Материалдар / Квадрат теңдеулерді шешу
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Квадрат теңдеулерді шешу

Материал туралы қысқаша түсінік
квадрат теңдеудің анықтамасымен, толымсыз квадрат теңдеулер және оларды шешу жолдарымен, келтірілген квадрат теңдеудің анықтамасымен танысады.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
29 Желтоқсан 2021
299
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: №27

Күні:

Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8


Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Квадрат теңдеулерді шешу


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.2.2.3

квадрат теңдеулерді шешу;

8.2.2.4

Виет теоремасын қолдану;

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

квадрат теңдеудің анықтамасымен, толымсыз квадрат теңдеулер және оларды шешу жолдарымен, келтірілген квадрат теңдеудің анықтамасымен танысады. 



Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Сабағымызды бастамас бұрын өткенді қайталап алайық.
1. Оқушылардың сабаққа түгел қатысуын қадағалай отырып,

жаңа сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру.

2.Сұрақ-жауап әдісі арқылы оқушылармен пікір алмасу

«Қайталау - білім данасы»(Қайталау сұрақтары):

  1. Теңдеу және оның түрлері.

  2. Сызықтық теңдеу дегеніміз не?

  3. Қысқаша көбейту формулалары

а) Екі өрнектің қосындысының(айырмасының) квадраты.

ә) Екіөрнектің квадраттарының айырмасы.


Жаттығулар


. Көбейткіштерге жіктеңдер:



Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

Презентация

Сабақ ортасы

Топ спектрлерін таңдау

Әр топқа тапсырмалар беру

  1. Квадрат теңдеу анықтамасы 


  2. Келтірілген 
    квадрат теңдеу 

  3. Толымсыз квадрат теңдеу 

  4. Графиктік тәсілмен шешу. 

  1. ах2+вх+с=0 түріндегі теңдеу квадрат теңдеу деп аталады. Мұндағы а, в, с-нақты сандар, а 0, ал х-айнымалы, а-бірінші коэффицент, в-екінші коэффицент, с бос мүше. Егер с 0, в 0 болса, онда ол теңдеу толық квадрат теңдеу деп аталады. 


х
2-2х-1=0

3x2-8x+5=0


Егер толық квадрат теңдеудің бірінші коэффиценті 1-ге тең (а=1) болса, онда ол келтірілген квадрат теңдеу деп аталады. 

х2+рх+q=0

мұндағы p және q кез келген сандар

х2+2х+3=0 x2-3x+5=0 


  1. Толымсыз квадрат теңдеулер 


  1. ах
    2+вх=0 (мұндағы с=0) 


  2. ах
    2+c=0 (мұндағы в=0) 


  3. ах
    2=0 (мұндағы в=0, с=0) 


  1. ах
    2+вх=0 

х(ах+в)=0

x1=0 ax+b=0

x2=-   


  1. ах
    2+c=0 


ах
2=-с

х2= - 


  1. ах2=0 x=0 

  1. Графиктік тәсілмен шешу. 


ax2+bx+c=0

Топтарға тапсырма береміз:




  1. Теңдеулердің 
    қайсысы квадрат теңдеу 


  1. 2,5х
    2-3х+7=0 3) 19x2+x4+1=0 


  2. 8-1,3x
    2=0 4) 5x2+x – 6,9=0 


  1. Квадрат теңдеудің коэффицентін атаңдар: 


1) 8х
2 +5х+10=0 2) 11х2 -3х -1=0

3)- 0,6х2 +13х -20=0 4) х2 -4,5х -20=0


Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.


Сабақ соңы

3 .Толымсыз квадрат теңдеуді шеш. 


  1. 2-4=0 2) 5x2-20=0 3) 0,64-y2=0 


4) z
2-7=0 5) 4x2-2x=0 6) -3x-2x2=0

7) z2-11=0 8) 3x2+5=0


119 


  1. 11х
    2-6х-27=8х2-6х 


  2. 26+5у-0,5у
    2=2,5у2+26 


  3. -7х
    2+13х+9=-19-13х 


  4. 21z+11=11+17z-5z
    2 


Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.







Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: №28

Күні:

Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8


Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Квадрат теңдеулерді шешу


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.2.2.3

квадрат теңдеулерді шешу;

8.2.2.4

Виет теоремасын қолдану;

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

квадрат теңдеудің анықтамасымен, толымсыз квадрат теңдеулер және оларды шешу жолдарымен, келтірілген квадрат теңдеудің анықтамасымен танысады. 



Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Топтастыру» арқылы жалыпы бүгінгі сабақты меңгерту іс-әрекетіне балайнысты сабақты талдау

Әр топқа жаңа тақырып төңірегінде тапсырмалар татату, Әр топ өз беттеріншге ақылдасып, нәтижесінде топтаса отырып ортақ жауап табады, сол арқылы тақырыптың мағанасын ашады

І-топ 8x2+5x+10=0 a, b, c-коэффициенттерін теріп ата

X2-4.5x=0 a, b, c-коэффициенттерін теріп ата



ІІ-топ -0.6x2+13x-20=0 a, b, c-коэффициенттерін теріп ата

20x-x2=0 a, b, c-коэффициенттерін теріп ата


ІІІ-топ 11x2-3x-1=0 a, b, c-коэффициенттерін теріп ата

-6x2-7=0 a, b, c-коэффициенттерін теріп ат

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

Презентация

Сабақ ортасы


Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.


Сабақ соңы

Ыстық орындық әдісі арқылы ортаға шығып айту .

1 Квадрат тееңдеу

2 Квадрат түбір

Бекіту сұрақтары:

1. Қандай теңдеу квадрат теңдеу деп аталады?

2. Теңдеуді шешу дегеніміз не?

3. Квадрат теңдеудің неше түбірі бар?

4. Квадрат теңдеудегі а,в, с - сандары қалай аталады?

5. Келтірілген квадрат теңдеу дегеніміз не?

6. Толымсыз квадрат теңдеу дегеніміз не?


Бағалау

Жетістік критерийлері бойынша

Үй жұмысы

Жаңа сөздерді жаттау

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.




Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!