді ескере отырып үлкен ықыласпен оқу. Мәтінді оқушылардың өздеріне оқыту, мазмұнын мұқият тыңдауды ұйымдастыру. Мәтіннің соңында берілген сұрақтар оқушылардың ойларын тұжырымдауға негіз блады. Жалғасын табу. Мақал-мәтелдер Адамгершілік болмай, Әділдік болмас. Адамның ұяты бетінде , Адамгершілігі ниетінде.
Кішіпейілділік - кісінің көркі. Әдептілік белгісі – иіліп сәлем бергені. Әділ айтқан жеңер.
Әділдікке жығылмайтын адам жоқ.
Әділет қылышы кескен қол ауырмас.
|
Жеке өз ойларын білдіреді. Мақал-мәтелдің жалғасын табады.
|
Таратпа қағаздар |
|
|
Жағдаятты талдау Ажар мен Алмагүл сабақтан келе жатыр еді. Ажар жарнамадан жаңа фильмнің басталғанын көріп: -Менің қалтамда апам “самса алып жерсің” деп берген ақша бар. Кеттік, кино көрейік,-деді. Алмагүл:Үйден сұранып шыққан жоқпыз.Іздеп қалады ғой,- деп іркіліп қалды. -Ештеңе етпес, “мектепте болдық” деп айта саламыз.... Ажардың ұсынысына сендер қалай жауап берер едіңдер?
Тыныштық сәті Оқушыларға «Тыныштық сәті»әдіс-тәсілін қолдану. –Балалар,денелеріңді түзу ұстап, бастарыңды жоғары көтеріп, ыңғайланып отырыңдар. Көздеріңді жұмсаңдар да болады. Ауаны терең жұтып, еркін тыныс алыңдар.Өздеріңнің тыныс алулар-ыңды бақылап, бақытқа, махаббат пен тыныштыққа толы таза, шипалы ауаныңтұла бойларыңа толғанын сезініңдер. Ал енді балалар көздеріңді ашып, бұрынғы қалпымызға келейік.
|
Жағдаятты талдайды. Пікірлерін білдіреді. |
||
|
Соңы
|
Оқушыларға “Уақыт“ тренингін интерактивті тақтадан көрсету. Сыпайы болу үшін біреудің жымиуын күтпеңіз... Жақсы көру үшін, біреудің жақсы көргенін күтпеңіз.. Досыңыздың қадірін түсіну үшін, жалғыз қалуды күтпеңіз... Жұмыс істеуді бастау үшін ең жақсы жұмысты күтпеңіз... Кішкене бөлісу үшін көп болғанын күтпей-ақ бөлісіңіз... Ақыл-кеңесті еске түсіру үшін қателесуді күтпеңіз... Дұға ету үшін қайғы қатерге түсуді күтпеңіз ... Көмектесу үшін реті келуін күтпеңіз... Кешірім сұрау үшін біреудің жылауын күтпеңіз... немесе татуласу үшін керекті жағдайды күтпеңіз… Күтпеңіз... Өйткені қанша уақыт қалғанын білмейсіз.
|
Мадақтау Оқушылар өз ойларын білдіреді. Сұрақтарға жауап береді. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Күнделікті өмірдегі адалдық" тақырыбындағы тәрбие сағаты
"Күнделікті өмірдегі адалдық" тақырыбындағы тәрбие сағаты
Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
|
Тәрбие сағаты |
Күнделікті өмірдегі адалдық |
|
|
Күні |
|
|
|
Сынып жетекші: |
|
|
|
Класс: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: Эпиграфтар (тақырып мазмұнын ашатын) |
Күнделікті өмірдегі адалдық |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
оқушыларға адалдық пен әділдік туралы түсінік беру; олардың құндылық ретіндегі мәнін ұғындыру |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Ұлттық мүдде |
|
|
Ресімдеу |
Слайд,презентация |
|
|
Музыкалық және бейне көркемдеу |
интерактивті тақта, слайд |
|
|
Үлестірмелі материалдар |
Таратпа қағаздар |
|
|
Тақырыптық көрмелер мен ақпараттық стендтер |
Презентация, таратпа қағаздар, нақыл сөздер. |
|
|
Дайындыққа арналған әдебиет |
Интернет материалдары |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар
|
|
Ұйымдастыру кезеңі (10 мин) |
Қ.Нақысбековтың өлеңін мәнерлеп оқу. Білім мен өнерді сүй, сусуында, Деп айтсын ел: Осындай ер тусында!» Арың-адал, әділ болсаң әрқашан Дүниенің бар бақыты уысыңда... Түспегені абзал ғой арға дақтың, Күйін кешпе түнде ұшар жарғанаттың. Адал адам әрқашан-еңсесі тік, Әділдікті ту еткін, қолғанатым. АДАЛДЫҚ - адам бойындағы таза ниет, бағалы қасиет, адамның сана-сезімі мен ар-ұжданына қайшы келмейтін әрекеттер. “Алдау қоспай, адал еңбегін сатқан, қолы өнерлі -қазақтың әулиесі сол”. Абай. Әділдік-шыншылдық;турашылдық, адалдық, дұрыстық. Әділдік — ізгіліктің ірге тасы. “Кімде-кімнің әділдігі жоқ болса, оның ұяты да жоқ”. Абай. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді.
Оқушылар шеңберге тұрып, бір-біріне жүрекжарды тілектерін айтады.
|
Таратпа қағаздар
|
|
Сабақ басы (20 мин)
|
Әңгімелесу “Ойланайық,пікірлесейік”атты айдарынан берілгенсұрақтарға әңгіме жүргізу. 1.Адал дос дегенді қалай түсінесіңдер? 2.Адал болу кез келген адамның қолынан келе ме?Неліктен? 3.Әділ болу оңай ма?
|
Оқушылар пікірлерін айтады.
|
|
|
Мәтінмен жұмыс. ( Корей ертегісі ) «Адал бала» “Адал бала” атты мәтінді интонациялық кідірістерді ескере отырып үлкен ықыласпен оқу. Мәтінді оқушылардың өздеріне оқыту, мазмұнын мұқият тыңдауды ұйымдастыру. Мәтіннің соңында берілген сұрақтар оқушылардың ойларын тұжырымдауға негіз блады. Жалғасын табу. Мақал-мәтелдер Адамгершілік болмай, Әділдік болмас. Адамның ұяты бетінде , Адамгершілігі ниетінде.
Кішіпейілділік - кісінің көркі. Әдептілік белгісі – иіліп сәлем бергені. Әділ айтқан жеңер.
Әділдікке жығылмайтын адам жоқ.
Әділет қылышы кескен қол ауырмас.
|
Жеке өз ойларын білдіреді. Мақал-мәтелдің жалғасын табады.
|
Таратпа қағаздар |
|
|
Жағдаятты талдау Ажар мен Алмагүл сабақтан келе жатыр еді. Ажар жарнамадан жаңа фильмнің басталғанын көріп: -Менің қалтамда апам “самса алып жерсің” деп берген ақша бар. Кеттік, кино көрейік,-деді. Алмагүл:Үйден сұранып шыққан жоқпыз.Іздеп қалады ғой,- деп іркіліп қалды. -Ештеңе етпес, “мектепте болдық” деп айта саламыз.... Ажардың ұсынысына сендер қалай жауап берер едіңдер?
Тыныштық сәті Оқушыларға «Тыныштық сәті»әдіс-тәсілін қолдану. –Балалар,денелеріңді түзу ұстап, бастарыңды жоғары көтеріп, ыңғайланып отырыңдар. Көздеріңді жұмсаңдар да болады. Ауаны терең жұтып, еркін тыныс алыңдар.Өздеріңнің тыныс алулар-ыңды бақылап, бақытқа, махаббат пен тыныштыққа толы таза, шипалы ауаныңтұла бойларыңа толғанын сезініңдер. Ал енді балалар көздеріңді ашып, бұрынғы қалпымызға келейік.
|
Жағдаятты талдайды. Пікірлерін білдіреді. |
||
|
Соңы
|
Оқушыларға “Уақыт“ тренингін интерактивті тақтадан көрсету. Сыпайы болу үшін біреудің жымиуын күтпеңіз... Жақсы көру үшін, біреудің жақсы көргенін күтпеңіз.. Досыңыздың қадірін түсіну үшін, жалғыз қалуды күтпеңіз... Жұмыс істеуді бастау үшін ең жақсы жұмысты күтпеңіз... Кішкене бөлісу үшін көп болғанын күтпей-ақ бөлісіңіз... Ақыл-кеңесті еске түсіру үшін қателесуді күтпеңіз... Дұға ету үшін қайғы қатерге түсуді күтпеңіз ... Көмектесу үшін реті келуін күтпеңіз... Кешірім сұрау үшін біреудің жылауын күтпеңіз... немесе татуласу үшін керекті жағдайды күтпеңіз… Күтпеңіз... Өйткені қанша уақыт қалғанын білмейсіз.
|
Мадақтау Оқушылар өз ойларын білдіреді. Сұрақтарға жауап береді. |
|
шағым қалдыра аласыз













