Күрделі және кері функция ұғымдары

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Күрделі және кері функция ұғымдары

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақ жоспары (ҚМЖ)
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақтың тақырыбы:

Педагогтің аты-жөні

Сунақбай Назгүл

Пән/Сынып:

10 А сынып, ҚАТЫСҚАНДАР САНЫ: ҚАТЫСПАҒАНДАР САНЫ:

Күні:

23.09.2024

Тарау немесе бөлім атауы:

10.1А Функция, оның қасиеттері және графигі

Сабақтың тақырыбы:

Күрделі және кері функция ұғымдары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты

10.4.1.6 - кері функцияның анықтамасын білу және берілген функцияға кері функцияны табу және өзара кері функциялар графиктерінің орналасу қасиетін білу

Сабақтың мақсаты

Функцияның қасиеттерін анықтау, анықтамасын білу, қасиеттерін тұжырымдау. Кері функцияның анықтамасын білу және берілген функцияға кері функцияны табу және өзара кері функциялар графиктерінің орналасу қасиетін білу

Сабақтың барысы:

Уақыты

Кезең

дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

5 минут


Ұйымдас тыру

Сәлеметсіздерме!

Бүгін, Күрделі және кері функция ұғымдары тақырыбын қарастырамыз.

Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:

-кері функцияның анықтамасын білу және берілген функцияға кері функцияны табу және өзара кері функциялар графиктерінің орналасу қасиетін білу

Ұйымдастыру.

Үй жұмысын тексеру.

Функция деген не?

Функцияның анықталу облысы деп нені айтады?

Функцияның мәндерінің жиыны деп нені айтады?

Функцияның берілуінің қандай тәсілдерін білеміз?



Амандасады.


Үй тапсырмасын айту


Өз ойын дұрыс мағынада білдірген оқушыларды ауызша мақтау арқылы бағалау







Оқулық

10 мин

Жаңа сабақ

1-топтың тапсырмасы:

  1. Кері функцияның анықтамасын анықтаңыз.

  2. у =3x+5 функциясына кері функцияны анықтап, графигін сызыңыз.

2-топтың тапсырмасы:

  1. Күрделі функцияның анықтамасын анықтаңыз.

  2. v = x + 1 және u = функциялары берілген. Осы функциялардан v (u(x)) және u(v (x)) күрделі функцияларын құрастырыңыз.

y=f(x) функциясының анықталу облысы  кері y-1=g(x) функциясының мәндер жиыны, y=f(x) функциясының мәндер жиыны y-1=g(x) кері функциясының анықталу облысы болады. Яғни өзара кері функциялардың анықталу облыстары мәндер жиындарымен ауысады.



Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып түсінеді







Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады

Дескриптор:

  • Кері функцияның анықтамасын анықтайды;

  • Кері функцияны анықтап, графигін сызады;



Дескриптор:

  • Күрделі функцияның анықтамасын анықтайды;

  • Күрделі функцияны құрастырады;

«Екі жұлдыз бір ұсыныс»                              



Тақта

Бор

Кітап

Дәптер

Интерактивті тақта

Бағалау парақтары

Жалпы білім беретін мектептің 10–сыныбына арналған оқулық.

20 мин

Бекіту тапсырма лары

Жұптық  жұмыс. Төмендегі функциялардың  кері функциясын тауып, анықталу облысы мен мәндер жиынын жазыңыз.

1.        

2.   

3.      

4.    ,

5.      у = –5х + 15;

А-деңгейі

І тапсырма: 4.1. Берілген функцияның кері функциясын анықтаңыз:

А) y= 7 x +2 Ә) y= Б) y= 5 – x

В-деңгейі

ІІ тапсырма: 4.5. Берілген функцияның кері функциясын анықтап, графигін салыңдар:

А) y= 2 x +3 Ә) y= -6 x +9



Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, топтық талдау жасайды. Талқылау нәтижесінде өзара бір келісімге келіп есепті орындайды.












Дескриптор:

 Кері функциялардың табылу  шартын білді,

Кері функциялардың  анықтамасын біледі,

Кері функциялардың графиктерінің орналасуын біледі,

Берілген функциялрдың кері фунциялаын таба алады.

Дескриптор:

  • кері функциясын анықтайды;

  • функцияның графигін сызады;


Тақта

Бор

Кітап

Дәптер

Интерактивті тақта

Бағалау парақтары

Жалпы білім беретін мектептің 10–сыныбына арналған оқулық


8 мин

Жеке жұмыс

Оқулықтан №10.1, №10.2, №10.5



Оқулықтан есептер шығарады.

ҚБ: «Плюс, минус, қызықты» әдісі арқылы оқушылар бірін бірі бағалайды

Жалпы білім беретін мектептің 10–сыныбына арналған оқулық.

2 минут








Бүгінгі сабақта:

- Бөлшек-сызықты функцияның анықтамасы мен қасиеттеін біледі;

-Бөлшек-сызықты функцияның графигін сала алады.

Білемін

Білдім

Білгім келеді





Үйге тапсырма. № 10.6, №10.8.



Тақырыпты меңгергенін анықтау





Кері байланыс









Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
04.03.2025
227
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі