|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 2-тарау |
Мектеп: «Зерде» инттеллектуалды мектебі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімніңаты-жөні: Әніс Шора Бекзатұлы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңтақырыбы |
Квадат теңдеу. Квадрат теңдеудің түрлері |
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осысабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме) |
8.2.2.1Квадраттеңдеудіңанықтамасынбілу; 8.2.2.2Квадраттеңдеулердіңтүрлерінажырату; |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңмақсаты |
Барлық оқушылар: Квадрат теңдеудің анықтамасын білу, квадрат теңдеулердің түрлерін ажырату. Оқушылардың басым бөлігі: Толымсыз квадрат теңдеулерді шығару. Кейбір оқушылар:Теңдеулерді түрлендіру арқылы ах2+bх+с=0теңдеу түріне келтіру және олардың коэффициенттерін атау. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалаукритерийі |
Оқушы: -квадрат теңдеу анықтамасын біледі; -квадрат теңдеулердің түрлерін ажыратады; -теңдеулерді түрлендіру арқылы теңдеу ах2+bх+с=0түріне келтіреді және олардың коэффициенттерін атайды. - толымсыз квадрат теңдеулерді шығарады. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдікмақсаттар |
Тілдік мақсаттар: толымсыз және толық квадрат теңдеуді ажыратуда тақырып бойынша лексика және терминологияны сауатты түрде қолданады Бөлім бойынша лексика және терминология: Теңдеу, теңдеудің түбір, квадрат теңдеу, толымсыз квадрат теңдеу; теңдеукоэффициенттері; Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Квадат теңдеу деп ...; ах2+bх+с=0 түріндегі теңдеу...;толымсыз квадрат теңдеу деп ...; егер бірінші коэффициенті ...; егер екінші коэффициенті...; квадрат теңдеудің түбірі деп...;х2+pх+q=0 түріндегі теңдеу...; |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Жалпығабірдейеңбекқоғамы. Өмір бойы білім алу, ынтымақтастық, құрмет, азаматтық жауапкершілік .Осы қундылықтарды топта жұмыс жасағанда оқушылар бойына сіңірте алу. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралықбайланыс |
«Аудан», «шаршы», «қабырғасына» байланыстытапсырмада геометриямен байлаысы көрініс табады; |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Теңдеу және теңдеудің түбірін, сызықтық теңдеуді,теңдеуді шешу дегеніміз не?Қысқашакөбейтуформулалары. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақбарысы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғанжаттығутүрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру: 1.Сәлемдесу. 2.Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу.(Бір-біріне сәттілік тілейді) 3.Топқа өткен тақырыптармен байланыстырып түрлі теңдеулер беріліп сол теңдеулердің шешімдері бойынша бөлінеді(топтың аттары бір таңбалы жұп сандар. «2»; «4»; «6»; «8») (2х=16; x+8=16; 3x+5=23; 5x=36; = 1; x + 4 = 6; 2x = 8; 6x+1=25) 4.Сабақтың мақсатын тұжырымда «Қайталау оқу айнасы» 1. Шаршы қабырғасының ұзындығы a см, оның ауданының S қабырғасына тəуелділігін формуламен жаз жəне кестені толтыр.
ҚБ: мадақтау |
Тапсырма интербелсенді тақтада көрсетіледі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа сабақты менгеру
1-тапсырма «Ойлан – топтас- бөліс» белсенді әдісі арқылы білімді жинақтау , ынтымақтаса отырып өз ойларын еркін жеткізе алады. Әр топқа тапсырмалар беру 1. Квадрат теңдеу анықтамасы 2. Келтірілген квадрат теңдеу 3. Толымсызквадраттеңдеу 4.Толымсыз квадат теңдеуге мысалдар келтіру
ҚБ : «Қосу , алу, қызықты» бірін- бірі бағалау 2 тапсырма(жеке тапсырма)
ҚБ: «Әткеншек» әдісін қолданып оқушылар бірінің тапсырмасын екіншісі бағалайды 3 тапсырма. «Ойынды жалғастыр» белсенді әдісін қолданамын,себебі алдыңғы білімді бекіте отырып,тереңдеу, талдау мақсатын негізге алдым. №6.3. А денгей 1.(2х-3)(х+3)-х(2-х)=0: 2х2+6х-3х-9-2х+х2=0; 3х2+х-9=0; Жауабы: 3х2+х-9=0. а=3; b=1. 2. (4х-5)(2х+1)-3х(3-2х)=0; 8х-10х+4х-5-9х+6х2=0; 6х2-7х-5=0; Жауабы: 6х2-7х-5=0; коэффициенттері а=6;b=-7. В денгей 3. (2-3x)(5x-3)-x(2-x)=3-12x2 10x2-6-15x2+9x-2x+x2=3-12x2 10x2-6-15x2+9x-2x+x2-3+12x2=08x2+7x-9=0 Жауабы: 8x2+7x-9=0; a=8; b=7. С денгей 4. (1-2x)(2x-4)-3(2-x)=3-9x2 2x- 4- 4x2+8x-6+3x-3+9x2=0 5x2+13x-13=0 Жауабы: 5x2+13x-13=0; a=5; b=13.
ҚБ: Есепты шығарған оқушыларды смайликтермен бағалау. 4тапсырма «Кім жылдам» әдісін қолдану арқылы оқушылардың шапшаңдыққа баулу. № 6.6 Тапсырма барлык оқушыларға беріледі 1. х2-5х=0; 2). -7х2+1,8х=0; 3).х2-25=0; x(x-5)=0; -х(7х-1,8)=0; х2=25; x1=0; -х1=0; х= x-5=0; 7х-1,8=0; Ж: (-5; 5). x2=5; х=1,8:7; Ж: (0; 5) х=9/35; Ж: (0; 9/35).
ҚБ: «Бас бармақ» әдісі |
А3, маркерлер, оқулық
Интербелсенді тақтада дұрыс жауабы көрсетіледі
Алгебра 8 сынып. Әбілқасымова А. Бекбоев И. Алгебра 8 сынып. Әбілқасымова А. Бекбоев И.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Қорытынды.
Рефлексия «Бағалау ағашы» стикер жабыстыру |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Әр оқушының қабілетін ескере отырып, сабақта келесі саралау тәсілдерін қолданамын. 1 тапсырма «Диалог және қолдау» әдісі. Кейбір оқушыларға жан – жақты әрі нақты көмек беріп, ойланту үшін және бірқатар жауаптар алу үшін алдын ала дайындалған сұрақтар қоямын және бұл әдіс арқылы сөзбен қолдау көрсете отырып ынталандырамын. 3-тапсырма. «Қарқын» әдісі қолданамын. Тапсырма біреу,алайда оны орындау үшін әр –түрлі уақыт беріледі.Ерте аяқтағандарға қосымша тапсырма беріледі. 4-тапсырма. «Нәтиже» әдісі. Берілетін тапсырма барлық оқушыларға бірдей, оқушылардан жеке нәтиже күтіледі.
|
Сабақтың барысында оқушылардың жаңа материалды меңгеруге дайындық мақсатында алдын ала даярлық тапсырмалары беріліп, кері байланысқа мадақтау қолданамын. 1-тапсырмада кері байланыс: оқушылардың ойын жинақтауға көмектесетін мұғалім бағыттаушы сұрақтар береді. 2-тапсырмада кері байланысқа дескрипторды қолдана отырып жұптар бір-бірін бағалайды. 3- тапсырма кері байланыс оқушыларға денгейлік тапсырмалар беріліп,тапсырманы орындаған оқушылардың тапсырмаларын дескриптор көмегімен тексеріп смайлитермен бағаланып отырылады 4- тапсырмада кері байланыс: «Кім жылдам» әдісін қолдану арқылы оқушылардың шапшаңдыққа баулу.
|
Денсаулық сақтау технологиялары мен қауіпсіздік сақтау ережелері нормаға сай. Оқушылардың жұмыс барысында толық жағдай жасалған. Сабақты ұйымдастыруда сынып оқушылары бір-біріне сәттілік тілейді Топқа өткен тақырыптармен байланыстырып түрлі теңдеулер беріліп сол теңдеулердің шешімдері бойынша бөлінеді 1-тапсырма. «Ойлан-жұптас бөліс» әдісін қолданамын мұнда әрбір оқушы берілген тапсырма бойынша жеке жұмыс арқылы өз ойын қорытып жұп болып пікірлерімен бөліседі топпен талқылауда еркін қозғалады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Квадрат теңдеулер. Квадрат теңдеудің түрлері
Квадрат теңдеулер. Квадрат теңдеудің түрлері
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 2-тарау |
Мектеп: «Зерде» инттеллектуалды мектебі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімніңаты-жөні: Әніс Шора Бекзатұлы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңтақырыбы |
Квадат теңдеу. Квадрат теңдеудің түрлері |
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осысабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме) |
8.2.2.1Квадраттеңдеудіңанықтамасынбілу; 8.2.2.2Квадраттеңдеулердіңтүрлерінажырату; |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңмақсаты |
Барлық оқушылар: Квадрат теңдеудің анықтамасын білу, квадрат теңдеулердің түрлерін ажырату. Оқушылардың басым бөлігі: Толымсыз квадрат теңдеулерді шығару. Кейбір оқушылар:Теңдеулерді түрлендіру арқылы ах2+bх+с=0теңдеу түріне келтіру және олардың коэффициенттерін атау. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалаукритерийі |
Оқушы: -квадрат теңдеу анықтамасын біледі; -квадрат теңдеулердің түрлерін ажыратады; -теңдеулерді түрлендіру арқылы теңдеу ах2+bх+с=0түріне келтіреді және олардың коэффициенттерін атайды. - толымсыз квадрат теңдеулерді шығарады. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдікмақсаттар |
Тілдік мақсаттар: толымсыз және толық квадрат теңдеуді ажыратуда тақырып бойынша лексика және терминологияны сауатты түрде қолданады Бөлім бойынша лексика және терминология: Теңдеу, теңдеудің түбір, квадрат теңдеу, толымсыз квадрат теңдеу; теңдеукоэффициенттері; Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Квадат теңдеу деп ...; ах2+bх+с=0 түріндегі теңдеу...;толымсыз квадрат теңдеу деп ...; егер бірінші коэффициенті ...; егер екінші коэффициенті...; квадрат теңдеудің түбірі деп...;х2+pх+q=0 түріндегі теңдеу...; |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Жалпығабірдейеңбекқоғамы. Өмір бойы білім алу, ынтымақтастық, құрмет, азаматтық жауапкершілік .Осы қундылықтарды топта жұмыс жасағанда оқушылар бойына сіңірте алу. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралықбайланыс |
«Аудан», «шаршы», «қабырғасына» байланыстытапсырмада геометриямен байлаысы көрініс табады; |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Теңдеу және теңдеудің түбірін, сызықтық теңдеуді,теңдеуді шешу дегеніміз не?Қысқашакөбейтуформулалары. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақбарысы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғанжаттығутүрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру: 1.Сәлемдесу. 2.Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу.(Бір-біріне сәттілік тілейді) 3.Топқа өткен тақырыптармен байланыстырып түрлі теңдеулер беріліп сол теңдеулердің шешімдері бойынша бөлінеді(топтың аттары бір таңбалы жұп сандар. «2»; «4»; «6»; «8») (2х=16; x+8=16; 3x+5=23; 5x=36; = 1; x + 4 = 6; 2x = 8; 6x+1=25) 4.Сабақтың мақсатын тұжырымда «Қайталау оқу айнасы» 1. Шаршы қабырғасының ұзындығы a см, оның ауданының S қабырғасына тəуелділігін формуламен жаз жəне кестені толтыр.
ҚБ: мадақтау |
Тапсырма интербелсенді тақтада көрсетіледі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа сабақты менгеру
1-тапсырма «Ойлан – топтас- бөліс» белсенді әдісі арқылы білімді жинақтау , ынтымақтаса отырып өз ойларын еркін жеткізе алады. Әр топқа тапсырмалар беру 1. Квадрат теңдеу анықтамасы 2. Келтірілген квадрат теңдеу 3. Толымсызквадраттеңдеу 4.Толымсыз квадат теңдеуге мысалдар келтіру
ҚБ : «Қосу , алу, қызықты» бірін- бірі бағалау 2 тапсырма(жеке тапсырма)
ҚБ: «Әткеншек» әдісін қолданып оқушылар бірінің тапсырмасын екіншісі бағалайды 3 тапсырма. «Ойынды жалғастыр» белсенді әдісін қолданамын,себебі алдыңғы білімді бекіте отырып,тереңдеу, талдау мақсатын негізге алдым. №6.3. А денгей 1.(2х-3)(х+3)-х(2-х)=0: 2х2+6х-3х-9-2х+х2=0; 3х2+х-9=0; Жауабы: 3х2+х-9=0. а=3; b=1. 2. (4х-5)(2х+1)-3х(3-2х)=0; 8х-10х+4х-5-9х+6х2=0; 6х2-7х-5=0; Жауабы: 6х2-7х-5=0; коэффициенттері а=6;b=-7. В денгей 3. (2-3x)(5x-3)-x(2-x)=3-12x2 10x2-6-15x2+9x-2x+x2=3-12x2 10x2-6-15x2+9x-2x+x2-3+12x2=08x2+7x-9=0 Жауабы: 8x2+7x-9=0; a=8; b=7. С денгей 4. (1-2x)(2x-4)-3(2-x)=3-9x2 2x- 4- 4x2+8x-6+3x-3+9x2=0 5x2+13x-13=0 Жауабы: 5x2+13x-13=0; a=5; b=13.
ҚБ: Есепты шығарған оқушыларды смайликтермен бағалау. 4тапсырма «Кім жылдам» әдісін қолдану арқылы оқушылардың шапшаңдыққа баулу. № 6.6 Тапсырма барлык оқушыларға беріледі 1. х2-5х=0; 2). -7х2+1,8х=0; 3).х2-25=0; x(x-5)=0; -х(7х-1,8)=0; х2=25; x1=0; -х1=0; х= x-5=0; 7х-1,8=0; Ж: (-5; 5). x2=5; х=1,8:7; Ж: (0; 5) х=9/35; Ж: (0; 9/35).
ҚБ: «Бас бармақ» әдісі |
А3, маркерлер, оқулық
Интербелсенді тақтада дұрыс жауабы көрсетіледі
Алгебра 8 сынып. Әбілқасымова А. Бекбоев И. Алгебра 8 сынып. Әбілқасымова А. Бекбоев И.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Қорытынды.
Рефлексия «Бағалау ағашы» стикер жабыстыру |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Әр оқушының қабілетін ескере отырып, сабақта келесі саралау тәсілдерін қолданамын. 1 тапсырма «Диалог және қолдау» әдісі. Кейбір оқушыларға жан – жақты әрі нақты көмек беріп, ойланту үшін және бірқатар жауаптар алу үшін алдын ала дайындалған сұрақтар қоямын және бұл әдіс арқылы сөзбен қолдау көрсете отырып ынталандырамын. 3-тапсырма. «Қарқын» әдісі қолданамын. Тапсырма біреу,алайда оны орындау үшін әр –түрлі уақыт беріледі.Ерте аяқтағандарға қосымша тапсырма беріледі. 4-тапсырма. «Нәтиже» әдісі. Берілетін тапсырма барлық оқушыларға бірдей, оқушылардан жеке нәтиже күтіледі.
|
Сабақтың барысында оқушылардың жаңа материалды меңгеруге дайындық мақсатында алдын ала даярлық тапсырмалары беріліп, кері байланысқа мадақтау қолданамын. 1-тапсырмада кері байланыс: оқушылардың ойын жинақтауға көмектесетін мұғалім бағыттаушы сұрақтар береді. 2-тапсырмада кері байланысқа дескрипторды қолдана отырып жұптар бір-бірін бағалайды. 3- тапсырма кері байланыс оқушыларға денгейлік тапсырмалар беріліп,тапсырманы орындаған оқушылардың тапсырмаларын дескриптор көмегімен тексеріп смайлитермен бағаланып отырылады 4- тапсырмада кері байланыс: «Кім жылдам» әдісін қолдану арқылы оқушылардың шапшаңдыққа баулу.
|
Денсаулық сақтау технологиялары мен қауіпсіздік сақтау ережелері нормаға сай. Оқушылардың жұмыс барысында толық жағдай жасалған. Сабақты ұйымдастыруда сынып оқушылары бір-біріне сәттілік тілейді Топқа өткен тақырыптармен байланыстырып түрлі теңдеулер беріліп сол теңдеулердің шешімдері бойынша бөлінеді 1-тапсырма. «Ойлан-жұптас бөліс» әдісін қолданамын мұнда әрбір оқушы берілген тапсырма бойынша жеке жұмыс арқылы өз ойын қорытып жұп болып пікірлерімен бөліседі топпен талқылауда еркін қозғалады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













