|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Квадрат теңдеулер
|
Мектеп: №55 «Жеңістің 50 жылдығы»жомкмм |
|||||||||||||
|
Күні: 12.11.2018 |
Мұғалімнің аты-жөні: Утеулиева Е |
|||||||||||||
|
Сынып: 8 «А» |
|
|
||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Квадрат теңдеулерді шешу |
|
|
|||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.2.2.3 квадрат теңдеулерді шешу
|
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
*Квадрат теңдеу ұғымын білу; *Квадрат теңдеудің формулаларын білу; *Формулаларды қолданып есептер шығару; |
|||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Түбір, дәреже, теңдеу, квадрат теңдеу, дискриминант. Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Квадрат теңдеу үш түрге бөлінеді. Олар------- Бірінші коэффициент 1-ге тең болса----------------------------- Квадрат теңдеудің қанша түбірі болатынын анықтау үшін,....... керек; Дискриминатты есептеу үшін қандай формула қолданамыз? Квадрат теңдеудің түбірлерін табу үшін,-----------------керек; |
|||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Жақсы қарым-қатынас орнату, ынтымақтастық деғдысын қалыптастыру, сындарлы тіл табу, қарым-қатынас орнатуда сыни тұрғыдан ойлау сынды қасиеттерді қамтиды. |
|||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Геометрия, информатика |
|||||||||||||
|
Алдыңғы білім
|
Теңдеу ұғымының анықтамасын біледі, квадрат түбір қасиеттерін пайдаланып, есептер шығара алады, квадрат теңдеу түрлерін ажыратады. |
|||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі Шаттық шеңбері арқылы оқушылар жылы лебіздерін өлең шумағы арқылы білдіріп, психологиялық ахуал қалыптастырады. Дөңгеленіп тұрайық Керегені құрайық Уықтар боп иіліп Шаңыраққа киіліп Киіз үйді құрайық. «Мозайка» әдісі арқылы 3 топқа бөлінеді. Үй тапсырмасын тексеру. Жеке жұмыс. Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмаларды беремін Дескриптор: 1. Теңдеудің түрлерін ажырату 2. Сәйкес ұяшыққа белгіле |
Суреттер, қағаз қиындылары
|
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 минут 15 минут
|
Жаңа тақырыпқа қосымша анықтама беру (мұғалім) Топтық жұмыс: «Джигсо» әдісін қолданып, ынтымақта жұмыс жасауға, білгендерін достарымен бөлісуге, түйінді ой қалыптастыру. Дескриптор: 1.Дискриминант табу формуласын қолдану 2. Неше түбірі болатынын көрсету ҚБ смайликтер арқылы
Сергіту сәті. Топтық жұмыс. «Жаңылыспаймын» әдісі. Оқушылар дөңгелене тұрып, 2-9 дейінгі цифрларын еселеу кезінде түбірден шығатын сан келгенде жаңылыспаймын сөзін айтуы қажет. Жеке жұмыс. «Температураны өлшеу» әдісін қолданып, оқушылардың іс-әрекеті тоқтатылып, «Біз не істеп жатырмыз?» деген сұрақ қойылады. Осы сұраққа жауап беру арқылы оқушылар өздерінің тапсырманы қаншалықты түсінгені және орындау барысы туралы ақпаратты береді. 1)х2+3х+2=0 3) х2-7х+12=0 2)-х2-2х+24=0 4) -х2-5х+6=0 5) 3х2+5х-2=0 7) 9х2-6х+1=0 6) 2х2-х-3=0 8) 5х2-8х-4=0 1)5х2-14х+8=0 3) 9х2-12х+4=0 2) 3х2-10х+7=0 4) -4х2-12х+7=0 Дескриптор: 1. Дискриминант есептеу формуласын қолдану 2. Теңдеудің түбірлерін табу.
ҚБ: «Басбармақ әдісі» |
Кеспе қағаздар |
||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут 2 минут |
«Сөйлемді толықтыр» әдісін қолдану.
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: «ПЛЮМИН» әдісі
Үй тапсырмасы: №2.16.№2.20 Формулаларды қайталау
|
Үлестірме қағаздар
Оқулық |
||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||
|
« Мағынаны тану» әдісімен бейнежазба көрсетіп, үлгерім деңгейі әртүрлі оқушылармен бірлесіп талдау жұмыстарын жүргіземін. Қабілетті оқушыларға қосымша тапсырма беремін. Қызығушылығы төмен оқушылардың топта белсенді іс-әрекет етуін қадағалаймын.
|
«Ақиқат пен Жалған» әдісін қолданып, өзін-өзі бағалауға мүмкіндік жасаймын. Өткен сабақты пысықтау кезеңінде ауызша мадақтау сөздермен бағалаймын Топтық жұмыста смайликтер арқылы бағалаймын Жеке жұмыста «бас бармақ» әдісімен бағалаймын. |
Денсаулық сақтау технологиялары, Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері кезінде қауіпсіздік ережелері туралы түсінік қалыптастыру |
||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||
|
|
||||||||||||||
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Квадрат теңдеулер
Квадрат теңдеулер
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Квадрат теңдеулер
|
Мектеп: №55 «Жеңістің 50 жылдығы»жомкмм |
|||||||||||||
|
Күні: 12.11.2018 |
Мұғалімнің аты-жөні: Утеулиева Е |
|||||||||||||
|
Сынып: 8 «А» |
|
|
||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Квадрат теңдеулерді шешу |
|
|
|||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.2.2.3 квадрат теңдеулерді шешу
|
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
*Квадрат теңдеу ұғымын білу; *Квадрат теңдеудің формулаларын білу; *Формулаларды қолданып есептер шығару; |
|||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Түбір, дәреже, теңдеу, квадрат теңдеу, дискриминант. Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Квадрат теңдеу үш түрге бөлінеді. Олар------- Бірінші коэффициент 1-ге тең болса----------------------------- Квадрат теңдеудің қанша түбірі болатынын анықтау үшін,....... керек; Дискриминатты есептеу үшін қандай формула қолданамыз? Квадрат теңдеудің түбірлерін табу үшін,-----------------керек; |
|||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Жақсы қарым-қатынас орнату, ынтымақтастық деғдысын қалыптастыру, сындарлы тіл табу, қарым-қатынас орнатуда сыни тұрғыдан ойлау сынды қасиеттерді қамтиды. |
|||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Геометрия, информатика |
|||||||||||||
|
Алдыңғы білім
|
Теңдеу ұғымының анықтамасын біледі, квадрат түбір қасиеттерін пайдаланып, есептер шығара алады, квадрат теңдеу түрлерін ажыратады. |
|||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі Шаттық шеңбері арқылы оқушылар жылы лебіздерін өлең шумағы арқылы білдіріп, психологиялық ахуал қалыптастырады. Дөңгеленіп тұрайық Керегені құрайық Уықтар боп иіліп Шаңыраққа киіліп Киіз үйді құрайық. «Мозайка» әдісі арқылы 3 топқа бөлінеді. Үй тапсырмасын тексеру. Жеке жұмыс. Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмаларды беремін Дескриптор: 1. Теңдеудің түрлерін ажырату 2. Сәйкес ұяшыққа белгіле |
Суреттер, қағаз қиындылары
|
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 минут 15 минут
|
Жаңа тақырыпқа қосымша анықтама беру (мұғалім) Топтық жұмыс: «Джигсо» әдісін қолданып, ынтымақта жұмыс жасауға, білгендерін достарымен бөлісуге, түйінді ой қалыптастыру. Дескриптор: 1.Дискриминант табу формуласын қолдану 2. Неше түбірі болатынын көрсету ҚБ смайликтер арқылы
Сергіту сәті. Топтық жұмыс. «Жаңылыспаймын» әдісі. Оқушылар дөңгелене тұрып, 2-9 дейінгі цифрларын еселеу кезінде түбірден шығатын сан келгенде жаңылыспаймын сөзін айтуы қажет. Жеке жұмыс. «Температураны өлшеу» әдісін қолданып, оқушылардың іс-әрекеті тоқтатылып, «Біз не істеп жатырмыз?» деген сұрақ қойылады. Осы сұраққа жауап беру арқылы оқушылар өздерінің тапсырманы қаншалықты түсінгені және орындау барысы туралы ақпаратты береді. 1)х2+3х+2=0 3) х2-7х+12=0 2)-х2-2х+24=0 4) -х2-5х+6=0 5) 3х2+5х-2=0 7) 9х2-6х+1=0 6) 2х2-х-3=0 8) 5х2-8х-4=0 1)5х2-14х+8=0 3) 9х2-12х+4=0 2) 3х2-10х+7=0 4) -4х2-12х+7=0 Дескриптор: 1. Дискриминант есептеу формуласын қолдану 2. Теңдеудің түбірлерін табу.
ҚБ: «Басбармақ әдісі» |
Кеспе қағаздар |
||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут 2 минут |
«Сөйлемді толықтыр» әдісін қолдану.
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: «ПЛЮМИН» әдісі
Үй тапсырмасы: №2.16.№2.20 Формулаларды қайталау
|
Үлестірме қағаздар
Оқулық |
||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||
|
« Мағынаны тану» әдісімен бейнежазба көрсетіп, үлгерім деңгейі әртүрлі оқушылармен бірлесіп талдау жұмыстарын жүргіземін. Қабілетті оқушыларға қосымша тапсырма беремін. Қызығушылығы төмен оқушылардың топта белсенді іс-әрекет етуін қадағалаймын.
|
«Ақиқат пен Жалған» әдісін қолданып, өзін-өзі бағалауға мүмкіндік жасаймын. Өткен сабақты пысықтау кезеңінде ауызша мадақтау сөздермен бағалаймын Топтық жұмыста смайликтер арқылы бағалаймын Жеке жұмыста «бас бармақ» әдісімен бағалаймын. |
Денсаулық сақтау технологиялары, Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері кезінде қауіпсіздік ережелері туралы түсінік қалыптастыру |
||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||
|
|
||||||||||||||
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


















