|
Сабақ жоспары. Алгебра. 8сынып |
||||||||||||||
|
Бөлім: |
8.2А Квадрат теңдеулер |
|||||||||||||
|
Педагогтің Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса) |
|
|||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
8 сынып; Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Квадрат теңдеу. Квадрат теңдеулердің түрлері |
|||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
8.2.2.1 квадрат теңдеудің анықтамасын білу; 8.2.2.2 квадрат теңдеулердің түрлерін ажырату; |
|||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
|
|||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
«Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына: Жұппен топпен, жұмыс орындау барысында құрмет, серіктестік және жеке жұмыс орындау кезінде жауапкершілік құндылықтарын дарыту. |
|
||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
||||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Квадрат теңдеу. Квадрат теңдеулердің түрлері тақырыптарын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -квадрат теңдеудің анықтамасын білу; -квадрат теңдеулердің түрлерін ажырату |
Амандасу.Сыныпты түгендеу. Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу. Үй тапсырмасын айту. Сұрақтарға жауап береді. |
«Жылы лебіз жүректі елжіретер» Топқа шаршы,төртбұрыш,үшбұрыш суреттері арқылы бөлу |
Оқулық |
|||||||||
|
10мин |
Негізгі бөлім |
Анықтама. ах2+ вх+с=0 (1 ) Түрінде берілген теңдеу квадрат теңдеу деп аталады. Мұндағы а,в,с-нақты сандар және а#0, ал х- айнымалы. а –бірінші коэффициент, в-екінші коэффициент, с- бос мүше. в немесе с,немесе в мен с нөлге тең болатын дербес жағдайлардағы квадрат теғдеу- толымсыз квадрат теңдеу деп аталады. Толымсыз квадрат теңдеулер былай жазылады: 1) ах 2 +вх=0 (с=0 ) . 2) ах 2 +с=0 (в=0) 3)
ах 2 =0
(в=0,с=0) |
Берілген тапсырмаларды орындайды. 1-жағдай: а және в сандарының таңбалары бірдей, онда оң
сан, – теріс сан болады. х2=0 екені
белгілі,сондықтан ол теріс санға тең болуы мүмкін емес. Енді толымсыз квадрат теңдеулердің шығарылуын қарастырайық: Мысалдар: 5х2-8=7х2-8
теңдеуін шешейік. |
Оқушылар дың белсенділігіне байланысты бағаланады. Дескриптор: -квадрат теңдеудің анықтамасын біледі; -квадрат теңдеулердің түрлерін ажырата алады. |
Тақта, слайд, оқу құралдары; 8 сыныпқа арналған оқулық |
|||||||||
|
25 мин |
Бекіту тапсырмасы |
Топтық жұмыс. Оқушылар 3 топка бөлінеді. 1 топ №1 Тапсырма. Теңдеулердің қайсысы квадрат теңдеу болады? 1) 3,7х2-5х+1=0 2) 48х2-3х3-9=0 3) 1-12х=0 4)5х2-4х=0 5) 3х2-2=0 6) 6х+12=0 №2 Коэффициенттерін табу: 1)5х2 -3х=0 2)х 2 +3х-10=0 3) 6х2-30=0 №3 Берілген теңдеудің түбірін анықта. 1)4х2-9х=0 2) -3х 2 -15=0 3) 2х2=0 |
Оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды 2 топ №1Тапсырма. Теңдеулердің қайсысы квадрат теңдеу болады? 3,7х2-12х3=0 2) 6х2-30=0 3) 2,1х2+2х-3=0 4) 15х2-5=0 5) 3х2-х=0 6)х-10=0 №2 Коэффициенттерін табу: 1)9х2 =0 2)х 2 +3х-10=0 3)3х2 - 1=0 №3 Берілген теңдеудің түбірін анықта. 1)4х2-3х=0 2) 2х 2 -50=0 3) х2-49 =0 |
Дескриптор: -квадрат теңдеудің анықтамасын біледі; -квадрат теңдеулердің түрлерін ажырата алады. Бағалау Шаршы-өте жақсы Төртбұрыш –жақсы Үшбұрыш орташа. |
Интернет ресурстары. Тақта, слайд, оқу құралдары; 8 сыныпқа арналған оқулық |
|||||||||
|
|
Жеке жұмыс |
Оқулықтан №2.1, №2.3.
|
Тапсырманы орындайды
|
ҚБ «Бес бaрмaқ» |
Жинақ, парақша Тақта, слайд, оқу құралдары; 8 сыныпқа арналған оқулық |
|||||||||
|
5 минут |
|
Бүгінгі сабақта: -квадрат теңдеудің анықтамасын біледі; -квадрат теңдеулердің түрлерін ажырата алады. «БББ» кестесі.
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау. Үйге тапсырма. №2.6. |
Кері байланыс |
|
|||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Квадрат теңдеулер
Квадрат теңдеулер
|
Сабақ жоспары. Алгебра. 8сынып |
||||||||||||||
|
Бөлім: |
8.2А Квадрат теңдеулер |
|||||||||||||
|
Педагогтің Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса) |
|
|||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
8 сынып; Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Квадрат теңдеу. Квадрат теңдеулердің түрлері |
|||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
8.2.2.1 квадрат теңдеудің анықтамасын білу; 8.2.2.2 квадрат теңдеулердің түрлерін ажырату; |
|||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
|
|||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
«Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына: Жұппен топпен, жұмыс орындау барысында құрмет, серіктестік және жеке жұмыс орындау кезінде жауапкершілік құндылықтарын дарыту. |
|
||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
||||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Квадрат теңдеу. Квадрат теңдеулердің түрлері тақырыптарын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -квадрат теңдеудің анықтамасын білу; -квадрат теңдеулердің түрлерін ажырату |
Амандасу.Сыныпты түгендеу. Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу. Үй тапсырмасын айту. Сұрақтарға жауап береді. |
«Жылы лебіз жүректі елжіретер» Топқа шаршы,төртбұрыш,үшбұрыш суреттері арқылы бөлу |
Оқулық |
|||||||||
|
10мин |
Негізгі бөлім |
Анықтама. ах2+ вх+с=0 (1 ) Түрінде берілген теңдеу квадрат теңдеу деп аталады. Мұндағы а,в,с-нақты сандар және а#0, ал х- айнымалы. а –бірінші коэффициент, в-екінші коэффициент, с- бос мүше. в немесе с,немесе в мен с нөлге тең болатын дербес жағдайлардағы квадрат теғдеу- толымсыз квадрат теңдеу деп аталады. Толымсыз квадрат теңдеулер былай жазылады: 1) ах 2 +вх=0 (с=0 ) . 2) ах 2 +с=0 (в=0) 3)
ах 2 =0
(в=0,с=0) |
Берілген тапсырмаларды орындайды. 1-жағдай: а және в сандарының таңбалары бірдей, онда оң
сан, – теріс сан болады. х2=0 екені
белгілі,сондықтан ол теріс санға тең болуы мүмкін емес. Енді толымсыз квадрат теңдеулердің шығарылуын қарастырайық: Мысалдар: 5х2-8=7х2-8
теңдеуін шешейік. |
Оқушылар дың белсенділігіне байланысты бағаланады. Дескриптор: -квадрат теңдеудің анықтамасын біледі; -квадрат теңдеулердің түрлерін ажырата алады. |
Тақта, слайд, оқу құралдары; 8 сыныпқа арналған оқулық |
|||||||||
|
25 мин |
Бекіту тапсырмасы |
Топтық жұмыс. Оқушылар 3 топка бөлінеді. 1 топ №1 Тапсырма. Теңдеулердің қайсысы квадрат теңдеу болады? 1) 3,7х2-5х+1=0 2) 48х2-3х3-9=0 3) 1-12х=0 4)5х2-4х=0 5) 3х2-2=0 6) 6х+12=0 №2 Коэффициенттерін табу: 1)5х2 -3х=0 2)х 2 +3х-10=0 3) 6х2-30=0 №3 Берілген теңдеудің түбірін анықта. 1)4х2-9х=0 2) -3х 2 -15=0 3) 2х2=0 |
Оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды 2 топ №1Тапсырма. Теңдеулердің қайсысы квадрат теңдеу болады? 3,7х2-12х3=0 2) 6х2-30=0 3) 2,1х2+2х-3=0 4) 15х2-5=0 5) 3х2-х=0 6)х-10=0 №2 Коэффициенттерін табу: 1)9х2 =0 2)х 2 +3х-10=0 3)3х2 - 1=0 №3 Берілген теңдеудің түбірін анықта. 1)4х2-3х=0 2) 2х 2 -50=0 3) х2-49 =0 |
Дескриптор: -квадрат теңдеудің анықтамасын біледі; -квадрат теңдеулердің түрлерін ажырата алады. Бағалау Шаршы-өте жақсы Төртбұрыш –жақсы Үшбұрыш орташа. |
Интернет ресурстары. Тақта, слайд, оқу құралдары; 8 сыныпқа арналған оқулық |
|||||||||
|
|
Жеке жұмыс |
Оқулықтан №2.1, №2.3.
|
Тапсырманы орындайды
|
ҚБ «Бес бaрмaқ» |
Жинақ, парақша Тақта, слайд, оқу құралдары; 8 сыныпқа арналған оқулық |
|||||||||
|
5 минут |
|
Бүгінгі сабақта: -квадрат теңдеудің анықтамасын біледі; -квадрат теңдеулердің түрлерін ажырата алады. «БББ» кестесі.
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау. Үйге тапсырма. №2.6. |
Кері байланыс |
|
|||||||||
шағым қалдыра аласыз















