Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Квадрат теңдеулерді шешу
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Бекітемін:
Өтетін күні: 08.12.2014ж
Пәні: Алгебра |
Сыныбы: 8 «Б» 1 сабақ Пән мұғалімі: Токмамбетова Ж.А. |
|||
Тақырыбы: Жұптық және топтық жұмысты талдау. Диалогтық оқытуды қолдану. |
Квадрат теңдеулерді шешу (қайталау сабағы) |
|||
Сабақтың мақсаты: |
Квадрат теңдеулер тақырыбы бойынша алған білімдерін қорытындылауға және шығармашылық түрде бір жүйеге келтіруге жағдай жасау, Тақырыпты тереңірек меңгеруге бағыт беру, проблемаларды анықтау және оның шешілу жолдарын таба білу, мақсатқа жете білу. |
|||
Сабақтың міндеті: |
Квадрат теңдеулерді шешудің тиімді тәсілдерін таңдай білу дағдыларын қалыптастыру.Жеке, жұппен, топпен ынтымақтастықта жұмыс жасай білуге дағдыландыру, тақырыптық диалог құра білу, бірін-бірі, өзін-өзі және топты бағалай білуге үйрету .Ынтымақтастықта жұмыс жасауға, өз ойын еркін жеткізуге, ой-пікірімен бөлісе білуге, шығармашылыққа ұмтылдыру. |
|||
|
|
|||
Күтілетін нәтижесі: |
Квадрат теңдеудің түрлері туралы кеңірек мағлұмат алады. Толық квадарт теңдеулерді шешудің жағдайларын есеп шығару барысында қолдана алады. Жұпта, топта бірлесе жұмыс жасай біледі, ұтқыр ой айтып, шығармашылық қабілетін дамытады. |
|||
Сабақтың түрі: Сабақ типі: |
Қайталау сабағы іздендіру сабағы. |
|||
Сабақ берудегі әдіс-тәсілдер: |
іздендіру, салыстыру. жеке жұмыс, топтық жұмыс. |
|||
Тапсырмалар: |
1. Өздік жұмыс 2.Оқулықпен жұмыс жасау. 3.Шығармашылық жұмыстар. |
|||
Керекті жабдықтар |
Оқулық, тикер, бағалау, рефлексия парағы |
|||
Сабақтың кезеңдері |
Оқыту модельдері |
Мұғалім әрекеті |
Уақыты |
Оқушы әрекеті |
Кіріспе Ұйымдастыру кезеңі |
Оқытудағы басқару және көшбасшылық |
а) сәлемдесу б) назарларын сабаққа аудару |
3 мин |
Оқушылар сәлемдеседі. Кезекші сыныпты түгендеп хабарлайды, оқу құралдарын дайындайды. |
Өткен сабақты еске түсіру |
Оқу және оқытудағы жаңа тәсіл (диалог) |
Үй тапсырмасын тексеру Стикерлік диалог әдісі бойынша сұралады |
6 мин |
( түріндегі теңдеу)
|
Тұсаукесер Түрлі түсті стикерлер арқылы 3 топқа бөлу. сабаққа кіріспе, мақсатын хабарлау. Бағалау парақшаларынмен таныстыру. |
Оқулықпен жұмыс №239
Деңгейлік тапсырма 1-деңгей 2-деңгей 3-деңгей |
5 мин |
Оқушылар оқулықтан берілген есепті топпен шығарып , шығару жолдарын тақтаға жазады. Оқушылар бұл есепті де топпен бірлесіп шығарып, әр деңгейді үш топтан бір-бір оқушыдан шығып тағатаға шығарады. |
|
Негізгі бөлім Практикалық сабақ |
Сыни тұрғыдан ойлау |
Жұппен , топпен талқыла Постермен жұмыс Топқа тақырыптар таратылады. 1-топ. Квадрат теңдеу 2-топ. Толымсыз квадрат теңдеу 3-топ. Көбейткіштерге жіктеу |
12 мин |
Мәтіндерді оқып, топ ішінде талдайды. Оқушылар тапсырманы топпен орындайды: Постермен жұмыстанады. |
Қорытынды Білімдерін тексеру |
Талантты және дарынды балаларды оқыту |
Сұрақ-жауап Оқушы-Оқушы Әр топтан 2 оқушыдан шығады, сұрақтарға жауап береді.
|
12 мин |
Оқушылар сұраққа жауап береді. түріндегі теңдеу себебі, егер а=0 болса, онда бұл теңдеу түрінде жазылып, ол сызықтық теңдеуге айналады егер саны квадрат теңдеудің сол жақ бөлігін нөлге айналдырса, яғни теңбе-теңдігі орындалса, онда uсаны квадрат теңдеудің түбірі деп аталады Квадрат теңдеудің сол жақ бөлігін, яғни көпмүшесін квадрат үшмүше деп атайды. квадрат теңдеулердің дербес жағдайларында в немесе с, немесе екеуі бірдей нөлге тең болуы мүмкін |
Бағалау |
Оқыту үшін және оқу үшін бағалау |
Құрылған критериилер бойынша бағаланады |
3 мин |
Топ басшылары топтағы оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігін баяндап шығады. |
Үйге тапсырма беру |
1.Сыни тұрғыдан ойлау 2.Талантты және дарынды балаларды оқыту |
10 тест тапсырмасын құрастыру |
1 мин |
Оқушылар күнделіктеріне үй тапсырмасын жазып алады. |
Рефлексия |
|
Оқушыларға рефлексия парағы таратылады. |
3 минут |
Оқушылар алдарындағы рефлексия парағына өз ойларын жазады. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Д
Деңгейлік тапсырма
1-деңгей
2-деңгей
3-деңгей
еңгейлік тапсырма1-деңгей
2-деңгей
3-деңгей
Деңгейлік тапсырма
1-деңгей
2-деңгей
3-деңгей
Деңгейлік тапсырма
1-деңгей
2-деңгей
3-деңгей
-
Қандай теңдеуді квадрат теңдеу деп атайды?
-
Квадрат теңдеудегі бірінші коэффициент шарты не үшін қажет
-
Қандай сандарды квадрат теңдеудің түбірлері деп атайды?
-
Квадрат үшмүше дегеніміз не?
-
Қандай теңдеулерді толымсыз квадрат теңдеулер деп атайды?
-
Толымсыз квадрат теңдеулерді қалай шешеді?
Бағалау критерийі
1)Үй тапсырмасы Толық шештім 4 балл Жартылай шештім -2 балл
2) Өткен сабақты еске түсіру Толық шештім 4 балл Жартылай шештім -2 балл
3)Оқулыкпен жұмыс: Толық шештім -4 балл Жартылай шештім -2 балл
4) Өздік жұмыс 1- деңгей 1-толық шештім 3 балл жартылай – 1 балл
2-деңгей 1-толық шештім – 3 балл жартылай -1 балл
3-деңгей 1- толық шештім – 3 балл жартылай -1 балл
5) білімді жүйелеу Толық шештім 4 балл Жартылай шештім -2 балл
Оқушының аты-жөні |
Үй тапсырмасы |
Өткен сабақты еске түсіру |
Оқулықпен жұмыс |
Өздік жұмыс |
Білімді жүйелеу |
Қорытынды баға |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау шкаласы
«5»-18-25 балл
«4»-10-17 балл
«3»-3-9 балл
Рефлексия парағы
Оқушының аты-жөні:
Сендерге сабақ ұнадыма?
Қандай қиыншылықтар болды?
Рефлексия парағы
Оқушының аты-жөні:
Сендерге сабақ ұнадыма?
Қандай қиыншылықтар болды?
Рефлексия парағы
Оқушының аты-жөні:
Сендерге сабақ ұнадыма?
Қандай қиыншылықтар болды?
Рефлексия парағы
Оқушының аты-жөні:
Сендерге сабақ ұнадыма?
Қандай қиыншылықтар болды?
Жалпы білім беретін Қ.Мырзалиев атындағы орта мектеп
Бекітемін:
Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары: Г.Қ. Түржігітова
Тақырыбы:
«Квадрат теңдеулерді шешу»
8 «Б» сынып
Өткізген: Токмамбетова Ж.А.
2014-2015 оқу жылы
Күні: 08.12.2014ж
Пәні: Алгебра |
Сыныбы: 8 «Б» 1 сабақ Пән мұғалімі: Токмамбетова Ж.А. |
||||||||||||
Тақырыбы: |
Квадрат теңдеулерді шешу (қайталау сабағы) |
||||||||||||
Сабақтың мақсаты: |
Квадрат теңдеулер тақырыбы бойынша алған білімдерін қорытындылауға және шығармашылық түрде бір жүйеге келтіруге жағдай жасау, Тақырыпты тереңірек меңгеруге бағыт беру, проблемаларды анықтау және оның шешілу жолдарын таба білу, мақсатқа жете білу. |
||||||||||||
Сабақтың міндеті: |
Квадрат теңдеулерді шешудің тиімді тәсілдерін таңдай білу дағдыларын қалыптастыру.Жеке, жұппен, топпен ынтымақтастықта жұмыс жасай білуге дағдыландыру, тақырыптық диалог құра білу, бірін-бірі, өзін-өзі және топты бағалай білуге үйрету .Ынтымақтастықта жұмыс жасауға, өз ойын еркін жеткізуге, ой-пікірімен бөлісе білуге, шығармашылыққа ұмтылдыру. |
||||||||||||
Күтілетін нәтиже |
Квадрат теңдеудің түрлері туралы кеңірек мағлұмат алады. Толық квадарт теңдеулерді шешудің жағдайларын есеп шығару барысында қолдана алады. Жұпта, топта бірлесе жұмыс жасай біледі, ұтқыр ой айтып, шығармашылық қабілетін дамытады. |
||||||||||||
Сабақтың түрі: Сабақ типі: |
Практикалық сабақ Іздендіру сабағы. |
||||||||||||
Сабақ берудегі әдіс-тәсілдер: |
іздендіру, жеке жұмыс, топтық жұмыс, шығармашылық жұмыс |
||||||||||||
Тапсырмалар: |
1. Өздік жұмыс 2.Оқулықпен жұмыс жасау. 3.Шығармашылық жұмыстар. |
||||||||||||
Дерексөздер: |
Оқулық, тикер, бағалау парағы, рефлексия парағы |
||||||||||||
Сабақтың барысы: |
Мұғалімнің іс-әрекеті: |
Оқушының іс-әрекеті: |
|||||||||||
Кіріспе Ұйымдастыру |
Амандасу, оқушыларды түгелдеу. Үш топқа бөлу. Бағалау парақшаларын беру. |
Мұғаліммен амандасады, топқа бөлінеді. |
|||||||||||
|
1-Топтастыру |
Күлгін, жасыл және сары түстері арқылы оқушылар 3 топқа бөлінеді, топ басшыларын сайлайды. |
|||||||||||
Тұсаукесер Үй тапсырмасын тексеру |
Мұғалімнің іс-әрекеті Үйге берілген тапсырманың дұрыс жауаптарын айтады. |
Оқушының іс-әрекеті: Оқушылар көршілерімен дәптерлерін алмастырып, тексереді. |
|||||||||||
Негізгі бөлім Ой толғау сәті |
Қазір біз алған білімдерінді пысықтау үшін және есептер щығаруға, өзіндік жұмысын орындауға дайындалу үшін өткен тақырыптарды қайталайық, не білетінімізді еске түсірейік. Сұрақ-жауап 1. Толық квадрат теңдеу. 5. . Д>0, Д=0, Д<0
болғанда неше түбірі болады? |
Сұрақтарға жауап береді |
|||||||||||
Оқулықпен жұмыс |
№ 263 тақтарын |
|
|||||||||||
Мағынаны тану - өздік жұмысы. |
1-топ 1 . Әрбір теңдеуі үшін мәндерін ата а) б) 2 . квадрат теңдеуінің дискриминантын формуласын есептеуді жалғастыр. 5х2 - 7х + 2 = 0, D = b2 - 4ac = (-7)2 – 4· 5 · 2 = …; 3. Теңдеуді шешуді аяқта. 3х2 - 5х – 2 = 0. 2-топ 1. Әрбір ax2 + bx + c = 0 теңдеуі үшін a, b, c мәнін табыңдар. а) 4х2 - 8х + 6 = 0, б) х2 + 2х - 4 = 0 2. №2 . квадрат теңдеуінің дискриминантын формуласын есептеуді жалғастыр. 5х2 + 8х - 4 = 0, D = b2 - 4ac = 82 – 4· 5 · (- 4) = …; 3. Теңдеуді шешуді аяқта х2 - 6х + 5 = 0. |
Оқушылар есептерді топтасып шығарады, алдымен шығарып болған топ тақтаға шығарады, орындарында отырған оқушылар дәптерлеріне түртіп алады |
|||||||||||
Білімді жүйелеу |
Кестедегі бос орынды толтыр
|
Тапсырманы орындайды, түсіндіреді. |
|||||||||||
Бағалау |
Бағалау критерийі 1)Үй тапсырмасы Толық шештім 4 балл Жартылай шештім -2 балл 2) Өткен сабақты еске түсіру Толық шештім 4 балл Жартылай шештім -2 балл 3)Оқулыкпен жұмыс: Толық шештім -4 балл Жартылай шештім -2 балл 4) Өздік жұмыс 1- деңгей 1-толық шештім 4 балл жартылай – 2 балл 2-деңгей 1-толық шештім – 6 балл жартылай -3 балл 3-деңгей 1- толық шештім – 7 балл жартылай -3 балл 5) білімді жүйелеу Толық шештім 4 балл Жартылай шештім -2 балл |
Алдарына берілген бағалау парақшасы бойынша,өздерін және өзара бірін –бірі бағалайды. Балл бойынша бағалау кестесі.
|
|||||||||||
Үйге тапсырма |
№267,№273. |
Күнделікке жазады |
|||||||||||
Рефлексия
|
Сендерге сабақ ұнадыма? Қандай қиыншылықтар болды? |
Оқушылар алдарындағы рефлексия парағын толтырады. |
С ұрақ-жауап
1. Толық квадрат теңдеу.
2. Толымсыз квадрат теңдеу.
3. келтірілген квадрат теңдеу.
4. Квадрат теңдеуді шеш:
5. . Д>0, Д=0, Д<0
болғанда неше түбірі болады?
6. Қандай теңдеу квадрат теңдеу деп
аталады?
7.
Дискриминантты қандай әріппен белгілейміз,
формуласын жаз
Сұрақ-жауап
1. Толық квадрат теңдеу.
2. Толымсыз квадрат теңдеу.
3. келтірілген квадрат теңдеу.
4. Квадрат теңдеуді шеш:
5. . Д>0, Д=0, Д<0
болғанда неше түбірі болады?
6. Қандай теңдеу квадрат теңдеу деп
аталады?
7.
Дискриминантты қандай әріппен белгілейміз,
формуласын жаз
Сұрақ-жауап
1. Толық квадрат теңдеу.
2. Толымсыз квадрат теңдеу.
3. келтірілген квадрат теңдеу.
4. Квадрат теңдеуді шеш:
5. . Д>0, Д=0, Д<0
болғанда неше түбірі болады?
6. Қандай теңдеу квадрат теңдеу деп
аталады?
7.
Дискриминантты қандай әріппен белгілейміз,
формуласын жаз
1 -топ1 . Әрбір теңдеуі үшін мәндерін ата а) б)
2 . квадрат теңдеуінің дискриминантын формуласын есептеуді жалғастыр.
5х2 - 7х + 2 = 0, D = b2 - 4ac = (-7)2 – 4· 5 · 2 = …;
3. Теңдеуді шешуді аяқта. 3х2 - 5х – 2 = 0.
2-топ
1. Әрбір ax2 + bx + c = 0 теңдеуі үшін a, b, c мәнін табыңдар. а) 4х2 - 8х + 6 = 0, б) х2 + 2х - 4 = 0
2. №2 . квадрат теңдеуінің дискриминантын формуласын есептеуді жалғастыр.
5х2 + 8х - 4 = 0, D = b2 - 4ac = 82 – 4· 5 · (- 4) = …;
3. Теңдеуді шешуді аяқта х2 - 6х + 5 = 0.
3-топ
1 . Әрбір теңдеуі үшін мәндерін ата а) б)
2 . квадрат теңдеуінің дискриминантын формуласын есептеуді жалғастыр.
5х2 - 7х + 2 = 0, D = b2 - 4ac = (-7)2 – 4· 5 · 2 = …;
3. Теңдеуді шешуді аяқта. 3х2 - 5х – 2 = 0.
Кестедегі бос орынды толтыр