Күш

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Күш

Материал туралы қысқаша түсінік
Дайын ашық сабақ
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Жарықтың поляризациясы.

Бөлімі:

Денелердің өзара әрекеттесуі

Педагогтің аты-жөні:

Тажибаева У

Күні:

2.12, 3.12

Сыныбы: 7в, 7г


Сабақтың тақырыбы:

Күш.Тартылыс құбылысы және ауырлық күші. Салмақ

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.2.2.10 – масса, салмақ және ауырлық күші ұғымдарын ажырату


Сабақтың мақсаты:

масса, салмақ және ауырлық күші ұғымдарын ажырату


Құндылықтарға баулу

Бірлік және ынтымақ –командамен топтық тапсырмаларды орындап ,басқалармен біолескен жұмыстың нәтижесін қорғай алады;

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі






Өткенге шолу





Жаңа сабаққа дайындық
















Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа дайындығын тексеру.

Оқушылар 3 топқа бөлінеді.

1-топ. Тартылыс күші

2-топ. Ауырлық күші

3-топ. Салмақ


Өткен тақырып бойынша сұрақтар қойылады

1.Инерция құбылысы дегеніміз

не?

2.Инерция құбылысына қандай мысалдар келтіре аласыңдар ?



«Суреттер сөйлейді»


Суретте бейнеленген денеге түсірілген күштер туралы не айтуға болады?

Сабақтың тақырыбын, оқу мақсатын хабарлау

Мұғалім түсіндірмесі (3 минут)




Оқушылар амандасады.Топқа бөлінеді.







Cұрақтарға жауап береді.










Оқушылар суреттерге қарай отырып, өз ойларын айтады. Бүгінгі сабақтың тақырыбын ашады.
















ҚБ: мұғалімнің ауызша мадақтауы, ынталандыру





7 сыныпқа арналған оқулық



Суреттер


Сабақтың ортасы


Жаңа сабақ


Топтық жұмыс

















Жұптық жұмыс









Жеке жұмыс




Сабақтың соңы





«Кіші жоба қорғау» әдісі


І топ. Тартылыс күші

Сұрақ: Жердегі теңіздер мен мұхиттардың тасуы мен қайтуын қандай күштер туғызады?


ІІ топ. Ауырлық күші

Сұрақ: Жаңбыр тамшысын Жерге құлататын қандай күш?


ІІІ топ. Салмақ

Сұрақ: Дененің массасы мен салмағы бірдей шама ма?

Масса мен салмақ Жер мен Айда қандай жолмен өзгереді (өзгеруі мүмкін бе)?


«Сенімді серіктес» әдісі

(қосымша 2)

1-жұп. Формулалар сөйлейді

2-жұп. Есеп шығару үлгісімен таныстыру

Есеп. Көлемі 25 л бензиннің салмағы қандай?



«Өзіңді тексер!» әдісі (қалыптастырушы бағалау тапсырмалары) (қосымша 3)


Рефлексия. Осы тақырыпта нені меңгердіңдер?


-Жаңа алған ақпарат қаншалықты пайдалы және қызықты болды?

-Тақырыпқа қатысты тағы не білгілерің келеді?

-Тақырып барысында қандай сұрақтар туындады, оны кіммен талқылағың келеді?


Бағалау. 10 баллдық жүйе бойынша күнделікке бағалау жүргізу

Үй тапсырмасы. Тақырыпты оқу. 4-жаттығу (7-9)



Оқушылар оқулықтағы мәтінмен танысады. І топ тартылыс құбылысы. Тартылыс күші туралы. 2-топ ауырлық күшінің физикалық мағынасын, 3-топ салмақ ұғымының физикалық мағынасын түсіндіреді. Топ ішінде талқылау жасайды. Топ спикерлері топтық жұмысты қорғайды.




Оқушылар жұппен тапсырманы орындайды. Жұптар тақтадағы дайын жауаптар үлгісі арқылы бір-бірінің жауаптарын бағалайды.






Оқушылар тапсырманы жеке орындайды. Дайын жауаптар үлгісі арқылы өзін-өзі бағалайды.




Оқушылар бүгінгі сабаққа ауызша кері байланыс береді.


Дескриптор:

- Топтық жұмыстағы белсенділіктің болуы;

-Топтық жұмысты қорғау тәртібін сақтауы: уақыт және әдептілік

-Мазмұнның толық ашылуы;

жалпы - 3 балл







ҚБ: сыншы дос әдісі арқылы




2 балл






ҚБ: дайын жауаптар үлгісі арқылы өзін-өзі бағалау


5 балл








1-10 балл


Постерлер, маркерлер


















Тапсырма бар парақша









Тапсырма бар парақша




Жұптық жұмыс. «Сенімді серіктес» әдісі

1-жұп. Формулалар сөйлейді


Тапсырмалар



Оқушы жауаптары

1

Ауырлық күші формуласын жаз. Әрбір шамаға сипаттама бер.



2

Негізгі формуладан дене массасының формуласын қорытып шығарыңдар.


Негізгі формуладан еркін түсу үдеуінің формуласын қорытып шығарыңдар.



Үйкеліс күші формуласын жазыңдар.


Серпімділік күші формуласын жаз.


Еркін түсу үдеуі мәні неге тең?


3

Бүкіл әлемдік тартылыс күші дегенді қалай түсінесің?



1.Массасы 1 кг ыдысқа көлемі 5 л керосин құйылған. Ыдысты көтеру үшін қандай күш жұмсау керек? (g=10 Н/кг)

2-жұп. Т кестесі

Ауырлық күші

Салмақ









Жеке жұмыс. Өзіңді тексер!» әдісі (қалыптастырушы бағалау тапсырмалары)

қосымша 3

Сыныбы:

Оқушының аты-жөні:


Бөлім/тақырыбы: Денелердің өзара әрекеттесуі


Оқу мақсаты


7.2.2.10 – масса, салмақ және ауырлық күші ұғымдарын ажырату

А деңгейі

Қоянның массасы 6 кг болса, онда оған қандай ауырлық күші әсер етеді? (g=10 Н/кг)

В деңгейі

Бөлмеге ілінген шам төбеге 49 Н күшпен әсер етеді. Шамның массасы қандай? (g=9,8 Н/кг)



С деңгейі



Дескриптор: 1.Есеп шартын анықтайды;

2.ХБЖ-не келтіреді;

3.Есептің шарты бойынша формуланы қорытады;

4.Шешімін табады.





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
03.12.2025
21
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі