11-сынып Әлемдік экология мәселелері

Тақырып бойынша 11 материал табылды

11-сынып Әлемдік экология мәселелері

Материал туралы қысқаша түсінік
Әлемдік экология мәселелері
Материалдың қысқаша нұсқасы

Сабақ жоспары

Бөлім:

Экология: ядролық және мұнай өндірістері.

Күні :

Мұғалім: Даршеева М.Л

Сынып: 11 Ә

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

 Әлемдік экология мәселелері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

11.1.2.1 - мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (дәріс) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды, мәтін үзінділерін талдау;

11.3.4.1 - оқылым және тыңдалым материалдары бойынша түртіп жазудың (конспектілеудің) әртүрлі жолдарын меңгеру арқылы негізгі ақпаратты іріктеу;

Сабақ мақсаты:

Әлемдік экология мәселелері тақырыбындағы тар аядағы арнайы мәтіндердегі (дәріс) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды, мәтін үзінділерін талдау, оқылым мәтіні бойынша конспектілеу арқылы негізгі ақпаратты іріктеу.

Құндылықтар

Тәуелсіздік және отанщылдық

Жоспар

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар




Сабақтың басы




















1.Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал туғызу. Оқушылармен бірге тұрып “Шаттық шеңберін’ құру. Сабаққа байланысты бір-біріне ақ тілектерін жеткізу.
«Ой қозғау» әдісі арқылы топқа мына сұрақтар қойылады:

  • Берілген суреттерді не байланыстырады?

  • Осы суреттер қандай идея береді?

Қызығушылықты ояту. Сыныппен орындалады. «Суреттерді сөйлет». Суреттер арқылы зерттеу сұрақтарына жауап бер.

- Қандай мәселені көруге болады?

- Шешімі бар мәселе ме?

- Қандай шешім ұсынар едің?

Оқушылардың жауаптары тыңдалғаннан кейін сабақтың тақырыбы, мақсаты хабарланады. Бағалау критерийі талқыланады.





Оқушылар сәлемдеседі.



«Ой қозғау» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді.






Суреттер арқылы зерттеу сұрақтарына жауап бер.


10 балдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсендігі бойынша бағалау






Дескриптор:

«Экология» терминінің мағынасын айтады-1б

Әлемдік экология мәселелері туралы түсінік айтады-1б


11-сынып «Қазақ тілі» оқулығы










Суреттер

йййййййййСабақтың ортасы












ЖАЗЫЛЫМ АЛДЫ.

Оқушыларға тақырыпқа қатысты сұрақ қойылады. «Еркін микрофон» әдісі. Оқушылар сұраққа қатысты ойын білдіреді.


  • «Экология» терминінің білдіретін мағынасы қандай?

  • Әлемдік экология мәселелері дегеніміз не?

Келесі тапсырмаларды орындауда басшылыққа ал!




ІІ. ЖАЗЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ ЖИ

ChatGPT полатформасын

қолданады

арқылы мәтінмен жұмыс жасайды

3-тапсырма(оқылым мәтіні). «Ғаламдық экологиялық жағдай» тақырыбындағы мәтінді оқы. Тапсырма нұсқаулығын басшылыққа алып, мәтінмен жұмыс істе.

Shape1

Мазмұндық өңдеу:

Мәтінді мұқият оқы.

Негізгі, қосымша ақпараттарды анықта.

Қосымша ақпараттарды сызып таста.

Негізгі ойды білдіретін тірек сөздерді, сөйлемдерді белгіле. Автор ойын анықта.

Автор ойы арқылы негізгі ақпараттарды тап, оларды дәптеріңе жазып ал.










Жазған конспектіңді тағы бір қайталап оқы. Автор идеясын білдіретін сөздердің астын сыз.

- алынған ақпаратты барынша қысқа беру үшін лексикалық, грамматикалық бірліктерді дұрыс таңдай білу. Мысалы:

- қайталауларды жалпылауыш сөздермен алмастыру;

- сөздерді синонимдермен алмастыру;

- бірнеше жай сөйлемді бір құрмалас сөйлемге немесе құрмалас сөйлемдерді жай сөйлемдерге айналдыру.

ЖАЗЫЛЫМНАН КЕЙІН.

Жазылымнан кейінгі тапсырма

5-қадам. «Адамзат радияциялық ластанудың құрбаны болып кете бере ме?» деген тақырыпта 3 минуттық эссе жазады.

ҚБ


Оқушылар сұраққа қатысты ойын білдіреді.


















Тапсырма нұсқаулығын басшылыққа алып, ЖИ арқылы мәтінмен жұмыс жасайды














«Адамзат радияциялық ластанудың құрбаны болып кете бере ме?» деген тақырыпта 3 минуттық эссе жазады.

Дескрипторлар:

мәтінді оқиды-1б

негізгі ақпараттарды табады;-1б

негізгі, қосымша ақпараттарды ажыратады, конспектілейді;1б

негізгі ақпараттарды жазып алады;1б

автор идеясын білдіретін сөздер мен тіркестердің астын сызады.-1б





Дескрипторлар:

тақырыпты ашады;1б

құрылымын сақтайды;1б

3 минуттық эссе жазады.1б






























Сабақтың соңы

2 мин


Рефлексия:

Не қиын болды? Не ұнады? Қандай жаңа мәлімет алдыңдар? Сабақта кім ерекше белсенді болды?

Сабақтан алған әсерлерін 2 жұлдыз, 1тілек әдісімен бағалайды.








https://docs.google.com/document/d/16qchRq1eMQUsHl3dzcngZRPHB2tuDxsf/edit?usp=sharing&ouid=114701097231624307464&rtpof=true&sd=true










Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
10.11.2025
58
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі