Бөлім:
|
8.2А Квадрат теңдеулер
|
Педагогтің Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар
болса)
|
Ибраева С.Т
|
Пән/Сынып:
|
8
сынып; Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
|
Күні:
|
15.11.2023
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Квадрат теңдеулерді
шешу
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаттары:
|
8.2.2.3квадрат теңдеулерді
шешу;
|
Сабақ мақсаттары:
|
- квадрат
теңдеуді формула арқылы шешуді біледі;
|
Сабақ барысы:
|
Уақыты
|
Кезең
дері
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
2
минут
3-10мин
|
Ұйым
дастыру
Топтық
жұмыс
|
Сәлеметсіздерме!
Бүгін,
Квадрат теңдеу. Квадрат
теңдеулердің түрлері тақырыптарын
қарастырамыз
Бүгінгі сабақта
меңгеретініңіз:
- квадрат теңдеулерді шешуге
есептер шығарамыз
Сәлемдесу, оқушыларды кезекші
арқылы түгендеу
«а ,
а а » түріндегі үлестірмелерді
тарату бойынша шағын 3 топқа бөлемін.
Үй тапсырмасын
тексеру
«Өрмекші» әдісі арқылы қайталау.
(Теориялық білімдерін
саралау 10 нан жоғары жазба 2 ұпай
, 10 нан аз болса 1ұпай
)
|
Амандасу.Сыныпты түгендеу. Сабаққа дайындау, оқу
құралдарын алу.
Үй тапсырмасын айту.
Топқа бөліну
Оқушылар постерге өрмекшінің сұлбасын сала
отырып, басына тақырыпты, денесіне формулаларды, аяқтарына мысалдар
келтіріп, өз ойларын тиянақтап пысықтайды.
С оқушы
|
В оқушы
|
Аоқушы
|
1-2 сұраққа жауап береді.
|
3 сұраққа жауап береді.
|
Барлық сұраққа дұрыс жауап
береді.
|
|
Топтар бір-бірін басбармақ әдісімен бағалап,
ынталандырып отырады.
|
Үлестірме қағаздар
Флипчарт, маркерлер
Оқулық
|
10-20мин
|
Жеке
|
«Кім
жылдам?» әдісінде оқушыларға
тапсырмалар беріледі. Әр теңдеуге 1
ұпай
№1
-
1)
14х2-5х-1=0 2)
y2-3y-5=0
3)
81y2-18y+1=0
-
1)
2x2+x+67=0
2)5x2-11x+2=0
3)
y2-11y-152=0
-
1)
2p2+7p-30=0 2)
9y2-30y+25=0 3)
8z2-7z-1=0
|
Оқушылар берілген тапсырмаларды
орындайды
С оқушы
|
В оқушы
|
Аоқушы
|
Коэффициенттерін анықтайды.
|
Дискриминанттың мәнін есептейді
|
Барлық
теңдеуді
дұрыс орындайды.
|
|
Дескриптор:
Коэффициенттерін анықтайды;
Дискриминанттың мәнін есептейді;
Қанша
түбірі бар екенін анықтайды;
Түбірлерін
табады.
|
Интернет ресурстары.
Жинақ, парақша Тақта, слайд, оқу
құралдары;
8 сыныпқа арналған оқулық
|
20-27
27-32
|
Жеке жұмыс
Жұптық жұмыс
|
Оқулықтан №7.16 1-3
Әр теңдеуге 1
ұпай
«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісінде берілген
тапсырманы орындайды: Сергіту сәті
Толық шешім 2 ұпай
Жартылай шешім 1 ұпай
№1
№2
№3
|
Тапсырманы орындайды
С оқушы
|
В оқушы
|
Аоқушы
|
Коэффициенттерін анықтайды.
|
Дискриминанттың мәнін есептейді
|
Барлық теңдеуді
дұрыс орындайды.
|
С оқушы
|
В оқушы
|
Аоқушы
|
Ойланады
|
2-3
мәнін таба алады.
|
Барлық
дұрыс
жауапты табады.
|
|
Дескриптор
-Қысқаша көбейту формуласын
қолданады.
-Ұқсас мүшелерін
біріктіреді
- Квадрат теңдеуге
келтіреді
-Квадрат теңдеудің түбірлерін
табады
«Ауызша мадақтау»
|
Жинақ, парақша Тақта, слайд, оқу
құралдары;
8 сыныпқа арналған оқулық
|
32-36
минут
36-40мин
|
|
-
«Шағын тест»
тапсырмалары
1. Толық квадрат теңдеудің
жалпы түрін көрсетіңіз?
a)
b) ах2 +bх =
0 с)
ах2 +bх =
0; d) ах2 =
0;
2.
3х2 –х+5 = 0 теңдеуінің коэффициенттерін
көрсетіңіз?
а) a=3, b=1, c=5 b) a=3, b=-1,
c=-5 c) a=3, b=-1, c=5 d) a=-3, b=-1, c=5
3. Д=0 болғанда теңдеудің неше
шешімі болады?
а) бір шешім b) шешімі жоқ c)
екі шешім d) бірнеше шешім
4. a=1, b=-3, c=6
коэффициенттері бойынша квадрат теңдеу
құрастырыңыз?
а) -3х2 +х+6=
0 b)
х2 +3х+56=
0 c)
х2 –3х+6
= 0 d)
3х2 –х+6=
0
5.
х2
–1= 0 теңдеуінің шешімін
көрсетіңіз?
а)1; b) 1; -1 c)-1; d) 0
Рефлексия. Суреттен өздерін
көрсетеді, артына сабақ туралы пікірлерін
жазады
|
Тақырыпты меңгергенін
анықтау.
Кілті:
Қате жоқ –
3ұпай
1 – 2 қате – 2
ұпай
3 – 4 қате – 1
ұпай
С
оқушы
|
В
оқушы
|
А
оқушы
|
1-2 тапсырма дұрыс орындайды.
БІЛУ МЕН ТҮСІНУ
БАР.
|
3-4 тапсырма дұрыс орындайды.
ТҮСІНУ МЕН
ҚОЛДАНУ БАР.
|
Барлық тапсырмасы дұрыс.
Оқушыда жоғары дағды мен түсінік
бар.
|
|
Тақтадан жауаппен тексереді
Үйге
№8.1
№8.2
|
тест
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Оқушының аты -жөні
|
Ой-қозғау
|
Кім жылдам?
|
Оқулықтан №7.16 1-3
|
«Ойлан, жұптас, бөліс»
|
«Шағын тест»
|
Қоры-тынды
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Өте тамаша! Жарайсың!
10-9 ұпай Тарауды толық
меңгеріп, сабаққа сараптама жасай отырып, логикалық ойлау қабілеті
дамыған, өзіндік ойы бар оқушы. Тамаша!
Алға!
7-8 ұпай Тарауды толық
меңгерген. Есеп шығара алатын оқушы. Ойлану керек!
Қалма!
3-6 ұпай Әлі де
дайындалуды қажет ететін оқушы.
|
|