| Сынып | 8 |
| мерзімі | 16.11.2017 |
| Сабақ тақырыбы | §19. Есту мүшесінің құрылысы мен қызметі |
| Сабақтың мақсаты | Есту мүшесінің қызметі жайлы түсінік беру. Құлақтың құрылысымен таныстыру. Есту мүшесінің гигиенасы және оның ауруларына түсінік қалыптастыру. |
| Күтілетін нәтиже | Есту мүшесінің гигиеналық ережелерін сақтау. Қоршаған ортаны есту арқылы танып - білу.Биология пәніне деген қызығушылығы артады |
| Сабақтың әдісі | Топтық жұмыс, сұрақ – жауап, мозайка, попс, т.б. |
| Көрнекілігі | Суреттер, интерактивті тақта, оқулық, муляж, т.б. |
|
|
Уақыты | Сабақ кезеңдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Ресурстар |
2 мин
1 мин
1 мин | Кіріспе | Ой сергіту
Оқушыларды түрлі түсті қағаздармен 4 топқа бөлемін.
«Миға шабуыл» әдісі Жаңа тақырыпқа байланысты сұрақтар қоямын. | Ой сергітуде балалар еркін сезінеді және өзін жақсы ұстайды. Оқушылар топқа бөлінеді, топ басшысы сайланады.
Сұрақтарға жауап бере отырып, жаңа тақырыптарды естеріне алады және диалогтық қарым-қатынасқа түседі. | Оқулық |
5мин
4 мин
4 мин | Негізгі бөлім
Тапсырма | Жаңа сабақ Есту анализаторының маңызы, есту мүшесінің құрылысы, Ортаңғы құлақ, сыртқы құлақ, ішкі құлақ. Есту сүйекшелері, есту мүшесінің қызметі, есту гигиенасы
1.Бос кестені толтыру ( толық құрастырылса – 5 ұпай)2.Мозайка (жоғалған суреттерді құрастырамыз -10 ұпай) | Есту мүшесінің құрылысы мен қызметі туралы мәлімет алған соң, берілген тапсырмаларды толық орындайды
Балалар бос кестені толық орындайды.
Жасырынып қалған суреттерді тауып, орындарына қояды | Слайд, маркер, оқулық. Оқушы дәптері. |
3 мин | Қорытынды | 1.Тест2.Биологиялық диктант3.Сұрақ-жауап арқылы қорытындылаймын. | Тапсырмаларға жауап беру арқылы сабақты пысықтайды.
| Оқулық |
2 мин | Бағалау. | Топтық бағалау жүргіземін.«ПОПС» әдісімен бағалау. | Топтық бағалау жүргізеді.Сабақтан алған білімдерін «ПОПС» белгілерімен бағалайды.
| Бағалау парақшасы, Сөздер |
2 мин | Рефлексия | Кері байланыс - Бағдаршам | Бүгінгі тақырып бойынша өз пікірлерін жазды.Оқушыларға үш түсті белгілер беріледі. Қызыл түс – «Маған мұғалімнің көмегі қажет, тапсырманы орындауда қиналамын.» Сары түс - “Көңіл-күйім жақсы, сыныптастарымның көмегімен тапсырманы орындадым.” Жасыл түс – «Мен бәрін жақсы орындадым деп ойлаймын: менің көңіл–күйім тамаша.»
| Стикер |
1 мин | Үйге тапсырма беру | §19 оқып келу, суреттер салу, терминдер жаттау | Күнделікке жазады. | Күнделік |