Күш Физика 7-сынып

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Күш Физика 7-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Күш тақырыбына ашық сабақ ҚМЖ
Материалдың қысқаша нұсқасы


Қысқа мерзімді жоспар

Бөлімі:

Денелердің өзара әрекеттесуі


Педагогтің аты-жөні:

Нугыманова Н.С.

Күні:

21.11.2024ж.

Сыныбы:7

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Күш.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.2.2.2 күнделікті өмірден күштердің әрекет етуіне мысалдар келтіру

Сабақтың мақсаты:

күнделікті өмірден күштердің әрекет етуіне мысалдар келтіреді;


Сабақтың барысы:


Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

3 минут







Өткенге шолу

5 минут





Жаңа сабаққа дайындық

3 минут











3 минут

Ұйымдастыру кезеңі


Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа дайындығын тексеру.

Топқа бөлу.




« » әдісін қолданып өткенге шолу жасау





«Ой қозғау» әдісі

Оқушыларға «Шалқан»ертегісін көрсету арқылы өз ойларын сұрау


Сұрақтар:

1.Атаға шалқанды тартып шығару неге қиын болды?

2. Атаға кімдер, не үшін көмекке келді?


Сабақтың тақырыбын, оқу мақсатын хабарлау


Мұғалім түсіндірмесі (3-4 минут)

Видео ролик көрсетіледі



Оқушылар «Кілт» арқылы топқа бөлінеді

1-топ. Күш

2-топ. Ньютон






Оқушылар сұрақтарға жауап береді.






Оқушылар сұрақтарға жауап береді, өз ой-пікірлерін айтады. Бүгінгі сабақтың тақырыбын ашады.





Дәптермен жұмыс


«Білім қоржыны» бағалау парақ- тарын таратып беру





ҚБ:

«Білім қоржынына»

0-5 – 0 балл

6-7 -1 балл

8-10-2 балл






ҚБ: мұғалімнің ауызша мадақтауы, ынталандыру


Қағаз қиындылары








7 сыныпқа арналған оқулық,



презентация














Сабақтың ортасы


Жаңа сабақ















































































Топтық жұмыс

10 минут








Жұптық жұмыс

6 минут

















Жеке жұмыс

12-13 минут









Сабақтың соңы


3 минут







Теориялық материал

Оқулықты ашындар:Физика, 7 сынып Башарұлы Р. §12,15 56, 68 беттер

Денеге басқа денелер әрекет етпеген кезде қалыптасқан жылдамдығын сақтау құбылысы инерция деп аталады. Латынша inertia (инерция)-қозғалыста емес, әрекетсіздік деген мағына береді.

Дененің инерттілігі оның бойындағы заттың мөлшеріне тура пропорционал. Инерция мен инерттілік ұғымдары денелердің массасы және тығыздығына тікелей байланысты һ.

Білегі күшті бірді жығады,білімі күшті мыңды жығады».

«Көптің күші – бірлікте».

Мысалы, қолдың допқа, желдің қайық желкеніне, магниттің темірге, судың жүзгішке әрекет туралы айтуға болады.






Күш – денелердің өзара әрекеттесуін сипаттайтын шама.

Әртүрлі денеге әртүрлі күш түсіреміз.

Демек, күштің сан мән көп те, аз да болуы мүмкін.

Күш сандық мәнімен және бағытымен сипатталатын физикалық шама болып табылады.



Күшті Ғ әрпімен белгілейміз.


SІ жүйесінде күш бірлігіне ньютон (Н) алынған. 1Н – тыныштық күйіндегі массасы 1 кг денеге 1 с ішінде 1 м/с жылдамдық беретін күш. Бұдан үлкен күш бірлігі – килоньютон (кН) да қолданылады. 1кН = 1000 Н


«Кіші жоба қорғау» әдісі


1-топ. Күш ұғымының физикалық мағынасын ашу

2-топ. Күштің себептерін түсіндіру


«Шындық. Жалған» әдісі


1.Күш – сандық мәнімен және бағытымен сипатталатын физикалық шама болып табылады (шындық).

2. SІ жүйесінде күштің өлшем бірлігіне 1 Н/м алынған (жалған).

3.Күш – скаляр шама (жалған).

4.Күш – динамометр деп аталатын құралмен өлшенеді (шындық).

5.Күш – денелердің өзара әрекеттесуінің өлшемі болып табылады (шындық).

6.Күштің әрекеті оның түсу нүктесіне байланысты емес (жалған).






«Ұшқыр ой» әдісі (функционалдық сауаттылықты арттыруға бағытталған тапсырмалар) (қосымша 1)








Рефлексия. «Білім қоржыны»


Бағалау. 10 баллдық жүйе бойынша күнделікке бағалау жүргізу


Үй тапсырмасы. Тақырыпты оқу. 2- тапсырма




















































































Оқушылар топ ішінде талқылау жасайды. Термин сөздерді қолданып, өз ойларын ғылыми негізде тұжырымдайды. Күш ұғымының физикалық мағынасын түсіндіріп, оның өлшем бірлігін анықтайды.






Оқушылар жұппен тапсырманы орындайды. Берілген тұжырым-дардың шындық немесе жалған екенін анықтайды.









Оқушылар тапсырманы жеке орындайды. Тапсырма құрылымдал-ған, оқушылар теориялық алған білімдерін практикада қолдана отырып, жүйелейді.







Оқушылар бүгінгі сабаққа жазбаша кері байланыс береді.


































































































ҚБ: «Білім қоржыны»

2 балл














ҚБ: «Білім қоржыны»

2 дұрыс жауап -1 балл

Жалпы -3 балл


ҚБ:


(дайын жауаптар үлгісі арқылы)


5 балл









1-10 балл





















































































постер, маркерлер

тәжірибе көрсетуге құрал жабдықтар







Тапсырма бар парақша
















Тапсырма бар парақша






Стикерлер


Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?

әдісі, «Ой қозғау» әдісі, «Кіші жоба қорғау» әдісі, «Шындық. Жалған» әдісі, «Ұшқыр ой» әдісі



Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Рефлексия. Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Дайын жауаппен бағалау

10 баллдық жүйе

Физика кабинетіндегі қауіпсіздік ережесі еске салынады.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?

1:

2:





Жеке жұмыс. «Ұшқыр ой» әдісі (функционалдық сауаттылықты арттыруға бағытталған тапсырмалар)

Кез келген денені орнынан қозғалту үшін, оны міндетті түрде итеру, домалату, сүйреу, тарту қажет. Олай болса күш жұмсау – қозғалыс тудырудың шарты. Біз күнделікті тәжірибеде қоғаушы күшті көзбен көреміз де, ал қозғалысқа кедергі күштерді байқаймаймыз. Бұл көзқарас адам баласының бірнеше мыңдаған жылдар бойындағы байқауларының негізінде қалыптасып келеді.

Демек, дененің басқа денелермен өзара әрекеттесуі дене жылдамдығының өзгеруіне әкеледі. Күш – денелердің өзара әрекеттесуінің өлшемі. Күш – векторлық шама, өйткені ол сандық мәнімен қатар өзінің әрекет етуімен де сипатталады.

1- тапсырма: Күшті өлшейтін құрал:

А) спидометр

Б) динамометр

В) мензурка

Г) таразы



2-тапсырма. Төмендегі тұжырымдардың шын немесе жалған екенін анықтаңыз:

А) Күш – денелердің өзара әрекеттесуін сипаттайды. ИӘ/ЖОҚ

Б) Күш – тек сандық мәнімен ғана сипатталады. ИӘ/ЖОҚ

В) Күштің ХБЖ-дегі өлшем бірлігі – Ньютон. ИӘ/ЖОҚ

3-тапсырма: Неліктен вертикаль жоғары лақтырылған доп Жерге түседі? Жауаптарыңды түсіндіріңдер.


4-тапсырма. Суреттегі қысқыш пен тығынның жылдамдығы қандай әсердің салдарынан өзгеріп тұр?







Магниттік әсер, тікелей байланыс емес

5-тапсырма

Д опқа әсер ететін күштің түсу нүктесі мен бағытын салып көрсетіңіздер.













Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
29.01.2025
83
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі