Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім |
Квадрат теңдеулер |
|
Педагогтың аты-жөні |
Рысбаева Айгүл Сайлауқызы |
|
Күні |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Квадрат теңдеу. Квадрат теңдеудің түрлері (Қайталау сабағы) |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.2.1 Квадрат теңдеудің анықтамасын білу 8.2.2.2 Квадрат теңдеулердің түрлерін ажырату 8.2.2.3 Квадрат теңдеулерді шешу 8.2.2.4 Виет теоремасын қолдану |
|
Сабақтың мақсаты |
- Квадрат теңдеулерді шешеді , вадрат теңдеулердің түрлерін ажырата біледі, толымсыз квадрат теңдеулерді шеше біледі;есептер шығаруда Виет теоремасын қолданады |
Сабақ барысы
|
Уақыты |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Ұйымдастыру кезеңі |
Сәлемдесу Сыныптың сабаққа дайындығын тексеру Оқушыларды түгелдеу Сабақ мақсатымен таныстыру Үй тапсырмасын тексеру |
Мұғаліммен сәлемдесу Бір-біріне жақсы тілектерін білдіру Сабақтың мақсатына мұғаліммен бірге жету,сұрақтар туындаса мұғалім көмегіне жүгіну Үй тапсырмасын тексеруде оқушылар бірін-бірі тексертеді |
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
Тақта Дәптер |
|||
|
Сабақтың басы |
Квадрат теңдеулер тақырыбына сұрақтар қойылады 1.Квадрат теңдеу дегеніміз не? 2.Түбірлерін қалай табамыз? 3.Толымсыз квадрат теңдеу дегеніміз не? 4. Толымсыз квадрат теңдеу түрлері 5.Келтірілген квадрат теңдеу дегеніміз не? |
Анықтама. aх2+вх+с=0 (мұндағы х-айнымалы, а,в,с-қандай да бір сандар,а≠0 ) түріндегі теңдеу квадрат теңдеу деп аталады. ax2+вх+с=0 Толымсыз квадрат теңдеу үш түрде болады: 1) aх2+с =0; с≠0 2) aх2+вх=0; в≠0 3) aх2=0 х2+вх+с=0 түріндегі теңдеу, яғни а=1 болса, келтірілген квадрат теңдеу деп аталады Виет теоремасы: Келтірілген квадрат теңдеудің түбірлерінің қосындысы қарама-қарсы таңбамен алынған екінші коэффициентке, ал көбейтіндісі бос мүшеге тең болады:
х1+х2 =-в,
х1 х2=с |
Сабақ барысында белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
Оқулық 8-сынып. Интер белсенді тақта Слайд |
|||
|
Сабақтың ортасы |
1)Жеке жұмыс х2-5х+6=0 4х2 +4х+6=0 2х2-5х+18=0 теңдеулерін шешу
2)Жұппен жұмыс 2х2-5х=0 х2-10=0 5х2-7х=0 2х-5х2=0
3)Түбірлердің көмегімен квадрат теңдеулерді жаз Х1=7, Х 2 =2 Х1=3, Х 2 =-4 Х1=-2, Х 2 =5 Деңгейлік тапсырмалар |
1)Жеке жұмыс х2-5х+6=0 4х2 +4х+6=0 2х2-5х+18=0 Оқушылар теңдеулер түбірлерін табады. Слайд арқылы жауабын тексереді 2)Жұппен жұмыс
2х2-5х=0 х2-10=0 5х2-7х=0 2х-5х2=0 Слайд арқылы жауабын тексереді Топпен жұмыс
х2 -9х+14=0 х2 +х-12=0 х2 -3х-10=0 №1 3х2 -27=0 (А-деңгей) 3х2 -8х=0 (А-деңгей) х2 +6х+8=0 (А-деңгей) №2 Теңдеу шеш:3 х2 +6х= 8х2 -14х Кв үшмүшеге келтір: 2х2 +3х-5=0 Теңдеу түбірлерін тап (х+4)2 = 3х +40 |
Сабақ барысында белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
Интер белсенді тақта |
|||
|
Сабақтың соңы |
1.Квадрат теңдеу дегеніміз не? 2.Түбірлерін қалай табамыз? 3.Толымсыз квадрат теңдеу дегеніміз не? 4. Толымсыз квадрат теңдеу түрлері Сұрақтарымен сабақты қорытындылау. Рефлексия БББ Үйге тапсырма беру №2.111,2.113 |
Оқушылар кері байланыс жасайды |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Квадрат теңдеу. Квадрат теңдеудің түрлері (Қайталау сабағы)
Квадрат теңдеу. Квадрат теңдеудің түрлері (Қайталау сабағы)
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім |
Квадрат теңдеулер |
|
Педагогтың аты-жөні |
Рысбаева Айгүл Сайлауқызы |
|
Күні |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Квадрат теңдеу. Квадрат теңдеудің түрлері (Қайталау сабағы) |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.2.1 Квадрат теңдеудің анықтамасын білу 8.2.2.2 Квадрат теңдеулердің түрлерін ажырату 8.2.2.3 Квадрат теңдеулерді шешу 8.2.2.4 Виет теоремасын қолдану |
|
Сабақтың мақсаты |
- Квадрат теңдеулерді шешеді , вадрат теңдеулердің түрлерін ажырата біледі, толымсыз квадрат теңдеулерді шеше біледі;есептер шығаруда Виет теоремасын қолданады |
Сабақ барысы
|
Уақыты |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Ұйымдастыру кезеңі |
Сәлемдесу Сыныптың сабаққа дайындығын тексеру Оқушыларды түгелдеу Сабақ мақсатымен таныстыру Үй тапсырмасын тексеру |
Мұғаліммен сәлемдесу Бір-біріне жақсы тілектерін білдіру Сабақтың мақсатына мұғаліммен бірге жету,сұрақтар туындаса мұғалім көмегіне жүгіну Үй тапсырмасын тексеруде оқушылар бірін-бірі тексертеді |
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
Тақта Дәптер |
|||
|
Сабақтың басы |
Квадрат теңдеулер тақырыбына сұрақтар қойылады 1.Квадрат теңдеу дегеніміз не? 2.Түбірлерін қалай табамыз? 3.Толымсыз квадрат теңдеу дегеніміз не? 4. Толымсыз квадрат теңдеу түрлері 5.Келтірілген квадрат теңдеу дегеніміз не? |
Анықтама. aх2+вх+с=0 (мұндағы х-айнымалы, а,в,с-қандай да бір сандар,а≠0 ) түріндегі теңдеу квадрат теңдеу деп аталады. ax2+вх+с=0 Толымсыз квадрат теңдеу үш түрде болады: 1) aх2+с =0; с≠0 2) aх2+вх=0; в≠0 3) aх2=0 х2+вх+с=0 түріндегі теңдеу, яғни а=1 болса, келтірілген квадрат теңдеу деп аталады Виет теоремасы: Келтірілген квадрат теңдеудің түбірлерінің қосындысы қарама-қарсы таңбамен алынған екінші коэффициентке, ал көбейтіндісі бос мүшеге тең болады:
х1+х2 =-в,
х1 х2=с |
Сабақ барысында белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
Оқулық 8-сынып. Интер белсенді тақта Слайд |
|||
|
Сабақтың ортасы |
1)Жеке жұмыс х2-5х+6=0 4х2 +4х+6=0 2х2-5х+18=0 теңдеулерін шешу
2)Жұппен жұмыс 2х2-5х=0 х2-10=0 5х2-7х=0 2х-5х2=0
3)Түбірлердің көмегімен квадрат теңдеулерді жаз Х1=7, Х 2 =2 Х1=3, Х 2 =-4 Х1=-2, Х 2 =5 Деңгейлік тапсырмалар |
1)Жеке жұмыс х2-5х+6=0 4х2 +4х+6=0 2х2-5х+18=0 Оқушылар теңдеулер түбірлерін табады. Слайд арқылы жауабын тексереді 2)Жұппен жұмыс
2х2-5х=0 х2-10=0 5х2-7х=0 2х-5х2=0 Слайд арқылы жауабын тексереді Топпен жұмыс
х2 -9х+14=0 х2 +х-12=0 х2 -3х-10=0 №1 3х2 -27=0 (А-деңгей) 3х2 -8х=0 (А-деңгей) х2 +6х+8=0 (А-деңгей) №2 Теңдеу шеш:3 х2 +6х= 8х2 -14х Кв үшмүшеге келтір: 2х2 +3х-5=0 Теңдеу түбірлерін тап (х+4)2 = 3х +40 |
Сабақ барысында белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
Интер белсенді тақта |
|||
|
Сабақтың соңы |
1.Квадрат теңдеу дегеніміз не? 2.Түбірлерін қалай табамыз? 3.Толымсыз квадрат теңдеу дегеніміз не? 4. Толымсыз квадрат теңдеу түрлері Сұрақтарымен сабақты қорытындылау. Рефлексия БББ Үйге тапсырма беру №2.111,2.113 |
Оқушылар кері байланыс жасайды |
|
|
шағым қалдыра аласыз














