«Жамбыл облысы әкімдігінің білім басқармасы
Тараз қаласының білім бөлімінің Әлихан Бөкейханов атындағы №1 гимназиясы» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
-
Бөлім:
Қуат көзін үнемдей білеміз бе? М.Жұмабаев «От» өлеңі (үзінді)
Педагогтің аты-жөні
Күні:
15.11.2021
Сынып: 6 «В», «Г»
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы
Күннен келген адам
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
6.5.1.4 - өздік, болымсыздық, белгісіздік, жалпылау есімдіктерін жазба, ауызша жұмыстарда орынды қолдану.
Сабақтың мақсаты
Барлық оқушылар орындай алады:
1. есімдіктердің мағыналық түрлерін ажырата алады.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
2. өздік, болымсыздық, белгісіздік, жалпылау есімдіктерін жазба жұмыстарда орынды қолдана алады;
Кейбірі орындай алады:
3. өздік, болымсыздық, белгісіздік, жалпылау есімдіктерін ауызша жұмыстарда орынды қолдана алады;
Бағалау критерийлері
1. өздік, болымсыздық, белгісіздік, жалпылау есімдіктерін жазба жұмыстарда орынды қолдана.
2. өздік, болымсыздық, белгісіздік, жалпылау есімдіктерін ауызша жұмыстарда орынды қолданады.
Сабақтың барысы
-
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Басы
15 минҰйымдастыру кезеңі
А) оқушылармен амандасу;
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Қайырлы күн, досым,
Қайырлы күн болсын.
Сәрсенбінің сәті
Сәттілікке толсын!
Біздің алар бағамыз
Кілең бестік болсын!
Б) сыныптың даярлығын тексеру;
С) үй тапсырмасын сұрау (оқушылардан өткен сабақ бойынша сұрақтар қойылады, лексикалық минимумды қайталайды)
Өткен сабақты қайталау
«Жеті қарақшы» әдісі

1.Өткен сабақ не туралы болды?
2.Қазақ тілінде қанша стиль бар?
3. Өздік есімдігі туралы айт
4.Белгісіздік есімдігі дегеніміз не?
5.Жалпылау есімдігі деген не?
6.Болымсыздық есімдігі туралы айт
7.Есімдіктер туралы не білесің?
Орындарынан тұрып, өлең жолдарын айтып, сәлемдеседі
7 Жұлдыздың бірін таңдап сұраққа жауап береді
Қадамдары:
- лексикалық минимумды естеріне түсіреді.
1 жауап
=1 ұпай
Мұғалім мадақтаулары
1 жауап
=1 ұпай
Қол шапалақтау
Өлең шумағы
Ортасы
25мин
Жаңа сабақ. Сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстыру.
1-тапсырма. Мәтінді оқы. Мұғалімнің көмегімен мазмұнын түсін.
Баяғыда бір Есімдік атты қария өмір сүріпті.Оның жеті ұлы бар екен.Қарт осы ұлдары дүниеге келген кезде өскенде үлкен азамат болсын деп затына лайық ат қоймақ ниетпен Ербол, Есбол, Азамат, Батыр, Ерасыл, Мақсат, Ардақ деген ат қойыпты.Бірақ өсе келе қарттың ұлдары әке үмітін ақтамай,атына лайық іс жасамай, ерке, шолжаң, өр көкірек болып өсіпті. Ерболы «мен барсам ол да барсын,сен де жүр» деп не нәрсеге болса да санасатын әдет тауыпты. Есбол болса өзі жасаған қателіктерін ешқашан мойындамай, үнемі біреуден көріп, «оны істеген анау,мынау» деп жала жабудың шебері боп шығады. Азамат болса ешқандай сөзге түсінбес надан болыпты. Не сұрасаң да «қашан?» ,«қалай?», «неге?» деп қайталауын қоймапты. Ал, Ерасыл тура өзімшіл боп өсіпті. Өзім , өзім деп кеуде қаққан оның айналасында достары да қалмапты. Ал Батыр сараң болады,ешнәрсесін ешкімге татырмапты. Үлкен үмітпен атын Мақсат деп қойған қарттың алтыншы ұлы да әке сенімін ақтамапты. Әкесі оның достары кім,қайда жүретіні,не істейтінен де бейхабар болыпты. Тек ұлдарының ішінде Ардақ қана көпшіл, бірлікті жақсы көретін болып өседі. Ұлдарының атына заты сай болмағанына ренжіген Есімдік қарт өз ұлдарын шын атымен атамай, өздеріне лайық есім беріпті.
2-тапсырма.
..... айтып тұрған қасиеттер .... баладан табылмасына ... кепіл? ..... ертіп жүрген бала қазақтың белгілі ақыны болған Нұржан Наушабаев екен. .....- Күршім өзені. .........- Ұлыстың ұлы күніне арналып құрылған киіз үйлер. ...елің- алтын бесік. .... тоңып секіреді, .... тойып секіреді. Адамзаттың . . . сүй «бауырым» деп
Қажетті есімдіктер: осы, сіз, бұлар, бәрін, өз, мына, мынау, кім, біреу
3-тапсырма. ЖЖ.
«Менің мектебім» тақырыбында диалог құраңдар. Есімдіктерді пайдаланыңдар.
Дескриптор:
- Ертегіні тыңдайды;
- есімдіктердің мағыналық түрлерін ажыратады;
- Шешімін табады.
Дескриптор:
- өздік, болымсыздық, белгісіздік, жалпылау есімдіктерін жазба жұмыстарда орынды қолданады.
Дескриптор:
- берілген тақырып бойынша диалог құрады;
- өздік, болымсыздық, белгісіздік, жалпылау есімдіктерін ауызша жұмыстарда орынды қолданады.
Ынталандыру: Жарайсың!
Керемет!
Тамаша!
Екі жұлдыз, бір тілек.
Оқушылар бір-бірін өзара бағалайды.
«Бас бармақ» әдісі
Оқулық
Сынып тақтасы
Жұмыс дәптері
Соңы
5 мин
Сабақты бекіту сұрақтары
1.Сабақ не туралы болды?
2.Есімдіктердің ережесін есіңе түсірші?
Үй жұмысы: Үй тапсырмасы ретінде оқулықтағы # -тапсырма беріледі. Тапсырманың шарты, қалай орындалуын қажет екені түсіндіріледі.
Рефлексия: БББ кестесі
Сұрақтарға жауап береді.

Барлығы 10+ ұпай
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Күннен келген адам
«Жамбыл облысы әкімдігінің білім басқармасы
Тараз қаласының білім бөлімінің Әлихан Бөкейханов атындағы №1 гимназиясы» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
-
Бөлім:
Қуат көзін үнемдей білеміз бе? М.Жұмабаев «От» өлеңі (үзінді)
Педагогтің аты-жөні
Күні:
15.11.2021
Сынып: 6 «В», «Г»
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы
Күннен келген адам
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
6.5.1.4 - өздік, болымсыздық, белгісіздік, жалпылау есімдіктерін жазба, ауызша жұмыстарда орынды қолдану.
Сабақтың мақсаты
Барлық оқушылар орындай алады:
1. есімдіктердің мағыналық түрлерін ажырата алады.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
2. өздік, болымсыздық, белгісіздік, жалпылау есімдіктерін жазба жұмыстарда орынды қолдана алады;
Кейбірі орындай алады:
3. өздік, болымсыздық, белгісіздік, жалпылау есімдіктерін ауызша жұмыстарда орынды қолдана алады;
Бағалау критерийлері
1. өздік, болымсыздық, белгісіздік, жалпылау есімдіктерін жазба жұмыстарда орынды қолдана.
2. өздік, болымсыздық, белгісіздік, жалпылау есімдіктерін ауызша жұмыстарда орынды қолданады.
Сабақтың барысы
-
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Басы
15 минҰйымдастыру кезеңі
А) оқушылармен амандасу;
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Қайырлы күн, досым,
Қайырлы күн болсын.
Сәрсенбінің сәті
Сәттілікке толсын!
Біздің алар бағамыз
Кілең бестік болсын!
Б) сыныптың даярлығын тексеру;
С) үй тапсырмасын сұрау (оқушылардан өткен сабақ бойынша сұрақтар қойылады, лексикалық минимумды қайталайды)
Өткен сабақты қайталау
«Жеті қарақшы» әдісі

1.Өткен сабақ не туралы болды?
2.Қазақ тілінде қанша стиль бар?
3. Өздік есімдігі туралы айт
4.Белгісіздік есімдігі дегеніміз не?
5.Жалпылау есімдігі деген не?
6.Болымсыздық есімдігі туралы айт
7.Есімдіктер туралы не білесің?
Орындарынан тұрып, өлең жолдарын айтып, сәлемдеседі
7 Жұлдыздың бірін таңдап сұраққа жауап береді
Қадамдары:
- лексикалық минимумды естеріне түсіреді.
1 жауап
=1 ұпай
Мұғалім мадақтаулары
1 жауап
=1 ұпай
Қол шапалақтау
Өлең шумағы
Ортасы
25мин
Жаңа сабақ. Сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстыру.
1-тапсырма. Мәтінді оқы. Мұғалімнің көмегімен мазмұнын түсін.
Баяғыда бір Есімдік атты қария өмір сүріпті.Оның жеті ұлы бар екен.Қарт осы ұлдары дүниеге келген кезде өскенде үлкен азамат болсын деп затына лайық ат қоймақ ниетпен Ербол, Есбол, Азамат, Батыр, Ерасыл, Мақсат, Ардақ деген ат қойыпты.Бірақ өсе келе қарттың ұлдары әке үмітін ақтамай,атына лайық іс жасамай, ерке, шолжаң, өр көкірек болып өсіпті. Ерболы «мен барсам ол да барсын,сен де жүр» деп не нәрсеге болса да санасатын әдет тауыпты. Есбол болса өзі жасаған қателіктерін ешқашан мойындамай, үнемі біреуден көріп, «оны істеген анау,мынау» деп жала жабудың шебері боп шығады. Азамат болса ешқандай сөзге түсінбес надан болыпты. Не сұрасаң да «қашан?» ,«қалай?», «неге?» деп қайталауын қоймапты. Ал, Ерасыл тура өзімшіл боп өсіпті. Өзім , өзім деп кеуде қаққан оның айналасында достары да қалмапты. Ал Батыр сараң болады,ешнәрсесін ешкімге татырмапты. Үлкен үмітпен атын Мақсат деп қойған қарттың алтыншы ұлы да әке сенімін ақтамапты. Әкесі оның достары кім,қайда жүретіні,не істейтінен де бейхабар болыпты. Тек ұлдарының ішінде Ардақ қана көпшіл, бірлікті жақсы көретін болып өседі. Ұлдарының атына заты сай болмағанына ренжіген Есімдік қарт өз ұлдарын шын атымен атамай, өздеріне лайық есім беріпті.
2-тапсырма.
..... айтып тұрған қасиеттер .... баладан табылмасына ... кепіл? ..... ертіп жүрген бала қазақтың белгілі ақыны болған Нұржан Наушабаев екен. .....- Күршім өзені. .........- Ұлыстың ұлы күніне арналып құрылған киіз үйлер. ...елің- алтын бесік. .... тоңып секіреді, .... тойып секіреді. Адамзаттың . . . сүй «бауырым» деп
Қажетті есімдіктер: осы, сіз, бұлар, бәрін, өз, мына, мынау, кім, біреу
3-тапсырма. ЖЖ.
«Менің мектебім» тақырыбында диалог құраңдар. Есімдіктерді пайдаланыңдар.
Дескриптор:
- Ертегіні тыңдайды;
- есімдіктердің мағыналық түрлерін ажыратады;
- Шешімін табады.
Дескриптор:
- өздік, болымсыздық, белгісіздік, жалпылау есімдіктерін жазба жұмыстарда орынды қолданады.
Дескриптор:
- берілген тақырып бойынша диалог құрады;
- өздік, болымсыздық, белгісіздік, жалпылау есімдіктерін ауызша жұмыстарда орынды қолданады.
Ынталандыру: Жарайсың!
Керемет!
Тамаша!
Екі жұлдыз, бір тілек.
Оқушылар бір-бірін өзара бағалайды.
«Бас бармақ» әдісі
Оқулық
Сынып тақтасы
Жұмыс дәптері
Соңы
5 мин
Сабақты бекіту сұрақтары
1.Сабақ не туралы болды?
2.Есімдіктердің ережесін есіңе түсірші?
Үй жұмысы: Үй тапсырмасы ретінде оқулықтағы # -тапсырма беріледі. Тапсырманың шарты, қалай орындалуын қажет екені түсіндіріледі.
Рефлексия: БББ кестесі
Сұрақтарға жауап береді.

Барлығы 10+ ұпай
шағым қалдыра аласыз













