Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлімі: |
4-бөлім. «Python тіліндегі алгоритмдерді программалау» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Туткабаева С. |
|
Күні: |
20.02.2024 ж. |
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Күрделі шарттарды программалау |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.3.3.2 Python программалау тіліндегі кірістірілген шарттарды қолдану. |
|
Сабақтың мақсаты |
Кірістірілген шарттардың операторларын біледі. Python программалау тілінде кірістірілген шарттарды қалай құрастыруға болатынын біледі. Күнделікті өмірден қарапайым және құрамды шарттарға мысалдар келтіреді. |
|
Бағалау критерийлері |
мысалдар келтіреді. |
|
Тілдік мақсаттар |
Диалогтер мен жазу үшін пайдалы сөз тіркестері:
|
|
Құндылықтарға баулу |
“Мәңгілік ел” жалпыұлттық идеясы бойынша “Жалпыға бірдей еңбек қоғамы” құндылығы қалыптасады. |
|
Пәнаралық байланыстар |
Жаратылыстану, математика. |
|
Алдыңғы білім |
Тармақталу алгоритмдерін программалау |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурста р |
|
Сабақт ың басы 2 мин. |
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі
|
Топтастыру «The Hаt» программасы арқылы І топ, ІІ топ, ІІІ топ деген атаумен үш топқа бірігеді. |
|
|
|
5 мин. |
Ұжымдық жұмыс «Миға шабуыл» әдісі Алдыңғы білім мен бүгінгі сабақты байланыстыру мақсатында төменде берілген сұрақтарға жауап береді. Сұрақтар топтамасы интербелсенді тақтадан көрсетіледі. |
түрінде қалай |
Бағалау: Оқушылар бір-бірін «Басбарма қ» әдісі арқылы бағалайды. |
|
|
|
|
сипаттаған болар едің?
мысалдар келтіре аласың? |
|
|
|
Сабақт ың ортасы
31 мин. |
Практикалық тапсырмалар Топтық жұмыс 1-тапсырма. Программалардың кодында жіберілген қателерді анықтаңдар.
if a > 0 if a-b > 0 a:=a-b else: a=a+b+c else: a=a**2 print (a)
if b‰2 ==1 k:=b//c else: k=a//c else: k=(a+b)‰c print (‘k’) |
Дескриптор:
|
Бағалау: Топ мүшелері бір-бірін «Басбарм ақ» әдісі арқылы бағалайды . |
7-сынып оқулығы . Компью тер. |
|
|
3-код – ІІІ топ |
|
|
|
|
|
=int (input ( ) |
|
|
|
|
|
=int (input ) |
|
|
|
|
|
= (input()) |
|
|
|
|
|
ax:=a |
|
|
|
|
|
if max < b |
|
|
|
|
|
max= =b |
|
|
|
|
|
if max < c |
|
|
|
|
|
max= =c |
|
|
|
|
|
print (‘max’) |
|
|
(Ж) 2-тапсырма
Тағы да сол ауа райы. Қазақстанның солтүстік, шығыс, оңтүстік, батыс және орталық өңірлеріндегі қыс маусымындағы бір күндік ауа райы жайлы деректер берілген (1-сурет). Осы деректерді пайдаланып, еліміздің өңірлерінде тіркелген ең суық және жылы температураның айырмашылығының модулін табатын программа құрастыр.
Дескриптор:
*Деректерді пайдаланып, еліміздің өңірлерінде тіркелген ең суық және жылы температураның айырмашылығының модулін табатын программаны құрастыруда қиындық туындайды.
*Деректерді пайдаланып, еліміздің
Бағалау: Оқушыла р бір-бірін
«Басбарм ақ» әдісі арқылы бағалайды
.
7-сынып оқулығы
Компью тер
Мыса-лы Нәти-же Түсініөкңтіермлеерінде тіркелген ең
суық және жылы
-16
25 |-16 -1т1е|=мп25ератураның айырмашылығының
-12
модулін
табатын
программаны жартылай
11 құрастырады.
5 *Деректерді
пайдаланып еліміздің
-8 өңірлерінде тіркелген ең
суық және жылы температураның айырмашылығының
(Ж) 3-тапсырма
Даладағы қуғын. Қасқыр мен түлкі бір сәтте қоянды көріп қалып, оны қуа жөнелді (2- сурет). Қоянның жылдамдығы v, қасқырдың жылдамдығы m, ал түлкінің жылдамдығы k ға тең.
-
Қоян қасқырға да, түлкіге де жеткізбеуі үшін, орындалуы керек шарттарды тауып, жаз.
-
2-суреттегі оқиғаның программасын құрастыр. Тапсырмада қоян екеуіне де жеткізбей кетсе, экранға «0», егер қоянға бірінші қасқыр жетсе, онда «1», ал түлкі бірінші жетсе, «2» жауаптары экранға шықсын. Енгізу деректерінің реті: v-қоянның, m-қасқырдың, k-түлкінің жылдамдығы.
модулін табатын
программаны дұрыс құрастырады.
Дескриптор:
-
Қоян қасқырға да түлкіге де
жеткізбеу үшін орындалуы керек шарттарды тауып, жазады.
-
2-суреттегі оқиғаның программасын құрастырады.
Бағалау: Оқушылар бір-бірін
«Басбарма қ» әдісі арқылы бағалайды.
15 12 14 0
|
|
|
|
|
|
||||
|
Сабақтың соңы
7 мин. Рефлексия |
Сабақты бекіту «Табыс баспалдағы» әдісі арқылы жүргізіледі. Оқушы сабақты қай деңгейде түсінгенін бояйды. Таратылған парақтарды толтырып береді. Сол бойынша алдағы сабақты жоспарлаймын. |
|
Бағалау: Оқушылар бір- бірін «Басбармақ» әдісі арқылы бағалайды. Мақсаты: Сабақты қорытындылау. |
|
||||
Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлімі: |
4-бөлім. «Python тіліндегі алгоритмдерді программалау» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
4.7. Практикалық жұмыс |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.3.3.2 Python программалау тіліндегі кірістірілген шарттарды қолдану. |
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушы үшін: кірістірілген шарттардың операторларын біледі. Оқушылардың көбі үшін: Python программалау тілінде кірістірілген шарттарды қалай құрастыруға болатынын біледі. Кейбір оқушылар үшін: күнделікті өмірден қарапайым және құрамды шарттарға мысалдар келтіреді. |
|
Бағалау критерийлері |
мысалдар келтіреді. |
|
Тілдік мақсаттар |
Диалогтер мен жазу үшін пайдалы сөз тіркестері:
|
|
Құндылықтарға баулу |
“Мәңгілік ел” жалпыұлттық идеясы бойынша “Жалпыға бірдей еңбек қоғамы” құндылығы қалыптасады. |
|
Пәнаралық байланыстар |
Жаратылыстану, математика. |
|
Алдыңғы білім |
Тармақталу алгоритмдерін программалау |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурста р |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақт ың басы 2 мин. |
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі
|
Топтастыру «The Hаt» программасы арқылы І топ, ІІ топ, ІІІ топ деген атаумен үш топқа бірігеді. |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 мин. |
Ұжымдық жұмыс «Миға шабуыл» әдісі Алдыңғы білім мен бүгінгі сабақты байланыстыру мақсатында төменде берілген сұрақтарға жауап береді. Сұрақтар топтамасы интербелсенді тақтадан көрсетіледі. |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||


















