Бөлім
|
“Жер және
ғарыш”
|
Пәні:
|
Жаратылыстану
|
Күні:
|
|
Педагогтің
аты-жөні:
|
|
Сынып:
2
|
Қатысқандар саны: Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Күннің «достарын» білесің бе?
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
2.4.2.1 Күн жүйесі ғаламшарларының
орналасу тəртібін
анықтау;
2.1.2.1 «ақпарат көзі» ұғымын жəне оның
зерттеу жүргізудегі маңызын
түсіндіру.
|
Сабақтың
мақсаты
|
Күн жүйесінің
ғаламшарлары Күннен әрі қандай ретпен орналасқанын
атау
«Ғаламшарлар қалай қозғалады?» деген тақырыпта зерттеу
жұмысын жүргізу
|
Құндылық
|
Табиғатқа, табиғи мұраға ұқыптылықпен қарауға және табиғи
ресурстарды үнемді әрі тиімді қолдануға тәрбиелеу
және еңбекқорлыққа баулу
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың
кезеңі/уақыты
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурс
тар
|
Сабақтың басы
(3
мин)
|
Ұйымдастыру кезеңі:
Психологиялық ахуал орнату.
«Лабиринт» ойыны
|
Оқушылар сабаққа назар
аударады.
Оқушылар допты лабиринт
арқылы жүргізіп, тесікке түсіреді
|
|
Қатты қағаздан жасалған лабиринт,
доп
|
Сабақтың ортасы
(5
мин)
10 мин
|
Үй тапсырмасын
тексеру
Ай сөзі тек аспан денесі ме әлде басқа мағынаны білдіреді
ме?
Жаңа айды толған айдан қалай ажыратуға
болады?
Дереккөздерден ізде.
«Ой қозғау»
Жасырынған сөзді оқы.
Қандай ғарыш денелерін
білесің?

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын
хабарлау
Күн жүйесінің
ғаламшарлары туралы білесің
1-тапсырм
Ұжымдық
жұмыс
«Ретін тап» әдісі
Ғаламшардың жұлдыздан
қандай айырмашылығы бар?
Суретке
қара.
Күн жүйесінің
ғаламшарлары Күннен әрі қандай ретпен
орналасқан?
Ретімен
ата.
ЕББҚ
Ғаламшарларды
ата.
Талқылау
сұрақтары:
1. Ғаламшарлар қалай
қозғалады?
|
Дереккөздерден берілген сұрақтардың жауабын
табады
Жасырынған сөзді оқып, сұрақтарға жауап
береді
1.
ғаламшар мен
жұлдыздың айырмашылығын айтады
2.ғаламшарларды ретпен
жазады
|
Дескриптор:
- дереккөздерден берілген
сұрақтардың жауабын тауып, жазады(1б)
Мадақтау
Мадақтау
Жарайсың!,
Керемет!
Жақсы!
Талпын!
Қолсағаттың корпусын
алға жылжыту
Дескриптор:
-
ғаламшар мен
жұлдыздың айырмашылығын айтады(1б)
-ғаламшарларды ретпен
жазады(1б)
|
Жасырылған сөз
А4
https://qrmedia.kz/4JKZa
Таратпа
қаламсап
|
8
мин
Сергіту
сәті
2 минут
|
2-
тапсырма
Ұжымдық
жұмыс
«Тәжірибе алаңы»
әдісі
«Ғаламшарлар қалай
қозғалады?» деген тақырыпта зерттеу жұмысын
жүргіз.
Сөйлемдерді толықтырып
жаз.
ЕББҚ
Тапсырма орындауда
қолдау көрсету
Талқылау
сұрақтары:
1. Күнге ең жақын
орналасқан ғаламшарды атай аласың
ба?
|
1.
зерттеу
жұмысын нұсқаулық бойынша жүргізеді
2.қорытынды
шығарады
3.зерттеу жұмысы
мазмұнына сүйеніп, сөйлемдерді толықтырады
|
«Комментарий»
арқылы
Дескриптор:
-
зерттеу
жұмысын нұсқаулық бойынша
жүргізеді(1б)
-қорытынды шығарады
(1б)
-зерттеу жұмысы
мазмұнына сүйеніп, сөйлемдерді
толықтырады(1б)
«Басбармақ» арқылы
|
Таратпа
Қаламсап
Қажетті
заттар:
Таспа
4
Қарындаш
|
10 мин
|
3 –
тапсырма
Жеке
жұмыс
«Саған сұрақ»
әдісі
Кестедегі сұрақтарға
жауап жаз.
ЕББҚ
Тапсырма орындауда
қолдау көрсету
Талқылау
сұрақтары:
1. Күннен алыстау
орналасуларына қарай Күн жүйесінің ғаламшарларын ретімен атай
аласың ба?
|
1. бірінші сұраққа
жауап береді
2.екінші сұраққа жауап
береді
3.үшінші сұраққа жауап
береді
4.төртінші сұраққа
жауап береді
|
«Отшашу» арқылы
бір-ірін бағалау
Дескриптор:
-бірінші сұраққа жауап
береді(1б)
-екінші сұраққа жауап
береді(1б)
-үшінші сұраққа жауап
береді(1б)
-төртінші сұраққа жауап
береді(1б)
|
Таратпа
қаламсап
|
Сабақтың
соңы
Рефлексия
7 мин
|
«Сыныптан шығу
билеті» әдісі
Күн жүйесінің ғаламшарлары қалай
қозғалады?
Күнге ең жақын орналасқан ғаламшарды
ата.
«Қолсағат» әдісі
(Бағалау)
Бүгінгі сабақты толық
түсіндім
(9,10 )
Бүгінгі сабақты
түсіндім, сұрағым бар(7,8 )
Бүгінгі сабақты
түсінбедім
(5,6 )
Үйге тапсырма
Дереккөздерден ғаламшарлардың аттарының қойылу себебін
тап
|
Сұрақ жауап беріп, сыныптан шығып кетеді(сұраққа жауап
берген оқушы үшін сабақ аяқталды)
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін сабақ бойына орындаған
тапсырмасының нәтижесіне қарай сағаттың корпусын қадамдарға
жылжытумен анықтайды.
|
Мадақтау
Жарайсың!,
Керемет!
Жақсы!
Талпын!
|
Белдігінде цифр 10 –ға
дейін цифр жазылған қолсағат
|