Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Квадрат функция және оның графигі
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Бекітілді:
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
№208 мектеп-гимназия
Сабақтың тақырыбы: түріндегі квадраттық функция және оның графигі
Бөлім: |
8.3В Квадраттық функция |
||
Педагогтің Т.А.Ә. |
Шынарбек Еркегүл |
||
Күні: |
25.01.2023 |
||
Пән/Сынып: |
Алгебра, 8 «Б» сынып. |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: |
түріндегі квадраттық функция және оның графигі |
||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
8.4.1.2 түрдегі квадраттық функциялардың қасиеттерін білу және графиктерін салу; |
||
Сабақтың мақсаты: |
түріндегі квадраттық функцияның қасиеттерін білу және графиктерін салу |
Сабақтың барысы
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
8 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Қима қағаздар арқылы сынып оқушылары 4 топқа бөлінеді. Топ басшыларын сұрақтар қою арқылы анықтайды.
Топтарға бағалау парақтары үлестіріледі. Үй тапсырмасы экранға көрсетіледі. Оқушылар дәптерлерін ауыстырып тексереді. «Парабола -шынайы өмірде» танымдық видео көрсетіледі. Бүгінгі сабақта:
|
Амандасу.Сыныпты түгендеу. Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу. Сұрақтарға жауап беру Үй тапсырмасын тексеру. |
|
Түрлі түсті фигуралар |
||||||||
10мин |
Негізгі бөлім |
Оқушыларға y=a(x-m)2+n функцияның графигін геогебра бағдарламасында түсіндіреді. Мысал ретінде оқушылармен диалог жүргізе отырып, y=(x+1)2-4 функциясының графигін сызып, әрбір қасиетін қалай анықтауға болатынына тоқталады. 1. Парабола төбесі – (-1;-4) нүктесі 2. Парабола тармақтары жоғары бағытталған 3. Параболаның симметрия осі – x=-1 4. Функцияның анықталу облысы- 5. Функцияның мәндер жиыны- 6. Функцияның нөлдері: 1 және -3 7. Оу осімен қиылысуы – (0;-4) 8. Таңба тұрақтылық аралығы: -3< x < 1 болғанда y<0; x < -3 және x>1 болғанда y>0 9. Функцияның өсу, кему аралықтары:(-∞; -1]-кемиді, [-1; +∞)-өседі 10. Функцияның ең үлкен/ең кіші мәндері: ең кіші мәні -4-ке тең, ең үлкен мәні жоқ. |
Сұрақтарға жауап береді. Жаңа сабақтың негізгі элементтерін дәптерге белгілеп алады. Берілген тапсырмаларды орындайды.
|
Сабақты ашуға ат салысқан оқушыларға «Жарайсың», «Өте жақсы» т,с,с мадақтау сөздерін айту |
Desmos/ geogebra қосымшасы, интерактивті тақта |
||||||||
20 мин |
Бекіту тапсырмасы Жеке жұмыс 8 мин 2мин Топтық жұмыс 10мин |
№1. Берілген функциялардың графиктерін салыңыз. функциясының графигін салыңыз және төмендегі кестеге оның қасиеттерін жазыңыз:
Сергіту сәті. «Парабола биі» Сәйкестендіру тапсырмасы «Фигуралар әлемі» Оқушылар функциялар мен графигін сәйкестендіру керек:
|
Өз бетімен жұмыс. Функцияның графиктерін салып, қасиеттерін жазады:
Оқулықпен жұмыс. №425, №428 а, в тапсырмалары
Слайдта көрсетілген функцияның графигінің параллелді көшірілуін көрсетеді
Оқушылар графиктерге сай формуларды анықтап жабыстырады.
|
Дескриптор: - y = x2 функциясының анықтамасы мен қасиетін біледі - квадрат функцияның графигін салады -графиктерді түрлендірулерді орындайды
Бағалау:2 балл
Дескриптор: - квадрат функцияның графигін пайдаланып функцияны анықтай алады Бағалау: Әр тапсырмаға 0,5 балл
|
Оқулық
Фигуралар |
||||||||
4мин |
Жеке жұмыс |
тақырыптық тест
|
Тапсырманы орындайды
|
Мониторинг Әр дұрыс жауап үшін 1 балл |
https://www.plickers.com/ |
||||||||
3 мин |
|
Рефлексия Бүгінгі сабақта: . функция графиктерін сызу алгоритмдері қандай?
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау. Оқушылар жауап береді Үйге тапсырма. №425, №428 ә, б тапсырмалары Бағалау. |
Кері байланыс |
|