Қысқа мерзімді жоспар
|
Пәні: |
Физика |
|||||
|
Бөлім: |
Күш моменті |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сартбекова А.Б. |
|||||
|
Күні: |
15.04.2025ж |
|||||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дененің массалық центрі |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.2.4.3 – жазық фигураның массалық центрін тәжірибеде анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Дененің массалар центрін эксперимент арқылы анықтайды; Жазық фигураның массалық центрін тәжірибеде анықтайды; Әр түрлі фигуралардың массалар центрін анықтау формуласын қолданады; |
|||||
|
Құндылыққа баулу |
Еңбекқорлық пен кәсіби біліктілік
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы 10 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут Сергіту сәті 5 минут Бекіту 10 минут Кері байланыс Сабақтың соңы 10 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: «Біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды процесіне ұйымдастыру кезеңінен бастап,сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін» Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Жаңа сабақтың тақырыбын оқушылар өздері ашады.
Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын таныстыру. Сандық ішінен түрлі геометриялық фигураларды алып топқа бөлінеді.
Ақ сандығым ашылсын ішінен шашу шашылсын деп түрлі геометриялық фигураларды 3 топқа шашамын. Топтарға бөлу. «Геометриялық фигуралар» әдісі бойынша 3 топқа бөлінеді.
1 топ – Үшбұрыш тобы 2
3топ – Көп бұрыш тобы https://play.kahoot.it/v2/?quizId=40d1bfae-8162-46a1-9521-d4868433ef8d Жаңа сабақ 1.Күш моменті және дененің массалар центрі бойынша жаңа түсінік қалыптастыру Оқушыларға Күш моментінің өмірмен байланысын көрсету. Жаңа тақырып бойынша конспект дәптерге жаздыру. Күш моментінің формуласымен таныстырамын M1 =F1·d1 M2 =F2·d2 M1=M2 M- Күш моменті (H·м) F-Күш(Н) d-Күш иіні(м) =Теориялық мәлімет айтылады
Тәжірибиелік тапсырма орындайды. Топтық жұмыс .Оқушылар тәжірибие жүзінде жазық фигураның массалар центрін анықтайды. 1 топ – Үшбұрыш тобы 2 топ - Трапеция тобы 3топ – Көп бұрыш тобы Тәжірибе барысыОқулықтағы жұмыс мақсатымен,құрал-жабдықтарды жазып алады. Оқу тапсырмасы:1.Тәжірибе жасау: Қолдарыңызға ине-жіпті алып бір нүктеге іліп тіке ұстаңдар. Кесілісу нүктесін сызып алыңдар Қайшы,А4 парақ өлшеміндегі үшбұрыш қатырма қағазы,трапеция өлшеміндегі , бесбұрыш өлшеміндегі қатырма қағаздар, ине –жіп, қарындаш, сызғыш,маркер, массалы кіші дене
2. Жазық фигураның массалар центрін сипаттаңыздар. Есептер шығару.Кім жылдам?
Сергіту сәті : Пирамида.Оқушыларға Пластик стакан және резеңкеге ілінген жіптер беріледі. Оқушылар пластик ыдыстарды қолданып, қолдың көмегінсіз пирамида жасау керек Бекіту тапсырмасы. Тарсия әдісі
1.Иіндік дегеніміз не? 2.Күш иінідеп нені айтамыз? 3.Күш моменті дегеніміз не? 4.Жай механизмдер дегеніміз не? 5. Күш моментінің формуласы? 6. Жай механизмнің формуласы? 7.Механиканың алтын ережесі? 8.Толық энергия деп қандай энергияны айтамыз? 9.Күш моментінің өлшем бірлігі? Кері байланыс парағы:
Рефлексия: «Бағдаршам» әдісі бойынша кері байланыс аламын.
https://teacher.gynzy.com/en/board/25566a88-4952-4f8e-b1e5-6eea2b914e1d Үйге тапсырма Тапсырма §35 тақырыпты оқу Теңбүйірлі үшбұрышты фигураның массалар центрін анықтау –тәжірибені жасап қорытынды жазу. |
Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады Оқушылар геометриялық фигура бойынша 3 топқа бөлінеді. Оқушылар телефонның көмегімен Kahoot Тест тапсырмасын орындайды. Оқушылар жаңа сабақты слайд көру арқылы меңгереді Оқушылар теориялық білімдерін пайдаланып тәжірибиелік тапсырмалар орындайды. Оқушылар сертіту жаттығуын мұғаліммен бірге орындайды. Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды Әр бір тапсырмаға жауап береді, өз тапсырмаларын бағалайды. Оқушылар кері байланыс береді |
Дескриптор Сұрақтарға жауап береді 1-балл Дескриптор -Қайшы көмегім кез келген фигураны қиып алады; -Фигураның кез келген 3 нүктесін белгілейді; -Әр нүктеге инені іліп, түсу нүктесін белгіліп түзу жүргізеді; -Әр нүктеден жүргізілген сызықтардың қиылысу нүктесін белгілейді; -Дененің массалық центрін анықтайды, қорытынды жасайды 5 балл Формативті бағалай 10 балл |
ФИЗИКА 7 сынып оқулық Башарұлы Р. Презентация «Дидактикалық материалдар Смайликтер |
||



жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Күш моменті. Дененің массалар ценрі 7 сынып ашық сабақ
Күш моменті. Дененің массалар ценрі 7 сынып ашық сабақ
Қысқа мерзімді жоспар
|
Пәні: |
Физика |
|||||
|
Бөлім: |
Күш моменті |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сартбекова А.Б. |
|||||
|
Күні: |
15.04.2025ж |
|||||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дененің массалық центрі |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.2.4.3 – жазық фигураның массалық центрін тәжірибеде анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Дененің массалар центрін эксперимент арқылы анықтайды; Жазық фигураның массалық центрін тәжірибеде анықтайды; Әр түрлі фигуралардың массалар центрін анықтау формуласын қолданады; |
|||||
|
Құндылыққа баулу |
Еңбекқорлық пен кәсіби біліктілік
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Сабақтың басы 10 минут Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 10 минут Сергіту сәті 5 минут Бекіту 10 минут Кері байланыс Сабақтың соңы 10 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: «Біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды процесіне ұйымдастыру кезеңінен бастап,сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін» Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Жаңа сабақтың тақырыбын оқушылар өздері ашады.
Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын таныстыру. Сандық ішінен түрлі геометриялық фигураларды алып топқа бөлінеді.
Ақ сандығым ашылсын ішінен шашу шашылсын деп түрлі геометриялық фигураларды 3 топқа шашамын. Топтарға бөлу. «Геометриялық фигуралар» әдісі бойынша 3 топқа бөлінеді.
1 топ – Үшбұрыш тобы 2
3топ – Көп бұрыш тобы https://play.kahoot.it/v2/?quizId=40d1bfae-8162-46a1-9521-d4868433ef8d Жаңа сабақ 1.Күш моменті және дененің массалар центрі бойынша жаңа түсінік қалыптастыру Оқушыларға Күш моментінің өмірмен байланысын көрсету. Жаңа тақырып бойынша конспект дәптерге жаздыру. Күш моментінің формуласымен таныстырамын M1 =F1·d1 M2 =F2·d2 M1=M2 M- Күш моменті (H·м) F-Күш(Н) d-Күш иіні(м) =Теориялық мәлімет айтылады
Тәжірибиелік тапсырма орындайды. Топтық жұмыс .Оқушылар тәжірибие жүзінде жазық фигураның массалар центрін анықтайды. 1 топ – Үшбұрыш тобы 2 топ - Трапеция тобы 3топ – Көп бұрыш тобы Тәжірибе барысыОқулықтағы жұмыс мақсатымен,құрал-жабдықтарды жазып алады. Оқу тапсырмасы:1.Тәжірибе жасау: Қолдарыңызға ине-жіпті алып бір нүктеге іліп тіке ұстаңдар. Кесілісу нүктесін сызып алыңдар Қайшы,А4 парақ өлшеміндегі үшбұрыш қатырма қағазы,трапеция өлшеміндегі , бесбұрыш өлшеміндегі қатырма қағаздар, ине –жіп, қарындаш, сызғыш,маркер, массалы кіші дене
2. Жазық фигураның массалар центрін сипаттаңыздар. Есептер шығару.Кім жылдам?
Сергіту сәті : Пирамида.Оқушыларға Пластик стакан және резеңкеге ілінген жіптер беріледі. Оқушылар пластик ыдыстарды қолданып, қолдың көмегінсіз пирамида жасау керек Бекіту тапсырмасы. Тарсия әдісі
1.Иіндік дегеніміз не? 2.Күш иінідеп нені айтамыз? 3.Күш моменті дегеніміз не? 4.Жай механизмдер дегеніміз не? 5. Күш моментінің формуласы? 6. Жай механизмнің формуласы? 7.Механиканың алтын ережесі? 8.Толық энергия деп қандай энергияны айтамыз? 9.Күш моментінің өлшем бірлігі? Кері байланыс парағы:
Рефлексия: «Бағдаршам» әдісі бойынша кері байланыс аламын.
https://teacher.gynzy.com/en/board/25566a88-4952-4f8e-b1e5-6eea2b914e1d Үйге тапсырма Тапсырма §35 тақырыпты оқу Теңбүйірлі үшбұрышты фигураның массалар центрін анықтау –тәжірибені жасап қорытынды жазу. |
Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады Оқушылар геометриялық фигура бойынша 3 топқа бөлінеді. Оқушылар телефонның көмегімен Kahoot Тест тапсырмасын орындайды. Оқушылар жаңа сабақты слайд көру арқылы меңгереді Оқушылар теориялық білімдерін пайдаланып тәжірибиелік тапсырмалар орындайды. Оқушылар сертіту жаттығуын мұғаліммен бірге орындайды. Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды Әр бір тапсырмаға жауап береді, өз тапсырмаларын бағалайды. Оқушылар кері байланыс береді |
Дескриптор Сұрақтарға жауап береді 1-балл Дескриптор -Қайшы көмегім кез келген фигураны қиып алады; -Фигураның кез келген 3 нүктесін белгілейді; -Әр нүктеге инені іліп, түсу нүктесін белгіліп түзу жүргізеді; -Әр нүктеден жүргізілген сызықтардың қиылысу нүктесін белгілейді; -Дененің массалық центрін анықтайды, қорытынды жасайды 5 балл Формативті бағалай 10 балл |
ФИЗИКА 7 сынып оқулық Башарұлы Р. Презентация «Дидактикалық материалдар Смайликтер |
||



шағым қалдыра аласыз




















